reklama

Vzniká kniha o neuveriteľnom živote výnimočného Trnavčana Frantu Oudesa. Jej vydanie môže podporiť aj verejnosť

Kniha Franta Oudes prináša príbeh trnavského podnikateľa v období prvej ČSR, ktorý žil v Trnave a po sebe zanechal úžasné stopy od roku 1920 do roku 1934. Je to postava, ktorá sa nedá vymyslieť! Akýsi Jára Cimrman, no však skutočný. Obchodník s bicyklami, propagátor cyklistiky, lyžovania, turistiky, cestovateľ, reklamný mág a neuprosný kritik pomerov…

Kniha Franta Oudes – Neskutočný príbeh skutočného Trnavčana

Kniha je spojením biografie s faktografiou, vznikla spojením vtipného textu Remi Kloosa a autentických dobových textov. Nikdy by nemohla uzrieť svetlo sveta bez bohatej kolekcie nájdených literárnych, humoristických a reklamných stôp spred storočia po jedinom človeku, ktorý navyše ani nebol literátom.

Objaviteľom Frantu Oudesa je bádateľka, publicistka a pracovníčka Západoslovenského múzea v Trnave Simona Jurčová, ktorá si všimla jeho reklamné aktivity už pri príprave kníh Trnava – prechádzka v čase (2017) a Trnava a Trnavčania (2019). Ona je tým bádateľom v dobových archiváliách a hľadačom informácií, ktoré vyskladali zaujímavý príbeh hodný samostatného titulu.

Podporiť vydanie knihy je možné prostredníctvom projektu na Startlabe.

Franta Oudes, postava takmer filmová, o ktorej nevieme odkiaľ prišiel a nevieme ani, ako vlastne skončil.

Bol aj reklamný mág, keďže v súvekej tlači sa zachovali stovky jeho reklám, ba vydával aj vlastný časopis ÍHA plný pozoruhodných a vtipných textov.

Príbeh Frantu Oudesa sa odohráva predovšetkým v Trnave v reálnych dejinných udalostiach medzivojnového obdobia, ktoré možno odsledovať cez autentické Oudesove texty – sarkastické, vtipné, kritické, konštatujúce stav i ponúkajúce riešenia.

Hlavného hrdinu však zavialo aj ďalej – do Vysokých Tatier, do kúpeľných miest na západe Čiech i do samotnej Prahy. Vždy sa však vrátil do svojho maličkého obchodu s dielňou vo dvore meštianskeho domu na hlavnej trnavskej ulici – domu, ktorý podnes stojí spolu s nezabudnuteľnými historkami.

Tento svoj – v skutočnosti neveľký podnik – pomyselne povýšil reklamou a propagovaním na „továreň“ na bicykle a šijacie stroje – v snahe vsugerovať budúcemu klientovi, že ide o výnimočný podnik.

Tento svoj ambiciózny biznis plán činmi a reklamou doviedol za vyše desaťročie takmer do dokonalosti. Takmer. Nevieme totiž, či neúnavná propagácia mala aj odpovedajúci efekt, keďže sa dostal do exekúcií, ktoré boli začiatkom jeho konca.

Príbeh výnimočného Frantu Oudesa je hodný zaznamenania
a nemal by zapadnúť prachom

Cieľom projektu je pripomenutie si a predstavenie Frantu Oudesa, ako aj zaknihovanie tejto výnimočnej osobnosti histórie Trnavy vydaním knihy Franta Oudes, ktorá je určená širokej verejnosti, nielen Trnavčanom. Príbeh zaujme laického čitateľa, ale aj odborník – historik v nej nájde veľa zaujímavých autentických informácií.

Autori sú presvedčení, že takáto osoba by nemala zapadnúť prachom času, lebo postava s tak exkluzívnym príbehom dnes tvorí v niektorých mestách pridanú hodnotu v miestnej histórii i v rámci turizmu. A Trnava takú zvláštnu legendu mala, len sa na ňu po sto rokoch už zabudlo.

Motto knhy znie: Česi si svojho Cimrmana museli vymyslieť. Trnavčania však nie. Oni mali Oudesa, ktorého im zoslali samotné nebesá.

V dnešnej dobe hrozby klimatických zmien čoraz viac miest podporuje ekologickú dopravu a buduje či rozširuje cyklotrasy. Bicykel vždy bol nielen záležitosťou športovania vo voľnom čase, ale aj bežným dopravným prostriedkom na kratšie trasy.

Po tom, čo spred storočia automobily (a motocykle) vytlačili z ciest vozy, drožky, koče fiakre a bicykle, je návrat cyklistiky nesporný v celoeurópskom kontexte. A práve tu je miesto aj pre zabudnutého propagátora bicyklov a ich predajcu Frantu Oudesa!

Kniha je v štádiu grafického spracovania, jej vydanie je naplánované na jeseň 2023.

Všetky finančné prostriedky využijú autori na uhradenie nákladov na tlač a výrobu knihy. Ak by sa vyzbieralo viac, než je cieľová suma, vydajú knihu vo väčšom náklade.

Autori dúfajú, že kniha Franta Oudes (Neskutočný príbeh skutočného Trnavčana) zaujme širokú verejnosť a získajú dostatok financií na jej vydanie. Veľká vďaka všetkým, ktorí podporia vydanie tejto výnimočnej knihy.

Ulož ako PDF
Napísal 21. marca 2023 10:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Kultúra, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.