reklama

Ekologický čin roka: Župa ocenila aktivity občianskych združení z Horných Orešian a Križovian, ako aj ZŠ z Trnavy

Trnavský samosprávny kraj zorganizoval 11. ročník súťaže Ekologický čin roka. V utorok 6. júna 2022 v Západoslovenskom múzeu v Trnave vyhlásili jeho víťazov. Ocenenie získali najlepšie aktivity zamerané na ochranu a tvorbu životného prostredia, ako aj na zvyšovanie povedomia o ekologicky udržateľnom spôsobe života.

„Aj prostredníctvom župnej súťaže Ekologický čin roka sa snažíme zviditeľniť starostlivosť o kvalitnejšie a zdravšie životné prostredie. Je na nás všetkých, aby sme sa snažili viesť spôsob života šetrnejší k prírode. Som rád, že v Trnavskom kraji býva množstvo obyvateľov, ktorým to nie je ľahostajné a záleží im na tom, v akom stave odovzdáme naše okolie ďalším generáciám. Preto ma teší, že nové, zaujímavé, inšpirujúce a osožné projekty vznikajú aj v školách,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Odborná komisia posudzovala 27 prihlásených projektov v dvoch kategóriách. Najlepšie projekty v oboch z nich boli odmenené aj finančne, a to pre prvé miesto 1200 eur, pre druhé 800 eur a 500 eur župa odovzdala projektom umiestneným na treťom mieste. Na základe vysokého množstva kvalitných projektov, kraj udelil aj štyri čestné uznania s finančnou odmenou 400 eur.


Vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutočnilo v priestoroch Zápodoslovenského múzea v Trnave

FOTO: TTSK

Do prvej kategórie sa zapojili občianske združenia, obce a dobrovoľníci. Spomedzi prihlásených zvíťazil Miroslav Milota, ktorý na trase Holíč – Hodonín za viac ako dva roky vyzbieral 900 vriec odpadu, čo predstavuje 20 ton odpadu všetkého druhu.

Komisia udelila dve druhé miesta občianskym združeniam, a to Ober Nussdorf, ktoré zmapovalo ovocné stromy v okolí Horných Orešian.

Vďaka projektu Kerestúrska lesná cesta občianskeho združenia Cez Kerestúr sa podarilo – aj s finančnou podporou zo župného participatívneho rozpočtu Tvoríme kraj – vysadiť jeden hektár nového lesa pri obci Križovany nad Dudváhom.

Na treťom mieste sa umiestnilo občianske združenie Samaria, ktorého členky sa zameriavajú na upcyklovanie odpadových materiálov. O miesto sa s nimi delí dobrovoľníčka Veronika Sekerová, ktorá sa venuje spracovávaniu zbytkov z výroby najmä slovenských lokálnych výrobcov.

Druhá kategória bola určená pre materské, základné a stredné školy. Prvé miesto obsadila základná škola z Leopoldova s projektom „Školský park – miesto na oddych i učenie“. Ide o svojpomocnú rekonštrukciu školského parku na viacúčelovú ekologickú záhradu.

Na druhom mieste sa s projektom „Vtáčí ostrov“ umiestnila Základná škola Viliama Paulínyho – Tótha zo Senice. Cieľom projektu bolo urobiť osvetu o Kunovskej priehrade a upozorniť na žijúce vtáctvo, ktoré tam žije. Územie je aj vďaka pedagógom a žiakom vyčistený, zbavený odpadu a nadbytočného porastu.

Do Ekologického činu roka 2021 sa prihlásila aj Základná škola s materskou školou na Námestí Slovenského učeného tovarišstva v Trnave s projektom eko výzvy, ktorá vznikla, aby naštartovala pozitívnu ekologickú zmenu na škole, čím sa umiestnili na treťom mieste.

Zoznam ocenených účastníkov 11. ročníka súťaže Ekologický čin roka 2021:

Kategória občianskych združení, miest a dobrovoľníkov:

1. miesto: Miroslav Milota
2. miesto: Občianske združenie Ober Nussdorf
2. miesto: Občianske združenie Cez Kerestúr
3. miesto: Občianske združenie Samaria
3. miesto: Veronika Sekerová

Kategória základných, materských a stredných škôl:

1. miesto: Základná škola Leopoldov
2. miesto: Základná škola Viliama Paulíniho Tótha Senica
3. miesto: Základná škola s MŠ Slovenského učeného tovarišstva Trnava

Čestné uznanie:

Občianske združenie Senica 2.0
Občianske združenie Čas pre rodinu
Mestská polícia Sereď
Milada a Jozef Kušníroví

Ulož ako PDF
Napísal 9. júna 2022 7:35. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.