reklama

Do konca roka vysadia na území Trnavy tisíc stromov za 100-tisíc eur

Pripravuje sa najrozsiahlejšia výsadba stromov v novej histórii Trnavy. Do zimy v našom meste pribudne tisíc stromov. Cieľom mestskej samosprávy je účinne reagovať na klimatické zmeny zväčšovaním plôch zelene, ktorá má schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, zvyšovať vlhkosť vzduchu a znižovať teplotu a prašnosť počas horúčav, informuje trnavská radnica v tlačovej správe.

„Základná idea, ktorú sa snažíme pri výsadbách realizovať, je vytváranie alejí, ktoré v budúcnosti poskytnú z klimatického hľadiska veľmi dôležitý tieň,“ povedal primátor Peter Bročka. Podľa jeho slov bude mesto v tomto trende pokračovať, až kým sa Trnava nedostane do štádia, keď už v nej nebude žiadne voľné miesto, kam by sa ešte dalo sadiť.

Plány na výsadbu sú vo finále a pripravuje sa verejné obstarávanie stromov. Sortiment navrhovaných stromov je široký, sú v ňom zahrnuté nielen mohutnejšie stromy, ale aj stromy nenáročné na priestor, s menšou koreňovou sústavou, schopné prežívať napríklad v otvoroch na vydláždených priestranstvách, či stromy ozdobné zaujímavo sfarbeným jarným a jesenným lístím, kôrou, tvarom či efektným kvitnutím a plodmi.

vysadba-nemocnica

Ilustračné foto

Okrem javorov, jelší, brestov, brestovcov, dubov, líp, briez, jaseňov, jaseňovcov, hlohov, jarabín, voňavej hlošiny úzkolistej, ambrovníkov, ľaliovníkov, gledíčií, okrasných jabloní, hrušiek, čerešní, višní a mišpulí sa Trnava bude môcť pochváliť aj vysádzaním orechov a jedlých gaštanov, čím prispeje k záchrane tejto kultúrnej dreviny, ktorá je v posledných desaťročiach vážne ohrozená mikroskopickou hubou spôsobujúcou rakovinu kôry.

„Podrobné výsadbové plány sú spracované pre mestské časti Trnava – západ, Trnava – východ a čiastkové pre časti Trnava – juh a Trnava – Modranka, pričom boli zohľadnené aj požiadavky občanov. Situáciu pri tvorbe plánov do istej miery komplikoval fakt, že nie sú k dispozícii kompletné plány inžinierskych sietí a ani ich správcovia nevedia v niektorých lokalitách určiť ich presné umiestnenie,“ vysvetľuje mesto.

Výsadba v mestskej časti Trnava – sever bude komplexne riešená na budúci rok v rámci obnovy verejných priestranstiev v obytných súboroch Vodáreň a Zátvor. Plánuje sa tam aj pomerne rozsiahla náhradná výsadba Na hlinách za výrub na Ulici M. Koperníka. Niekoľko stromov bude doplnených aj v mestskej časti Trnava – stred.

Podrobné výsadby stromov v týchto mestských častiach budú pripravené na budúci rok, viac sa už v tomto roku z kapacitných, finančných a organizačných dôvodov stihnúť nedá. Na tohtoročnú výsadbu má byť vynaložená suma 100 tisíc eur, ktorá bola zabezpečená korekciou tohtoročného rozpočtu mesta.

Stromy by sa mali začať sadiť v závislosti od výsledkov verejného obstarania najskôr v druhej polovici novembra, výsadba bude pokračovať až do zamrznutia pôdy.

Stromy budú vysádzať spravovatelia zelene, s ktorými má mesto uzatvorený zmluvný vzťah na poskytovanie služieb v oblasti starostlivosti o mestskú zeleň. Na vybraných miestach budú pripravené aj podmienky na to, aby sa do výsadby mohli zapojiť občania Trnavy.

Ulož ako PDF
Napísal 29. októbra 2015 7:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Do konca roka vysadia na území Trnavy tisíc stromov za 100-tisíc eur”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.