reklama

Petíciu proti výrubu stromov na Hlbokej ulici v Trnave podpísalo viac ako 500 občanov

Petičný výbor za okamžité zastavenie výrubu stromov na Hlbokej ulici v Trnave odovzdal v prvej polovici júna 2018 na mestskom úrade hárky s podpismi 520 občanov. Tí protestujú proti výrubu stromov na Hlbokej ulici, žiadajú zastavenie ďalších výrubov, ako aj výsadbu nových stromov, ktoré majú nahradiť desiatky vyrúbaných drevín. Primátor Peter Bročka vlani v reakcii na negatívne ohlasy časti verejnosti okrem iného uviedol, že na Hlbokej sa odstraňovali vybrané náletové, invázne, nebezpečné a neperspektívne kríky a dreviny, zostávajúce stromy mali získať viac svetla a tým aj šancu na normálny rast a odstránené stromy sľúbil nahradiť vhodnými druhmi. Odstrániť pôvodne plánovali 211 stromov, výruby však kvôli petícii prerušili. Mesto Trnava sa má petíciou zaoberať v najbližších dňoch. Stanovisko radnice zverejníme rovnako v plnom znení.

Stanovisko zástupkyne petičného výboru Petície za okamžité zastavenie výrubu stromov (mestskej zelene) v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave Mgr. Evy Olachovej, PhD. k odovzdaniu petície občanov:

„Trnava patrí k mestám s najnižším podielom mestskej zelene na Slovensku. Napriek tomu začalo mesto Trnava v januári 2017 realizovať masívny výrub viac ako 200 stromov v stromovom háji na Hlbokej ulici, čo vyvolalo pobúrenie a protesty viacerých občanov žijúcich v tejto oblasti Trnavy. Počas tohto výrubu boli úplne odstránené a zlikvidované duby, orechy, lipy, javory, agáty, moruša, slivky a iné druhy stromov a kríkov (baza, brest, bršlen a orgován), pričom v prevažnej väčšine vyrúbaných stromov nešlo o náletové dreviny ani o suché stromy. Spoločenská hodnota týchto na výrub určených drevín bola podľa dendrologického posudku ocenená na 57 847,40 EUR!

Na základe už uskutočneného výrubu stromov v januári 2017 sa ukázalo, že v určitých častiach stromového hájiku na Hlbokej ulici došlo k jeho úplnej devastácii a na niektorých miestach zostala iba holá pláň.

Mnohé vyrúbané stromy boli pritom zdravé. Občania protestujúci proti výrubu stromov na Hlbokej ulici preto zorganizovali v tom čase petičnú akciu, v ktorej požadovali jeho okamžité zastavenie a ukončenie akýchkoľvek výrubov stromov v tejto lokalite, pričom podpisy zbierali na vytlačených hárkoch ako aj prostredníctvom online petície.

Petíciu za zastavenie výrubu stromov na Hlbokej ulici v Trnave podpísalo 520 občanov. Takmer polovica signatárov petície býva v lokalite blízko stromového háju na Hlbokej ulici alebo na priľahlých uliciach na sídlisku Družba v Trnave. Petíciu podporili svojim podpisom aj ďalšie stovky občanov pracujúcich, študujúcich alebo žijúcich Trnave (link na petíciu)“.

Ilustračné foto: Petičný výbor

„Vzhľadom na protesty občanov a signatárov petície primátor JUDr. Peter Bročka, LL.M. výrub stromov v roku 2017 zastavil a občanom prostredníctvom zástupkyne petičného výboru prisľúbil, že výrub stromov v stromovom háji na Hlbokej ulici už ďalej pokračovať nebude, v dôsledku čoho občania s ďalším zbieraním podpisov nepokračovali. Petícia bola odovzdaná na Mestský úrad v Trnave v prvej polovici júna 2018.

V častiach stromového hája, kde bolo vyrúbaných najviac stromov, vidno, že na miestach zdevastovaných výrubom, dochádza k vysychaniu pôdy a trávy, čím sa zvyšuje prašnosť, čo môže negatívne vplývať na zdravie a kvalitu života obyvateľov žijúcich v tejto oblasti Trnavy. O tomto svedčia aj priložené fotografie z roku 2018.

Napriek sľubom primátora JUDr. Petra Bročku, LL.M. prezentovaným v médiach v roku 2017 neboli doteraz na väčšine týchto masívnym výrubom zdevastovaných miest v stromovom háji na Hlbokej ulici v Trnave vysadené nové stromy.

S príchodom jari sa ukázalo, že približne stovka stromov a kríkov, označených farebnými značkami na vyrúbanie, ktoré sa vďaka petícii občanov podarilo doteraz pred výrubom zachrániť, sa zazelenala a rozkvitla, pričom vyšlo najavo, že väčšina stromov určených na výrub v stromovom háji na Hlbokej ulici nebola suchá ani živoriaca, ako vedenie mesta Trnavy občanov v roku 2017 mylne informovalo prostredníctvom médií.

V časti stromového hája, kde bol výrub stromov zastavený a zostali tam ešte nevyrúbané stromy, rastú zelené, olistené a prosperujúce vzrastlé stromy.

Keďže občanov zaujímalo stanovisko nezávislého odborníka k negatívnym dôsledkom výrubu takého veľkého počtu stromov na stav životného prostredia v stromovom háji na Hlbokej v Trnave, požiadala zástupkyňa petičného výboru za zastavenie výrubu stromov na Hlbokej Mgr. Eva Olachová, PhD. o vyjadrenie názoru odborníka zo Slovenskej akadémie vied docenta PaedDr. Pavla Prokopa, PhD., ktorý v interview upozornil na negatívne dôsledky výrubu stromov na ekosystém ako aj na kvalitu života občanov žijúcich v tejto lokalite.

Vyjadrenie odborníka doc. PaedDr. Pavla Prokopa, PhD. si môžete prečítať v článku jedného zo signatárov predmetnej petície:
https://hyzny.blog.sme.sk/c/448444/drasticky-vyrub-vzrastlych-stromov-v-trnave-privysoka-cena-za-odkrytie-hradieb.html.

Napriek protestom stoviek občanov v roku 2017 proti výrubu stromov v stromovom háji na Hlbokej ulici v Trnave a napriek prísľubu primátora JUDr. Petra Bročku, LL.M. signatárom petície o zastavení a ukončení výrubu stromov v stromovom háji na Hlbokej ulici bol v článku v Trnavskom hlase v roku 2018 spomínaný údajný ďalší plánovaný výrub stromov v tejto lokalite, čo vyvolalo u protestujúcich občanov pobúrenie.

Ako občania a signatári petície žiadame vedenie mesta Trnavy, aby v stromovom háji na Hlbokej ulici neboli vyrúbané už žiadne ďalšie stromy. Sme presvedčení, že rekonštrukcie v meste by mali byť realizované takým spôsobom, aby nedochádzalo k ničeniu a likvidácii vzrastlých stromov v našom meste a k barbarskej devastácii mestskej zelene, akej sme boli svedkami v hájiku na Hlbokej ulici v Trnave.

Zároveň žiadame, aby boli v stromovom háji na Hlbokej ulici v roku 2018 čím skôr vysadené nové stromy v počte adekvátnom počtu doteraz vyrúbaných stromov v stromovom háji na Hlbokej.“

Petičný výbor

Ulož ako PDF
Napísal 18. júna 2018 7:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.