reklama

Mesto plánuje zaviesť ďalšie úpravy v pravidlách parkovania, zmeny majú schvaľovať poslanci na septembrovom zasadnutí

Trnavskí poslanci budú v utorok 19. septembra 2023 na zasadnutí mestského zastupiteľstva rokovať o novom návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) týkajúceho sa parkovania. Návrh podľa trnavskej radnice prináša množstvo benefitov, ktoré vychádzajú v ústrety širokej časti verejnosti aj menším skupinám obyvateľstva, ako sú ľudia odkázaní na pomoc pracovníkov sociálnych služieb či podnikatelia využívajúci na prácu viacero vozidiel.  

Ako tvrdí mesto Trnava, dobre nastavený systém redukuje počty áut v zónach a tým sa vytvára priestor na voľnejšie pravidlá pre občanov mesta s trvalým pobytom.

„Regulácia parkovania konečne priniesla do verejného priestoru poriadok a tam, kde budú iné samosprávy ešte dlho tápať, my už v rozbehnutom systéme môžeme ďalej rozširovať balíky výhod pre Trnavčanov,” hovorí primátor Trnavy Peter Bročka.

Medzi zásadnými zmenami, o ktorých majú hlasovať mestskí poslanci úpravou VZN sú zavedenie maximálnej dennej sadzby, parkovacích kariet Abonent a Ambulant, rozšírenie zón s možnosťou parkovania pre držiteľov parkovacej karty Rezident zóny či rozšírenie okruhu žiadateľov o parkovaciu kartu Návšteva zóny s kreditom 500 hodín.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Maximálna denná sadzba v zónach s voľným vjazdom

Vodičov, ktorí potrebujú parkovať v spoplatnených zónach s voľným vjazdom na dlhší čas, poteší „zastropovanie“ maximálnej sumy, ktorú za celodenné státie zaplatia.

Ceny by mali vyzerať takto:

– zóny typu B, H a Zóna R5: 4 eurá,  
– zóny typu R (okrem zóny R5) a typu D: 8 eur,
– zóna A a A1 (predtým pomenovaná R8): 12 eur.  

Inými slovami, ak by ste v daných zónach parkovali celý deň, zaplatili by ste iba uvedenú sumu, nie násobok hodinovej sadzby. Napríklad, 24-hodinové parkovanie v Zóne R1 by namiesto 21,60 eur (24 x 0,90) stálo iba 8 eur. Pokiaľ poslanci tento návrh schvália, úhradu za maximálnu dennú sadzbu bude možné realizovať prostredníctvom parkovacieho automatu a webovej aplikácie DataMesta.trnava.sk (nie prostredníctvom SMS).  

Mesto pripomína, že zóny H sú lokality s rodinnými domami a zóny R sú predovšetkým sídliská.  
 
Nová parkovacia karta ABONENT

Parkovacia karta ABONENT je tzv. kreditová karta pre tých, ktorí potrebujú zabezpečiť parkovanie v zónach s voľným vjazdom pre viac vopred neurčených vozidiel (napr. podnikateľské subjekty). Prostredníctvom webovej aplikácie DataMesta.trnava.sk zadáte EČV parkujúceho vozidla a dobu parkovania (je možné zadávať 15-minútové intervaly).  

Ceny parkovacích kariet ABONENT budú závislé od „predplatenej“ doby parkovania. Parkovacia karta ABONENT 1 umožňuje parkovanie vo všetkých zónach s voľným vjazdom. Parkovacia karta ABONENT 2 umožňuje parkovanie vo všetkých zónach s voľným vjazdom, okrem zón A a A1, a preto má byť jej cena nižšia. 

Nová parkovacia karta AMBULANT

Parkovacia karta AMBULANT je určená pre subjekty poskytujúce určené sociálne služby a určenú zdravotnú, ošetrovateľskú a paliatívnu starostlivosť obyvateľom mesta v čase od 7. do 19. hodiny. Táto parkovacia karta je viazaná na jedno konkrétne vozidlo.  

