reklama

Do konca roka vysadia na území Trnavy tisíc stromov za 100-tisíc eur

Pripravuje sa najrozsiahlejšia výsadba stromov v novej histórii Trnavy. Do zimy v našom meste pribudne tisíc stromov. Cieľom mestskej samosprávy je účinne reagovať na klimatické zmeny zväčšovaním plôch zelene, ktorá má schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, zvyšovať vlhkosť vzduchu a znižovať teplotu a prašnosť počas horúčav, informuje trnavská radnica v tlačovej správe.

„Základná idea, ktorú sa snažíme pri výsadbách realizovať, je vytváranie alejí, ktoré v budúcnosti poskytnú z klimatického hľadiska veľmi dôležitý tieň,“ povedal primátor Peter Bročka. Podľa jeho slov bude mesto v tomto trende pokračovať, až kým sa Trnava nedostane do štádia, keď už v nej nebude žiadne voľné miesto, kam by sa ešte dalo sadiť.

Plány na výsadbu sú vo finále a pripravuje sa verejné obstarávanie stromov. Sortiment navrhovaných stromov je široký, sú v ňom zahrnuté nielen mohutnejšie stromy, ale aj stromy nenáročné na priestor, s menšou koreňovou sústavou, schopné prežívať napríklad v otvoroch na vydláždených priestranstvách, či stromy ozdobné zaujímavo sfarbeným jarným a jesenným lístím, kôrou, tvarom či efektným kvitnutím a plodmi.

vysadba-nemocnica

Ilustračné foto

Okrem javorov, jelší, brestov, brestovcov, dubov, líp, briez, jaseňov, jaseňovcov, hlohov, jarabín, voňavej hlošiny úzkolistej, ambrovníkov, ľaliovníkov, gledíčií, okrasných jabloní, hrušiek, čerešní, višní a mišpulí sa Trnava bude môcť pochváliť aj vysádzaním orechov a jedlých gaštanov, čím prispeje k záchrane tejto kultúrnej dreviny, ktorá je v posledných desaťročiach vážne ohrozená mikroskopickou hubou spôsobujúcou rakovinu kôry.

“Podrobné výsadbové plány sú spracované pre mestské časti Trnava – západ, Trnava – východ a čiastkové pre časti Trnava – juh a Trnava – Modranka, pričom boli zohľadnené aj požiadavky občanov. Situáciu pri tvorbe plánov do istej miery komplikoval fakt, že nie sú k dispozícii kompletné plány inžinierskych sietí a ani ich správcovia nevedia v niektorých lokalitách určiť ich presné umiestnenie,” vysvetľuje mesto.

Výsadba v mestskej časti Trnava – sever bude komplexne riešená na budúci rok v rámci obnovy verejných priestranstiev v obytných súboroch Vodáreň a Zátvor. Plánuje sa tam aj pomerne rozsiahla náhradná výsadba Na hlinách za výrub na Ulici M. Koperníka. Niekoľko stromov bude doplnených aj v mestskej časti Trnava – stred.

Podrobné výsadby stromov v týchto mestských častiach budú pripravené na budúci rok, viac sa už v tomto roku z kapacitných, finančných a organizačných dôvodov stihnúť nedá. Na tohtoročnú výsadbu má byť vynaložená suma 100 tisíc eur, ktorá bola zabezpečená korekciou tohtoročného rozpočtu mesta.

Stromy by sa mali začať sadiť v závislosti od výsledkov verejného obstarania najskôr v druhej polovici novembra, výsadba bude pokračovať až do zamrznutia pôdy.

Stromy budú vysádzať spravovatelia zelene, s ktorými má mesto uzatvorený zmluvný vzťah na poskytovanie služieb v oblasti starostlivosti o mestskú zeleň. Na vybraných miestach budú pripravené aj podmienky na to, aby sa do výsadby mohli zapojiť občania Trnavy.

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2015 7:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

40 komentárov pre “Do konca roka vysadia na území Trnavy tisíc stromov za 100-tisíc eur”

 1. 1
  záhradník says:

  Stotisíc eur za tisíc stromov …… hmm …….. čiže 100 eur za jeden strom.
  Hlásim sa na takú akciu. Kde sa treba vlastne hlásiť?

  • 1.1
   dodo says:

   Milý záhradník,treba si pozrieť čo stoja aj stromy,lebo taká okrasná čerešňa môže stáť aj 50 eur.Treba zaplatiť aj ľudí čo to budú sadiť.Hnojivo a pod.Do rozpočtu sa dáva suma,ktorá môže byť aj menšia.Preto sa robí aj tá súťaž.Napríklad bola daná suma v rozpočte na chodník v Bernolákovom sade,kde bola znížená na búracie práce chodníka.

