reklama

V roku 2017 klesol počet obyvateľov Trnavy o viac ako dvesto ľudí

Ani v roku 2017 sa nezastavil dlhotrvajúci trend poklesu počtu obyvateľov mesta Trnava. Počas minulého roka sa znížil počet Trnavčanov s trvalým pobytom na území mesta o viac ako dvesto.

Na konci roka 2017 žilo na území mesta Trnava podľa údajov mestského úradu 64 171 obyvateľov zapísaných na trvalý pobyt. Rok predtým, na konci decembra 2016 bolo v Trnave 64 390 trvale žijúcich ľudí.

V roku 2017 zomrelo v Trnave 606 ľudí, narodilo sa 736 nových obyvateľov, prirodzený prírastok tak predstavoval pozitívnu hodnotu 130 obyvateľov.

Na druhej strane demografický vývoj z pohľadu počtu prisťahovaných a odsťahovaných obyvateľov bol podobne ako v minulých rokoch negatívny.

Ilustračné foto

Do Trnavy sa podľa údajov ohlasovne pobytu na mestskom úrade v roku 2017 prisťahovalo 914 nových obyvateľov, trvalý pobyt z dôvodu odsťahovania zmenilo 1263 ľudí. Tu predstavoval prirodzený prírastok negatívnu hodnotu -349 obyvateľov.

Spolu tak pribudlo v minulom roku 1650 nových obyvateľov a ubudlo 1869, čo znamená negatívnu bilanciu s poklesom počtu obyvateľov o 219.

Klesajúcu tendenciu má vývoj demografickej krivky v Trnave už takmer dve desaťročia.

Počet Trnavčanov spadol pod hranicu 70-tisíc obyvateľov po prvý raz v roku 1998, definitívne potom v roku 2002. Na konci roka 1997 mala Trnava 70 045 obyvateľov. O rok neskôr, 31. decembra 1998 žilo v meste 69 844 ľudí. Naposledy sa dostala Trnava tesne nad úroveň 70-tisíc obyvateľov v roku 2001. Odvtedy každoročne počet ľudí, ktorí si v meste udávajú trvalý pobyt, konštantne klesá.

Za úbytkom počtu obyvateľov stojí v rozhodujúcej miere migrácia – teda sťahovanie ľudí, ktorí nachádzajú nové domovy mimo Trnavy.

Dlhoročné ukazovatele potvrdzujú, že obyvatelia Trnavy sa najčastejšie sťahujú do okolitých obcí, a preto ich väzby na mesto zostávajú.

Trnava je pre nich naďalej mestom, kde pracujú, nakupujú, navštevujú kultúrne či športové podujatia.

Vývoj počtu obyvateľov mesta Trnava:

2017: 64 171
2016: 64 390
2015: 64 510
2014: 64 714
2013: 64 993
2012: 65 121
2011: 65 310
2010: 65 646
2009: 66 039
2008: 66 304
2007: 66 732
2006: 67 319
2005: 67 620
2004: 68 292

(Zdroj: Mesto Trnava)

Demografický vývoj v Trnave kopíruje situáciu vo väčšine porovnateľných slovenských miest, ktoré zaznamenávajú od 90. rokov konštantný úbytok počtu obyvateľov.

Najväčší prírastok obyvateľov zažila Trnava v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Priemerný ročný prírastok dosahoval v rokoch 1970 až 1980 v porovnaní so súčasnosťou závratných 1529 obyvateľov, v rokoch 1981 – 1991 pribúdalo v Trnave za každý rok v priemere asi nových 800 obyvateľov.

Ulož ako PDF
Napísal 5. januára 2018 9:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

55 komentárov pre “V roku 2017 klesol počet obyvateľov Trnavy o viac ako dvesto ľudí”

 1. 1
  Palo says:

  Sa nečudujte… Karta trnavčana v nedohladne… Aquapark v Trnave bez zliav pre trnavčanov… Tak odchádzajú…

  • 1.1
   Jan says:

   Veľa ľudí sa sťahuje z Trnavy do okolitých dedín z dôvodu väčšieho kludu a pokoja.A nie preto,že nemajú zľavu do aquaparku alebo nemajú kartu trnavcana. ..

