reklama

Obyvatelia Trnavy nesúhlasia s výrubom vyše dvoch stoviek stromov pri hradbách na Hlbokej ulici

Signatári petičnej akcie obyvateľov Trnavy žiadajú zastavenie výrubu stromov pri hradbách na Hlbokej ulici. Pod petičnú akciu sa v priebehu prvého dňa podpísali podľa jednej z organizátoriek petície Evy Olachovej desiatky ľudí. Podpisy zbierajú osobne prostredníctvom hárkov aj online na internete.

Mesto Trnava začalo pred niekoľkými dňami s výrubom viac ako 200 stromov. Náhradou za výrub, na ktorý má mesto povolenie, má byť približne rovnaký počet stromov na druhej strane za štvorprúdovou cestou. Podľa radnice je dôvodom výrubu nevhodné druhové zloženie stromov, ich zlý zdravotný stav a pripravovaná rekonštrukcia a následné zviditeľnenie hradieb.

S týmto vyjadrením však nesúhlasí viacero Trnavčanov. V petícii, ktorú postupne podpisujú, hovoria o barbarskom výrube mestskej zelene – stromov a kríkov – v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave a žiadajú primátora o okamžité zastavenie výrubu.

“Podľa dendrologického posudku Ing. Kolníka je upravená spoločenská hodnota drevín, ktoré majú byť vyrúbané v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave 57 847,40 EUR (teda v prepočte 1 742 710,77 Sk)! Mesto Trnava patrí k mestám s najnižším podielom mestskej zelene na Slovensku a nesúhlasíme s tým, aby boli v tejto lokalite Trnavy vyrúbané stromy v takej obrovskej spoločenskej hodnote,” uvádza sa v petícii.

V stanovisku petičného výboru sa ďalej píše: “Pilčíci realizujúci tento výrub nás informovali, že od Mestského úradu v Trnave dostali objednávku na výrub cca 290 stromov, pričom v rozhodnutí o výrube je uvedených 211 stromov. Muži, ktorí odvážali preč vyrúbané stromy, nám povedali, že tie stromy vyvážajú na smetisko, pričom viaceré vyrúbané stromy boli podľa ich konštatovania zdravé. Myslíme si, že vyrúbať takmer 200 až 300 stromov v stromovom háji na Hlbokej ulici a vyviezť ich všetky na smetisko je skutočne barbarský čin. Nesúhlasíme s takýmto ničením mestskej zelene v Trnave.”


Pohľad na hradobné priestory bez vyrúbaných stromov

Mesto Trnava podľa slov primátora Petra Bročku sľubuje náhradnú výsadbu. “Zaručujem, že po jarnej výsadbe bude na sídlisku Družba viac zelených stromov ako bolo pred výrubom živoriacich stromov,“ povedal pre agentúru SITA.

Na náhradnú výsadbu sú určené predovšetkým platany, pagaštany, javory, lipy, hraby či okrasné čerešne.

Bročka zároveň považuje za diskutabilný názor, že koreňový systém stromov spevňoval svah a ich odstránením by mohli nastať problémy so statikou hradieb. Nechal preto vypracovať odborný statický posudok.

“V Trnave je viacero ulíc, odkiaľ je možné pozorovať mestské hradby, napriklad Michalská ulica, Dolné bašty, Bernolákov sad, atď. Preto nedostatočnú viditeľnosť mestských hradieb považujeme za úplne absurdný a nezmyselný dôvod na výrub stromov a na ich úplnú likvidáciu,” reaguje Eva Olachová z petičného výboru.

Ako pripomína, na základe už uskutočneného výrubu stromov a kríkov v prvej časti stromového háju na Hlbokej ulici vidíme, že ide prakticky o jeho úplnú devastáciu a na mnohých miestach zostala iba holá pláň.

Navyše, ako zdôrazňuje, “podľa dendrologického posudku boli v stromovom háji na Hlbokej ulici iba dva stromy označené ako úplne suché a iba pri jednom strome z celého zoznamu stromov bolo uvedené, že mu hrozí zlomenie na báze, čo je dôvodom na výrub stromu”.

Signatári petície preto žiadajú primátora Bročku aby urýchlene zasiahol a okamžite zastavil výrub stromov mestskej zelene v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave.

Zároveň žiadajú, aby na parcelách pozemkov v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave boli čím skôr ešte v priebehu roka 2017 vysadené nové stromy v adekvátnej spoločenskej hodnote stromov, ktoré tam boli doteraz vyrúbané.

“Obyvatelia Trnavy vyjadrujú našej petícii veľkú podporu a mnohí nám poďakovali, že sme túto petíciu zorganizovali a že nám záleží na záchrane stromov našej mestskej zelene,” konštatuje E. Olachová.

K aktuálnej situácii zaujal stanovisko aj poslanecký klub Naše mesTTo (KDH).

Jeho stanovisko zverejňujeme v plnom znení.

“Je pre nás zarážajúce, že pán primátor si vyberá si témy, ktoré vopred komunikuje s občanmi a pri ostatných vážnych rozhodnutiach ho názor Trnavčanov nezaujíma. Ešte pred vydaním rozhodnutia, sme upozorňovali sme, že výrub 211 vzrastlých stromov len z dôvodu lepšej viditeľnosti hradieb neobstojí. Naopak za vhodnejšiu formu považujeme ich prezentáciu práve v spojení so zeleňou.

Predovšetkým však nerozumieme, že takéto závažné rozhodnutie nebolo vopred prerokované s výborom mestskej časti, ani na stretnutí občanov.

Nekompetentnosť tohto rozhodnutia ešte podčiarkuje fakt, že primátor si ide teraz objednať statický posudok na hradobný systém, nakoľko svah pri hradbách, ktorý bol doteraz spevnený koreňovým systémom vyrúbaných stromov bude mať tendenciu zosuvu. Pravdepodobná je nevyhnutnosť jeho spevnenia betónom!

Žiadame preto primátora mesta o okamžité zastavenie ďalšieho výrubu v tejto lokalite!”

Stanovisko primátora Petra Bročku zverejnené na Facebooku:

PRERIEDENIE NÁLETOVÝCH A NEPERSPEKTÍVNYCH DREVÍN NA HLBOKEJ

“Keďže vlak hystérie je už v pohybe, dáme si najskôr fakty:
– na Hlbokej sa odstraňovali vybrané náletové, invázne, nebezpečné a neperspektívne kríky a dreviny
– NIE, NIKTO Z TOHO NEJDE ROBIŤ MESAČNÚ KRAJINU
– zostávajúce tým získajú viac svetla a tým aj šancu na normálny rast (pozrite sa na Bernolákov sad – tam žiadne nálety ani prehustené časti neuvidíte a preto dosiahli stromy reálnu velkosť a tvar koruny)

– odstránené budú nahradené vhodnými druhmi:
a) priamo v dolnej časti príhradobnej priekopy
b) na opačnej strane Hlbokej a vo vnútroblokoch (zlepší sa izolovanie bytoviek od cesty a vytvorí sa hustejšia parková forma, ktorá sa bude dať obyvateľmi aj reálne využiť (na 60 stupňovom svahu sa človek moc nepoprechádza)

Každý odborník vám potvrdí, že starostlivosť o stromy je rovnako o údržbe a výruboch ako aj o sadení.

