reklama

Detektory na svetelných križovatkách spôsobujú mnohým vodičom problémy

Aj napriek tomu, že indukčné slučky alebo detektory obsadenosti vozidlami sú na trnavských svetelných križovatkách nainštalované už niekoľko rokov, stále sa nájdu vodiči, ktorí o ich fungovaní netušia.

Detektory sú zabudované pod povrchom vozovky vo vzdialenosti asi 1,5 až 2 metre od bielej stopčiary na každej svetelnej križovatke v meste. Vďaka nim sú svetelné križovatky riadené dynamicky, a to na základe údajov o aktuálnej situácii v jednotlivých jazdných pruhoch, ktorú získavajú práve zo snímačov.

V praxi to znamená, že ak v niektorom z pruhov nestojí žiadne auto, semafor v tomto pruhu nechá svietiť červené svetlo a dopravu púšťa v tom pruhu, kde na základe informácie z detektora autá nachádzajú. Detektory zároveň môžu o čosi predĺžiť svietenie zeleného svetla napríklad v prípadoch, ak je rad v jazdnom pruhu dlhší a pred križovatkou sa nachádza väčšia kolóna vozidiel.

krizovatka
Ak zastavíte s kolesami tesne pri stop čiare, problémom so zelenou sa vyhnete

Princíp fungovania snímačov je jednoduchý – vo chvíli, keď detektor na základe zaťaženia zaregistruje vozidlo, pošle informáciu do riadiaceho centra semafora, ktorý danému pruhu v nasledujúcom cykle automaticky priradí zelenú.

Pravidelne však vídame situácie, kedy aj napriek tomu, že na križovatke stoja autá a čakajú na zelenú, semafor cyklus vynechá. Z jedného zo stojacich vozidiel vyskakuje vodič, klope na okienko vodičovi v prvom aute a dohovára mu, aby sa posunul bližie ku križovatke.

„Stáva sa to vtedy, keď vodič zastaví s vozidlom príliš ďaleko od hrubo vyznačenej stop čiary. Indukčná slučka auto preto neregistruje, na semafore zostáva svietiť červená,“ vysvetľuje vedúci úseku dopravy odboru dopravy a komunálnych služieb na Mestskom úrade úrade v Trnave Marián Novák.

„Odporúčam preto vodičom, aby s autami zastavili čo najbližšie pri bielej stopčiare. Trnavské križovatky nie sú nastavené napevno cez vopred stanovené časové úseky zelených, ale dynamicky sa prispôsobujú signálom z detektorov,“ doplnil.

Problémy nastávajú aj vtedy, kedy stojí na prvom mieste napríklad motorkár alebo cyklista. Ich hmotnosť totiž nepostačuje k tomu, aby snímače zaevidovali ich prítomnosť a na semafore zostáva svietiť červené svetlo.

Aj vtedy treba o situácii informovať vodiča motocykla a posunúť auto čo najbližšie k stop čiare.

Ulož ako PDF
Napísal 31. augusta 2014 19:58. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Detektory na svetelných križovatkách spôsobujú mnohým vodičom problémy”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.