reklama

Mesto ukáže návrhy na obnovu Ružového parčíka. Verejnosť si ich môže pozrieť na radnici

Mesto Trnava vyhlásilo koncom minulého roka verejnú anonymnú kombinovanú urbanisticko-architektonickú a krajinársku súťaž návrhov s názvom Obnova Ružového parku v Trnave. Prihlásené súťažné práce budú do 17. februára 2017 zverejnené na výstave v kaplnke na radnici na Hlavnej 1. Vstup na výstavu je voľný.

Súťaž návrhov na obnovu trnvského Ružového parku bola iba druhou súťažou tohto druhu v histórii Trnavy.

V prvej z nich z roku 1998 išlo o projekt parkovacieho domu v lokalite dnešného parkoviska za Jednotou, ktorá bola síce vyhodnotená, no parkovací dom sa nerealizoval.

Pri tomto type súťaže predkladajú účastníci svoje návrhy, ktoré ohodnotí porota zložená z odborníkov. Najlepšie práce sú ocenené finančnou čiastkou, okrem toho má porota možnosť udeliť i odmenu tým návrhom, ktoré ponúknu obzvlášť zaujímavé riešenia.


Ružový parčík

Ilustračné foto

„Zadaním tejto súťaže bolo navrhnúť komplexnú obnovu územia s novými spevnenými povrchmi, mobiliárom a zeleňou, ktorá bude rešpektovať prelínanie slohových typov v danom priestore.
Výsledkom mal byť funkčne a esteticky kvalitný oddychový park, ktorý skĺbi barokovú slohovú etapu pri jestvujúcom objekte Kalokagatie s rano modernistickou časťou. Súčasťou požiadaviek samosprávy bolo i citlivo doň včleniť tok Trnávky a vytvoriť atraktívne, prírode blízke miesto,“
konštatuje mesto Trnava v tlačovej správe.

Do súťaže k Ružovému parku prišlo šesť návrhov, z ktorých porota nevybrala víťaza, ale udelila dve druhé miesta, jedno tretie a tiež dve odmeny.

„Dvom súťažiacim, ktorí sa umiestnili na druhom mieste, boli predložené požiadavky na dopracovanie ich návrhov, z ktorých bude vybraný finálny koncept a podľa neho bude celková obnova parku zrealizovaná,“ doplnila trnavská radnica.

Ulož ako PDF
Napísal 30. januára 2017 8:04. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

3 komentáre pre “Mesto ukáže návrhy na obnovu Ružového parčíka. Verejnosť si ich môže pozrieť na radnici”

 1. 1
  juraj says:

  Zaujala ma zaujímavá vec, ktorú som videl vo viedenskej Volksgarten, ktorá sa nachádza oproti budovy parlamentu. V tejto záhrade je veľké množstvo ruží, pričom pri každom ružovom stromku je umiestnená tabuľka s údajmi o akú ružu sa jedná a to hlavné, kto kedy a komu túto ružu daroval. Trochu som pátral o čo vlastne ide a prišiel som na toto. Významné parky, je ich cca 7, spadajú v Rakúsku pod tzv. Spolkové záhrady a to spadá pod Ministerium fur ein lebenswetes.
  https://www.bmlfuw.gv.at/ministerium/bundesgaerten/gaerten_parks/Volksgarten.html
  V princípe ide o to, že každý človek môže ružu v parku symbolicky niekomu darovať, prípadne firma ju môže sponzorovať. Po zaplatení jednorazového poplatku, je potom k ruži umiestnená tabuľka s údajmi o darcovi a obdarovanom, myslím že ide o dobu 3-5 rokov.
  Jasné, že náš „Ružák“ nemôžeme porovnávať s parkom vo Wiedni, ale v princípe sa mi táto myšlienka páči. Peniaze takto získané sú potom použité na údržbu parku. Je celkom zaujímaví čítať niektoré tie tabuľky s odkazmi a vyznaniami.

 2. 2
  sTToka says:

  len taký nápad
  toť kúsok v krupej (v kastieli) je neuveriteľná história pestovania ruží.
  svojho času tam bola najvacsia zberka ruzi na svete.
  preco sa nespojit s ludmi co o tom nieco vedia (myslim na historiu) a nenadviazat na to?

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.