reklama

Do zimy vysadia v Trnave viac ako 570 stromov

Trnavská samospráva zahájila minulý týždeň jesennú výsadbu stromov. Do zimy v Trnave pribudne viac ako päťstosedemdesiat stromov atraktívnych listom, kvetom, sfarbením či tvarom, informovalo mesto v tlačovej správe.

Na svoje nové miesta si už zvykajú prvé z deväťdesiatich šiestich stromov vysádzaných v rámci projektu Mestá odolné na dopady zmeny klímy – Trnavská inšpirácia.

Ružový park bude vďaka tomu bohatší o osemnásť stromov, v materskej škole a jej okolí na Jiráskovej pribudne šestnásť stromov, na Hlbokej v parku za daňovým úradom dvadsaťšesť a na Ulici V. Clementisa tridsaťšesť stromov.

Lokality na výsadbu si vybral donor projektu z návrhu výsadby stromov spracovaného mestom v roku 2013 a doplneného v roku 2014.

vysadba-1
Výsadba na Clementisovej ulici

Foto: Elena Ursinyová

Pokračovať bude aj výsadba odrastených stromov na základe požiadaviek občanov, ktorú mestská samospráva začala na jeseň minulého roka.

Zároveň budú splnené tohtoročné požiadavky občanov na výsadbu a uskutoční sa aj dosadenie stromov na miesta, kde stromy vysadené v predošlých rokoch z rôznych dôvodov uhynuli.

„Nebudú medzi nimi chýbať javory, buky, duby, jasene, hraby a bresty so žiarivým jesenným sfarbením, vŕby rakytové, zlatý agát, štyri druhy líp, cercidovník japonský, ginkgo dvojlaločné, žltolistá gledíčia trojtŕňová, brezy so zaujímavou kôrou, farbou listov či tvarom koruny. Jarnú kvitnúcu nádheru vytvoria stromy z čeľade ružovitých ako napríklad okrasné slivky, sakury, višne, okrasné jablone a hrušky, ružovo kvitnúce hlohy, ale aj neobvyklý ľaliovník tulipánokvetý zo Severnej Ameriky, ružový pagaštan pleťový, zlatožltý štedrec ovisnutý či modrofialová paulovnia. O celoročnú zeleň sa postarajú rôzne ihličnany ako napríklad smrek omorikový, štyri druhy borovíc a cyprusovce leylandské.,“ konkretizuje trnavská radnica.

stromy-hlboka
Nové stromy na Hlbokej ulici

Foto: Elena Ursinyová

Sadiť sa bude vo viacerých lokalitách mesta. Okrasné čerešne nahradia vyschnuté kríky na rohu Paulínskej a Orolskej, nové brezy a javory nahradia vyschnuté dreviny aj na ulici A. Kubinu.

Výsadba na základe požiadaviek občanov sa uskutoční na Botanickej ulici, sadiť sa bude aj na Mozartovej pri zberných surovinách, na Čajkovského ulici, Ulici Kornela Mahra, v Parku Janka Kráľa, na Nevädzovej, na Tehelnej na kopci pri čerpacej stanici, na Clementisovej, Hlbokej, na Bučianskej ceste, na Rovnej, Na hlinách, na Sibírskej v kynologickom areáli a v parku pri Kalvárii.

Ulož ako PDF
Napísal 18. novembra 2014 8:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.