reklama

Župa podpísala zmluvu so zhotoviteľom rekonštrukcie mosta v Hlohovci za takmer 5,4 milióna eur. Most uzavrú na šesť mesiacov

Trnavský samosprávny kraj podpísal 14. januára 2022 zmluvu na rekonštrukciu mosta cez rieku Váh v Hlohovci. Technicky aj časovo náročná obnova dôležitej dopravnej tepny mesta bude stáť takmer 5,4 milióna eur a potrvá približne osemnásť mesiacov.

Víťazom verejného obstarávania sa stalo združenie dvoch banskobystrických firiem SMS a. s. a Stavomontáže, Kovo – Sklo s.r.o., ktoré v súťaži ponúklo sumu 5 miliónov 336-tisíc eur s DPH.

Pôvodne kraj predpokladal s nákladmi na rekonštrukciu mosta vo výške 4,9 milióna eur.

Do verejnej súťaže predložili ponuky štyria uchádzači, z toho dve skupiny dodávateľov a dva samostatné subjekty.

Rekonštruckia cestého mosta ponad Váh má trvať 18 mesiacov. Prípravné práce na 343-metrovom moste ležiacom na ceste II/513 začnú vo februári tohto roka. Most bude neprejazdný maximálne šesť mesiacov, a to od konca aprílových veľkonočných sviatkov do októbra tohto roka. Stavebné práce budú rozdelené na tri etapy.


Most v Hlohovci

FOTO: trnava-live.sk

Most, ktorý tvorí súčasť cesty II/513, je vo veľmi zlom technickom stave. Ak by sa nepristúpilo k rekonštrukcii, jeho stav by sa mohol zhoršiť až na havarijný stupeň.

V lete 2019 bolo v tejto súvislosti nevyhnutné z dopravy po ňom vylúčiť ťažkú nákladnú dopravu, ktorá odvtedy využíva obchádzkové trasy.

„Ako sme sľúbili, púšťame sa do komplexnej rekonštrukcie cestného mosta v Hlohovci. Jeho technický stav je veľmi zlý, nakoľko bola jeho konštrukcia naposledy významnejšie opravovaná ešte v 80. rokoch minulého storočia. Po diagnostike mosta sme v lete 2019 vylúčili nákladnú dopravu s váhou viac ako 12 ton, aby sme spomalili tempo jeho degradácie a nemuseli pristupovať k ďalším obmedzeniam, ako napríklad zúženie jazdných pruhov či zníženie rýchlosti jazdy. Vylúčiť by sa nedalo ani uzavretie mosta. Našim cieľom je stabilizovať statiku mosta, čo výrazne predĺži jeho životnosť. V rámci rekonštrukcie most rozšírime, vďaka čomu pribudnú chodníky a plnohodnotné cyklotrasy po oboch jeho stranách,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že kraj v decembri minulého roka podal žiadosť o spolufinancovanie investície z eurofondov.

Na základe výsledkov diagnostiky je možné nosnú konštrukciu mosta opraviť a zosilniť tak, aby bol úplne bezpečný. Nový statický systém nosnej konštrukcie výrazne predĺži životnosť mosta vďaka odstráneniu poškodených kyvných stojok.

Kompletná výmena mostného zvršku sa bude týkať skorodovaného zábradlia, poškodenej monolitickej rímsy, vozovky, odrazných pruhov a ostatných poškodených častí, ktoré spôsobovali napríklad zatekanie nosnej konštrukcie. Vďaka novému riešeniu vzniknú po oboch stranách mosta nové chodníky pre chodcov a cyklistov.


Most ponad Váh v Hlohovci

FOTO: trnava-live.sk

Vizualizácie:

ZDROJ: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 21. januára 2022 9:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.