reklama

O primátorskú stoličku sa bude v Trnave uchádzať Matej Lančarič. Predstavil svoje vízie a Tvorivý tím mladých Trnavčanov

O post primátora Trnavy sa bude v jesenných komunálnych voľbách už piaty kandidát. V utorok 31. mája 2022 pribudol k doterajším uchádzačom poslanec mestského a krajského zastupiteľstva a dlhoročný ekologický aktivista Matej Lančarič. O voličskú sa priazeň sa bude uchádzať ako nezávislý, spoločne so svojou občianskou platformou nazvanou Tvorivý tím.

Matej Lančarič nie je žiadnym nováčikom na trnavskej politickej scéne. V rokoch 2015 – 2018 pôsobil aj v pozícii viceprimátora Trnavy so zameraním najmä na kultúru, sociálne veci, mládež, rozvoj občianskej spoločnosti a životné prostredie.

Poslancom v mestskom zastupiteľstve je nepretržite od roku 2010, zároveň vykonáva poslanecký mandát aj v zastupiteľstve TTSK. Už niekoľko rokov sa angažuje najmä v ekologických a dobrovoľníckych aktivitách.


Matej Lančarič (druhý zľava) počas tlačovky

FOTO: trnava-live.sk

O voličské hlasy sa bude uchádzať aj Lančaričov tím spolupracovníkov. Ako hovorí, „ide o kreatívnych, tvorivých a skutočne nezávislých mladých ľudí z Trnavy“.

„Našim cieľom je prispieť pestrým obsahom tém a zlepšiť život v meste a jeho okolí reálnymi riešeniami. Trnavu vnímame ako mesto s obrovským potenciálom, v ktorom by sme chceli s našim tímom tvorivých Trnavčanov vytvárať platformu pre realizáciu zaujímavých nápadov, myšlienok a projektov, ktoré pozitívne a rovnomerne rozvinú Trnavu vo všetkých sférach,“ priblížil na úvod tlačovej besedy, počas ktorej oznámil vznik platformy, jej základné ciele a zároveň aj vlastnú kandidatúru na primátorskú stoličku.

Tvorivý tím, s podtitulom Srdcom pre Trnavu, vytvoril osem základných vízií budúceho rozvoja mesta.

Za jeden najzávažnejších problémov Trnavy považuje Matej Lančarič ustupovanie od tlaku zo strany mesta voči developerom pri budovaní infraštruktúry či občanskej vybavenosti. To podľa neho núti obyvateľov nových obytných zón cestovať po celom meste, čo vytvára tlak na dopravu.

„Mesto nereaguje v dostatočnej miere na narastajúce ekonomické problémy obyvateľstva, rozvíja sa nerovnomerným spôsobom a na isté skupiny ľudí, ktoré nie sú v ich záujme, zabúda a ignoruje ich. Veľkým problémom Trnavy je dlhodobo aj MHD, chýbajú strategické investície, ktoré prekrývajú často okulahodiace investičné akcie skôr s marketingovým účelom, slabinou mesta je aj komunikácia s občanmi, podnikateľmi a ďalšími skupinami,“ zhrnul Lančarič.

V svojom programe ponúka riešenia, myšlienky a vízie pre zlepšenie viacerých oblasti verejného života.


Časť Tvorivého tímu na tlačovej besede

FOTO: trnava-live.sk

Lančarič pripomína, že dlhodobo zostáva nezávislým od politických strán či podnikateľských mecenášov. Práve prijatie podpory od politických strán Mariánom Galbavým, dlhoročným Lančaričovým spolupracovníkom a kolegom, bolo podľa jeho slov hlavným dôvodom ich rozchodu. „Zostávam naďalej nezávislým kandidátom, tak ako som bol nezávislým od začiatku. Aj preto bude naša predvolebná kampaň skromná a s nižším rozpočtom,“ poznamenal.

Osem vízií pre Trnavu

Občianska platforma Tvorivý tím predstavila na úvodnej tlačovke aj súbor ôsmich vízií, ktoré chcú presadzovať v prípade volebného úspechu.

Výstavba v Trnave s ohľadom na budúcnosť je téma, ktorá má riešiť absenciu občianskej vybavenosti, ako sú škôlky, školy, obchody či komunikácie v súčasných a najmä budúcich obytných zónach.

Druhou víziou je výstavba Olympijského plaveckého centra v areáli bývalej ZŠ Mozartova 10 v Trnave. Podľa Tvorivého tímu je táto myšlienka zrealizovateľná cez spojenie síl mesta, kraja, štátu, eurofondov a iných možností financovania. „Trnava si zaslúži 50-metrový bazén, plavecké centrum medzinárodného významu so všetkým, čo k tomu patrí. Verím, že ak bude vôľa, takýto jedinečný projekt sa môže podariť,“ vyjadril presvedčenie M. Lanarič.

Vízie tímu poukazujú na potrebu efektívnych riešení ekonomickej a energetickej krízy napríklad znížením daní, výšky parkovného, zvýšením produkcie ovocia a zeleniny na mestských pozemkoch, vbudovaním nájomných bytov, materských škôl, razantnou obnovou verejného osvetlenia či výmenou interiérových svietidiel vo všetkých budovách a organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta za úsporné LED lampy.

Ďalším bodom je zriadenie Mestskej farmy v oblasti Medziháj. „Vyčleníme mestskú pôdu na pestovanie zeleniny a ovocia, vrátane výsadby ovocných druhov stromov a drevín – produkty a úrodu bezplatne poskytneme materským, základným školám v Trnave, domovom pre seniorov, znevýhodneným skupinám občanov, seniorom a ostatným občanom Trnavy za zvýhodnené ceny,“ navrhujú. V lokalite by tiež chceli vyčleniť pôdu pre záujemcov o záhradky z radov občanov Trnavy za symbolické nájomné, vybudovanie zákadnej infraštruktúry by si vzalo za svoje mesto.

Lančaričov tím poukazuje aj na problematiku opustených budov v meste – ako napríklad Kalokagatia, Pracháreň, Tatrasklo, bývalá ZŠ na Mozartovej 10 a iné – a potrebu ich návratu do života.

Víziou je aj „Revolúcia MHD“ – vybudovaním dvoch expresných liniek naprieč mestom s menším počtom zastáviek, zvýšenými intervalmi spojov, vrátením MHD do Bieleho Kostola a Hrnčiaroviec, pridaním spojov do Modranky a ďalšími opatreniami, ktoré majú vo výsledku pritiahnuť do autobusov ľudí, jazdiacich autami.

Tvorivý tím chce presadiť aj vybudovanie veľkého kultúrno – športového a osvetového centra na Mozartovej ulici s trojtriednou materskou školou, detským ihriskom, zónou pre seniorov, záujmovými kurzami, mestskou klubovňou a ďalšími aktivitami pre všetky vekové kategórie.

A napokon, víziou občianskej platformy je aj vytvorenie komunitných centier v rôznych častiach Trnavy s cieľom rozvoja komunitných vzťahov. „Samotný priestor však nestačí. Pre tvorbu a budovanie komunity sú potrebné aj spoločné záujmy a akcie. A presne týmto smerom by sme chceli ísť. Chceme, aby Trnava bola mestom, kde sa ľudia poznajú a radi sa stretávajú,“ dodali členovia Tvorivého tímu.

Ulož ako PDF
Napísal 31. mája 2022 17:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.