reklama

Rozhovor so županom Jozefom Viskupičom: Ponúkame Trnavský kraj pre všetkých

Hovoríme s Jozefom Viskupičom, trnavským županom a kandidátom na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja.

Na začiatok, ako vnímate napätie v spoločnosti?

– Veľmi citlivo. V neďalekej Veľkej Mači došlo k vražde novinára a jeho snúbenice. V Trnave sme sa postavili voči moderným formám fašizmu a antisemitizmu na predvolebnom mítingu Kotlebovcov, no pokračovanie v používaní nenávistného slovníka malo za následok aj tragédiu na Zámockej v Bratislave. Považujeme to za útok na podstatu našej slobodnej a demokratickej spoločnosti, ako aj za ohrozenie fungovania právneho štátu. Spolu so širokou koalíciou demokratických a antifašistických strán a hnutí ponúkame slušnú a protikorupčnú alternatívu. Dohodli sme sa, vieme spolupracovať, a sme pripravení ďalej tvoriť Trnavský kraj pre všetkých. Za dôležité považujeme pokračovať v podpore občianskeho vzdelávania, participácie verejnosti a rozvoji tretieho sektora.


Trnavský župan Jozef Viskupič (46)

Ako hodnotíte uplynulých päť rokov vo funkcii trnavského župana?

– Bolo to náročné, ale myslím si, že úspešné obdobie. Boli sme odhodlaní zmeniť náš kraj, čo sa nám viditeľne podarilo vo všetkých oblastiach a regiónoch. Preberali sme najzadlženejšiu župu. Dlh sme výrazne znížili, konkrétne zo 47 % na 33 %. A to napriek sledu pandemickej a energetickej krízy. Dokázali sme pritom zachovať vysoké tempo investícií.

Ktoré projekty považujete za úspešné?

– V Trnave máme prirodzene veľa projektov, lebo tu máme veľa organizácií. Mojou srdcovkou je Divadlo Jána Palárika, ktoré sme zmodernizovali zvonka aj zvnútra. Obnovili sme fasádu spredu aj zboku a historickej Zrkadlovej sále sme vrátili pôvodný výraz. Divadlo prešlo zmenami k lepšiemu aj po programovej stránke, ponúka nové inscenácie, a to aj pre deti a mládež.


Zrekonštruovaná Zrkadlová sála v Divadle Jána Palárika

Na konci pešej zóny, v Knižnici Juraja Fándlyho, sme postavili letnú čitáreň so zelenou strechou. V nej revitalizujeme aj záhradu, ktorá bude prepojená lávkou cez Trnávku s Ružovým parkom.

Minulosťou sa stala „panelka“ na Koniarekovej a spolupracujeme aj na novom, mimoúrovňovom riešení križovatky Zavarskej s obchvatom Trnavy. Ďalšie cesty sme opravili pri Suchej nad Parnou, Naháči, Dechticiach, Brestovanoch či Jaslovských Bohuniciach.


Krajská cesta na Koniarekovej ulici v Trnave po rekonštrukcii

Vyriešili sme tiež vyše tridsaťročný problém s cestou do miestnej časti Majdánske v Horných Orešanoch. Zaradili sme ju do cestnej siete, majetkovo-právne vysporiadavame pozemky pod ňou a pripravujeme sa na rekonštrukciu.

Investovali sme aj do modernizácie našich stredných škôl. Napríklad na Strednej zdravotníckej škole sme zmodernizovali internát aj parkovisko. Zmodernizovali sme aj dielne a odborné učebne na SOŠ elektrotechnickej, dopravnej či automobilovej.
Špeciálne som hrdý na to, že župa sa opäť stala poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Na Študentskej otvárame prvé vlastné zdravotnícke stredisko s ambulanciami lekárov v nedostatkových špecializáciách. Ponúkneme aj infúzny stacionár a agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS).

Spolupracujete na niektorých zámeroch aj s mestom?

– Prirodzene. Podobne ako mesto rekonštruuje športoviská pri základných školách, my to robíme pri stredných školách, napríklad na gymnáziu J. Herdu. Spoločný projekt máme s mestom pripravený na modernizáciu športoviska pri Gymnáziu J. Hollého a perspektívne aj pri SPŠ na Komenského.
Aktuálne spolupracujeme aj pri osadení cyklostojanov pri stredných školách. Napájame sa aj na mestské cyklotrasy a predlžujeme ich do okolitých obcí. Príkladom je pokračovanie úseku okolo južnej priemyselnej zóny do Hrnčiaroviec nad Parnou a Zelenča.
Z väčších projektov ide o rekonštrukciu Prachárne alebo vytvorenie parku pri synagóge na Halenárskej.
Veľmi ma teší, že sme sa dohodli a pamiatkovo chránený meštiansky dom na Hlavnej 17, ktorý je v majetku mesta, dostane novú tvár aj využitie. V rámci osemmiliónového eurofondového projektu ho župa zrekonštruuje a vytvorí v ňom kreatívne centrum.

Ako župa reaguje na demografický vývoj?