Tento rok sa v meste /a samozrejme aj na Družbe/ opäť vysadí tisícka nových stromov!
– Za posledné dva roky sme v Trnave (aj spolu s niektorými z vás) vysadili viac ako 1600 stromov. Je to viac ako za 9 rokov predtým dohromady!
– Výsadbový plán má svoju koncepciu, čo znamená, že sadíte tam, kde má strom šancu rásť desiatky, v ideálnom prípade stovku rokov. Tomuto je treba prispôsobiť aj druhové zloženie.

Na Hlbokej sa stromy NIKDY neošetrovali, nedosádzali vhodnými druhmi, ledva sa odstraňovali životu nebezpečné odumreté kusy. O asociáloch s odpadkami za kríkmi nehovoriac.

Tento rok sa budú rekonštruovať hradby od poliklinikovej lávky po nárožnú vežu pri amfiteátri. Časť od práve stavanej veže pri križovatke Rybníková Hlboká už má projekt nasvietenia opevnenia. Nová výsadba prebehne tak, aby koruny na spodu svahu nechali vyniknúť hradobnému múru, ktorý tu v tejto podobe stojí od 14teho storočia!

Mesto nikdy vo svojej histórii nebolo dobyté prelomením hradieb a keď si stáročia obrany Trnavy nezaslúžia náš rešpekt, tak neviem, čo si ho potom zaslúži…”

K petícii sa dá pripojiť aj online, link tu.

Ulož ako PDF
Napísal 24. januára 2017 9:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

283 komentárov pre “Obyvatelia Trnavy nesúhlasia s výrubom vyše dvoch stoviek stromov pri hradbách na Hlbokej ulici”

 1. 1
  micro says:

  …už je neskoro

 2. 2
  Juraj Fuzak says:

  Stanovisko KDH? :D Nenechajte sa kolegovia vysmiat. O ten kopec sa roky nikto nestaral, neosetroval, v krikoch tam spavali bezdomovci a hromadil sa bordel.

  Neobstoji vyrub naletov iba kvoli prezentacii hradieb? To je zly vtip? Nase hradby su jedny z najzachovalejsich v strednej Europe, druhe mesta co by za nieco take dali. Ale u nas nie, u nas ludia, ktori by mali byt ako ti najvacsi lokalpatrioti na ktorych sa hraju v kravatach s mestkym logom zivia najprizemnejsiu paniku okolo vyrubu naletov. Nezaujima ich ani nahradna vysadba, ani prezentacia hradieb ani zkultuvoanie celeho priestoru. Len dalsia z farizejovin na ake sme uz ale zvyknuti, nic viac nic menej.

  • 2.1
   ovca says:

   Pan Fuzak, mozu mat obcania iny nazor ? Mozu mat obavy o stabilitu kopca ? Ak je stabilita ok,preco potom pan primator si dodatocne objednava staticky posudok ? Ja si myslim,ze takato vec mala byt riesena na VMC, to snad suhlasite.. No a stanovisko opozicie, ved kazdy ma narok na nazor,ten mu brat nemozete aj ked s nim nesuhlasite..

  • 2.2
   ABC says:

   Jurko kde si ? Je to diagnoza skoré uzdravenie.

 3. 3
  peter says:

  konecne je ten bordel prec! :)
  budu pekne zrenovovane hradby, narozna brana, zrevitalizovany kopcek NAPARAAADU!
  pocet signatarov peticie v desiatkach ludi? nasatrnava.sme.sk pise, ze ich bolo osem :D tak kolko ich teda skutocne je? ved to ani nestoji za ten clanok :D

  • 3.1
   Kocur says:

   Osem ich bolo na internete, ale svet nie je len internet. V clanku sa pise ze da podpisuju aj peticne harky (papierove), tam mali niekolko desiatok podpisov za prvy den.

 4. 4
  5ulo says:

  Nechcem nic hovorit, ale o vyrube naletovin sa hovorilo uz vo februari 2016!!!!!!! Komunikovalo sa o tom aj na FB, aj sa to pisalo v nasich regionalnych tlacovinach-onlineovinach. Casu mali peticiari a odporcovia habadej.

  http://www.trnavskyhlas.sk/c/18096-na-hlbokej-vyrubu-stromy-ktore-brania-vyhladu-na-historicke-hradby.htm

  Este by som starym ufrflancom chcel pripomenut vyrubovu akciu z roku 2008, kde padali ine stromy za obet. Kde ste boli vtedy? Ha???

  http://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/208322-za-sidliskom-druzba-v-trnave-vytnu-350-stromov/

  Tesim sa na vase minuska ;)

  • 4.1
   julinka says:

   S výrubom súhlasil ten, čo ich výsadbu inicioval a organizoval. Viceprimátor a neskôr primátor Bošnák. Výsadba sa robila veľmi hustá /cca 0,5 m odstupy medzi maličkými stromkami /. Popredu sa vedelo, že neskôr bude treba ten porast preriediť! V článku je to aj čiastočne vysvetlené. Porovnávaš neporovnateľné – účelovo – dobre vieš,. že pre istý fan klub to úplne stačí…

   • 4.1.1
    5ulo says:

    ok.. tak inak.. tam vysadil vedome nahusto klasicke stromy s tym, ze no a co, ze sa to bude rubat o par rokov
    V tomto aktualnom pripade tie nalety nikto nesadil, zacali tam bujniet same od seba.. nahusto.. a to je uz v poriadku?
    Na druhej strane cesty budu nove stromy, co sa vam tam nepaci??
    Ak bol moj prispevok ucelovy, poprosim vyvratit aj jeho prvu cast, kde som pisal, ze prva informacia o vyrube stromov bola vo februari 2016. Dakuje

  • 4.2
   Felix says:

   Ja si myslim, ze primator a jeho mnohopocetne PR oddelenie nezvladli informovanie verejnosti.
   To ze sa pisalo pred rokom a ze to bolo niekde uvedene je pekne. Ale informovat malo mesto prave teraz pred samotnym zaciatkom. Kedze ide ako vidime (a vieme aj z minulosti) o citlivu temu (211 stromov), mali zverejnit, ukazat a v pokoji vysvetlit co sa chysta, preco sa chysta a aky bude vysledok.
   Vobec sa tym ludom necudujem ze takto reaguju.
   Poslanec Fuzak sa z nich smeje, ale chyba nie je v ludoch ale prave na radnici. Keby bolo dost informacii s predstihom, predislo by sa vela nedorozumeniam a nepochopeniu.
   Ale ved primator dal status (az ked sa zacalo rubat) tak to je dobre, vsetko je ok, vsetci to uz vedia lebo cely svet sleduje od rana do vecera jeho FB stranku a nema co na robote.

