reklama

Komplexná obnova Kukučínovej bude stáť 747-tisíc eur, rekonštrukciu majú skončiť do konca roka

Víťazom verejnej súťaže na komplexnú obnovu Kukučínovej ulice sa stala spoločnosť Cesty Nitra. Stavebné práce začnú v priebehu septembra, podľa zmluvy o dielo majú byť dokončené v priebehu troch mesiacov.

Víťazná cenová ponuka spoločnosti Cesty Nitra, uvedená aj v podpísanej a zverejnenej zmluve s mestom Trnava, je 747 – tisíc eur s DPH. Predpokladaná hodnota zákazky vo verejnom obstarávaní znela na 1,16 milióna eur s DPH.

Oprava sa bude týkať úseku v celkovej dĺžke 443 metrov od križovatky so Špačinskou po križovatku so Slnečnou ulicou, kde vznikne okružná križovatka.

„Mestská autobusová doprava bude počas stavebných prác presmerovaná na dočasné autobusové zastávky a náhradnú trasu. Zmeny sa dotknú liniek č. 1 a 12. Práce ovplyvnia aj režim zberu a vývozu odpadu. Pre obyvateľov Kukučínovej budú pristavené 1100-litrové nádoby na Robotníckej, Kopánkovej a Pažitnej (od J. Hlúbika), do ktorých budú vhadzovať svoj odpad vo vreciach,“ informovala vedúca úseku komunikácie a marketingu Kancelária primátora Veronika Majtánová.


Kukučínova ulica

Dvojpruhová cesta na Kukučínovej ulici je v súčasnosti široká 9 metrov a využívaná je aj na pozdĺžne parkovanie automobilov po oboch stranách.

V smere od Špačinskej sa na ľavej strane nachádza dvojmetrový chodník pre peších, po pravej strane je asi 7-metrový zelene a stromov, ktorý končí na pravostrannom chodníku popri rodinných domoch.

Z projektu vyplýva, že príde k celkovej rekonštrukcii všetkých existujúcich povrchov v ulici, spevnených aj nespevnených, s návrhom nových plôch chodníka pre peších, komunikácie pre automobily a parkovacích státí a spoločného chodníka s cyklochodníkom.

Stavebno – technické riešenie projektu rekonštrukcie Kukučínovej ulice počíta so zachovaním obojsmernej premávky v dvoch jazdných pruhoch so šírkou 2,75 metra pre každý pruh.

Na ľavej strane ulice (od Špačinskej) vznikne spoločný chodník pre chodcov aj cyklistov so šírkou 3,25 metra. Na pravej strane bude 1,75 m široký chodník z betónovej dlažby.

Vybudované budú aj parkovacie plochy s pozdĺžnym radením. Od chodníka budú oddelené vyvýšeným cestným obrubníkom. Parkovanie rezidentov a návštev je riešené tak, aby autá nevytvárali prekážku v doprave, ako je tomu v súčasnosti.

Zmeny sa dotknú aj autobusových zastávok. Na zastávkach budú vybudované riadne odbočovacie a zaraďovacie pruhy s priestorom pre zastavenie autobusu. Vznikne aj nová plocha zástavky, čakacia plocha a prístrešok pre cestujúcich.

„Paralelne s výstavou zrealizuje v tejto lokalite spoločnosť TAVOS rekonštrukciu zastaraného vodovodného potrubia. Rezidenti majú možnosť využiť odkrytie telesa komunikácie na výmenu prípojok inžinierskych sietí, ktoré prislúchajú k ich nehnuteľnostiam. Technicky nevyhovujúce (zastarané) prípojky nebude možné na nové potrubie pripojiť, výmenu je potrebné stihnúť počas rekonštrukcie, aby sa predišlo neskoršiemu rozkopávaniu opravených častí. Samospráva občanom odporúča zabezpečiť si aj včasnú opravu kanalizačných prípojok. O podrobnostiach boli obyvatelia Kukučínovej informovaní priamo prostredníctvom listu primátora,“ uviedla V. Majtánová.

