Na jeden liter až stovky kilometrov: Trnavskí a bratislavskí študenti mieria na súťaž v úspornej jazde Shell Eco-marathon
Študenti Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave idú opäť na preteky v úspornej jazde Shell Eco-marathon. Ich tím sa už tradične volá Dopraváci. Tento rok do pretekov postavili nové vozidlo UrbanConcept na elektrický pohon a ďalšie vozidlo, do kategórie prototyp, na elektrický pohon. Okrem toho, sa na preteky vracajú aj študenti bratislavskej Strojníckej fakulty STU.
Spolu so stovkami študentov z Európy a Afriky sa budú snažiť prejsť čo najviac kilometrov na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu elektrickej energie.
Preteky budú 10. až 15. mája 2025 na poľskom okruhu Silesia Ring. Rekord mladých Trnavákov z minulých rokov je 222 km/1 kWh s vozidlom prototyp na batériový pohon a bratislavských študentov z STU je 534 km/1 liter benzínu. Pretekov sa za Slovensko zúčastní aj tím z Technickej univerzity v Košiciach.
Tímy z trnavskej dopravnej priemyslovky a STU na spoločnej fotografii
Shell Eco-marathon je súťaž zameraná na úspornú jazdu, v ktorej študentské tímy zo stredných a vysokých škôl navrhujú a konštruujú vozidlá s cieľom dosiahnuť čo najväčší počet kilometrov na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu elektrickej energie.
Tieto preteky poskytujú študentom technických škôl a univerzít príležitosť prezentovať svoje nápady a vízie o tom, ako by mohla vyzerať budúcnosť mestskej mobility.
„Pre nás v spoločnosti Shell sú preteky Shell Eco-marathon veľmi dôležité, pretože poskytujú mladým ľuďom priestor vyjadriť svoje vízie o tom, ako by mal vyzerať svet v budúcnosti. Sme veľmi radi, že tento rok, okrem tradičného tímu z Trnavy, sa opäť vracajú aj študenti z Bratislavy. Je to jasný dôkaz, že mladí ľudia na Slovensku majú záujem byť súčasťou tejto dôležitej globálnej diskusie o udržateľnej mobilite a inováciách, ktoré formujú našu budúcnosť,“ hovorí Jarmila Gurská, generálna riaditeľka spoločnosti SHELL Slovakia, s.r.o.
Trnavskí dopraváci
Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave sa tento rok zapájajú do pretekov s dvoma autami na batériový pohon. Jedno úplne nové postavili do kategórie UrbanConcept a druhým budú súťažiť v kategórii prototypov.
Nové vozidlo UrbanConcept je vyrobené z karbónového a kevlarového kompozitného materiálu v kombinácii so sklolaminátom a spevňovacou platňou. Táto kombinácia mu dáva vynikajúce vlastnosti, ako je pevnosť, húževnatosť a hlavne nízka hmotnosť.
Vozidlo má netradičný dizajn, ktorý je výsledkom inovatívneho riešenia otvárania dverí smerom nahor. Tím, ktorý toto vozidlo navrhol a zostrojil, má 12 členov.
Druhý tím pre vozidlo prototyp má 11 členov a ich vozidlo je vyrobené z karbónového plátna v kombinácii so sklolaminátom. Pri jeho konštruovaní tím využíval 3D tlač. Trnaváci sa do pretekov zapájajú už deviatykrát.
Tím dopravákov s vozidlom kategórie Prototyp
Tím dopravákov s vozidlom kategórie Urban Concept
Študenti z bratislavskej STU
Do pretekov sa opäť zapájajú aj študenti zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Tí sa tento rok zapoja do pretekov s prototypom na benzínový pohon.
Ich vozidlo je vyrobené z uhlíkových vlákien. Kvapkovitý dizajn poskytuje veľmi dobrú aerodynamiku. Naposledy sa študenti zapojili v roku 2019, keď prešli 534 km/l benzínu.
„Po piatich rokoch sa ako škola vraciame na Shell Eco-marathon. Chceme nadviazať na predchádzajúce skúsenosti a ukázať, kam sme sa technicky posunuli,“ hovorí Martin Šebík, kapitán bratislavského tímu.
Pretekov sa tento rok zúčastní takmer 119 tímov z 25 krajín Európy a Afriky. Súťažiť budú v troch kategóriách: prototypy, Urban Concept, vozidlá, ktoré sa vo väčšej miere podobajú autám v bežnej premávke, a autonómne vozidlá.
Študenti si môžu vybrať benzín, naftu, etanol, vodík alebo elektrický pohon. Preteky sa uskutočnia 10. až 15. mája na poľskom okruhu Silesia Ring. Okrem trnavských a bratislavských študentov sa zúčastnia aj košickí zo Strojníckej fakulty TUKE s prototypom na benzín.
Shell Eco-marathon je dôležitým prvkom stratégie Powering Progress, ktorou sa Shell usiluje o prechod na čistejšie energetické riešenia a dosiahnutie nulových čistých emisií do roku 2050. Účasť študentov v tejto súťaži tak prispieva k napĺňaniu vízie Shell poskytovať viac a čistejších energetických riešení pre budúcnosť.
Tím STU Bratislava