 5. 5
  firhang says:

  Coby sa bavil s VMC, ked moze ludi oblbovat s participativnym rozpoctom…

 6. 6
  juraj says:

  No ja som len lajk v porovnaní s erudovanými názormi pána Fuzáka, odborníka na všetko, preto svoje názory nepodopieram rôznymi “presnými” faktami, ale sa opieram o svoj pohľad na vec ako väčšina obyvateľov. Takto je to aj v prípade výrubu drevín na Hlbokej, mimochodom kedysi nazývanej “Všivavý hájiček”. To si určite pamätajú starší Trnavčania. Neviem síce prečo všivavý, ale viem prečo hájiček. Odvodené od slov háj, teda asi nejaký prírodný útvar pozostávajúci z viac stromov a kríkov. Lebo ani kríky nie sú v kontexte ekosystému bez významu. Zdržujú sa tu a hniezdia malé spevavce, preto aj likvidácia krovín podlieha regulácii. Nie je na mieste do tohto problému vnášať politické hašterenie a uniká nám podstata problému.
  Na jednej strane sa silno bojuje a argumentuje proti parkoviskám, lebo ich budovanie spôsobuje stratu zelene, na druhej strane zničíme fungujúci ekosystém v mene pohľadu na hradby. Ešte si ich dobre osvetlime, vyšperkujme a mám hotovo. Zaujímalo by ma, kde a v koho hlave sa takéto nápady rodia, či na kávičke v kaviarni na námestí, alebo len tak z dlhej chvíle.
  Lebo že by to vymyslel nejaký nejaký ochranca prírody silno pochybujem.
  Neznevažujte prosím názor ľudí, lebo mnohí tu boli dávno pred Vami a možno budú aj po Vás.

  • 6.1
   5ulo says:

   Kde ste boli, ludia, ked sa rubali stromy tu? https://goo.gl/wihO8e

  • 6.2
   Juraj Fuzak says:

   Ja som neni ziadny odbornik na vsetko ale mam jednu zasadu ze nepisem a netvrdim nic podla toho co si myslim a ako ma v ten den boli brucho ale si najprv nieco o tom zistim. Budes prekvapeny ale funguje to.

   My mame najzachovalejsi hradobny system v strednej Europe a placeme nad par krickami a pokrutenymi agatmi ktore tam nikto nesadil a nikto sa o ne nikdy nestaral.

   Kazde normalne mesto by nieco take ako hradby vystavovalo ako by sa dalo ale my nie. My tu budeme plakat nad par stromami, ktore budu na druhej strane nahradene kultivovanejsimi a nie naletmi, ktore musi aj tak zo zakona mesto likvidovat niektore.

   Je pre mna nepochopitelne ze tento nezmysel pred sebou tlacia kolegovia z KDH a hraju sa na zachrancov sveta a objavitelov teplej vody. Treba sa vazenych kolegov opytat ako sa bili proti vyrubom v minulosti a aky bol pomer vyrubanych a vysadenych stromov v jednotlivych rokoch. Je to presne to iste ako ked sem na portal napise kolega Mraz ako sa tesi ze v rozpocte je lavka na Sipovej, v ankete hovori ako bude participovat na vybudovani spadoveho ihriska pri Mama klube a pritom za rozpocet nezahlasuje. Pre mna je to farizejstvo all inclusive.

   • 6.2.1
    firhang says:

    Z rozpoctu si aj tak robite stovkami rozpoctovych opatreni trhaci kalendar, tak naco za neho hlasovat? Uz sa tesim na zaverecny ucet za minuly rok. Ak niekto s navrhom nie je plne ztotozneny, je uplne logicke, ze ho nepodpori.

    • 6.2.1.1
     Juraj Fuzak says:

     Ano to by bolo logicke ale iba v pripade ze by aj na mestskej rade bol clovek proti. Ale ked na mestskej rade hlasujem za a na kamere proti tak potom mi tam nieco nesedi…

     • 6.2.1.1.1
      firhang says:

      Klasicka hlaska na takyto postup je, ze nazor sa vyvija…

      • 6.2.1.1.1.1
       Juraj Fuzak says:

       Ano to zrejme plati aj pri kolegoch z KDH a ich vztahu ku stromom. Rok 2009 a vyrubanych 350 stromov za Kauflandom – KDH mlci. Rok 2012 vyrub a cesta cez Kamenac – primator Butko povie ze naco ine riesenie, ked tam bude velka premavka tak si chodci “zavolaju zelenu” – legendarny fail. Doteraz sa niektori z nich smeju Lancaricovi ze tam protestoval. Rok 2016 – vyrub naletov, prezentacia historie, nahradna kultivovana vysadba – KDH si oblieka tricka Greenpeace a zachranuje chore nalety co tam ani nemaju co hladat. Ten vyvoj nielen nazorov ale aj postojov je tu zjavny…

       • 6.2.1.1.1.1.1
        firhang says:

        Len vtedy nikto nerozpraval o tom, ako zohladni pripadny nesuhlas ludi a asi o tom bol informovany aj VMC. Teraz nastala ina situacia, lebo VMC asi nesleduje primatorov FB a Radio Roks, ktore pripravuje jeden veducko z kancelarie primatora, este nevysiela…

      • 6.2.1.1.1.2
       umbro says:

       Rasťo opäť si sa lacno prezradil :D
       Tak radšej píš pod svojim menom ako Fúzak, alebo radšej nereaguj tak okato. :)

       • 6.2.1.1.1.2.1
        5ulo says:

        umbro, s firhangom si sliapol vedla, nie je to ten, kto si myslis ;) jedine, ze by ukradol pravemu firhangovi jeho identitu. Kazdopadne sa s jeho nazorom v tomto pripade nestotoznujem. Nalety prec, odhalit historiu, nech ju vidia aj nemci v bavorakoch, ktory po hlbokej len tak tranzituju, stromy vysadit tam, kde nebudu zakryvat vyhlad a budu plnit funkciu izolacnej zelene.

    • 6.2.1.2
     firhang says:

     silno ma sere, ze si si takto nechtune ukradol moj nick a verejne pod nim vystupujes! este si o mne zacnu znami myslet, ze som na hlavicku, ked citam tie tvoje komenty… to si taky trapnucky, ze si nevies vymysliet nieco originalne?

     • 6.2.1.2.1
      zaclona says:

      OK, menim na zaclonu. Ten nick som si vybral sam, nevedel som, ze ho pouzivas. Len pred casom som ho zbadal v diskusiach na SME, tak som zostal prekvapeny. Aj mne tu predtym ukradli nick, odvtedy som pisal ako firhang. Vtedy si mi mozno aj pisal, ale povazoval som to za recesiu, kedze som taky nick v diskusiach nevidel, tak som to nemenil. Ospravedlnujem sa za pripadne komplikacie a mrzi ma, ze si nazorovo inde; urcite mas na to nejake dovody. Ja si svoj nazor obhajit viem a nehanbim sa za neho.

