reklama

Mesto Trnava príde o 234-tisíc eur z eurofondovej dotácie projektu inteligentných križovatiek

Mesto Trnava príde o 234-tisíc eur z eurofondovej dotácie projektu inteligentných Smart križovatiek.

Na zámer inteligentného riadenia križovatiek pomocou moderných technológií za 3,8 milióna eur získala radnica pôvodne vyše 930-tisícovú dotáciu z európskych zdrojov prostredníctvom výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

Ako informovali poslaci opozičných klubov Trnava pre každého a Trnava nás spája Branislav Baroš, Rastislav Mráz a Marián Galbavý na tlačovej konferencii, pre osem zistených nedostatkov vo verejnom obstarávaní dostalo mesto Trnava od ministerstva dopravy pokutu vo forme 25-percentnej korekcie výšky dotácie, čo predstavuje 234-tisíc eur.

Tie musí Trnava zaplatiť z vlastných peňazí a celkovo tak modernizácia križovatiek bude stáť rozpočet 3 milióny 134-tisíc eur.

Už predtým pokutoval mesto za tento projekt Úrad pre verejné obstarávanie sumou 5-tisíc eur.

Vo verejnej súťaži uspel jediný uchádzač. Poslanecká opozícia upozornila, že cenovka za modernizáciu križovatiek v Trnave je v porovnaní s podobnými zámermi v Banskej Bystrici a Prešove podstatne vyššia, hoci projekty realizoval rovnaký dodávateľ.

Ilustračné foto

Doteraz prešli modernizáciou svetelné križovatky Hlboká-Starohájska, Dohnányho-Stromová a Nitrianska-Priemyselná, do konca júla 2023 má byť dokončená križovatka ulíc Kollárova-Hospodárska-Dohnányho pri železničnej a autobusovej stanici.

Už v apríli 2023 primátor Peter Bročka uviedol, že realizácii projektu dáva zelenú ešte pred ukončením schvaľovacieho procesu, pretože projekt musí byť dokončený a odovzdaný do užívania do konca tohto roka a ak by sa tak nestalo, Trnava by prišla o celú dotáciu.

V reakcii na takmer štvrťmiliónovú korekciu dotácie mesto uviedlo, že pre Trnavu je podstatné využitie 75-percentnej finančnej podpory z nenávratného príspevku a komplikácie vo forme „pokuty“ sú poučením do budúcnosti. Táto sankcia je pri veľkom množstve čerpaných eurofondových príspevkov ojedinelou záležitosťou, konštatovala mestská samospráva.

Projekt Smart križovatiek má umožniť inteligentné riadenie dynamickej dopravy v meste.

Na vybraných ôsmich križovatkách budú inštalované radiče dopravy, detektory vozidiel, bezdotykové tlačidlá pre chodcov a cyklistov v kombinácii so zariadením pre slabozrakých a nevidiacich, monitorovacie a prehľadové kamery, automatické sčítače dopravy a dopravné informačné tabule.

Ulož ako PDF
Napísal 12. júla 2023 18:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.