reklama

Trnavská radnica: Pre zimnú údržbu komunikácií robíme maximum, vítaná je aj pomoc občanov

Mesto Trnava sa prostredníctvom tlačovej správy vyjadrilo k aktuálnej situácii v uliciach po snežení. Od pondelka 7. do stredy 9. januára napadlo v Trnave a okolí do 30 centimetrov snehu. “Okrem krásne bielej scenérie však nádielka so sebou prináša aj sťažené podmienky pre vodičov áut i chodcov. Hneď v prvý deň sneženia – v pondelok 7. januára 2019 bola do terénu nasadená všetka technika určená na zimnú údržbu komunikácií – traktory, radlice, sypače a ďalšie mechanizmy – ktorou samospráva disponuje,” informovala vedúca úseku komunikácie a marketingu Kancelária primátora Veronika Majtánová.

Podľa radnice sa pokračovalo v utorok počas celého dňa i v stredu. “Napriek maximálnemu úsiliu však nie je možné počas intenzívneho sneženia kontinuálne udržať všetky cesty a chodníky v meste odhrnuté. Mesto Trnava preto ďakuje všetkým občanom, ktorí priložili ruku k dielu a odpratávali sneh z chodníkov svojpomocne,” uvádza mesto vo vyhlásení.

V utorok počas najväčšieho sneženia sa chodníky v centrálnej mestskej zóne odhŕňali trikrát. Dnes, vo štvrok 10. januára je odmäk, sneh sa roztápa, no v noci má opäť mrznúť, preto sú všetky sily opäť v pohotovosti.


Situácia v Trnave v utorok 8. januára 2019

Foto: trnava-live.sk

“Po nočnej námraze boli autá posypať cesty, ktoré sa ešte šmýkali, teploty však stúpajú hore a tak sme vozidlá poslali odhrnúť zvyšok snehu na cestách, aby sa z neho počas noci nevytvorili zmrazky,“ hovorí Marek Jelenek, manažér údržby komunikácií spoločnosti STEFE Trnava.

„Do terénu so strojmi vyrážame, keď nasnežia tri centimetre snehu. Skôr nie je technicky možné radlicou sneh odhrnúť, pretože je oproti úrovni vozovky o niečo vyššie. Pracujeme intenzívne, musíme však rešpektovať aj dennú dobu – počas dopravnej špičky nemá význam stáť s pluhom v kolóne,“ približuje.

Povinnosť starať sa v zime o všetky chodníky na vlastné náklady prešla na mestá a obce minuloročnou novelou zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách. V praxi však ide o nereálnu požiadavku, na ktorú nie sú samosprávy pripravené.

Skonštatovali to primátori slovenských krajských miest na stretnutí združenia K8 v utorok 8. januára 2018 v Bratislave. Tzv. chodníková novela bola jedným z bodov ich spoločného rokovania, pričom sa zástupcovia jednotlivých samospráv zhodli, že v prípade kalamitných situácií nie sú mestá schopné dostatočne pružne reagovať.

V ďalších rokoch táto zákonná povinnosť prinesie zvýšené finančné náklady na zabezpečenie zimnej údržby chodníkov k spokojnosti miest i občanov.

“Na zimnú údržbu komunikácií v roku 2019 Mesto Trnava vyčlenilo v rozpočte 300 000 eur, čo je o 100 000 eur viac, než bolo naplánované na minulý rok,” konštatuje Veronika Majtánová.

OPERAČNÝ PLÁN ZIMNEJ ÚDRŽBY

Práce sa riadia dokumentom Operačný plán zimnej údržby na sezónu 2018 – 2019, ktorý v novembri 2018 spracoval odbor dopravy a komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave. Plán rozdeľuje územie mesta na dva rajóny, ktoré spravujú spoločnosti STEFE Trnava a FCC Trnava. Zároveň s ručným čistením vypomáhajú aj pracovníci Správy športových a kultúrnych zariadení Mesta Trnava.