Z technickej správy návrhu sadových úpravy vyplýva, že na Kukučínovej odstránia 14 z celkového počtu 46 vzrastlých stromov.

Šesť z nich vypília v prvej etape z dôvodu zlého zdravotného stavu, osem stromov má byť odstránených neskôr z dôvodov kolízie stavby. Pred začatím rekonštrukcie budú zostávajúce dreviny odborne ošetrené a prebehnú aj nevyhnutné opatrenia na ochranu jestvujúcich stromov.

V lokalite Kukučínovej ulice má v rámci náhradnej výsadby pribudnúť postupne 25 nových stromov – tri javory horské, jedenásť jaseňov mannových a jedenásť kusov hrušiek calleryana.

Rekonštrukcia ulice si vyžiada úpravu všetkých plôch pre zeleň, počíta sa so založením trávnika s výmerou 1820 metrov štvorcových a šiestimi zmiešanými záhonmi trvaliek, krov, cibuľovín či okrasných tráv.

V projektovej dokumentácii je navrhnutý nový spôsob odvodnenia. Dažďová voda bude v maximálnom možnom množstve zadržaná, aby sa mohla vsiaknuť, odvádzať sa bude podzemným vedením do drenážneho systému na pravej strane ulice, resp. do vsakovacích vrtov vľavo.

Komplexná obnova ulice prinesie aj nové stĺpy verejného osvetlenia, pre lepší vzhľad by malo dôjsť aj k uloženiu nadzemných vedení sietí do zeme.

„Mesto Trnava prosí občanov o strpenie nepohodlia spojeného s rekonštrukciou Kukučínovej ulice a ospravedlňuje sa za dočasné komplikácie. Ďakujeme za porozumenie a ústretovosť a veríme, že výsledná podoba tohto priestoru vynahradí komplikácie spojené s jeho obnovou,“ obracia sa na obyvateľov lokality aj vodičov trnavská radnica.

Organizácia zberu odpadu počas rekonštrukcie Kukučínovej

Práce ovplyvnia aj režim zberu a vývozu odpadu.

Pre obyvateľov Kukučínovej budú pristavené 1 100-litrové nádoby na Robotníckej, Kopánkovej a Pažitnej (od J. Hlúbika), do ktorých budú vhadzovať svoj odpad vo vreciach.

Na bočných uliciach (Legionárska, Jánošíková, Školská, Lovecká, Pažitná, Kopánková od Krížovej po Kukučínovu a Robotnícka od Krížovej po Kukučínovu) budú 120-, resp. 240-litrové nádoby vyvážané ako doteraz. Žiadame obyvateľov týchto častí, aby svoje vozidlá parkovali na krajnici tak, aby na ulici ostalo čo najširšie voľné miesto. Automobily musia stáť podľa možnosti minimálne dvomi tretinami svojej šírky na chodníku, aby mohlo zberové vozidlo do ulice zacúvať. Počas rekonštrukcie nebude takéto státie mestskou políciou pokutované.

Separovaný zber ostáva zachovaný v celej lokalite. Obyvatelia Kukučínovej majú možnosť odniesť vrecia s odpadom v deň vývozu na bočné ulice do pristavených 1 100-litrových nádob.

Biologicky rozložiteľný komunálny odpad (BRKO) sa bude na bočných uliciach zbierať ako zvyčajne. Aj v tomto prípade môžu občania z Kukučínovej umiestniť svoje kontajnery na BRKO v deň vývozu na bočné uličky, pretože vývoz z Kukučínovej nebude dočasne možný.

ZDROJ: Mesto Trnava


Na mape vyznačený úsek, ktorého sa bude týkať rekonštrukcia

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 30. augusta 2019 10:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Komplexná obnova Kukučínovej bude stáť 747-tisíc eur, rekonštrukciu majú skončiť do konca roka”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.