reklama

Múzeum ukáže verejnosti návrhy architektonickej súťaže pre novú expozíciu Dejiny Trnavy

V stredu 7. septembra 2022 sa v Západoslovenskom múzeu v Trnave uskutoční vernisáž výstavy s názvom Architektonické návrhy novej expozície Dejiny Trnavy. Návštevníci sa môžu zoznámiť s návrhmi štyroch subjektov, ktoré sa prihlásili do verejnej anonymnej jednokolovej architektonickej súťaže návrhov „Expozícia Dejiny Trnavy“ na projektovú dokumentáciu pre Západoslovenské múzeum v Trnave (ZsM). Súťaž podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia Ministerstva kultúry SR.

Súťaž vyhlásili v apríli 2022, do stanoveného termínu boli zaregistrované a odovzdané celkovo štyri návrhy riešenia realizácie expozície Dejiny Trnavy, ktoré zároveň splnili stanovené podmienky.

Podľa propozícií bol predmetom súťaže výtvarno-architektonický návrh expozície špecifikovaný v súlade s libretom a technickým scenárom v priestoroch historickej budovy bývalého kláštora klarisiek, ktorá je pamiatkovo chráneným objektom.

Vyhlasovateľ odporúčal autorom venovať zvýšenú pozornosť pri prípadnom situovaní výtvarno-architektonického riešenia do klenbového priestoru kláštornej chodby. Rozsah a stvárnenie návrhu bolo obmedzené priestorovou reguláciou a finančným limitom múzea, pričom expozícia má ambíciu byť prehľadnou prezentáciou histórie mesta od jeho počiatkov po koniec 18. storočia a formou moderného múzea 21. storočia propagovať mesto Trnavu doma i v zahraničí.

Na základe vypracovaných kritérií s požiadavkami na využitie moderných technologických zariadení, vhodného výstavného mobiliáru, a tiež splnenia podmienok bezbariérového prístupu k informáciám rozhodovala odborná porota v zložení Peter Kadlic, riaditeľ odboru kultúry a športu TTSK, Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea – Hrad v Starej Ľubovni, Martin Hrubala, riaditeľ Malokarpatského múzea v Pezinku, Peter Purdeš, MsÚ Trnava, vedúci úseku urbanisticko-architektonickej koncepcie a Lucia Duchoňová, historička Západoslovenského múzea v Trnave.

Víťazom súťaže sa stal návrh kolektívu ABA DESIGN, s. r. o. / Kováľov, ktorý rešpektuje miestnosť a celý priestor využíva ako prezentačnú plochu. Architektúra výstavného mobiliáru evokuje stredoveké drevené konštrukcie a ponúka dostatok prezentačného miesta.

Vstup je riešený samostatným novým vchodom. Návrh ponúka moderné technológie a interaktívne prvky, je obohatený o zážitok z premietaného obrazu doplneného zvukom. Obsahuje haptické i hravé prvky.

Návrh splnil očakávania a predstavy vyhlasovateľa súťaže a väčšiny odbornej poroty. Nevyhnutným zostáva dopracovanie návrhu v zmysle obsahu a uplatnenia technológií s kurátorským tímom.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 7. septembra 2022 o 15.00 hod a pre návštevníkov Západoslovenského múzea bude sprístupnená až do 10. októbra 2022. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Lucia Duchoňová
Západoslovenské múzeum v Trnave

Ulož ako PDF
Napísal 2. septembra 2022 7:40. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.