reklama

Vzniká cirkulárna mapa Trnavy. S jej tvorbou môže pomôcť aj verejnosť

Pod záštitou Inštitútu cirkulárnej ekonomiky vznikla koncom roka 2019 cirkulárna mapa Bratislavy. Po hlavnom meste sa dočkajú svojej vlastnej aj ostatné slovenské mestá.

Cirkulárna mapa z dielne Inštitútu cirkulárnej ekonomiky obsahuje zoznam miest významných pre cirkulárnu ekonomiku (obehové hospodárstvo), cieľom ktorej je odpad nevytvárať, ale naopak, využívať ho ako zdroj materiálu alebo energie.

“Cirkulárna mapa má pomôcť všetkým zodpovedným obyvateľom a návštevníkom miest, ktorí sa chcú dozvedieť, kam sa stráca odpad, ktorý denne vyprodukujú a ako jeho vzniku predísť,” vysvetlila Simona Hlaváčová z trnavského Občianskeho združenia SaUvedom, vďaka ktorému v Trnave funguje napríklad aj obchodno-komunitný priestor Baterkáreň.

Bezobalové obchody, čapované drogérie, second-handy, zberné miesta, centrá opätovného použitia, knižnice, knižné búdky, komunitné kompostoviská, opravovne či požičovne.

Aj toto sú miesta, ktoré podľa Simony Hlaváčovej spĺňajú princíp obehového hospodárstva a budú súčasťou aktuálne pripravovanej cirkulárnej mapy Trnavy.

“Proces tvorby je aktuálne v štádiu zbierania dát a tvorcovia mapky žiadajú verejnosť o pomoc, aby sa na žiadne obehové miesto v Trnave nezabudlo,” pripomenula.

Nachádza sa nejaké takéto miesto vo vašom okolí? Chodíte okolo neho do práce? Vyplňte nižšie uvedený formulár a prispejte tak k vzniku cirkulárnej mapy Trnavy aj vy.

Formulár nájdete na tejto stránke.

Ulož ako PDF
Napísal 12. júla 2020 19:01. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Vzniká cirkulárna mapa Trnavy. S jej tvorbou môže pomôcť aj verejnosť”

 1. 1
  hokejista says:

  Sprievodná foto je veľavravná p. Pokorný. Využívať odpadové teplo zo zimného štadióna je úspora značnej časti energie, keď si uvedomíme že energia vložená do chodu chladenia v množstve 48 % odchádza do ovzdušia. Na vykurovanie potom využívane odpadové teplo z atómky. Podľa odborníkov z radnice veľmi hospodárne a efektívne s negatívnym dopadom na peňaženky spoluobčanov. V spolupráci so SZĽH hokejisti vybudovali možnosť vykurovania okolia zimáku a samotného zimáku odpadovým teplom, vznikajúce pri chladení. Podľa radnice nie je to pre mesto výhodné , veľa krát zopakoval Bročka Peter ml. Račej minie 1074 tisíc eur na kupovanie a skrytú korupciu. Prvé tepelné čerpadlo na svete zostrojil Aurel Stodola rodák z Liptovského Mikuláša v roku 1928 a dodnes sa ním vykuruje radnica v Ženeve. Informácia pre odborníkov v Trnave na zimáku má cop 5,5.

 2. 2
  Ivan says:

  Ajajááj tak preto je ľadová plocha sprístupnená až v 09/2020 po dovolenkách ???
  Európske mesto športu 2020 bez studne

  • 2.1
   sprava says:

   Súčastný tréner Viktorie Plzeň p. Guľa rozprával o podmienkach pre šport v Plzni. Futbalové triedy majú k dispozícii bazén, v Trnave spracovaná štúdia bazénu s využívaním odpadového tepla zapadá prachom. Bročka Peter ml. mal predstavu ako občiansky aktivista, aby ušetrené financie kosením Kalvárie išli vo forme vybavenia lavičkami a ďalšieho mobiliáru do priestoru v starostlivosti dua PB,TP. Tá ušetrená čiastka bola 5000 eur ročne. Tú istú predstavu sme mali aj rodičia športovcov len tá suma bola 260 000 eur. Zrodila sa investíciami do zimáku a mala odbremeniť klub od platenia 10% za ľad a šatne čo predstavovalo sumu 40 000 eur, ostatné financie sme chceli použiť na rozvoj hokeja a rýchlokorčuľovania. Tak ako sa to nepodarilo občianskym aktivistom, tak sa to nepodarilo ani rodičom. Zrejme funkciou sa pohľad na rovnaké veci pohľad mení. Na škodu veci. Tu ide o to aby sme boli Európske mesto športu, to je najdôležitejšie. V Kamenáči je studňa a kúpalisku to nepomohlo.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.