reklama

V bývalom poľnohospodárskom areáli pri Trnave plánujú spracovávať kontaminovaný odpad formou biodegradácie

V areáli bývalej farmy Veľký Dvor, asi štyri kilometre za Trnavou v smere na Malženice, plánujú vybudovať zariadenie na zhodnocovanie nebezpečných odpadov formou biodegradácie. Zámer predložila spoločnosť Separon v rámci posudzovacieho a schvaľovacieho procesu, ktorý stanovujú zákony.

Spoločnosť Separon v bývalom poľnohospodárskom areáli už prevádzkuje zberný dvor, pôsobí tu aj iná firma, ktorá sa zaoberá zhodnocovaním plastového odpadu. Na novú činnosť chcú využiť už existujúce silážne jamy, havarijnú nádrž či jeden z objektov v areáli.

Navrhovaná prevádzka rieši spracovávanie nebezpečných odpadov formou biodegradácie. Biodegradačná technológia spočíva v aplikácii špeciálneho mikrobiálneho roztoku do kontaminovaného odpadu.

Ako približuje investor, v zariadení budú zhodnocovať najmä zeminy a kaly znečistené ropnými látkami, výstupom má byť odpad kategorizovaný ako ostatný, ktorý je možno bezpečne zhodnotiť či inak využiť.


Veľký Dvor

Reprofoto: Google Street View

„Typickým predstaviteľom odpadov sú zeminy, či kaly znečistené pohonnými látkami či olejmi. Tieto odpady sú zväčša objemné a ich spracovanie, či uloženie je náročné. Z toho dôvodu je nutné sa s danými látkami vysporiadať inak. Ropné látky a produkty z nich majú formu dlhých, uhľovodíkových reťazcov. Existuje skupina organizmov, ktoré sú schopné pomocou rôznych procesov, ako napríklad metabolizmom, či formou vplyvu enzýmov tieto látky rozkladať. Dlhé uhľovodíkové reťazce sú v tomto procese štiepené a vzniká z nich voda a oxid uhličitý. Samotný proces si vyžaduje dodávanie vzduchu a vody, ktoré musia byť zaobstarané samotnou technológiou, či pracovným postupom. Proces je charakterizovaný istým časovým horizontom, ktorý je nutný pre odbúranie nebezpečných látok. Keď sú tieto látky odbúrané, hmota (odpad), ktorá bola kontaminovaná je charakterizovaná ako ostatný odpad a je možné s ňou nakladať podľa príslušnej legislatívy a postupov,“ opisuje proces spoločnosť Separon.

Ako vysvetľuje, dôvodom vybudovania prevádzky v tejto lokalite je skutočnosť poskytnúť občanom, firmám a organizáciám zbavenie sa nebezpečných odpadov, formou prijateľnou pre životné prostredie.

Spoločnosť Separon očakáva, že v zariadení spracuje viac ako 42-tisíc ton odpadu ročne, z dopravného hľadiska to znamená 24 prejazdov nákladných áut denne.

Prevádzku má obsluhovať jeden zamestnanec, investičné náklady v tejto fáze povoľovacieho procesu navrhovateľ nešpecifikoval.

Bývalý poľnohospodársky areál Veľký Dvor sa nachádza necelé štyri kilometre za Trnavou, dva kilometre od Špačiniec a takmer tri kilometre od Malženíc. Miestni nazývali túto lokalitu „Mlynské“. Areál patril v minulosti štátnym majetkom, neskôr spoločnosti Semat, ktorá ho predala.

MAPA:

Ulož ako PDF
Napísal 28. septembra 2023 10:25. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.