   • 6.2.2
    micro says:

    Koľko % hradieb je pôvodných a koľko nanovo postavených z tehiel, ktoré ani v Trnave nevyrobili…

  • 6.3
   ivan says:

   Len pre upresnenie. Vsivavy hajicek bol na kopci, ktory je uz zcasti zlikvidovany. Pri zimnom stadione. Na svahoch po hradbami sa este na zaciatku sedemdesiatych rokov pasli kozy, ktore likvidovali naletove dreviny. Podporujem zachovanie kazdeho starsieho a hodnotneho stromu a pritom som aj za zviditelnenie hradieb za rozumnu cenz. Ved predstavme si ako krasne by bolo vidno hradby ktore su v ovela lepsom stave, po vyrubani stromov v celej promenade. To len na dokreslenie absurdnosti argumentacie zviditelnenim hradieb.

  • 6.4
   forrest gump says:

   väčšina občanov? klamár.

 7. 7
  danTT says:

  Som rád, že mesto ide dať túto časť do poriadku. Bude náhradná výsadba kvalitných stromov, zeleň bude len kúsok ďalej a bude vidieť aj rekonštruované a nasvietené hradby a ich okolie bude upravené….Niekoľko rokov dozadu sa nejako koketovalo s úpravou celého priestoru pri hradbách pozdĺž celej Hlbokej. No ostalo len pri rečiach a zámeroch ako skoro vždy. Tuším že neboli fondy EU na túto akciu. Myslíte že by to potom ostalo nezmenené? Chápem nervozitu ľudí, lebo v dnešnej dobe sa deje všeličo… Ja som tiež spozornel, keď som sa dozvedel, že ide o väčší výrub stromov. No po informovaní sa o čom je reč, o tom čo a ako sa ide robiť,myslím je to úplne v poriadku…. Chápem obavy ľudí z rúbania, no myslím že v tomto prípade ide o zbytočnú paniku a zbytočné hysterické reakcie….a ak uvidia zmenu priestoru a novú výsadbu, uznajú že to nebolo len negatívne ako si teraz možno myslia. Chcem veriť, že tá “panika” je čisto pozitívna,že ľudia sa starajú o okolie kde žijú a iniciatíva vyšla od nich….a nie z nejakej centrály….Posudzujte veci komplexne, na základe faktov, nie len emocionálne. (Ešte poznámka.Ak si pozriete akékoľvek stredoveké mesto v európe a má vôbec zachované hradby, má ich nádherne odprezentované a ťažko by ste hľadali nejaké zarastené časti.)

 8. 8
  Tak tak says:

  Statika ? Nie som statik, ale ak hradby stoja od 14 storocia a z obrannych pricin urcite stromy pod hradbami v hostorii neboli, tak su postavene tak, aby sa nezosunuli.
  V sucasnej dobe urcite zelen pod hradby patri. Nech je teda debata o miere zelene a rovnako prezentacii hradieb. Na strmom svahu urcite nie je moznost idealnej prechadzky, rovnako pri 4 prudovke su nadmieru exhalaty , prachove castice.
  Ci je zle na tom, ze hradby budu viac prezentovane, co si zasluzia a zeleny pas bude za cestou ?
  Na histirickych vedutach vidite, ze masivna zelen nikdy pod hradbami nebola. Ked vznikaki zahrady a promenady za hradbami, v tejto casti boli na mieste city areny, amfiteatra a zimneho stadiona. Tu bol vsivavy hajik. Na hlbokej boli vacsinou zahrady nalepene na hradby.
  Povodny chodnik pod hradbami bol, vraj sa da vidiet na miestach povodna trasa cca od amfija smerom ku lavke.
  Teraz je uz neskoro, ked je vyrubane. Treba pockat na vysledny stav. Nechajme sa prekvapit.

 9. 9
  hugo says:

  Načase že sa to dá do poriadku, bolo by vhodné tam vysadiť aj kvety ako na Študentskej ulici vlani aby to oživilo, spestrilo celú Hlbokú.
  Budeme iniciovať petíciu “Za krajšiu Hlbokú” – nech sa to dokončí poriadne.

 10. 10
  Peter says:

  Pán poslanec Fuzák prosím o informáciu v ktorom roku sa budú obnovovať odhalené zdevastované časti hradieb, ktoré predtým zakrývali tieto dreviny.

  • 10.1
   Juraj Fuzak says:

   Tento rok, je to aj v rozpocte

   • 10.1.1
    ivan says:

    OK, v tomto roku od lavky po naroznu vezu, ktoru rekonstruuje sukromny investor. Osobne ma zaujima, ci sa zvysi cast hradieb, ktora je aktualne vysoka cca jeden a pol metra. Lebo inak tam nie je vlastne ani co rekonstrouvat. Myslim, ze otazka smerovala na cast mdzi lavkou a amfiteatrom…

    • 10.1.1.1
     5ulo says:

     Pri amfiku nie je tiez nahodou pozostatok naroznej veze? Narozna veza je asi na kazdom rohu hradieb, nie? ;)

     • 10.1.1.1.1
      ivan says:

      :-) ano je. Akurat tu zatial nikto nerekonstruuje. Cast hradieb medzi amfiteatrom a lavkou k poliklinike je sucastou obyvanych domov. Bude zaujimave sledovat aka bude rekonstrukcia tej casti hradieb. Na Michalskej, pozdlz promenady a aj na casti ulice Dolne basty jednidzcho tie domy zburali. Tu to vsak zrejme nebude mozne

   • 10.1.2
    bily says:

    a koľko metrov hradieb sa zrekonštruuje tento rok?
    2 metre alebo 3 metre?

   • 10.1.3
    ivan says:

    Ospravedlňujem sa za nepochopenie, zrejme sa jedná práve o tú časť smerom k amfiku, keďže na mestskej web-strá nke už minulý rok sa spomínalo, že “…V rozpočte na tento rok je vyčlenených približne 100 000 eur na obnovu hradieb na Hlbokej ulici od lávky pre peších až po juhovýchodnú nárožnú vežu pri mestskom amfiteátri …” Takže rozprávalo sa o tom už dosť dlho a aj ten výrub stromov sa tam už vo februári 2016 spomínal.
    http://www.trnava.sk/sk/aktualita/mestske-opevnenie-bude-opat-viditelnou-sucastou-panoramy-nasho-mesta

 11. 11
  sendy says:

  mna by v suvislosti s chystanou rekonstrukciou hradobneho systemu na hlbokej skor zaujimalo, ci pan primator, ktory je velkym zastancom ochrany zivotneho prostredia a podporuje symbiozu cloveka a prirody aj v mestskom prostredi uz niekedy pocul O NEBLAHYCH DOPADOCH tzv. SVETELNEHO SMOGU a o trendoch vo svete, ktore USTUPUJU OD NOCNEHO NASVIETENIA roznych pamiatok a dominant, kde silne svetelne luce byvaju nasmerovane zdola nahor na oblohu a velkou mierou tak prispievaju k ustupovaniu oblasti nocnej tmy, co vedie k porucham ako v zivote vtactva, inych zivocisstva, ale aj u ludi, najma poruchy spanku, psychicke poruchy…

  • 11.1
   ivan says:

   Suhlas, ale aj to ma urcite riesenie. O desiatej az jedenastej vecer to osvetlenie vypnut.