Rozsah rajónu STEFE Trnava s. r. o.:

76 km miestnych komunikácií
110 km chodníkov a vnútroblokových komunikácií
83 500 m2 parkovísk a námestí

Rozsah rajónu FCC Trnava s. r. o.:

46 km miestnych komunikácií
8,5 km – hlavné komunikácie ulica Trstínska, Hospodárska, Dohnányho, Sladovnícka, Hlboká, Rybníková, Bučianska, Špačinská
21 km chodníkov a vnútroblokových komunikácií
32 000 m2 parkovísk a námestí

Podľa operačného plánu zahŕňa zmierňovanie prekážok v zjazdnosti a schodnosti komunikácií posyp rôznymi materiálmi, pluhovanie či frézovanie a tiež odhŕňanie snehu na peších komunikáciách ručne bez pomoci mechanizmov.

Čistenie komunikácií je rozdelené do troch etáp podľa dôležitosti z hľadiska dopravnej obslužnosti a s prihliadnutím na požiarnu ochranu. V prípade dlhodobého sneženia, mrznúceho dažďa či tvorby poľadovice sa prednostne zaisťuje posyp I. a II. etapy (komunikácie s hromadnou dopravou, prístupové komunikácie k zdravotníckym zariadeniam a trasy, ktoré majú význam pre zásobovanie, dopravu z priemyselných závodov a pod.) a až následne sa zabezpečuje údržba komunikácií III. etapy, ktoré nemajú strategický význam.

“Počas intenzívneho sneženia však nie je ani pri najväčšej snahe možné zabezpečiť stovky kilometrov ciest, chodníkov a parkovísk naraz. Samospráva preto prosí občanov o pochopenie a zvýšenú opatrnosť pri chôdzi či jazde po zasneženom, resp. namrznutom povrchu, a obracia sa na občanov s prosbou o dobrovoľnú pomoc s odpratávaním snehu na chodníkoch,” dodáva mestská samospráva v tlačovej správe.

DISKUSIA K ČLÁNKU BOLA PRE OPAKOVANÉ PORUŠOVANIE PRAVIDIEL UKONČENÁ.

Ulož ako PDF
Napísal 10. januára 2019 12:26. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

45 komentárov pre “Trnavská radnica: Pre zimnú údržbu komunikácií robíme maximum, vítaná je aj pomoc občanov”

 1. 1
  Vsetko says:

  Veríme. Na fasabúku v talmajnerke sa to robí.
  Toto raz budú legendárne vtipy, keď vypršî a vysneží.
  Zabudla som, veríme pán oný,

  • 1.1
   sTToka says:

   Hlavne že je obeživo v obehu.
   Hlavne že sa FuckTuruje
   :-)

   • 1.1.1
    Obcan says:

    Hm,preco mali zodpovedni potrebu reagovat?Zeby mal niekto maslo na hlave.Taketo vyhlasenia do vetra ale nikoho nezaujimaju.Dnes je treti den po snezeni a ako vyzeraju niektore cesty a chodniky?
    “pocas dopravnej spicky nema vyznam stat s pluhom v kolonach” a kde ste boli teda zalezeni do dopravnej spicky na ktoru sa manazerko tak vyhovara.Komedia na pokracovanie amateri.

    • 1.1.1.1
     Aladar P says:

     Za vsetkym problemami zo snehom v Trnave su a budu vzdy konkretne mena. Teraz su to tito neschopni manazeri zo STEFE: JUDr. Ing. Eva Kollarikova, PhD., MBA, Ing. Ondrej Borgula, Marek Jelenek, z FCC Trnava: Ing. Eva Mikuasiova, Ing. Bystrik Stanko, Mgr. Tibor Pekarcik. Kazdy z nich by mal dostat za januar aspon 4 tisicovu pokutu. Ked cloveku zoberiete peniaze vzdy mu to profesne pomoze. Firme by mali pozastavit ISO certifikaty. Takze vinnici zlej organizacie prace pre Trnavu tu su…. len sa ich nebat potrestat tak aby ich to co najviac bolelo. Zlyhali. Nedovolte im aby sa to opakovalo.

