reklama

Virtuálna realita aj zaujímavé diskusie. Prvý ročník konferencie o neformálnom vzdelávaní sa koná už v stredu

Malý Berlín otvára svoje dvere všetkým, ktorí sa venujú alebo zaujímajú o vzdelávanie. Už v stredu 17. mája 2023 od 13.00 h sa začne konferencia Dnes nie je škola.

Škola ako výchovno-vzdelávacia inštitúcia by mala vedieť reagovať na aktuálne témy a sprostredkovať ich žiakom. Konferencia teda nielen predstaví odborníkov, ktorí pripravujú aktivity neformálneho vzdelávania, ale v diskusiách sa zameria aj napríklad na nové závislosti a využívanie sociálnych sietí pre vzdelávanie.

Konferenciu organizuje nezávislé kultúrne centrum Malý Berlín, ktoré sa dlhodobo venuje aj vzdelávaniu detí a dospelých. „Ide o prvý ročník konferencie, a tak sme veľmi radi, že nám spolu podporu vyjadrilo aj Mesto Trnava aj Trnavský samosprávny kraj. Chceme vytvoriť priestor, v ktorom sa budeme s odborníkmi a učiteľmi z praxe rozprávať o tom, v čom neformálne vzdelávanie výborne dopĺňa klasické vyučovanie, aké problémy riešia školy, súčasná mládež, či spoločnosť,“ uviedla Petra K. Adamková z Malého Berlína.

Pozvanie do programu prijalo široké spektrum pracovníkov a odborníkov neformálne pracujúcich s mládežou, ktorí vedia ponúknuť podporu školám v tom, ako inovatívne pristupovať k výučbe.

Na účastníkov čakajú prezentácie, diskusie, prípadové štúdie úspešných programov, ale aj ukážka virtuálnej reality. Program je určený najmä učiteľom druhého stupňa základných škôl a učiteľom stredných škôl, no vítaní sú všetci, ktorí sa venujú vzdelávaniu či pomoci mládeži.

Konferencia je výbornou príležitosťou pre tvorbu nových spoluprác a inovatívnych projektov. „Chceme, aby Malý Berlín aktívne a kvalitne dopĺňal vzdelávaciu ponuku v meste a v kraji a aby aj školy vnímali, že sa na nás môžu obrátiť,“ vysvetľuje Petra K. Adamková zámer konferencie.

Registrácia na podujatie je zdarma a je otvorená až do začiatku podujatia. Prihlásiť sa môžete vyplnením online formulára (forms.gle/nQ8vVykkrBoqZ1sQ6).

Učitelia si vo virtuálnej realite vyskúšajú gulag

Rozhodne jednou z najatraktívnejších častí programu bude virtuálna realita, ktorú si budú učitelia môcť vyskúšať. Využívanie moderných technológií pre vyučovanie je dôležité práve pri práci s mladými. Svoj projekt virtuálnej reality Gulag XR predstaví organizácia Post Bellum. Tá okrem toho odprezentuje výsledky širokého portfólia vzdelávacích workshopov.

Divadlo Jána Palárika v Trnave zas ukáže, ako sa dá predstavenie preniesť rovno do vyučovacej triedy. Ako žiaci reagujú, keď divadlo príde priamo za nimi a ako sa takto rozvíja vzťah k divadlu? Ak ste ešte nepočuli o projekte tzv. classroom plays, nenechajte si ujsť ani túto prípadovú štúdiu.


Testovaaniie programu Gulag XR

Diskutovať sa bude o nových závislostiach aj o sociálnych sieťach

„Keď sme si robili prieskum toho, čo trápi školy, vyšli nám z toho práve nové závislosti ako žuvací tabak alebo elektronické cigarety. To, s čím učitelia či výchovní poradcovia bojujú, je informačná nevýhoda, v ktorej sú oproti žiakom,“ vysvetľuje opäť Adamková z Malého Berlína.

V Malom Berlíne sa preto bude diskutovať aj o tom, aké návykové látky aktuálne užívajú mladí ľudia na školách. Pozvanie do diskusie prijala Dominika O. Rajznerová, psychologička a vedúca Káčka v Trnave, ktoré je kontaktným bodom pre ľudí v krízových životných situáciách, a Ivan Karbula, primár psychiatrického oddelenia Fakultnej nemocnice v Trnave.

Učitelia by mali dostať dôležité informácie o tom, čo vieme o nových návykových látkach a ich pôsobení na psychické zdravie maloletých.

Druhá diskusia umožní pedagógom spoznať tvorcov vzdelávacieho obsahu na sociálnych sieťach, ktoré sú integrálnou súčasťou života mladých. Diskusia im priblíži napríklad aj to, ako odlíšiť dobrý obsah od zlého a či sú sociálne siete relevantným zdrojom a dobrým nástrojom učenia.

Hosťami diskusie budú Ivana Šaturová zo zmudri.sk, Peter Dubóczi z infosecurity.sk a učiteľ popularizujúci chémiu na platforme Vedecké okienko, Ivan Gábriš.

Nebudú chýbať prezentácie o projektoch neformálneho vzdelávania

Organizátori sa rozhodli predstaviť vybrané iniciatívy, ktoré sa snažia aktívne tvarovať novú generáciu mladých. Krátke prezentácie pozvaných organizácií budú na konferencii rozdelené do dvoch blokov. Prvý sa bude venovať občianstvu, demokracii a výchove k udržateľnému životnému prostrediu. Druhý blok sa zameria na oblasť umenia a kultúry, sebarozvoja a duševného zdravia.

Ako rozvíjať občiansku spoločnosť odprezentuje Nadácia Milana Šimečku a Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá s projektom Otvorené školy podporuje demokratické prostredie na školách a pracuje so žiackymi parlamentami. To ako netradične pracovať so žiakmi, podnecovať kritické myslenie a morálne hodnoty ukážu v Inštitúte pre aktívne občianstvo. To, prečo je dôležité prenášať vyučovacie hodiny von a formovať ich pozitívny vzťah k životnému prostrediu bude prezentovať organizácia Živica.

Vďaka Lige za duševné zdravie a platforme dobrovoľníckych centier a organizácií sa bude rozprávať aj o dôležitosti duševného zdravia a bezpečnosti na školách, no a tiež o tom, ako podporovať vytváranie priaznivého prostredia pre dobrovoľníkov.

Chýbať nebude ani prezentácia od Trnavského samosprávneho kraja, ktorý nedávno otvoril TalentCentrum pomáhajúce žiakom formovať ich budúce profesné ja. V neposlednom rade príde s prezentáciou organizácia, ktorá mladým ľudom udeľuje Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu a Oddelenie galerijnej pedagogiky Slovenskej národnej galérie, kde vydávajú sériu metodických listov a motivačné aktivity pre pedagógov.

Vítaní je každý, kto sa venuje vzdelávaniu mládeže. Celý program konferencie je zverejnený na stránke www.malyberlin.sk (https://www.malyberlin.sk/eventy/dnes-nie-je-skola/). Kultúrne centrum nájdete v historickom centre Trnavy na Štefánikovej 4.

Ulož ako PDF
Napísal 14. mája 2023 11:57. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.