reklama

Systém inteligentných svetelných križovatiek v Trnave má byť vybudovaný do konca roka

Trnavská radnica pripravuje od roku 2021 systém inteligentného riadenia križovatiek pomocou moderných technológií za 3,8 milióna eur. Hoci mesto Trnava získalo na projekt vyše 930-tisícovú dotáciu z európskych zdrojov prostredníctvom výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, k modernizácii svetelných križovatiek zatiaľ nedošlo.

Ako informovala na tlačovej besede v priestoroch radnice prednostka Mestského úradu v Trnave Katarína Koncošová, „aktuálne ešte stále prebieha kontrola verejného obstarávania na ministerstve. Všetky eurofondové projekty musia byť zrealizované do konca roka 2023. Keďže začíname hrať o čas, pán primátor dospel k tomu, že budeme meniť zmluvu na Smart križovatky. Napriek tomu, že projekt ešte nie je riadne skontrolovaný, začneme s realizáciou projektu čo najskôr“.

Radnica tak na svoje plecia preberá teoretické riziko, že počas kontroly dôjde k zamietnutiu vyplatenia peňazí, primátor Peter Bročka však podľa vlastných slov nepochybuje o tom, že proces kontroly prebehne v poriadku.

Mesto má vyčlenené finančné prostriedky, vysúťaženého dodávateľa a zo strany samosprávy je všetko pripravené. Ďalším rizikom je skutočnosť, že ak sa bude začiatok prác odkladať, nebude možné stihnúť ich ukončenie a odovzdanie do konca decembra 2023, čo je podmienkou vyplatenia dotácie zo strany štátu.

„Tento projekt považujeme v oblasti dopravy za strategický. Faktom je, že mnohé eurofondové projekty sa naťahujú zo strany štátu. Zhotoviteľ zámeru nás upozorňuje, že sa kráti čas a blíži sa termín, po ktorom bude veľmi zložité, až takmer nepravdepodovné stihnúť ukončiť realizáciu Smart križovatiek do konca roka,“ poznamenal Peter Bročka.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Projekt Smart križovatiek má umožniť inteligentné riadenie dynamickej dopravy v meste.

Na vybraných ôsmich križovatkách budú inštalované radiče dopravy, detektory vozidiel, bezdotykové tlačidlá pre chodcov a cyklistov v kombinácii so zariadením pre slabozrakých a nevidiacich, monitorovacie a prehľadové kamery, automatické sčítače dopravy a dopravné informačné tabule.

Inštalácia moderných technologických zariadení a obnova sa má týkať križovatiek a priechodov pre chodcov:

1. Hospodárska – Kollárova + PPCH Hospodárska
2. Hospodárska – Študentská
3. Hospodárska – Šrobárova + Hospodárska – Zelený Kríčok
4. Bučanská – Špačinská + Rybníkova – Jerichova
5. Hlboká – Starohájska
6. PPCH Dohnányho – Stromová
7. PPCH Špačinská
8. Nitrianska – Priemyselná – SAD

„Sledované križovatky budú vzájomne prepojené a bude vytvorené dynamické riadenie a zabezpečenie plynulosti cestnej premávky vozidiel. Výsledkom prepojenia moderných technológií vplývajúcich na riadenie križovatiek bude väčšia efektivita pri prejazde križovatkami a nadväznosť jednotlivých križovatiek na seba, čím sa vytvorí tzv. zelená vlna. Križovatky budú osadené detektormi, ktoré zabezpečia presnú identifikáciu vozidiel prechádzajúcich križovatkami. Na základe toho sa križovatky budú vedieť rozhodovať priamo na základe reálnej situácie v nich a prispôsobovať tak signálne plány,“ približuje fungovanie inteligentných križovatiek trnavská radnica.

Ulož ako PDF
Napísal 27. apríla 2023 8:51. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.