   • 1.1.1
    Obyvateľ says:

    Niektorí sa sťahujú za kľudom a v meste hádžu delobuchy , sťahujú sa kľudom a deti vozia do predškolských a školských zariadení do Trnavy, cela demografia začína a konci pri cene 1 m štvorcového stavebného pozemku,ktorá je v obciach polovičná ako v Trnave , keďže v obciach je neodpovedajuca vybavenosť , tak na to poslúži Trnava

 2. 2
  Palo says:

  2018: 63900 odhad

 3. 3
  Parva Roma says:

  A to mala Trnava pred 20 rokmi 70 000 obyvateľov…

 4. 4
  Motív says:

  V TT žije skromným odhadom 80000 ľudí, možno aj viac, len nie sú prihlásení na pobyt. Nič ich k tomu nemotivuje.
  Parkovacia politika pre rezidentov, zvýhodnená MHD (veď ju dotuje mesto), zvýhodnené parkovanie pre obyvateľov, zvýhodnené služby, atď… – prečo to nie je funkčné?
  Mám pocit, že o týchto záležitostiach rozhodujú zamestnanci s trvalým bydliskom mimo Trnavy, ktorým to takto vyhovuje a preto hľadajú dôvody, prečo sa to nedá zrealizovať.
  K neexistencii rezidentskeho parkovania boli podané také debilné argumenty, že rozum zostával stáť.
  No a čo už možno čakať od odborníkov, ktorí budujú prioritne lajky na fejsbuku a myslia si že zjedli Ottov náučný slovník. Samozrejme, že nehádžem zodpovednosť na súčasný menežment, za ušami to majú aj predošlí. Tých občania zaujímali len pred voľbami, keď im podhodili volebnú asfaltku.

  Motivovať bývajúcich v Trnave k prihláseniu na trvalý pobyt, zvýšia sa podielové dane pre TT, následne sa viac môže v prospech obyvateľov investovať, zvýši sa kvalita života, čo pritiahne ďalších ľudí a ďalšie investície.
  Ignorovanie základných potrieb občanov (nie obyvateľov) a venovanie sa rôznym úchylkám je cesta nikam.
  Tá karta trnavčana nie je až taký zlý nápad.

  • 4.1
   Larab says:

   To nie je len o motivácií. Mať trvalý pobyt tam, kde dlhodobo žiješ je jednoducho už samo o sebe praktickejšie. Lenže veľa ľudí žije v podnájmoch a majitelia im neumožňujú dať si tam trvalý pobyt.

   Väčšina ľudí totiž nevie o tom, že už niekoľko rokov platí taká právna úprava, pri ktorej trvalý pobyt nezakladá nárok na bývanie, ako to bolo kedysi.

   • 4.1.1
    brano says:

    Neviem prečo tento príspevok dostal viacej palcov dole, je vidieť ako to tu prebieha, no comment, tu by mal byť palec len hore, lebo je to poučný príspevok

  • 4.2
   . says:

   paradoxne napr. obyvateľom Špačiniec ide do mesta autobus častejšie , ako Trnavčanovi z Kopánky. To nie je žart, to je smutný fakt.

  • 4.3
   Otazka says:

   A ktorí zamestnanci sú to , veď nápis , môžeš začať

 5. 5
  Otazka says:

  Pokles za posledne roky riadny. Vedenia mesta to maju u prdele. Zaujimaju ich ine veci ako demografia, doprava a pod. Toto sa nevola udrzatelny rast, ale trvaly pokles, ubytok a strata. Strata podielovych dani a podobne.
  Trnava coskoro strati aj statut krajskeho mesta. Skoncime pod Nitrou, mozno Bratislavou. Tu sa stale robia veci iba polovicne.
  Polovicne obchvaty, polovicne cesticky, neexistujuca mhd. Vsetky deti vam do skolky nevezmu. Polovicne rozhodnutia, poslanci rozdeleni a znepriateleni. Veci nadchval a obcania radsej idu prec. Podpora, aby tu ludia ostavali ziadna. Navysovat vynutene investicie obycajnym stavebnikom. To sa radsej odstahuju.
  Niet sa co cudovat. Ryba smrdi od hlavy. Za prvej republiky sme boli tretie najvacsie mesto na Slovensku. Odvtedy nam odbehli uz 4 mesta a pokles nielen v demografii pokracuje.
  Pekny spanok radnym a poslancom.