  • 1.2
   Hamilton says:

   Pripájam sa .Pripomína mi to kauzu ” výhodný ” nákup CT v piešťanskej nemocnici predražený o 30 miliónov €. Lepšia Trnava sa rýchlo učí…..

   • 1.2.1
    Juraj Fuzák says:

    a v com ti to pripomina CTcko? Trochu paranoja mozno?

   • 1.2.2
    B.S. says:

    Hamilton bude asi z pomocnej školy, keď si nevie vyrátať čo stoja stromy. A praca človeka, to uz mu vôbec nic nehovorí. Možno je clovek, co zamestnáva ľudí za minimalnu mzdu alebo na dohodu. Ide tu určitých ludi roztrhnut,ze niekto robi súťaže. To byvalemu vedeniu nic nehovorilo.Rozdavali zákazky svojim kamosom. Tak dostal zakazku Jozko Pobiecky

    • 1.2.2.1
     Jaro says:

     Som rad, ze ta vysadba sa pripravuje. Je vsak dolezite, ci to bude stat 50 000 alebo 250 000 €. O tom je tato debata. Este daj link na verejne obstaravanie. Vopred dakujem.

 2. 2
  džepeto says:

  zaujimalo by ma to verejne obstaravanie ako stihnu

 3. 3
  jano says:

  Tak ako, bude verejne obstaravanie ci to budu vysadzat firmy, ktore maju z mestom zmluvu, tomu sa neda rozumet, zrazu su Brockovi dobre aj tie firmy, ktore super pohovaral, treba vysvetlit

 4. 4
  blesk says:

  Myšlienku tejto výsadby plne podporujem. Je to rozumný projekt.

 5. 5
  Kulo says:

  Fajn a uz by sa mohli konecne vyklcovat tie pajasene a agaty rozlezene po celom meste.

 6. 6
 7. 7
  Nikto says:

  To,čo predvádza strana Smer a ich mecenáši na Slovenskom národe,je do neba volajúce!Široký,Lad.P. a podobní sú ľudia,ktorí doslova z ľudí robia bezdomovcov.Firma Váhostav naďalej okráda ľudí.Dobrý článok je na Plus jeden deň.Za drobnú chybu sa mladý človek môže hodiť pod vlak.24 tisíc eur mu nik nevyplatí.Ale štát pýta za odvody a pod.Čo zamestnával ľudí,tak mzdu im musí vyplatiť.Ale z čoho?Keď štát mu dlží peniaze?Pardon Váhostav…Firma TSS Grade je to isté.Za ňou stojí mecenáš z Trnavy.Hlavná vec,že máme City Arénu.Smer,KDH,SDKU,SNS je jedna veľká mafia!

 8. 8
  jano says:

  A prco ludia neidu do ulic, toho sa njaviac Smeraci a spol. boja, ale ako je vidiet dla preferencii, narod je spokojny, cim viacej robia podvody tym maju viac hlasov, tak nam treba, slepaci narod, nie sme jednotny to je vidiet cele roky, ked p. Hlina protestuje je vsetkym na smiech tak ako je vidiet co som poznamenal vlada jednej strany nam vyhovuje, a bude to este dloho takto.

 9. 9
  anton says:

  Janci musim s tebou súhlasiť! By ma zaujimalo,kde beru Trnavské strany Kdh,Smer peniaze na kampane.Podla mna majú jednoho spolocneho sponzora. Potom poslanci maju urcite vyhody za vzorne hlasovanie.

  • 9.1

   Dajte potom vedieť, kto mi má povedať ako mám hlasovať a kto a aké výhody ponúka. Zatiaľ o žiadnych neviem, tak by ma zaujímalo, kto ma bude “informovať” ako “vzorne” mám hlasovať ;)

   • 9.1.1
    Tomas says:

    Dobrý deň. Koľko stala kampaň na voľby stranu KDH?Bolo by to dobré zverejniť. Nechcem tým Brocku vynášať do nebies,ale on jediný mal transparentný účet,kde bolo jasne vidieť kto tam prispel a samozrejme kolko.

    • 9.1.1.1
     jozo says:

     No uvidime,ci Martinko odpovie. Boli by to zaujímavé čísla, co stala cela kampaň.Samozrejme aj s Zitnanskym. Keby chceli tak to davno zverejnia, tak ako Brocka.U Brocku na transparentnom ucte bolo jasne vidieť co stála kampaň a kto tam vložil peniaze.

   • 9.1.2
    Rastik says:

    Tak viete ako, v krestanskych kruhoch sme sa poskladali na celu kampan. Vyberali sme do zvonceka a to sa nemusi zdokladovavat.

    Martin bud ticho, nevymyslaj tu lebo tu este na nas vytiahnu ako som Vasu rodinku nacierno pripojil na mestsky internet!!

