reklama

V záhradnej čitárni knižnice odprezentujú knihu o neuveriteľnom živote výnimočného Trnavčana Frantu Oudesa

Knižnica Juraja Fándlyho pozýva na prezentáciu knižnej novinky od autorskej dvojice – Remi Kloos a Simona Jurčová – pod názvom Franta Oudes – neskutočný príbeh jedného Trnavčana.

Kniha ponúka príbeh trnavského podnikateľa v období prvej ČSR, ktorý žil v Trnave a v rokoch 1920 ‒ 1934 po sebe zanechal úžasné stopy. Je to postava, ktorá sa nedá vymyslieť!

Akýsi Jára Cimrman, no však skutočný. Obchodník s bicyklami, propagátor cyklistiky, lyžovania, turistiky, cestovateľ, reklamný mág a neúprosný kritik pomerov a PaedDr. Simona Jurčová je naslovovzatou odborníčkou, ktorá vám odpovie na všetky otázky.

Prezentácia knihy sa uskutoční v stredu 28. júna 2023 o 17.00 v záhradnej čitárni knižnice.

Kniha je spojením biografie s faktografiou, vznikla spojením vtipného textu Remi Kloosa a autentických dobových textov. Nikdy by nemohla uzrieť svetlo sveta bez bohatej kolekcie nájdených literárnych, humoristických a reklamných stôp spred storočia po jedinom človeku, ktorý navyše ani nebol literátom.

Objaviteľom Frantu Oudesa je bádateľka, publicistka a pracovníčka Západoslovenského múzea v Trnave Simona Jurčová, ktorá si všimla jeho reklamné aktivity už pri príprave kníh Trnava – prechádzka v čase (2017) a Trnava a Trnavčania (2019). Ona je tým bádateľom v dobových archiváliách a hľadačom informácií, ktoré vyskladali zaujímavý príbeh hodný samostatného titulu.

Príbeh Frantu Oudesa sa odohráva predovšetkým v Trnave v reálnych dejinných udalostiach medzivojnového obdobia, ktoré možno odsledovať cez autentické Oudesove texty – sarkastické, vtipné, kritické, konštatujúce stav i ponúkajúce riešenia.

Ulož ako PDF
Napísal 26. júna 2023 12:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.