  • 5.1
   lolo says:

   Maximálny súhlas – Otázka to presne pomenoval/la: polovicne obchvaty, polovicne cesticky, polovicne rozhodnutia. Pokracujme takto dalej a o niekolko rokov bude cela Trnava polovičná.

 6. 6
  Jan says:

  Lebo s tým nemá žiadne vedenie nič spoločné. Proste ľudia sa sťahujú do blízkych dedín lebo tam majú väčší pokoj či bezpečie. . Žiadny fetaci, bezdomovci, prostitutky a iná sidliskova háveď.Kašľú Vám na nejakú kartu trnavcana.Na dedine nezoberú tiež všetky deti do škôlky. Môže byť spravena MHD hocijak aj tak ľudia budú chodiť na autách lebo sú pohodlní.Nikto to nezmení.

  • 6.1
   Onddrej says:

   Myslim ze napr v takom Zavare si teraz buchaju hlavy kam to isli kedze tam srbi robia rososo tak je mozne ze buduce roky sa budu stahovat ludia spat…

  • 6.2
   ach jaj says:

   aj ty si tuším skonzumoval Ottov náučný slovník

   ľudia sa sťahujú, to je v poriadku …

   lenže tu je ďalších viac ako 10000 trvalo bývajúcich a neprihlásených ľudí, ktorí cestujú s MHD dotovanou mestom

   a mesto žije okrem iného z podielových daní

   a podielové dane sú dane fyzických osôb – prihlásených na trvalý pobyt

   takže tí čo tu bývajú a nie sú prihlásení, užívajú dane občanov, blokujú im parkovacie miesta, atď

 7. 7
  Priorita says:

  Konšeli majú problém s určením priorít. Mali by sa mali venovať veciam, ktoré sú prioritné. Namiesto toho často mrhajú energiou úplne zbytočne. Príkladom sú vianočné trhy, ktoré priniesli zbytočné výdavky. Kúpa stánkov za 230000, teraz idú nejakej súkromnej firme platiť za skladovanie 9900, navyše trhy nič nové nepriniesli, kultúrny program slabý, na Silvestra aj skapatý pes bol. Zamestnávali tým pracovníkov, ktorí mohli namiesto tohoto robiť aj niečo užitočné.
  Kam takto prídeme?
  Svet okolo fičí vopred. Stačí, keby aspoň odpozerali dobré veci od tých, ktorí to majú overené a zabehnuté a začali niečo z toho zavádzať.
  Všetkým želám zdravý rozum.

  • 7.1
   Pointa says:

   Viete, ako sa dajú získať palce dole/hore?
   Odhlásite sa z dátovej služby a znovu prihlásite. A znovu môžete dávať palce kam chcete.

   Preto si niektorý príspevok nevšimne nikto a niektoré majú násobky palcov.

   Seriózne?

   • 7.1.1
    Aha says:

    Dedukcia:
    – ak je tu kritický príspevok na adresu „otcov“, aj oprávnený, okamžite idú palce dolu. Z toho vyplýva, že to tu s najväčšou pravdepodobnosťou niekto z nich „palcuje“.
    Potom nemá význam sem dávať príspevky.