  • 11.2
   Juraj Fuzak says:

   Skor by bolo treba upustit od nasvetlovania roznych reklamnych banerov, nakupnych centier, reklam na barakoch a podobnych nezmyslov ako od decentneho nasvetlovania pamiatok s obrovskou historickou hodnotou…

   • 11.2.1
    sendy says:

    ano, s tym suhlasim aj ja na 100%! osobne by som citylighty a billboardy a vsetky mozne velkoplosne reklamy (ale dokonca aj prtave reklamne nalepky na stlpoch a kosoch) zakazal, ale to je asi na debatu o inej teme.

    takisto suhlasim, ze nasvietenia nakupnych centier ci inych obchodnych ci neobchodnych prevadzok, ktore su v noci zatvorene a teda opustene a nepristupne verejnosti by sa mali zakazat.

    len je paradoxne, ze najvacsiu sarapatu sposobuju nocne iluminacie silnymi reflektormi, ktore byvaju nasmerovane zdola nahor, a to plati velmi casto prave pri nasvieteni pamiatok a monumentov apod.

    odporucam link:
    http://www.space.com/33138-light-pollution-world-sky-atlas.html

    najma citaty:

    “exposure to artificial light at night is bad for us physically — [it] confuses our circadian rhythms and contributes to sleep disorders and impedes the production of melatonin”

    “systems must prevent light from shining upward”

    “void the increasingly common blue-tinged LED lights”

   • 11.2.2
    ivan says:

    V pohode, rovnake pravidla by sa mohli stanovit aj pre osvetlovanie bilboardov a velkoplosnych reklam na budovach.

  • 11.3
   siedma rota says:

   Sendy, náš pán primátor je všetko. Ochranca životného prostredia, občiansky aktivista, cyklista, hipster, čokoľvek, čím môže vzbudiť záujem o jeho osobu, to on spraví, nepozerajúc na dôsledky. Nebudú stromy, nebudú listy. A tie, ktoré dá vysadiť na druhej strane, kým vyrastú a budú produkovať toľko lístia ako tie, ktoré dal vyrúbať, už tam nebude a nebude ho to zaujímať. Šafári s mestskými peniazmi, akoby ich tam ušetril on a jeho rodina. Po dvoch rokoch zistil, že rozpočet na cesty je veľmi poddimenzovaný. Ja mu zadarmo prezradím, že má pravdu, lenže rozpočet je poddimenzovaný vo všetkých spektrách činností, ktoré má mesto zabezpečiť, ktoré majú mestá zabezpečiť, ktoré má štát zabezpečiť. A tí kolegovia z KDH by sa mali konečne zobudiť a začať ho sledovať a vážnejšie sa zaoberať svojimi poslaneckými povinnosťami. Údajne zamestnáva navyše na mestskom úrade už viac ako 40 ľudí, nikoho pritom neprepustil, a keď zoberieme len priemerný plat 600 € v hrubom, 12 mesiacov v roku, suma sa zastavuje pri sume 390 tis.€. Tak skutočne by mali opoziční poslanci zbystriť pozornosť a nedovoliť mu rozhadzovať naše financie.

   • 11.3.1
    ha ha says:

    Bolo by zaujímavé vedieť ake ukončené vzdelanie majú novoprijatí pracovníci , či na určité postavenie maju vôbec predpísanú prax.
    napr. v uzemnom plánovaní .
    Kolko je pracujúcich dôchodcov nielen na MU, ale aj iných mestom spravovaných strediskách
    Ajajaj a cez pracovnu dobu komenáre na roznych int. stránkach….

    • 11.3.1.1
     občan says:

     Butko v roku 1994 nastupoval do komunálnej politiky a neskôr ako zástupca primátora ako projektant.
     Bošňák v roku 1991 nastupoval do komunálnej politiky a neskôr ako primátor mesta ako poľnohospodár.
     Mali neskutočnú úžasnú prax v komunálnej politike a s riadením mesta.

     • 11.3.1.1.1
      6 rota says:

      7 rota zabudol si odpočítať ušetrené peniaze za predražené zákazky, služby, súťaže, nepotrebné zmeny UP ….. tam sú totiž úspory.
      Náš socialistický zákonník práce neumožňuje vyhodiť darebákov za to že sú darebáci, ale ich chráni. O tom ale nemáš ani šajnu , určite si nikoho komu sa nechce pracovať alebo iba trošku, nezamestnával. Napíš paragraf podľa ktorého môžeš niekoho vyhodiť ak je neschopný, čakám …

   • 11.3.2
    občan says:

    Počítajme : 600×12=7200×40=288000 a nie 390000 ako píšeš.
    Za obdobie 2010 -2012 malo vedenie mesta / primátor a 2 viceprimátori / celkom na mzdách brutto 230774,78 Eur / tu mal Stanko vyrovnávací príspevok 12238,- Eur, čiže tento ešte pripočítať, takže celkom je to potom 243012,78 Eur/ , za porovnateľné obdobie 2014-2016 malo vedenie mesta celkom na mzdách brutto 210221,01 Eur. Čiže nové vedenie mesta za porovnateľné obdobie ušetrilo 20553,77 Eur / ak pripočítame Stankov vyrovnávací príspevok tak potom ušetrená suma je 32791,77 Eur /.
    Z takto ušetrenej sumy môže nové vedenie mesta zaplatiť 5 nových zamestnancov pri mzde 600,- Eur brutto mesačne.
    Takže opoziční poslanci by určite mali zbystriť pozornosť ako sa dá šetriť.

    • 11.3.2.1
     siedmarota says:

     Počítajme znova: 600×1,352=811,20×40=32 448×12= 389 476. Pri tvojom počítaní by bola zrušená zdravotná aj sociálna poisťovňa. Bolo by vhodné, aby úradníčka na meste zverejnila, koľko bolo prijatých nových zamestnancov, koľkí starí tam zostali, aké mali mzdy, aké majú mzdy tí, čo boli odvolaní a zostali tam. Keď už v minulom volebnom období niektorí poslanci hovorili o 30% prezamestnanosti na MÚ. Nič sa s tým nechcelo robiť, keďže 1 zamestnanec = pribl.10 voličských hlasov. A koeficient 1,352 – v tom sú zahrnuté odvody do ZP, SP, podpora v nezamest, atď.

     • 11.3.2.1.1
      5ulo says:

      Ved v kpunkovom toaletno papieri dodavaneho do schranok bolo minuly rok pisane, ze je velke vyhadzovanie na MsU a ze zamestnanci odchadzaju, lebo Brocka ich tam tyranizuje a zrazu je tam prebytok zamestnancov? Och, som zmäteny!