Poskytovateľ služby alebo starostlivosti však bude môcť získať aj viacero parkovacích kariet. Cena ročnej parkovacej karty AMBULANT je navrhovaná vo výške 15 eur.  

Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím by zároveň mali dostať dvojnásobný kredit pre svojich návštevníkov – návrh VZN prináša 500 hodín na rok namiesto 250.  

„Pokračujeme v dialógu s profesionálnymi organizáciami aj v zbere konštruktívnych podnetov zo strany verejnosti, a týmto spôsobom systém ďalej zjednodušujeme pre tých, ktorí potrebujú pomoc ošetrovateľov či opatrovateľov,” vysvetľuje Peter Bročka.  

Parkovanie v iných zónach typu H a R pre držiteľov parkovacej karty REZIDENT ZÓNY

A čo ľudia, ktorí nie sú profesionálnymi opatrovateľmi, starajú sa však napríklad o rodičov a potrebujú ich pravidelne navštevovať? S kartou REZIDENT ZÓNY by po novom mohli každý deň bezplatne zaparkovať na 30 minúť v ľubovoľnej zóne typu H alebo R.

Polhodina denne by mala byť dostatočná na prinesenie nákupu, vyzdvihnutie blízkeho či bežnú krátku návštevu, ktoré boli často predmetom podnetov zo strany verejnosti. Samozrejme, túto možnosť by mohol využiť každý držiteľ karty REZIDENT ZÓNY na akýkoľvek účel.  

Uvedené bezplatné parkovanie by sa malo uplatňovať cez webovú aplikáciu na adrese DataMesta.trnava.sk.

Rozšírenie okruhu žiadateľov o parkovaciu kartu NÁVŠTEVA ZÓNY s kreditom 500 hodín

V zmysle návrhu VZN má byť okruh oprávnených žiadateľov o parkovaciu kartu NÁVŠTEVA ZÓNY s kreditom 500 hodín rozšírený aj o ďalšie osoby a to tie, ktorým je poskytovaná domáca ošetrovateľská starostlivosť alebo špecializovaná paliatívna zdravotná starostlivosť formou mobilného hospicu alebo osobná starostlivosť v prirodzenom prostredí danej osoby.

Ďalšie zmeny v pravidlách parkovania

Upresňuje sa čerpanie kreditu pre návštevníkov: ak svojej návšteve umožníte parkovať u vás bezplatne, ste povinný na DataMesta.trnava.sk uviesť EČV vozidla a predpokladanú dobu jeho parkovania najneskôr vtedy, keď vozidlo návštevníka zastaví na platenom parkovacom mieste. Predídete tým možnej pokute, ak si zadanie kreditu nenecháte až na neskôr.  

Návrh VZN ďalej mierne upravuje zóny D1, H9, H11, R1 a R9 a rozširuje územnú (zónovú) platnosť parkovacích kariet REZIDENT ZÓNY R9, NÁVŠTEVA ZÓNY R9 a ZÓNY R9 aj na zónu R10 a naopak, platnosť parkovacích kariet REZIDENT ZÓNY R10, NÁVŠTEVA ZÓNY R10 a ZÓNY R10 stanovuje aj na zónu R9.

V prípade schválenia návrh VZN predpokladá zrušenie platnosti parkovacej karty ZÓNY R3, a parkovacej karty NÁVŠTEVA ZÓNY R3 pre parkovanie v zóne C (parkovisko so závorovým systémom pri Mestskej poliklinike na Starohájskej ulici). Dôvodom je zabezpečenie lepšej možnosti parkovania návštevníkov polikliniky. S kartou REZIDENT ZÓNY R3 sa bude dať v Zóne C parkovať aj naďalej.  

Návrh všeobecne záväzného nariadenia je možné pripomienkovať do 7. septembra 2023. V prípade, že mestskí poslanci navrhované znenie VZN schvália, by mali uvedené zmeny platiť od 15. októbra 2023.

Ulož ako PDF
Napísal 4. septembra 2023 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.