– V rozvoji dlhodobej a paliatívnej starostlivosti spolupracujeme s fakultnou nemocnicou. V ďalšej fáze pripravujeme rozšírenie zdravotníckeho centra na Študentskej o psychologickú a psychiatrickú ambulanciu.


Pohľad do zmodernizovaných priestorov nového zdravotníckeho strediska v bývalom internáte na Študentskej ulici v Trnave

Nové zariadenie sociálnych služieb vytvoríme na Dobrej Vode v našich priestoroch po bývalej škole v prírode. Bude slúžiť pre ľudí s poruchou autistického spektra. Máme ďalšie plány v tejto oblasti priamo v meste Trnava, v areáli po bývalom školskom hospodárstve na Zavarskej.
Na dlhodobý problém s nedostatkom kapacít sociálnych služieb sme zareagovali tak, že sme zaviedli bezplatnú službu domáceho tiesňového volania.

Témou sa v ostatných rokoch v Trnavskom kraji stala aj téma rozvoja cestovného ruchu.

– Založili sme krajskú organizáciu cestovného ruchu, ktorá citeľne chýbala. Jej členom je aj oblastná organizácia Región Trnava. Spoločne rozvíjame potenciál mestského aj prírodného turizmu.
V tejto súvislosti máme veľký eurofondový zámer na zveľadenie jaskyne Driny, ktorého súčasťou je prerazenie nového vchodu, vytvorenie náučného chodníka, ako aj výstavba moderného návštevníckeho centra a zázemia pre sprievodcov. Medzičasom sme z vlastných zdrojov zafinancovali opravu prístupovej cesty.
Druhým takýmto projektom bude rekonštrukcia cesty ku kláštoru Katarínka, ktorý je tiež vyhľadávaným turistickým cieľom.

Čo sa vám, naopak, nepodarilo?

– Téma cyklodopravy rezonuje, je silná najmä v Trnave. Čakal som, že budeme postupovať vo výstavbe cyklotrás rýchlejšie. Projektovanie, územné plány a vysporiadanie pozemkov či hľadanie vhodného trasovania v spolupráci s obcami trvá veľmi dlho. Povzbudivé však je, že sa prvé kilometre rozbehli a celkovo môžeme hovoriť o 35 kilometroch nových cyklotrás po celom kraji.
Konkrétne postavíme napríklad úsek medzi Jaslovskými Bohunicami a atómovou elektrárňou. Projektujeme úsek medzi Klčovanmi, Bolerázom a Smolenicami. Dotáciou pre združenie obcí sme podporili výstavbu trasy medzi Bohdanovcami nad Trnavou a Špačincami, ktorá sa tiež nachádza na spojení Trnavy a Malých Karpát.
Pripravujeme tiež spojenie Trnavy, Hrnčiaroviec nad Parnou a Zelenčom bezpečnou cyklotrasou.
O financovanie výstavby úseku medzi automobilkou a obcou Zavar vrátane lávky cez diaľnicu D1 sme požiadali v rámci prvej výzvy z Plánu obnovy.

Čo ponúkate obyvateľom Trnavy v ďalšom období?

– Máme pripravený projekt špičkovej športovej akadémie, v rámci ktorého postavíme hokejovú halu na Prednádraží.
Zveľadíme vonkajšie priestory Západoslovenského múzea, pričom v jeho záhradách vytvoríme moderné zázemie pre kultúrne a spoločenské podujatia. Perspektívne môžu byť prepojené s mestským amfiteátrom.
Na modernizáciu cesty od hranice s Bratislavským krajom po Dolné Orešany nadviažeme rekonštrukciou mosta v Horných Orešanoch a rekonštrukciou cesty cez Smolenice, Trstín, Dechtice až po Vrbové. A to sú len niektoré z plánov.


Vizualizácia hokejovej akadémie v Trnave na Prednádraží

Jozef Viskupič kandiduje na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja za širokú koalíciu demokratických a antifašistických strán a hnutí.

Sú nimi OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA; Sloboda a Solidarita; Kresťanskodemokratické hnutie; SPOLU – občianska demokracia; ŠANCA; ODS –Občianski demokrati Slovenska; ZA ĽUDÍ; SME RODINA; Občianska konzervatívna strana; Demokratická strana; Magyar Fórum – Maďarské fórum. Navyše má podporu aj Progresívneho Slovenska.

Spolu s Jozefom Viskupičom kandiduje skúsený, regionálne aj profesijne vyvážený tím 40 kandidátok a kandidátov na poslankyne a poslancov Zastupiteľstva TTSK, ktorých zoznam je zverejnený na https://trnavskyzupan.sk/zupny-team.


J. Viskupič na spoločnej fotografii s podporovateľmi počas ohlásenia kandidatúry v záhradách Západoslovenského múzea


Trnavský župan na otvorení krajskej konferencie o rozvoji občianskej spoločnosti

(PR článok)

Objednávateľ: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA
Zámocká 6873/14
811 01 Bratislava
IČO: 42287511

Dodávateľ: Citadela, spol. s r.o.
Kladnianska 20
821 05 Bratislava IČO: 35709227

Dodávateľ: Patrik Pokorný-Trnava Media

Ulož ako PDF
Napísal 23. októbra 2022 8:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.