   • 11.3.3
    sotek says:

    Co vlastne kritizujete? Vadi Vam, ze sa realizuju plany na zveladovanie mesta? Samozrejme, ze to stoji peniaze. Mozete byt rad, ze ich mesto ma. Kludne sa mohli vyplytvat alebo stratit v spirale korupcie, ako nam to predvadza realna slovenska politika. Hlboka moze byt raz vystavna mestotvorna ulica lemovana stromovou alejou a krasnymi hradbami.

 12. 12
  somezda says:

  Važení všetci píšúci o svetelnom smogu , ktory ničí prírodu — smog treba brať v širšom kontexte ,a čo hluk neruši vtaky a prírodu?
  počnuc ohnostrojmi , revúcimi koncertami , hurhajom cez celý advent . Blíži sa lumen 2017 , tak dufajme že na namestí nebude revať aparartúra tak , že ešte na Evanielickom dome budú vibrovať okná . To nie je aspon taký smog ako svetelný ?

 13. 13
  danTT says:

  Čo som tu včera písal, že verím že petícia je čisto občianskou pozitívnou záležitosťou (neveril som reálne tomu ani včera podotýkam), tak bohužiaľ je to produkt centrály…..kde ide už zdravý rozum bokom….ide o politické body a nie o stromčeky
  http://www.trnavskyhlas.sk/c/20629-kdh-sa-obulo-do-brocku-podporuje-peticiu-za-zastavenie-vyrubu-stromov.htm

  • 13.1
   hlboký says:

   Presne tak dan TT je to zúfalstvo KDH + nezabudni na Pobieckého tzv. strana SDKU ( majú cca 2 členov ). KDH je v totálnej frustrácii, nedokázali vygenerovať žiadneho vodcu tak si najali Zeminu. Na rozkaz 4ky blokovali úver na Sláviu – mali sa tam robiť ihriská pre Spartak a blokovali rozpočet mesta. Je im jedno ako bude fungovať 70.000 obyvateľov TT možno, že 4ka im sľúbila nejaké hodnosti v zálohe.
   Fakticky je strata času baviť sa o tzv. výrube na Hlbokej – to už malo byť dávno hotové !
   Snaživý pokus pán Mráz, ale bohužiaľ beznádejný.
   Nie sme taký tupí ako si myslíte.

   • 13.1.1
    ovca says:

    Same bludy a konspiracie, vam sa o KDH-akoch musi aj snivat. Vyrubte teda aj stromy v promenade, tiez nie je vidiet na hradby,ved nasadite mensie ;)

    • 13.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Ano, porovnavat Hlboku a Promenadu neni blud ani nahodou z tvojej strany. Promenada je vlastne to iste ako Hlboka, gratulujem ti. Este raz si tie dve lokality porovnaj a povedz si kto je tu bludar…

     Par rozdielov:

     Promenada je park, s mobiliarom, detskym ihriskom, chodnikom a cyklochodnikom. Su v nej stromy, ktore tam BOLI ZASADENE aj ked niektore z nich su v zlom stave co je vidiet po kazdom silnejsom vetre. V promenade su hradby v dobrom stave a odprezentovanou Bernolakovou branou.

     Hlboka ulica je vsetko mozne len nie park. Je to z velkej casti svah plny stromov ktore tam NEBOLI ZASADENE ale su to nalety. Svah ma vo velkej casti sklon takmer 60 stupnov takze o podobnom vyuziti ako promenada asi nemoze byt rec. Hradby na Hlbokej ulici su v niektorych usekoch v havarijnom stave a vyzaduju si celkovu rekonstrukciu.

     Hradby su zo 14teho storocia a az do nejakych 70tych rokov minuleho storocia to cuduj sa svete prezili aj bez pokryvenych naletovych agatov. Hradby su historicke vlastnictvo tohto mesta tak ako kostoly a dalsie budovy a je pre mna nepochopitelne ze niekto dava prednost par doslova bezcennym agatom o ktore sa nikto nikdy nestaral pred historiou a hradbami, ktore nam mozu v kazdom meste zavidiet. Je pre mna nepochopitelne to co predvadza v tomto pripade miestne KDH, to vozenie sa na pocitoch a emociach a vedu reci o barbarstve a podobne nezmysli. Zaludok sa mi obracia hore dnom ked si spomenem ako sa chovali pri Kamenaci a podobnych zalezitostiach.

 14. 14
  citatel says:

  Hradby treba jednoznacne podsvietit.Otazka znie,ci bolo potrebne vyrubat aj zdrave stromy?

 15. 15
  Pykna says:

  Poslanec Pykna už ste jednou petíciou dohnusili Mikulášske námestie, momentálne je na FB 16 podpisov, nikto o to nemá záujem, nemiešajte sa do toho čomu nerozumiete.
  Len tam pekne sedzte.

 16. 16
  Peter Klimo says:

  clovek by neveril kolko je v trnave arboristov :D
  je pravda ze tie stromy nevyzeraju bohvieako, ale osobne by som aspon nechal stromy okolo tych schodov hore k hradbam. robili prijemny tien cestou po schodoch hore, co v lete urcite ocenia starsi ludia…
  ten argument “prezentovat hradby” mi pride uleteny. primator si asi neuvedomuje, ze zivot nie je len o “prezentacii”, su ludia, ktori maju aj ine hodnoty ako lajky na fejsbukoch ..

  • 16.1
   Juraj Fuzak says:

   Skutocne je uletene prezentovat unikatnu historicku pamiatku. Tebe z tych lajkov, lajcakov a fejsbukov asi regulerne strasi vo vezi, nehnevaj sa na mna.

   • 16.1.1
    Peter Klimo says:

    nemam dovod sa hnevat, nemienim ti vyvracat tvoj nazor..
    cela trnava je jedna velka pamiatka a zaroven zive mesto, byvaju v nom ludia, nie je to skanzen. su obyvatelia mesta pre ktorych ma prezentacia hradieb nizsiu hodnotu ako tie dreviny a ja ich celkom chapem…
    ale fakt sa treba zamysliet nad tymi stromami aspon v okoli schodov, myslim ze tam maju svoju dolezitu funkciu

    • 16.1.1.1
     Amarant says:

     Suhlasim a este doplnam, ze rovnako by mali byt zachovane stromy pozdlz chodnika, ktory vedie popri ceste na strane hradieb. Zda sa mi, ze to tu doteraz nikto nespominal. No je to rovnako dolezite – vytvaraju tak velmi potrebny tien pocas horucich letnych mesiacov. Je to jediny suvisly chodnik na Hlbokej a chodi po nom dost ludi, aj matky s detmi… Nie som proti zviditelneniu hradieb, ani proti odstraneniu naletovych drevin, no treba zachovat rozumny kompromis a ponechat zelen aspon v dolnych castiach pri chodniku, tiez uz spominanych schodoch. A myslim tym aj stromy, aj kriky.

  • 16.2
   Bumbum says:

   A ty mas ake hodnoty?