     • 1.1.1.1.1
      AB says:

      To povedľa kto? Nejaký usaty Aladár? S pánom Bohom. Stanka nemusím ale ako riaditeľ FCC je v pohode. Máš smolu bratku. Je zaujímavé že problémy so snehom majú všade či na Slovensku alebo aj v zahraničí. Ale určite média klamú lebo ich platí Soros.. 🤣🤣🤣

 2. 2
  Odkaz says:

  Slovák na Slováka bude nadávať. Bože Tupci. Niektorí vodiči v FCC či Stefe aj 16 hod makaju. Ono by Tí hlúpi chceli mať hneď všetko a stále nevedia pochopiť v tej hlavičke že je to nereálne odhrnut a posypať celú Trnavu.

  • 2.1
   Varga says:

   Keď v Trnave vidím tie od snehu neupratané chodníky pre chodcov, a od snehu vyčistené cyklochodníky, či atletický ovál Slávie a iné pre zimný život Trnavčanov nedôležité zhovadilosti uvedomím si, akí hlupáci s titulmi riadia tieto spoločnosti. Mestskí úradníci by im mali vždy penalizovať túto ich nadprácu, ktorá je v zime neprioritná pre všetkých Trnavčanov. No ale čo už, keď sa dá titul kúpiť aj cez internet. Len ten rozum a pokora im chýba, len ten rozum….

 3. 3
  Odkaz says:

  Za jeden deň a nie to ešte za 2-3 hodiny v noci aby bolo ráno všetko ôk.

  • 3.1
   thor says:

   Neklam Pejkovic by to zvladol za hodku , nevies kolko usetril mestu ked vypumpoval na chladenie tolko vody ze by aj sahara zakvitla :D Teraz sedi doma mrzuty a 50 nickmi hejtuje vsetko co da a zchvilu mu prepne :D Ale nedivim sa ked dosiel o svoje dve dojnicky zimak a kamenac cmuk Pejko :)

  • 3.2
   JR says:

   Dajte lopaty do rúk mestským poslancom – odpratávanie snehu bude aj tak najužitočnejšou činnosťou počas ich volebného obdobia, ktorú vykážu voči svojmu mestu. Navrhujem, aby si dĺžku chodníka, ktorú majú očistiť, rozdelili podľa svojich mesačných príjmov, t.j. 1 m chodníka za každé euro.

   • 3.2.1
    thor says:

    maju 200e mesacne takze kazdy 200m*32 stale malo kedze mesto ma 500 km chodnikov treba este teba :)

    • 3.2.1.1
     Jery says:

     Ja si svojich 150 m 2 čistím sám . 6 krát čistil od sneh a 2 krát solil pri poľadovici . Chystám si o to znížiť pri platení dane z nehnuteľnosti.

     • 3.2.1.1.1
      Parva Roma says:

      To nie je Tvoje, ale mestské. Ak nesprávnym postupom údržby – napr. použitím soli, poškodíš betónové plochy, tak to dostaneš k náhrade.

 4. 4
  lopata says:

  Navrhujem aby mesto zakúpilo 12.731 ks lopát ( počet voličov PB )
  Tí sa s chuťou zapoja do práce. Nech si upracú čo našpinili.
  Zároveň navrhujem kúpiť 12.731 ks hrablí – čoskoro sa roztopí a bude treba hrabať lístie ešte z minulého jara.
  Hrable by aj mohli byť v erbe LT – hrabú k sebe.

  • 4.1
   :) says:

   A teba Lopatka zamestname budes velmi potrebny :).

  • 4.2
   krompáč says:

   Potom ako sa voliči PB rozcvičia a budú všetko zdielať môžu sa rovno premiestniť do oblasti Južného obchvatu. Aj o tom vodca prehlásil že to nie je v jeho moci.
   Prečo by si 12.731 voličov PB aktivistov a fejsbukových fanatikovi nemohlo vybudovať aj Južný obchvat svojpomocne ?
   Je to to isté ako hádzať sneh, len budú hádzať hlinu. Raz napravo potom naľavo.
   Počas prestávok môžu lajkovať alebo si robiť selfie. Vodca pracovať nebude ako vzdy, tak bude mať na každého čas.
   Politbyro bude variť bio kakao a piecť koláčiky.

