reklama

Hasiči zverejnili štatistiky za rok 2018: požiarov bolo výrazne menej, klesol aj počet obetí

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Trnave hodnotilo na tlačovej besede uplynulý rok 2018 z hľadiska požiarovosti a celkovej zásahovej činnosti na území okresov aj celého Trnavského kraja.

V roku 2018 zaznemanalo KR HaZZ v Trnave na území kraja celkom 997 požiarov, pri ktorých boli vyčíslené priame materiálne škody na 12,5 milióna eur. Uchránené hodnoty zásahmi hasičov boli vyčíslené na 47,7 milióna eur.

Pri požiaroch bolo v minulom roku usmrtených päť ľudí, ďalších 31 sa zranilo.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom 2017 došlo k poklesu o 352 požiarov, klesol aj počet úmrtí o štyri prípady. Naopak, materiálne škody boli v roku 2018 medziročne o 9,7 milóna eur vyššie.

Dôvodom bol najväčší požiar na území Trnavského kraja z júna 2018, keď plamene zachvátili výrobnú halu v Dunajskej Strede a škody presiahli 10 miliónov eur.

V okrese Trnava evidujú hasiči za rok 2018 celkom 230 požiarov, čo je o 161 menej ako rok predtým.

Materiálne škody sa vyšplhali na 423-tisíc eur. Ide o medziročný pokles o 700-tisíc eur. Požiare na území okresu si vlani nevyžiadali žiadnu obeť, deväť ľudí utrpelo zranenia.


Vedenie KR HaZZ v Trnave počas tlačovej besedy

Z hľadiska celého Trnavského kraja vzniklo vlani najviac požiarov počas mesiaca august – 123, nasledujú máj (101) a apríl (96). Najmenej výjazdov k požiarov evidujú hasiči za február (51), január (62) a december (67).

Najčastejšími príčinami vzniku požiarov boli v minulom roku nedbalosť a neopatrnosť dospelých (47%), prevádzkovo-technické poruchy (19%) a úmyselné zapálenie neznámou osobou v šestnástich percentách prípadov.

Z hľadiska vybraných odvetví horelo najčastejšie v oblasti nakladania s odpadom (202 prípadov), v doprave (139), v bytoch a rodinných domoch (131) a v poľnohospodárstve (74).

Celková zásahová činnosť KR HaZZ v Trnave

V roku 2018 vykonali jednotky HaZZ Trnavského kraja spolu 3569 výjazdov.

Z celkového počtu zásahov bolo 1006 výjazdov k požiarom (30 %), 20 výjazdov k požiarom bez zásahu (1 %), 1082 výjazdov k technickým zásahom (32 %), 1181 výjazdov k dopravným nehodám (35 %), 52 k ekologickým zásahom (2 %) a 46 k planým poplachom (1 %).

V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol počet výjazdov o 619, na čom mal najväčší podiel zníženie počtu výjazdov k požiarom a k technickým zásahom. Počet dopravných nehôd sa zvýšil o 171.

Na území okresu Trnava uskutočnili hasiči celkom 892 výjazdov. Najviac zásahov absolvovali k dopravným nehodám (294), 288 zásahov je vedených ako technická pomoc a 257 výjazdov zaznamenali k požiarom, z toho štyri boli bez zásahu.

V trnavskom okrese sa uskutočnilo aj 18 zásahov, pri ktorých boli prítomné nebezpečné látky, hasiči absolvovali tiež 22 cvičení.

Hasičov je dostatok

Podľa slov riaditeľa KR HaZZ v Trnave Vojtecha Valkoviča na území Trnavského kraja pracuje v službách hasičského zboru celkom asi 350 ľudí.

Z tohto počtu je 249 príslušníkov zboru určených priamo na zásahy, operačných dôstojníkov je 25, vyše sedemdesiat ľudí zabezečuje logistiku a všetky ostatné záležitosti týkajúce sa fungovania zboru, sedem ľudí je vo verejnej službe.

„Každoročne v Trnavskom kraji odchádza asi desať príslušníkov. Nahrádzame ich z personálnych rezerv, ktoré máme v evidencii. V uplynulom roku sme zaregistrovali 66 žiadateľov o prácu v hasičskom zbore, do evidencie sa dostalo 14 z nich a ďalších sedemnásť žiadateľov máme rozpracovaných,“ priblížil Vojtech Valkovič.

V budúcnosti by vedenie KR HaZZ stavy príslušníkov na jedenástich staniciach v Trnavskom kraji chcelo o niečo navýšiť. „Je to však záležitosť a otázka ministerstva vnútra,“ poznamenal.

Prevenciu zamerajú na objekty školských zariadení

V roku 2018 vykonali príslušníci oddelení požiarnej prevencie okresných riaditeľstiev HaZZ v Trnavskom kraji spolu 787 protipožiarnych kontrol, pri ktorých zistili 4584 nedostatkov.

Celkovo bolo zistených 1491 organizačných nedostatkov a 3093 technických nedostatkov.

Inšpektori uložili firmám a fyzickým osobám podnikateľom 26 pokút v celkovej výške 15 600 Eur.

„V roku 2019 plánujeme klásť dôraz na kontrolnú činnosť v školstve. V objektoch budeme kontrolovať stav protipožiarnych technických zariadení či únikových ciest. Keďže takýchto objektov je na území Trnavského kraja pomerne veľa, v tomto roku stihneme zrejme inšpekcie základných či materských škôl, v ďalšom roku sa presunieme do objektov stredných a vysokých škôl či internátov,“ predznamenal tohtoročné plány vedúci oddelenia požiarnej prevencie Robert Simeonov.

Ulož ako PDF
Napísal 5. februára 2019 15:09. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.