reklama

Financovanie päťmiliónovej rekonštrukcie mosta v Hlohovci majú zabezpečiť najmä zdroje EÚ

Trnavská župa predloží žiadosť o nenávratný finančný príspevok na financovanie rekonštrukcie mosta ponad rieku Váh v Hlohovci.

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pripravuje rekonštrukciu mosta v Hlohovci. Mostný objekt v dĺžkou 342 metrov je súčasťou cesty druhej triedy č. 513 a postavený bol roku 1964. Most je vo veľmi zlom technickom stave. Ak by sa nepristúpilo k rekonštrukcii, jeho stav by sa mohol zhoršiť až na havarijný stupeň.

Poslanci Zastupiteľstva TTSK schválili na májovom zasadnutí predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na rekonštrukciu mosta v celkovej výške 5,2 milióna eur, vrátane päťpercentného spolufinancovania z rozpočtu župy v hodnote 260-tisíc eur.

Až 85 percent nákladov na rekonštrukciu chce TTSK pokryť zo zdrojov Európskej únie, desiatimi percentami celkových oprávnených nákladov má prispieť štát.


Most ponad rieku Váh v Hlohovci

FOTO: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

V rámci projektu komplexnej rekonštrukcie mosta v Hlohovcvi sú navrhnuté technické riešenia, ktoré odstránia poškodené kyvné stojky nosnej konštrukcie betónovanej časti mosta, ktoré majú nepriaznivý vplyv na jeho životnosť. Súčasťou zámeru je kompletná výmena mostného zvršku, odstránenie skorodovaných zábradlí, poškodenej rímsy, vozovky a ďalších súčastí mosta.

Pôvodná šírka vozovky zostane zachovaná, na moste vznikne aj plnohodnotný chodník a cyklotrasu po oboch jeho stranách.

Projekt rieši aj nové verejné osvetlenie a ilumináciu mosta.

Z dôvodu zlého technického stavu v lete 2019 vylúčili z mosta ťažkú nákladnú dopravu, ktorá odvtedy využíva obchádzkové trasy.

Na základe výsledkov diagnostiky je možné nosnú konštrukciu mosta opraviť a zosilniť tak, aby bol úplne bezpečný. Nový statický systém nosnej konštrukcie výrazne predĺži životnosť mosta vďaka odstráneniu poškodených kyvných stojok.

V priebehu rekonštrukcie bude musieť dočasne dôjsť aj k úplnému vylúčeniu dopravy.

FOTO: trnava-live.sk / Patrik Pokorný

Ulož ako PDF
Napísal 18. mája 2021 7:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.