  • 16.3
   5ulo says:

   mne ta prezentacia hradieb a nahradna vysadba stromov nevadi, jedine, co mi tam bude prekazat v lete je to neznesitelne slnko, co bude palit na chodnik od mosta az po amfik.. doteraz tam byval aspon prijemny tien. Nuz, bude sa teda chodit po druhej strane – popri cinziakoch.

 17. 17
  ach jaj says:

  náročná debata
  najvyšší čas ísť na pivo

  • 17.1
   JanoTT says:

   Trnava v minulosti zažila 4 vážne katastrofy. Husitské pustošenie, požiar v roku 1666, vládu komunistov 1946 – 1989 a vládu kryptokomunistov z KDH po roku 1989. Dúfam, že žiadna podobná katastrofa už Trnavu nepostihne. Dúfam, že mestské opevnenie sa podarí zrekonštruovať čo najviac a čo možno v najlepšej kvalite. Dúfam, že sa hradby dvihnú do pôvodnej veľkosti a nezostanú len v paškvilovom prevedení novodobých architektov. Že aj obranné veže dostanú stredovekú podobu a nestanú sa z nich hnusy ako sa stalo na ulici Horné Bašty. Dúfam, že čoskoro sa začne búrať Dom ROH alias “hitlerov bunker”, dúfam, že sa z centra odstránia ďalšie podobné socialistické architektonické skvosty. Dúfam, že raz zmizne budova hlavnej pošty a namiesto nej sa postaví kúria Ľudovíta Veľkého z Anjou. A na záver dúfam, že Trnava sa stane mestom pre Trnavčanov a že sa enkláva hornákov a východniarov vráti späť do svojich lovíšť k svojej alkoholovej kultúre. Odstránenie tých hnilých pahýlov nijako nenaruší min. 800 ročný obranný val na ktorom je mestské opevnenie. V stredoveku tam tiež určite žiadne vysoké porasty neboli. To by výrazne znižovalo obrancom vo výhľade na okolitú krajinu a samozrejme aj narušilo vtedajšiu obrannú taktiku mesta, ku ktorej hradby slúžili. Takže s rozhodnutím primátora Trnavy súhlasím.

   • 17.1.1
    juraj says:

    Nemyslím, že je namieste argument, že v stredoveku tam stromy nerástli. V stredoveku hradby slúžili inému účelu ako dnes, no aspom dúfam, že naši mestodržitelia si z nich neurobia obrannú hradbu proti fiktívnym nepriateľom z radov občanov, ktorí majú iný názor ako oni. Pozri napr. na poslednú kalamitu vo Vysokých Tatrách, vyvrátilo tam množstvo stromov, ktoré tam tiež ešte v minulom storočí nerástli, ale boli tam vysadené a stali sa stali súčasťou krajiny. Preto si myslím, že zalesnený kopec pod hradbami je všeobecne prospešnejší, ako holá pláň.
    Navyše jedná sa jedná zväčša o agát biely, ktorého porasty majú význam aj pre pre včelárstvo.
    Agát zlepšuje štruktúru pôdy, pričom sám je málo náročný na pôdne podmienky. Ďalšou prednosťou je rýchly rast a prírastok drevnej hmoty.
    Agát má málo škodcov a je odolný voči chorobám.Je odolný voči priemyselným exhalátom.
    Je najvýznamnejšia invázna drevina na Slovensku, narúša prirodzený vývoj pionierskych ekosystémov lesa.
    Vážim si históriu nášho mesta, som tvrdý lokalpatriot, ale všetko spolu musí harmonizovať, k všeobecnému prospechu a spokojnosti všetkých.

    • 17.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     Zbytocne tu tlacis pred sebou nejaku chymeru o nerespektovani ineho nazoru. Keby sa nerespektoval iny nazor tak sa to vyrube cele a nikto by s tym nic nespravil. Keby sa nerespektoval iny nazor tak by primator nestravil v nedelu doobeda takmer hodinu a pol na telefone s pani, ktora tu peticiu iniciovala. Keby sa nerespektoval nazor tak by sa opakoval scenar z roku 2012 z Kamenaca… Nazor sa da ovela lahsie respektovat ak je zalozeny na faktoch a nie na pocitoch.

     • 17.1.1.1.1
      juraj says:

      No práve dal som Ti pár faktov a žiadne odozva, zase len prázdna obrana, ani nie argumentácia. Nebudem to znovu opisovať, len dám záchytné body a prosím odpoveď.
      – k histórii hájiku na kopci pod hradbami
      – stromy, druh, význam
      – priority, prečo hradby pre prírodou
      ďakujem

      • 17.1.1.1.1.1
       Juraj Fuzák says:

       Nemyslel som konkretne teba. Sorry ale ten “hajik” nema ziadnu historiu, do 70tych rokov tam nebol. Preco hradby pred prirodou? Pretoze su tam od 14teho storocia a su dominantou tohto mesta. Su najzachovalejsie v strednej Europe a stromu budu nahrade ako na druhej strane tak aj pod kopcom. Dakujem

       • 17.1.1.1.1.1.1
        juraj says:

        Môžeš mi prosím Ťa dať návod, kde nájdem posudok, prípadne štúdiu, ktorý predchádzal výrubu. Zaujímala by ma aj tzv. spoločenská hodnota stromov, ktoré majú byť vyrúbané.
        Ďakujem

        • 17.1.1.1.1.1.1.1
         Jozo says:

         …spoločenská hodnota sa určuje podľa tabuliek vo vyhláške k zákonu o ochrane prírody a krajiny na základe priemeru rastliny, druhu, dlhovekosti a poškodenia…stačí sa pozrieť do zakona a vyhlasky. Samotné výrubove konanie podlieha správnemu konaniu. Je lehota na jeho pripomienkovanie, a takisto než nadobudne právoplatnosti. Oznámenie o začatí konania býva zverejňované na úradnej tabuli mesta. Podľa novinového článku z min.roku prebehlo konanie už pred rokom. …a o zámeru boly články aj v miestnej tlači. …nechápem ” aktívnych ” občanov ktorí sa zobudia s krížom po funuse a chcú otvárať veci ktoré boly riadne schválené, a bola príležitosť ich pripomienkovať. …s podobným prístupom tu rozvoj mesta nenastane .no a ako už tu niekto písal je pekne koľko je tu zrazu arboristov, záhradných architektov, urbanistov a znalcov obnovy mesta…čo je žiaľ odraz dnešnej doby ” tekutej spoločnosti” , kedy každý “vie” byť doktorom, právnikom, architektom, kuchárom….je dobré sa držať svojho “remesla” a vecí ktorým rozumiete alebo si ich najskôr naštudovať.

        • 17.1.1.1.1.1.1.2
         Iniciátorka petície says:

         Juraj, spoločenska hodnota stromov, ktore maju byť vyrubane je viac ako 57 000 EUR, čo je v prepočte viac ako 1 700 000 Sk.

