reklama

Novú útulňu v Malých Karpatoch začnú stavať v najbližších týždňoch, čakajú len na lepšie počasie

Už onedlho bude v Malých Karpatoch slúžiť diaľkovým turistom nová moderná turistická útulňa. Na jej realizácii sa podieľa aj Trnavský samosprávny kraj. V lete 2021 podpísali zúčastnené strany memorandum, ktorým deklarovali vzájomnú súčinnosť pri výstavbe turistickej útulne a zároveň vyjadrili súhlas so vzájomnou podporou a spoluprácou pri rozvoji cestovného ruchu v Trnavskom kraji.

Útulňa Jozefa Maka bude situovaná v unikátnom prostredí staršieho bukového lesa v lokalite Mihalinová v Malých Karpatoch, približne 5 kilometrov severozápadne od kláštora Katarínka. Stáť bude blízko Cesty hrdinov SNP, ktorá je najdlhšou turistickou trasou na Slovensku a neďaleko odtiaľ sa červená značka križuje so žltou.

Jej názov odkazuje na literárnu postavu, ktorá je stelesnením vytrvalosti. S nápadom dať jej práve toto meno prišiel jeden z prispievateľov do crowdfundingovej kampane, ktorou sa to všetko začalo.

Moderné útočisko pre turistov vzniká na základe spolupráce Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj, Trnavského samosprávneho kraja, občianskeho združenia KST Hikemates, LESY Slovenskej republiky, š.p. OZ Karpaty, Štátnej ochrany prírody SR, Správa CHKO Malé Karpaty a Klubu slovenských turistov.


Všetky práce v dielni sú dokočené

FOTO: Trnavský kraj zážitkov

„Na trnavskej župe podporujeme dobré nápady, akým je aj výstavba Útulne Jozefa Maka v Malých Karpatoch. Tento atraktívny projekt bude výsledkom spolupráce subjektov z verejného a občianskeho sektora. Útulňa poteší diaľkových turistov, ktorí prechádzajú po čoraz populárnejšej trase vedúcej naprieč celým Slovenskom s názvom Cesta hrdinov SNP. Práve takéto zariadenie v Malých Karpatoch doteraz veľmi chýbalo. Teším sa, až budú všetky jej časti na mieste a my odštartujeme najbližšiu turistickú sezónu s novou a modernou útulňou,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Keď lesy Malých Karpát po februárovej snehovej nádielke trochu preschnú, budú môcť pracovníci firmy IDeal s.r.o. realizovať v lokalite Mihalinová druhú fázu výstavby. V rámci prvej etapy upravovali v dielni smrekové drevo, ktoré je hlavným stavebným materiálom. Aktuálne sú jednotlivé súčasti útulne pripravené na zmontovanie a vo výrobnej hale vo Vrbovom čakajú na lepšie počasie.

„Všetky práce, ktoré bolo potrebné spraviť v dielni, máme hotové. Rozbahnený terén nám v týchto dňoch nedovoľuje pokračovať priamo na mieste, sme však pripravení začať hneď ako to bude možné,“ povedal Marián Fabian z IDeal s.r.o.

„Našou úlohou je zatraktívňovať destináciu Trnavský kraj, zlepšovať podmienky pre návštevníkov, podporovať a rozvíjať partnerstvá. Útulňa Jozefa Maka je práve takýmto projektom,“ povedala Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Architektonický návrh turistickej útulne vzišiel z verejnej súťaže, ktorú organizovali Hikemates a Madebythe. Autormi návrh sú Matthias Arnould, Robert Provazník a Michaela Vatraľová, s ktorými realizačná firma konzultuje jednotlivé kroky. Výsledkom ich spolupráce bude dvojpodlažná stavba. V jej podkroví prenocujú štyria až šiesti turisti. V prípade potreby môže rovnaký počet ľudí spať aj na spodnom podlaží, ktoré by však malo primárne slúžiť ako komunitný priestor.

Do Útulne Jozefa Maka sa bude vstupovať cez dvojkrídlové dvere. Vo vnútri nájdu návštevníci piecku s varnou platňou a oceľovou rebrinou na sušenie mokrých topánok a ponožiek. Nebude chýbať pracovný pult s policami. Hranicu medzi priestorom na odloženie mokrého šatstva a komunitnou častou vytvorí lavička z masívnych trámov. Veľké pásové okno poskytne výhľad do bukového lesa.Mapa a označenie útulne na mape

Zdroj: TTSK

Vizualizácie:

Zdroj: TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 9. marca 2023 8:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.