   • 4.2.1
    Marx says:

    lopata a krompáč máte pravdu bol by to výborný participatívný experiment.
    Vice doktorka by k tomu mohla napísať rigorózku na tému –
    “Podiel práce na poľudštení opice”

 5. 5
 6. 6
  DanTT says:

  Myslím že sa na diskusiu trnava-live po voľbách prenieslo celé “bez rešpektu”, už sem nebudem chodiť….,do volieb to tu bolo celkom normálne, ako tak normálny príspevok sem dal len ODKAZ….

  • 6.1
   katka says:

   DanTT prepáč už sa to nikdy nestane.
   Odteraz už budeme vodcu iba velebiť, chváliť, klaňať sa, nášmu Kimovi
   Odpusti nám DaTT že sme si dovolili kritizovať realitu.
   Vieme že vodca si svojich 5 405 ečiek zaslúži a ten **** Fúzak mu mal dať ešte viac.
   DanTT neodchádzaj, vráť sa sme z toho na nervy. Aj Poko je na práškoch.

  • 6.2
   cenzúra says:

   Zrazu má správca stránky niečo robiť ? A čo cenzúru ?
   Doteraz sa mohlo a teraz sa nemôže inkvizícia zakáže ?
   Sprav to ako demokrat obyčajný človek Viskupič a zakáž časopisy a tento plátok.
   Ste ešte väčší chudáci ako som si myslel.

   • 6.2.1
    Diskusia says:

    Lebo mat 50 nickov a nakladat stale jednu stranu je super len tak dalej ****** zi svoj netovy zivot

   • 6.2.2
    Amater says:

    Kde je tá pani reagujúca na článok o údržbe detského ihriska v prvej promenáde s názvom Guliver , ktorá s nadšením volala ,, Keby takých PEŤOV bolo viac ,, ! Stratil sa Peťo aj Guliver .

 7. 7
  juro says:

  V Pravde dobrý článok o údržbe chodníkov aj. prvý raz samospráva má niečo kvázi navyše a je z toho celá preč, výhovorky a len výhovorky prečo to nefunguje , ale za tie platy čo majú primátori by som sa len a len usiloval aby to išlo a nie sa v kuse na niečo vyhováral, v Česku tento zákon platí dávno, veď aj mestá vyberajú od šenkárov nájmy za terasy v letnom období vtedy je to mestské v zime sa starajte,aj tak si to väčšinou všetci upratali, tak to haló okolo chodníkov je nemiestne.

  • 7.1
   svazák says:

   To vieš novodobí svazáci a lepšoľudia sa stretli s realitou.
   Mnohí videli sneh len na internete. Takto si nedovolil vyhovárať sa ani Smer.
   To by bolo príspevkov keby tam bol Bošnák alebo Butko.
   Vtedy sa mohlo kritizovať neschopnosť teraz plačú.

   • 7.1.1
    Diskusia says:

    Aj za Bosnaka a Butka ludia nedavali a to nemali nastarosti 500 km chodnikov …Nedostal si sa niekam v tom najvacsom snezeni ? Ja som isiel aj autom aj pesi a videl som aj ludi na bycikli jediny kto robi zo snehu tragediu su podobni ******* jak ty…

 8. 8
  ABC says:

