reklama

Lycos: Všetkým nevyhovieme, ale pre životné prostredie robíme maximum!

Životné prostredie sa stáva vo svete témou číslo jedna a tento trend prichádza aj na Slovensko. Máme tu však veľa spoločností, ktoré sa k životnému prostrediu stavajú chrbtom. Ide najmä o mnohé staršie fabriky, ktoré neprešli modernizáciou a preto produkujú zvýšené emisie, prašnosť, nepríjemný hluk alebo svoj odpad vyvážajú vo veľkom na skládky. Na rozdiel od týchto fabrík, Lycos Trnavské sladovne po zmene vlastníka v roku 2000, postupne prešli masívnou modernizáciou tak, aby sa priblížili k najmodernejším firmám na Slovensku.

Šetrní k životnému prostrediu

Dnes je Lycos Trnavské sladovne úspešná fabrika, ktorá vyváža slad do svetových pivovarov. Často krát ani nevieme, že pivo, ktoré si vychutnávame napríklad na dovolenke, je vyrobené zo sladu z Trnavy.

„Stálo za tým veľké úsilie všetkých spolupracovníkov, aby sme z upadajúcej fabriky vybudovali sladovne, ktoré preferujú svetové pivovary,“ hovorí majiteľ sladovní Martin Mäsiar.

Zároveň však nemyslia iba na výrobu a obchod, ale významné investície išli aj na zníženie negatívnych vplyvov na životné prostredie.

„Popri modernizácii výroby sme investovali niekoľko miliónov eur aj na zlepšenie životného prostredia. Považujeme vo firme otázku ochrany životného prostredia za veľmi dôležitú. Na spadnutie máme aj získanie certifikátu ISO 14000, čím nás vyhlásia za sladovne ekologicky priateľské k životnému prostrediu,“ povedal Mäsiar.

Ako dodal, bude to pre nich vyznamenanie a ocenenie ich tvrdej práce. Zároveň to bude príklad aj pre iné fabriky, že úspech a ochrana životného prostredia si nemajú konkurovať, ale navzájom sa dopĺňať.

LYCOS_trnava
Pohľad na úspešnú fabriku z výšky

Šetrní k okoliu

Lycos má pred sebou ešte jednu výzvu, ktorú dlhodobo rieši. Postupne ako sa Trnava rozširovala, tak obytné zóny obkolesili sladovne takmer zo všetkých strán.

„Žiaľ, nemohli sme ovplyvniť, kde budú sladovne stáť, rovnako ani výstavbu v Trnave. Cítime však zodpovednosť za bezproblémové spolužitie a považujeme to za výzvu, ktorú neustále riešime,“ povedal Mäsiar.

Lycos Trnavské sladovne, v súvislosti s touto výzvou, už investovali nemalé finančné prostriedky do zníženia prašnosti, emisií a hluku. Postavili čističku odpadových vôd, zrekonštruovali hvozdy na sušenie sladu, čím sa výrazne znížili emisie a zrekonštruovali staré a vybudovali aj nové odsávanie prachu, či na výrobe alebo aj na expedícii. Všetko išlo o investície v miliónoch eur.

„Dnes Lycos Trnavské sladovne spĺňajú prísne európske normy. V prípade emisii sme hlboko pod limity stanovené európskymi normami,“ hovorí.

Tým, že sú v obytnej zóne, tak majú sťažené podmienky a výrazný odliv investícii ide na zlepšenie podmienok ľudí v okolí, čo ich znevýhodňuje oproti konkurencii.

Lycosu to však neprekáža a chce tak konať aj naďalej. „Neľutujem ani jedno euro investícii do ochrany životného prostredia. To je náš spoločný majetok, ktorý treba chrániť. Je len jedno, preto si ho nemôžeme zničiť,“ uzavrel Martin Mäsiar.

lycos-porada
Pracovná porada s vedením spoločnosti

(Tlačová správa)

Ulož ako PDF
Napísal 21. júna 2016 11:03. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.