    • 9.1.2.1
     Tomas says:

     Halo pan Rastik,tak kolko stála KDH kampaň? Ze by Rastik bol poslanec?Možno. ..

     • 9.1.2.1.1
      tomas says:

      Takže,odpovede sme sa nedočkali.Ale dalo sa to čakať.Pán Kralovič,pán Rastík nebuďte urazení,ale potom sa nečudujte,že si ľudia myslia rôzne veci.Pán Klimo,keď chce byť KDH čistá,tak nech si zoberú príklad z Bročku,ktorý zverejnil na transparentnom účte presný a jasný prehľad kto mu dal peniaze a na čo ich aj použil.Tam bolo jasne napísané,že vybral peniaze napr.na letáky,na billboard alebo,že vybral peniaze na zaplatenie-roznášku letákov.Všetko sa tam dá presne zrátať.Doporučuje všetkým najnovšiu knihu Banda zlodejov,kde sa presne dočítate ako fungujú slávne politické strany Smer,SDKÚ aj KDH,naviazanosť oligarchov-finančných skupín…..na poslancov.

    • 9.1.2.2
     Peter Klimo says:

     ale isteze sa dary politickym stranam dokladovat musia. a kdh to na zaklade zakona aj robi. viac info je na stranke http://kdh.sk/dary/
     v sekcii Dokumenty, na stranke http://kdh.sk/dokumenty/ su vyrocne spravy, bohuzial rok 2014 tam doteraz nie je. z tych predchadzajucich vyrocnych sprav sa da zistit ake su velke prijmy strany KDH a odkial pochadzaju..
     nie som kadehak ani tam nikoho nepoznam, preco doteraz nemaju informacie o hospodareni za 2014 neviem..

     ale nerobim si iluzie ze to niekto bude vobec citat, nejde predsa o poznanie pravdy .. :D

   • 9.1.3
    sudny den says:

    Martinko, Martinko zacni sa kajať bo nevieš čo činíš

  • 9.2
   Peter Klimo says:

   Hm, mne pride divna jednota poslancov LT, ked sa pozriete na hlasovania tak hlasuju vacsinou do nohy rovnako.. Stranu nemaju, udajne su to nezavisli poslanci a spolocna kandidatka je len formalna zalezitost..
   Ktovie ake lepidlo ich spaja .. :D

 10. 10
  tono says:

  Potom sa ľahko stavia City Aréna,keď ľudia nedostanú výplaty!Smer-Kdh je veľká koalícia-mafia.

 11. 11
  tomas says:

  Doporučujem novú knihu Banda zlodejov.Tam sa presne dočítame ako fungujú tie naše politické strany.

 12. 12
  stromcek says:

  Jedna sadenica nech je 20 eur
  http://www.lumigreen.sk/eshop/okrasne-listnate-stromy/c-51.xhtml
  jeden 10kg mech granulovaneho kravskeho hnoja 10 eur
  http://www.pricemania.sk/katalog/hnojiva/agro-cs-pravy-kravsky-hnoj-10kg-3304711/
  dovoz stromov nakladniakom nech stoji 500 eur, to je 0,5 eur za kus
  nech 1 strom sadia 2 ludia s priemernym platom, zasadeny musi byt za 20 min to je cca 5 eur.
  Takze zhruba vypocitana cena jedneho stromu aj s hnojivom a zasadenim 36 eur. Velmi, naozaj velmi ma bude zaujimat vysutazena cena, aj ked si firma zarata 30% marzu, nemoze byt cena vyssia ako 50 000, lebo to je sproste nabalovanie sa z verejnych penazi.

  • 12.1
   vlado5 says:

   Cenu za rozvoz si odhadol velmi na hrubo. Stromy potrebujes rozvazat po celej Trnave a spolu s nimi aj naradie, ludi a zabudol si aj na vodu. Okrem toho k malym stromom potrebujes “ohradku” aby sa neposkodili, kym vyrastu. A hlavne potrebujes kvalifikovanych ludi, ktori vedia aspon rozoznat stromy, nech ich nemusis po mesiaci vykopavat a presuvat na ine miesto.

   • 12.1.1
    DPH says:

    Tá kvalifikovanosť tých ľudí čo robia záhradnícke práce každoročne na Študentskej je excelentná. Asi zas vysádzajú lúčnu kvetenu. Odborníci poukazujú na nevhodnosť výsadby v strede miest, takýto druh výsadby. Drahé a náročné – rozrobiť zem, pri suchu polievať, ďakujem neprosím. Račej pozametajte poriadne Študentskú, dnes ste nepočuli na Markíz, že Slivensko má jedo z najviac prachom znečistené ovzdušie.

 13. 13
  maxo says:

  ..a čo s tými stromami, čo sa neujali a vyschli – odhadujem tak 10 – 15%

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.