    • 7.1.1.1
     Labakan says:

     Ked je tu kriticky prispevok na nejake bludy tak idu tiez palce dole to je zaujimave takze treba len kritiziovat LT a primatora inac nema vyznam nieco pisat ? Aspon viem jak to tu funguje

     • 7.1.1.1.1
      Labakan says:

      Vážení, Sodoma – Gomora už aj mená kradnú pri anonymnej slovnej prekáračke na skrátenie času.Začali používať systém zapni vypni na dosiahnutie dobrého hodnotenia.Tu už tuším ide o vážnu vec.Alebo niekomu tečie do topáno?.Silvika dnes si nepíš šichtu nič si nezverejnila.Kto si Labakan zo 7.1.2018 o13:05 ?

      • 7.1.1.1.1.1
       DPH says:

       Kamo moc to prezivas

       • 7.1.1.1.1.1.1
        Priorita s veľkým P says:

        Tiež by som chcel vedieť, čo za charakter sa skrýva pod priorita s malým p.
        Niekto to tu úplne zhovaďuje. Zhovaďuje diskutujúcich, keď píše dementné príspevky pod rovnakým menom, prípadne „palcuje“ príspevky metódou zap/vyp.

  • 7.2
   brano says:

   A na skladovanie by muselo byť vypísané verejné obstarávanie a to nie je na webe tak asi nebolo vypísané, tak si to overte kým niečo napíšete

  • 7.3
   brano says:

   Nebolo na skladovanie stánkov vypísané VO, nie je to na webe, takže si to najskôr si overte kým niečo napíšete

  • 7.4
   Abb says:

   Tá cena za skladovanie je asi vtip, či?

 8. 8
  priorita says:

  Mame dokonca jedneho z najvyssich, ktoreho zaujimaju iba hluposti. V chranenom uzemi si urobi festival z pankovou a metalovou hudbou pri 120 d B. Akoze chranene vtacie uzemie. Akoze nieco zachranuje- jeho jedina PR a program. A na ovecky to staci. Obcas nieco natiem a upracem. Obyvatelom toto staci. Nerozumie nicomu. Co s takymi konselmi ? Priority ?
  Odovodnit si osobnu existenciu, lebo inak este nikdy nikde nepracovali a nic zmysluplne nerobili. Diagnoza syn. Ini sa tam zasa budu drzat az do smrti, len aby mali lepsi prijem. takto sa dalej nepohneme. Lobbing pre Trnavu na najvyssich miestach 0 bodov premrhana sanca , ked tu bolo KDH, takisto ked bol na Meste Smer. Co vybavili pre Trnavu ? ostatne mesta budu mat uz dostavane obchvaty. Kedy budeme my mat juzny obchvat, kedy zapadne prepojenie a odlahcenie Prednadrazia, Kamenneho mlyna a Bieleho Kostola s Ruzindolom, ktori chodia cez Mesto ? da sa pisat cele hodiny, ale ich to vobec nezaujima. Riesia si svohe zabomysie hadky, spory a existenciu, ako tam byt co najdlhsie prisaty.

  • 8.1
   Tme says:

   Ty budes urcite novy nastupca primatora alebo mozno aj premier podla reci.Co si ty spravil pre Trnavu okrem bludov co tu vypluvas?

  • 8.2
   Trnavcan says:

   Priorita , ja tu žijem pomaly niekoľko desaťročí a tiež si zase v meste neželám ramus a 120 dcb koncerty ,take patria za mesto , podľa mna tento rok bez hurhaju bolo námestie pred Vianocami kultúrnejšie a duchovnejšíe

  • 8.3
   Priorita says:

   priorita s malým “ p“, bolo by dobré, ak by si si dal iný nick. Priorita s veľkým „P“ je totiž niekto iný.
   Takže trochu charakteru dobre?
   S pozdravom Priorita.

