reklama

V Trnave má vzniknúť osem inteligentných križovatiek. Inštalácia technológií a ich obnova bude stáť do 4 miliónov eur

Mesto Trnava chce vybudovať na ôsmich svetelných križovatkách systém inteligentného riadenia pomocou moderných technológií. Na projekt Smart križovatky v predpokladanej hodnote 3,96 milióna eur s DPH získalo mesto v roku 2020 vyše 930-tisícovú dotáciu z európskych zdrojov prostredníctvom výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.

V novembri 2021 zverejnilo mesto Trnava podmienky verejnej súťaže na dodanie projektovej dokumentácie Smart križovatiek, poskytovania služieb inžinieringu, samotnej realizácie obnovy križovatiek a následného servisu na obdobie sedem rokov s opciou na ďalších päť rokov a s vecnou opciou na realizáciu ďalších križovatiek.

Na vybraných ôsmich križovatkách budú inštalované radiče dopravy, detektory vozidiel, bezdotykové tlačidlá pre chodcov a cyklistov v kombinácii so zariadením pre slabozrakých a nevidiacich, monitorovacie a prehľadové kamery, automatické sčítače dopravy a dopravné informačné tabule.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Projekt Smart križovatiek má umožniť inteligentné riadenie dynamickej dopravy v meste.

Inštalácia moderných technologických zariadení a obnova sa má týkať križovatiek:

1. Hospodárska – Kollárova + PPCH Hospodárska
2. Hospodárska – Študentská
3. Hospodárska – Šrobárova + Hospodárska – Zelený Kríčok
4. Bučanská – Špačinská + Rybníkova – Jerichova
5. Hlboká – Starohájska
6. PPCH Dohnányho – Stromová
7. PPCH Špačinská
8. Nitrianska – Priemyselná – SAD

„Sledované križovatky budú vzájomne prepojené a bude vytvorené dynamické riadenie a zabezpečenie plynulosti cestnej premávky vozidiel. Výsledkom prepojenia moderných technológií vplývajúcich na riadenie križovatiek bude väčšia efektivita pri prejazde križovatkami a nadväznosť jednotlivých križovatiek na seba, čím sa vytvorí tzv. zelená vlna. Križovatky budú osadené detektormi, ktoré zabezpečia presnú identifikáciu vozidiel prechádzajúcich križovatkami. Na základe toho sa križovatky budú vedieť rozhodovať priamo na základe reálnej situácie v nich a prispôsobovať tak signálne plány,“ približuje fungovanie inteligentných križovatiek trnavská radnica.

Predmetom verejného obstarávania bude aj vypracovanie projektovej dokumentácie pre rekonštrukciu jednotlivých križovatiek, inžinierska činnosť spojená s prípravou a realizáciou stavieb jednotlivých križovatiek, realizácia a následná správa jestvujúcich a budúcich prvkoch SMART riešenia

Verejné obstarávanie chce mať mesto ukončené ešte do konca roku 2021, v priebehu mesiaca december.

Radnica bude vyhodnocovať predožené súťažné ponuky na základe najlepšieho pomeru ceny a kvality podľa jasne a vopred stanoveného vzorca.

Predpokladaná hodnota zákazky je 3,3 milióna eur bez DPH (3,96 mil. s DPH). V roku 2020 mesto uspelo s projektom vo výzve Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky a získalo dotáciu vo výške 935-tisíc eur.

Ulož ako PDF
Napísal 9. novembra 2021 10:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.