  Len tak pre zaujímavosť má mesto spracovaný dokument ,, Plán zimnej údržby miestnych komunikácií ? Minimálne jedna tretina chodníkov a všetky cesty sú v starostlivosti mesta pred schváleným májového zákona v roku 2018 o povinnostiach miest zabezpečiť všetky chodníky v danom meste v čase zimy. Prečo neboli tie zabezpečené? Je spracovaný Plán zimnej údržby, určené priority údržby ciest podľa dôležitosti , kedy a kým bol prerokovaný a schválený ? Nie je to zanedbanie povinností a ohrozenie obyvateľov mesta Trnava. Tých 30 miliónov našich daní nie je postačujúcich na zabezpečenie týchto činností. Prebratie sa po 24 hodinách sneženia je žalostný obraz všetkých kompetentných. Až je pravda že primátor je na dovolenke na ostrove v Tichom oceáne a nechal starostlivosť na pleciach novej viceprimátorky a novej prednostke MU pri návrate by ho mal na letisku niekto čakať.

  • 8.1
   Kandidat says:

   Preco klames? Odrnace chodili uz v pondelok v noci tak akych 24 hod???

   • 8.1.1
    traktor says:

    Koľko odhrňačov dva alebo tri ?
    V ktorom sedel Fúzak ?

   • 8.1.2
    maja says:

    Vážne chodili už v noci ?
    Aké hrdinské, to si plnili svoju zmluvnú povinnosť fakt ? To je bomba !!!
    Keď padá sneh chodia všetky dva odhrňače to je fakt sila.
    Som rád že žijem v tomto vodcovom meste.

   • 8.1.3
    ABC says:

    Tí čo išli ráno v utorok do práce vychvaľovali Bratislavu za práce a zvládnutú údržbu o Trnave ani brnk . A zdá sa že si zasvätený o tom Pláne zimnej údržby nevieš podať informáciu.

 9. 9
  čauko says:

  V 6.1.1.1 a 7.1.1 si použil slová debilko a idioti.
  Ostatní takéto invektívy nepoužívajú. Nebuď chrapúň tu sa to nenosí.
  Chápeme že ste na nervy.
  Kontroluj sa nádych – výdych.
  Čauko.

  • 9.1
   Lolo says:

   Praveze sa tu chrapunstvo nosi a stale si tu so sebou pise nejaky *******.

   • 9.1.1
    duch says:

    Asi myslíš veľkého funkcionára politbyra a vodcovho dôverníka.

   • 9.1.2
    Keby niečo, tak ... says:

    Od volieb, keď sa Najmúdrejší odmlčal sa diskusia radikálne skultúrnila.
    Ale že radikálne!!!
    A kde je vlastne pán Odmlčaný?

 10. 10
  Alibista says:

  Vyjadrenie mesta je čistý alibizmus, zakrývanie vlastnej neschopnosti vedenia mesta a mestkych organizacii. TT s tymto obsadenim speje byt “najhorsim” krajskym mestom. Skoda.

 11. 11
  kuko says:

  Priatelia, nepriatelia, bratia, lepšoľudia, slniečkári, hipsteri, blázni ….
  Kukol som z okna a mám pre vás dobrú správu – firma “Slnečné lúče” začala konečne pracovať. Je to pozdraf z Pacifiku od nášho Kima to ON to vybavil.
  Frakcia Polárna Trnava a všetci dvaja dobrovoľníci zvíťazili.
  Čakajú nás znovu svetlé zajtrajšky. Štartujte kolobežky.

  • 11.1
   Slnečné lúče sro says:

   Dnes sme “makali” niekoľko hodín a hneď to je vidieť. Dosiahli sme najlepšie výsledky v likvidácii snehu, ostatné firmy nám nesiahajú ani po členky.
   Jednoznačne sme najlepšou firmou pri tejto práci.
   Avšak “na obdobie počas intenzívneho sneženia a tesne po ňom” nemáme v zmluve žiadne záväzky. Naše údernícke jednotky práve vtedy začíname hotovať k zásadnému útoku a predvoj sa medzitým pokúša rozohnať nepriateľské mraky.

 12. 12
  Matej F says:

  Trnavčania sú fakt rozmaznaní ak chcú za svoje peniaze adekvátne zimnú údržbu chodníkov. No mestskí úradníci ani nedokážu skontrolovať jej vykonanie. Sú len tupí preplácači faktúr?

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.