reklama

Šiesty ročník Ypsalonu: tipy na čítanie, inšpiratívne rozhovory aj diskusie s autormi

Pár tipov na čítanie počas dlhých zimných večerov, inšpiratívne rozhovory so slovenskými autormi aj podnetné diskusie, nad ktorými sa budete dlho zamýšľať. Tak by sa dalo v skratke zhrnúť všetko, čo Ypsalon každoročne ponúka. Ani jeho šiesty ročník nebude iný.

Tento rok sa festival presúva do online priestoru, niektorí diváci si však budú môcť kúpiť bezplatnú vstupenku a prísť aj osobne. Organizátori rozplánovali program do štyroch dní a snažili sa spraviť radosť všetkým „knihuchtivým“ čitateľom.

Program začína vo štvrtok, 26. novembra 2020 a otvorí ho diskusia Dana Domoráka. O téme dystopie v slovenskej literatúre budú diskutovať literárny vedec Pavel Matejovič, literárny historik Viliam Nádaskay, estetik a odborník na popkultúru Juraj Búry. Diskusiu doplní Marcela Stanková, herečka zoskupenia DEMOscéna, ktorá pridá svoje scénické čítanie. 


Jan Novák

O pár minút neskôr sa z dystopického sveta presunieme do Čiech. S českým spisovateľom Janom Novákom sa pozrieme na jeho životopis Milana Kunderu, ktorý nejeden ostrieľaný knihomoľ označil za kontroverzný. Viac však prezradí sám autor, vo štvrtok o 19:00.

Prvý deň zakončí rozhovor s Katarínou Kucbelovou. V tomto prípade hranice neprekročíme, ale ostaneme na Slovensku. Pod Kráľovou hoľou hľadala spisovateľka inšpiráciu pre písanie knihy Čepiec. Čo sa dozvedela nielen o ňom, ale aj o ľuďoch, ktorí tu žijú, prezradí o 20tej.

Piatkový program o 18:00 otvorí svetobežníčka Mária Modrovich. Na jej zastávke v Trnave porozpráva aj o príbehu, ktorý opisuje vo svojej najnovšej knihe Rozhovor s členkou kultu. O hodinu neskôr si vymení miesta s Františkom Kozmonom. Autor úspešnej krimisérie predstaví novinku Červ a možno prezradí aj to, či si pri sledovaní kriminovín a Komisára Rexa robí poznámky, alebo čerpá inšpiráciu úplne inde. 


Márius Kopcsay

Predvíkendové finále obstará Márius Kopcsay. Tu a tam glosuje, tu a tam analyzuje a pridáva aktuálnym udalostiam nový, svieži rozmer. A ak stíha, napíše knihu, po ktorej ostáva úsmev na tvári. Hádame, že podobne svieži bude aj jeho rozhovor na Ypsalone. 

Ak nepíše, učí, no 28. novembra si Zuzana Mojžišová dá prestávku, aby otvorila sobotný program na Ypsalone. Reč bude o jej novej knihe Modus vivendi, ale možno aj o detských či odborných publikáciách.

Na kresle pre hosťa ju vystrieda Balla – muž, ktorý svojimi príbehmi motá mysle čitateľov už takmer tri desaťročia. Sobotu zakončí Alena Sabuchová, víťazka 15. ročníka literárnej ceny Anasoft litera. S ňou sa vyberieme do poľského pohraničia, v jej knihe Šeptuchy je príbeh z oblasti Podlasia, ktorý hovorí o ľudových liečiteľkách ktoré liečia šepkaním. 

Nedeľa bude venovaná najmenšiemu čitateľovi. Už o 14tej sa doslova ponoríme do sveta Františka z kompostu. Hrdina knihy Simony Čechovej je totiž dážďovkou. No a na záver programu predstaví Pero Le Kvet výber nových detských kníh.

Prijmite pozvanie na 6. ročník Ypsalonu. Bude online a aj offline, vstupné je bezplatné – peniaze za lístok radšej investujte do dobrých kníh.

Lístky je potrebné zarezervovať v predstihu na www.malyberlin.sk. Štart je 26. novembra v Malom Berlíne a na Facebooku.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 25. novembra 2020 0:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.