reklama

Trnavskí hasiči hodnotili uplynulý rok: Klesol počet požiarov, materiálne škody presiahli 10 miliónov eur

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Trnave (KR HaZZ) zverejnilo vyhodnotenie zásahov za rok 2023. Na území Trnavského kraja zaznamenali v porovnaní s rokom 2022 pokles počtu výjazdov aj množstvo požiarov, vzrástli však materiálne škody spôsobené požiarmi.

Informácie poskytla hovorkyňa KR HaZZ v Trnave Lena Koštálová.

V roku 2023 vykonali hasičské jednotky v rámci Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave celkovo 3447 zásahov, čo je o 40 menej ako rok predtým.

Počet požiarov sa v porovnaní s rokom 2022 znížil o 340 na 769. Materiálne škody spôsobené požiarmi vyčíslili na takmer 10,5 milióna eur (rok predtým 3,9 mil. eur), hasiči uchránili majetok v hodnote viac ako 50 miliónov eur.

Pri požiaroch v Trnavskom kraji zomreli v roku 2023 štyria ľudia a 27 utrpelo zranenia. Rok predtým prišlo o život päť osôb a 11 sa zranilo.

Najviac požiarov vzniklo v júli – 121, nasledujú mesiace marec (88) a február (70). Nejmenej požiarov bolo zaznamenaných v septembri (44).

Ilustračné foto: KR HaZZ Trnava

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov sa v roku 2023 stala nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb, nasledovali prevádzkovo-technické poruchy a úmyselné zapálenie neznámou osobou.

V okrese Trnava zaevidovali 183 požiarov, ktoré spôsobili materiálne škody za vyše 1,3 milióna. Rok predtým horelo v našom okrese 248-krát, škody boli takmer 600-tisíc eur.

Najvýraznejšou udalosťou bol vlani požiar v budove vo Vrbovom. Zváranie a rezanie, vrátanie spätného šľahnutia, spôsobilo požiar so škodou vyčíslenou vo výške 6 miliónov eur.

V poradí druhý požiar s najväčšou spôsobenou škodou vznikol v obci Biely Kostol, kde z nezistených príčin prišlo k výbuchu jedného z bytov obytného domu. Pri tejto udalosti dosiahli materiálne škody 500 – tisíc eur.

Z celkového počtu 3447 výjazdom hasičov v Trnavskom kraji ich najviac absolvovali k technickej pomoci (1144), dopravným nehodám (1125) a k požiarom (876).

„V roku 2023 bolo v pôsobnosti Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave vykonaných 511 protipožiarnych kontrol 19 príslušníkmi oddelení požiarnej prevencie okresných riaditeľstiev HaZZ v Trnavskom kraji a Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave. Z celkového počtu sa vykonalo 217 komplexných, 58 tematických a 236 následných kontrol. V rámci výkonu kontrolnej činnosti bolo zistených 2067 nedostatkov,“ skonštatovala Lena Košťálová.

V oblasti stavebnej prevencie vydalo KR HaZZ v Trnave spolu 2593 stanovísk, u ktorých zistili 746 nedostatkov a pripomienok.

K poslednému dňu roka 2023 zabezpečovalo nepretržitú zmenovú službu na území Trnavského kraja celkovo 360 príslušníkov hasičského zboru a 8 zamestnancov.

V rámci kraja pôsobí 11 hasičských staníc a 6 okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru.

Ulož ako PDF
Napísal 19. januára 2024 9:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.