reklama

Budú v okolí Trnavy veterné elektrárne?

veterna-elektrarenSpoločnosť EEnergia z Liptovského Mikuláša chce v trnavskom regióne vybudovať veterný park prostredníctvom dvoch až troch desiatok veterných elektrární. Navrhovaný veterný park je situovaný do katastrov obcí Jaslovské Bohunice, Malženice a Radošovce. Zámer je predložený v dvoch variantoch – prvý variant je predpokladá s výstavbou 19 veterných elektrární, druhý variant dokonca s výstavbou 29 veterných elektrární. Predpokladané náklady na výstavbu parku a infraštruktúry majú dosiahnuť podľa definitívneho variantného riešenia asi dve až tri miliardy korún.

„Lokalita pre veterné elektrárne bola vyberaná na základe predpokladov využitia potenciálu vetra danej oblasti, ďalej technických predpokladov územia, čo sa týka napojenia sa na elektrickú rozvodnú sieť SR, zohľadňujúc ochranné pásma a chránené oblasti, s ohľadom na scenériu krajiny, možný vplyv na obytné zóny obcí, vplyvy na faunu a v neposlednom rade na základe konzultácií so zástupcami dotknutých obcí. Súčasťou navrhovaného veterného parku je napojenie elektrární na elektrickú rozvodnú sieť SR ako aj na verejnú komunikačnú sieť,“ uvádza sa v materiáli spoločnosti EEnergia, s.r.o.
Princíp veternej elektrárne je jednoduchý: veterné elektrárne premieňajú energiu prúdenia vzduchu na elektrickú energiu. Sila vetra sa oprie o vhodne nastavených krídiel rotora turbíny a roztáča ich. Točivá sila z rotora sa prenáša cez prevodovku, alebo priamo do elektrického generátora, kde sa vyrába jednosmerný, resp. striedavý prúd.
Spoločnosť EEnergia vo svojom zámere predpokladá umiestnenie jedného z troch typov prístrojov, pričom ich výkon dosiahne úroveň 2 – 2,3 MW, prie mer rotora predbežne vybraných typov je 80 až 93 metrov, všetky z nich sú osadené tromi listami. Veterný park tak v závislosti od konečného variantu dosiahne spoločne výkon približne v rozsahu od 38 do 67 MW.
Je zrejmé, že výstavba veterných parkov má nielen priaznivcov, ale aj odporcov. Už na prvý pohľad je každému zrejmé, že osadením 19 alebo 29 niekoľko desiatok metrov vysokých stožiarov veterných elektrární na území v dĺžke približne desať kilometrov, sa úplne zmení vizuál krajiny.
Odporcovia tohto druhu energie poukazujú aj na škodlivosť voči vtákom, či drobným cicavcom.  Spoločnosť EEnergia k dopadom na ráz krajiny či poľnohospodárstvo v zámere uvádza: „Lokalita navrhovaného veterného parku  Jaslovské Bohunice, Malženice, Radošovce  je lokalita s veterným potenciálom použiteľným pre výrobu elektrickej energie. Je to územie cez ktoré sú vedené trasy elektrických vedení a vo vzdialenosti cca 20 km sa nachádza transformovňa  Križovany. To znamená, že pripojenie sa do elektrickej rozvodnej siete SR, čo sa týka vzdialenosti, nie je problematické.  Poľnohospodársky ráz krajiny, do ktorého je užatomka-jb v súčasnej dobe zakomponovaný priemysel neďalekou jadrovou elektrárňou a sieťou elektrických rozvodov, nebude osadením veterných elektrární narušený. Hoci budú veterné elektrárne zväčša situované na poľnohospodársky využívanej pôde, trvalý záber pôdy nebude významný pre poľnohospodársku činnosť. Technológiu je monžné ľahko vybudovať a po skončení prevádzky ľahko zlikvidovať bez stôp zanechaných na krajine. Výroba elektrickej energie je bezpečná.“
Zatiaľ nie je jasné, či veterný park v okolí J. Bohuníc vyrastie. Spoločnosť EEnergia predpokladá, že s výstavbou elektrární začne už jeseň 2008, spustenie výroby energie má začať v druhej polovici roku 2009. Všetka vyrobená energia z veterného parku má byť spotrebovaná v rámci Slovenska.

Ulož ako PDF
Napísal 28. augusta 2007 23:29. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.