reklama

FN Trnava podpísala zmluvu so zhotoviteľom projektovej dokumentácie novej nemocnice

Fakultná nemocnica Trnava podpísala zmluvu o dielo na projektovú dokumentáciu stavby novej nemocnice. Do súťaže sa zapojili tri subjekty, najlepšiu ponuku predložil subjekt z Českej republiky, spoločnosť CASUA a. s., informoval hovorca FN Trnava Matej Martovič 11. mája 2023.

Výstavba novej nemocnice na vlastných pozemkoch FN Trnava sa plánuje už niekoľko rokov. Financovanie zámeru má zabezpečiť štát, počíta sa s použitím peňazí z Plánu obnovy.

V súčasnosti vedenie FN Trnava odhaduje investíciu v hodnote 382 miliónov s DPH. „Konečná suma bude závisieť od predložených cenových ponúk, ako aj vývoja situácie na trhu,“ pripomína nemocnica.

Vedenie FN Trnava vníma výstavbu novej nemocnice ako nevyhnutnosť, pretože súčasné budovy už nespĺňajú potreby 21. storočia, najmä v oblasti komfortu pacientov. Útvar hodnoty za peniaze vydal pre výstavbu novej nemocnice kladné stanovisko.

Podľa hodnotiacej správy oplatí viac výstavba novej nemocnice, ako rekonštrukcia súčasných budov. Aj v rámci hodnotenia dopadov na životné prostredie – EIA nemocnica získala kladné stanovisko na výstavbu novej nemocnice.


Pozemok v areáli FN určený na výstavbu novej nemocnice

FOTO: FN Trnava

Objekt nemocnice má vyrásť v areáli súčasnej nemocnice oproti Gynekologicko-pôrodníckej klinike. Výstavbu je možné realizovať za plynulého chodu nemocnice. Počíta sa s 558 lôžkami, väčšina izieb má byť jednolôžková.

„Nová nemocnica v Trnave bude významným prínosom v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti pre celý trnavský kraj. Dostali sme sa do fázy podpisu zmluvy o dielo na projektovú dokumentáciu stavby a môžem povedať, že od tohto momentu sa zrýchli dynamika ďalších krokov smerom k novej nemocnici. Veríme, že k začiatku obstarávania zhotoviteľa samotnej nemocnice by mohlo dôjsť ešte na jeseň tohto roka,“ uviedol riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta.

Nová nemocnica je navrhnovaná ako monoblok, čo znamená, že pacient sa dostane takpovediac „suchou“ nohou z jedného oddelenia na druhé. V súčasnosti je nemocnica rozdelená do viacerých pavilónov a pacienti musia byť medzi budovami prevážaní, čo spôsobuje zvýšené náklady na prepravu, ako aj stratu času pri manažmente pacienta.

„Súčasťou monobloku novej nemocnice budú všetky kliniky a oddelenia, ambulantná, ako aj lôžková časť, urgentný príjem s heliportom na streche, mamacentrum či časť pre vzdelávanie a administratívu nemocnice. Nová nemocnica bude projektovaná ako nemocnica 21. storočia, čo znamená, že bude zahŕňať aj smart technológie.
Súčasťou výstavby novej nemocnice je aj parkovací dom, ktorý je naplánovaný za hematologickým oddelením a bývalým pavilónom chirurgických disciplín. Počet parkovacích miest má byť 480, pričom pacient sa opäť suchou nohou dostane z parkovacieho domu do priestorov nemocnice. Hlavný vstup do novej nemocnice je naplánovaný z Tamaškovičovej ulice,“
priblížil Matej Martovič.


V. Šrojta (vpravo) po podpise zmluvy s projektantskou spoločnosťou

FOTO: FN Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 11. mája 2023 14:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.