  • 8.4
   J.K. says:

   Ver či never,ale ten festival býva úplne vypredaný.Ovca budeš Ty a nie ľudia čo sa prídu zabaviť. Ten tvoj obchvat najbližšie roky určite nebude,lebo tvoji kamosi zo sociálneho Smeru rozkrádajú republiku, tak ako nikto predtým. Brocka má asi doniesť peniaze z domu.Tento rok ani jeden meter diaľnice. …Zdravotníctvo rozkradnute…

   • 8.4.1
    priorita says:

    JP.
    Aj keď je ten fastival vypredaný, nič to však nemení na tom, že ten fastival nemá čo robiť v chránenom krajinnom území. Navyše ak sa dotyčný prezentuje , ako ochranár. Kľudne dávajte mínusy, ale logiku a zdravý rozum to nemá. A do Smerákov si kľudne nadávaj za to,má že má niekto iný názor, ako Ty doma svojej rodine. Slušný človek si o Vás urobí názor sám. Pokoj Tvojej duši.

   • 8.4.2
    Labakan says:

    To je dobre daj adresu a ja ti prídem súkromne len pre teba do bytu reprodukovať hudbu.200 decibelov aj pesničky si môžeš vybrať podľa ľubovôle. Myslím že by stačilo aj 2 hodky,aj pivo a cigánsku dostaneš a najlepšie by bolo keby si mal aj malé bábo aby si si to zapamätal dlhšie ako na jeden rok.Baran velebný,zbožnovavý.

    • 8.4.2.1
     bezdomovec says:

     Ked bude zverejnená adresa a čas prídem aj ja .Mám dobrú marhulovicu.K festivalu patrí aj tvrdý alkohol.

     • 8.4.2.1.1
      Oj says:

      Piacek ty kam chces chodit? Posranek internetovy, bily konik co ma iq hupaceho kona

      • 8.4.2.1.1.1
       bezdomovec says:

       Nepoznám bezdomovca Piačka,taký v Trnave nie je.Oj, ty máš mozgovú kapacitu malinkého drevenného hupaceho koníka a nikto to nezverejňuje.Pokiaľ ti chýba publicita treba poprosiť a zariadime ,nie je problém !!!!!

  • 8.5
   vianoce says:

   Nedostal si nič pod stromček a máš smutné Vianoce že ?
   Nič sa neboj, keď budeš stále taký inteligentný za rok možno niečo bude !

 9. 9
  Tme says:

  Ty budes urcite novy nastupca primatora alebo mozno aj premier podla reci.Co si ty spravil pre Trnavu okrem bludov co tu vypluvas?

  • 9.1
   Labakan says:

   Napíš čo si spravil pre Trnavu ty.Vymenil si dosku na lavičke,pokosil kúsok trávnika,zasadil stromček ked ti iný vykopali jamu?

  • 9.2
   bezdomovec says:

   Ked budeme mať kupko v kamenáči to budú mecheche,vino, pi…,koláče.Kúpanie v noci na naháča.Pekarčíková daj si pozor na to tvojho.Deti mu robiť idú,inak nič noc,ekonomika katastrofa,

  • 9.3
   Labakan says:

   Už sa tešíme Peťko z rozprávky o nafarbenom Guliverovi je Génius s veľkym G a vôbec celá LTT je vychytená značka.Progran na kupku ako na Silvestra každý týždeň,v spolupráci s VUC.Tak ako ples.Kedy budú tie voľby, len aby sme to prežili.

 10. 10
  sotek says:

  TT ma najhorsi pomer medzi cenou nehnutelnosti a mzdami zo vsetkych krajskych miest na SK. To je efekt blizkosti pazravej BA, strasne vysoke ceny bytov a pozemkov, malo dobre platenej roboty. Logicky sa ludia stahuju do lacnejsieho, ked na dom / byt v TT nemaju.

 11. 11
  Vlado says:

  Možno to zlepši nova daň za rozvoj :) :) :)

 12. 12
  demograf says:

  počet obyvateľov v roku 1950 – 26078, v roku 1961 – 37978, v roku 1970 – 45465,
  v roku 1980 – 64062, v roku 1985 – 69873, v roku 1991 – 71783, v roku 2010 – 67368. Dynamický nárast obyvateľstva v rokoch 1970-1991. Kde tí soudruzi udelali chybu??? Po roku 1991 už len demografický pokles.

Napíš komentár

reklama
Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.