reklama

Mnohí vodiči o snímačoch na križovatkách v Trnave netušia, brzdia tak plynulosť dopravy

Všetky svetelné križovatky na území mesta Trnava sú dynamicky riadené. Zjednodušene povedané – na každej z nich sú pod povrchom vozovky nainštalované  indukčné slučky, ktoré detekujú stav obsadenosti vozidlami v jednotlivých pruhoch. Aktuálne dynamicky nefunguje len križovatka ulíc Bučianska – Špačinská – Rybníková – Hlboká, kde Slovenská správa ciest zhrnula vrchnú časť poškodeného asfaltu.

krizovatka-spartakovska

Ilustračné foto

„Snímače vozidiel sú nainštalované približne 1,5 až 2 metre od stopčiary križovatky pod každým jazdným pruhom. Vo chvíli, keď snímač na základe zaťaženia zaregistruje vozidlo, v nasledujúcom cykle automaticky priradí semafor danému pruhu zelenú,“ vysvetľuje princíp fungovania indukčných slučiek detekujúcich pohyb vozidiel vedúci Úseku inžinierskeho urbanizmu a územno-technických informácií Mestského úradu v Trnave Ing. Ján Kánik.

Nie je však zriedkavosťou vidieť, ako svetelná  signalizácia „nepustí“ čakajúcim vozidlám zelené svetlo, vynechá jeden cyklus a to  aj napriek tomu, že je pruh obsadený.

Ako pripomína J. Kánik, „stáva sa to vtedy, ak vodič s autom zastaví príliš ďaleko od stopčiary a snímač vozidlo nezaregistruje“. Je preto potrebné dávať si dobrý pozor a snažiť sa zastaviť čo najbližšie k hrubo vyznačenej stopčiare, inak dochádza k zbytočným zdržaniam.

Všetky nainštalované indukčné slučky, ktoré sú umiestňované pod povrch vozovky, spravuje mesto Trnava – teda aj na cestách, ktoré nie sú mestským majetkom.

Ulož ako PDF
Napísal 8. apríla 2008 0:32. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.