reklama

Lančaričov Tvorivý tím spustil petíciu za výstavbu novej nemocnice, predstavili aj opatrenia na zmiernenie ekonomickej a energetickej krízy

Nezávislý kandidát na primátora Trnavy, mestský a krajský poslanec Matej Lančarič rozbehol petíciu za výstavbu novej nemocnice. Adresovaná je predsedovi vlády a ministrovi zdravotníctva.

Podľa Lančariča je výstavba novej nemocnice nevyhnutná z viacerých dôvodov a Trnava urgentne potrebuje novú modernú a kvalitne vybavenú nemocnicu s prepojením jednotlivýc kliník.

„Súčasná nemocnica je riešená formou samostatných pavilónov, ktoré sú rozťahané na ploche niekoľkých hektárov a predovšetkým pre imobilných pacientov je veľmi náročné, najmä v zlom počasí, presúvať sa z jedného pavilónu do druhého, ktoré sú častokrát od seba príliš vzdialené. Pacienti sú navyše pri prechode cez vonkajší areál vystavení kolízii s autami,“ skonštatoval Matej Lančarič a pripomenul, že „mnohé budovy, v ktorých sídli súčasná nemocnica sú morálne aj technicky zastarané, niektoré budovy majú vyše sto rokov a ich prevádzka je aj z ekonomického a energetického hľadiska veľmi náročná“.

Dlhoročný mestský poslanec si myslí, že finančné prostriedky, ktoré boli vo Fakultnej nemocnici Trnava preinvestované v uplynulých rokoch, by ani po dokončení novej nemocnice nevyšli nazmar. Niektoré budovy by podľa jeho slov veľmi efektívne vedelo využiť Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj ich adaptáciou na Zariadenie opatrovateľskej služby, sociálne zariadenie pre seniorov, špecializované zariadenia a podobne.

„Tieto zariadenia Mesto Trnava aj Trnavský samosprávny kraj potrebuje vybudovať z dôvodu vysokého dopytu zo strany občanov, spôsobeného výrazným starnutím populácie v našom kraji. Samosprávy by vďaka tomu ušetrili nemalé finančné prostriedky tým, že by nemuseli budovať úplne nové takéto zariadenia, na ktoré častokrát ani nemajú disponibilné pozemky,“ predostrel svoje návrhy.


Matej Lančarič a jeho tím počas tlačovej besedy

Nová nemocnica by mala podľa Lančariča a jeho Tvorivého tímu pomôcť aj s parkovaním, keďže súčasťou nového projektu je aj parkovací dom. Veľkým prínosom by bol aj heliport, ktorý by umožnil pristávanie záchranárskych vrtuľníkov v areáli v nočných hodinách a pri zhoršenej viditeľnosti, čo v súčasnosti možné nie je.

Napojenie novej nemocnice z Tamaškovičovej ulice má pomôcť dopravnej situácii a zlepšiť súčasný nie ideálny vjazd od ulice Andreja Žarnova.

„Výrazným benefitom by bola aj plánovaná zastávka mestskej a prímestskej dopravy pred hlavným vstupom do nemocnice, čo zabezpečí obslužnosť nemocnice verejnou dopravou a zvýši komfort pacientom,“ dodal.

Kompetný text petície a s možnosťou online podpisu nájdete v tomto linku.

Úsporné opatrenia na zmiernenie
ekonomickej a energetickej krízy pre obyvateľov Trnavy

Tvorivý tím pod vedením Mateja Lančariča na tlačovej besede koncom augusta 2022 poukázal aj na rekordné zdražovanie mnohých tovarov a služieb, vrátane rekordného zdražovania cien energií.

Hoci možnosti samospráv sú v ohľade znižovania cien a nákladov základných životných potrieb obmedzené, Lančarič si myslí, že aj mesto môže do istej miery svojim obyvateľom pomáhať. „Som presvedčený, že pomocnú ruku im v tejto mimoriadnej nepriaznivej situácii musí podať samospráva, ako najbližší partner, ak nechceme, aby títo ľudia finančne úplne skolabovali a skončili bez strechy nad hlavou,“ tvrdí.

Konkrétnym riešením, ktoré navrhuje, je vytvorenie Trnavského fondu solidarity. Má ísť o mimorozpočtový peňažný fond, do ktorého sa má preniesť 1 milión eur z prebytku rozpočtu za uplynulý rok. Jeho účelom by bolo finančne pomáhať odkázaným Trnavčanom formou kompenzácií.

„Keďže má Mesto Trnava dlhodobo dobré finančné zdravie a nízku zadlženosť, tak si takúto pomoc môže dovoliť. Nehovoriac o tom, že v rámci administratívy mesta, ako aj rôznymi úspornými opatreniami, je možné dosiahnuť ďalšie úspory,“ konštatuje.

Na zmiernenie ekonomickej a energetickej krízy navrhuje Lančarič so svojím tímom zníženie výšky parkovného v centre a rezidentských zónach z dôvodu podpory miestnych podnikateľov a zníženia výdavkov pre Trnavčanov, dobudovanie kapacít v materských školách, aby každé dieťa už od troch rokov bolo bezpodmienečne prijaté do MŠ, vďaka čomu nebudú rodičia nútení platiť stovky eur mesačne za súkromné škôlky, zvýšenie produkcie ovocia a zeleniny na mestských pozemkoch, vybudovanie dostupných nájomných bytov pre samoživiteľov aj rodiny s deťmi či vytvorenie desiatok nových miest pre seniorov odkázaných na nepretržitú opateru v novom Zariadení opatrovateľskej služby, aby klienti neboli odkázaní na súkromné zariadenia s podstatne vyššími mesačnými poplatkami za pobyt.

Úspornými opatreniami zo strany mesta majú byť podľa Tvorivého tímu výmena všetkých starých lámp verejného osvetlenia za LED, výmena všetkých interiérových svietidiel vo všetkých budovách a organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta za úsporné, úspory na vykurovaní prostredníctvom zateplenia mestských budov predovšetkým vykurovaných na zemný plyn alebo aj zefektínenie správy neobsadených mestských budov (napr. Tatrasklo, Mozartova 10, Pracháreň, Kalokagatia, mestské meštianske domy), v ktorých mesto prichádza o peniaze z nájomného.

Ako dodal Matej Lančarič, každý pripravovaný projekt v meste musí byť posúdený aj z hľadiska „hodnoty za peniaze“.

Ulož ako PDF
Napísal 28. augusta 2022 21:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.