         • 17.1.1.1.1.1.1.2.1
          Jozo says:

          ….čo znamená pri počte 211 stromov priemernú spoločenskú hodnotu 270€ za strom. …čo nie je veľa.
          Stromy napr. V kalvárii budú oveľa drahšie podľa vyhlášky cca 2500-4000€ za kus.

       • 17.1.1.1.1.1.2
       • 17.1.1.1.1.1.3
        juraj says:

        Tak už si aj historik, vzácny človek. Spýtaj sa svojho deda, čo bolo v Trnave do 70-tych rokov, možno Ti otvorí oči.

   • 17.1.2
    micro says:

    Myslím, že sa treba vrátiť poriadne späť a všetko zrovnať zo zemou :)

   • 17.1.3
    rbwtt says:

    Charakterizuj prosím katastrofu z rokov 1946-1989 z aspektu výstavby, budovania resp. architektúry Trnavy. Nech si o tebe nemyslíme že si hlúpy Jano. Dík

    • 17.1.3.1
     rbwtt says:

     To bolo na JanoTT k príspevku z 25.01 23:00

    • 17.1.3.2
     Jozo says:

     rbwtt – pozri si staré fotografie z Trnavy … a porovnaj s tým čo všetko zaniklo v priebehu rokov 1946-1989, alebo bolo ponechané na schátranie, alebo po 1989 bol problém s majetkovými vzťahmi k pozemkom, budovám ktoré boly po 1948 zhabané…. a zamysli sa nad prístupom k obnove mesta v priebehu tých rokov, aké stavby boly postavené (ano niektoré sú “uznávané” ako ukážky modernej architektúry na Slovensku, brutalizmu – no to nič nemení na tom že urbanisticky narušili daný priestor – napr. kultúrny dom) v historickom centre, ako vyzerali a teraz vyzarajú mnohé ulice, koľko prázdnych miest zostalo – napr. na Paulínskej ulici …a zkús si to porovnať s inými historickými mestami v Europe, ako majú zachovalé a udržiavané historické jadro, a ako sú to príjemné mestá …ktoré počass dovoleniek tak obdivujeme :)
     …. potom sa nemusíš pýtať na charakteristiku katastrofy z rokov 1946-1989- ta je jasná a dá sa definovať ako “ZTRATA KONTINUITY” , kedy vďaka zmene režimu došlo k zmene vlastnických práv (znárodnenie a zabavenie majetkov, pôdy), zrušenie podnikateľskej činnosti – čo malo dopad na další rozvoj, zmeny v spoločnosti ako takej, vzťah k pôde, prostrediu …a taktiež k architektúre, výstavbe, obnove miest …. k tomu obdobiu je treba prirátať v podstate aj dnešnú dobu po 89, kedy sa spoločnosť opätovne účí staré princípy fungovania, nanovo sa vytvárajú zpretrhané väzby a vzťahy … a žial systémom pokus-omyl, alebo ako na divokom západe, čo je pochopitelné vzhľadom na 40 rokov prestávky /2 generácie/ .

    • 17.1.3.3
 18. 18
 19. 19
  Kamil Schultz says:

  Úplne signifikantná reakcia primátora na FB:

  „Keďže vlak hystérie je už v pohybe…”

  Takto si váži náš volený “prvý medzi rovnými” hlas občanov Trnavy. Všetko čo len náznakom ide proti jeho názoru takýmto spôsobom zhadzuje. Len ukazuje, že inak ako konfrontačne to nevie. Hejtoval v kampani vtedajšie vedenie mesta a teraz ako primátor hejtuje každého s iným názorom.
  Jedno mu už história ale nezoberie. Ešte nikdy nikomu sa nepodarilo takto polarizovať Trnavčanov.

  • 19.1
   Omyl Vcuc says:

   Dalsi pekny pokus si dal, ale demagog si velmi slaby.
   Prve reakcie pod clankami regiomedii k tomu vyrubu sa inak ako hysteriou nedaju nazvat a na to Brocka reagoval svojim statusom. Komentar napr. Debili!!! Dementi!!! Strasneeee!!! Kto potrebuje vidiet hradby!!! Ubohe stromy! atd. nemoze napisat dospely clovek pri zmysloch, ktory si z clanku precital nieco viac ako umyselne bulvarny titulok. V kazdom z tych clankov je jasne info co a preco sa ma vytat a co sa vysadi ako nahrada. Napriek tomu je na primatorov pokyn vyrub pozastaveny, kedze vznikla peticia obcanov ktori maju vyhrady a Fuzak tu pisal, ze s iniciatorkou peticie telefonoval. To su fakt jasne prejavy hejtovania ineho nazoru.
   Tu mantru o polarizovani Trnavcanov treba hlavne casto opakovat, skvele to vymyslel vseved mecenas junior. Ty pokracuj v usilovnej praci, urcite si zasluzis pochvalu alebo aj nejaku tu omrvinku :D
   A o Mrazovi ktory chcel prihrievat farizejsku polievocku na hysterickom ohniku, dokym ho Brocka nezahasil jednym statusom ani nema vyznam pisat. Reakcia ludi hovori za seba.

   • 19.1.1
    Kamil Schultz says:

    A je to tu. Každý, kto má iný názor ako terajšia vládnuca klika na meste, je hneď označovaný za niekoho, kto je na výplatnici “juniora”. Úbohe, ale pre Vás úplne výstižné. Riadite sa tým známym komunistickým: Kto nie je s nami, je proti nám.

    A to, že primátor niečo začne, potom ked zistí, že ludia majú voči tomu výhrady, tak to stopne, či pozastaví. No nad tým sa už ani smiať nedá. Ten je tak pohnojený z klikov a lajkov, že to si zaslúži liečbu.

    • 19.1.1.1
     5ulo says:

     Ked sa dnes oznami, ze zajtra sa zacne rubat – zle je
     Ked sa rok dopredu ohlasi, ze sa bude rubat, dnes sa skutocne rubat zacne, vznikne peticia, primator rubanie pozastavi – tiez je zle
     Kamil, prosim, aky by bol idealny stav tak, aby nebolo zle? Lebo zjavne ani rok dopredu dat vediet nie je ten spravny postup. Dakujem

    • 19.1.1.2
     klyka says:

     Hlavne že si bol spokojný s klikou KDH, Smer 4ka

  • 19.2
   Mišurko says:

   Si úplne trafil.

   Dnes u ľudí zaváži, keď má niekto klobúčik, bicykel a dáva riadiť mesto neziskovkám. Ale to, keď ujo zrazí dieťa bicyklom na pešej zóne (kde je po novom vjazd bicyklov povolený a bez pravidiel!), to už ľudí nezaujíma.

   Alebo štýl: prídem do Peugeotu, postavím sa vedľa riaditeľa, urobím fotku, dám na FB a odídem na bicykli v priebehu 10 minút preč…

   Pamätám si, keď týchto chlapcov Butko upozornil na konci roka 2015, že sa zrušil plán pruhu pre MHD na Hospodárskej, zmodernizovalo sa 0 kusov verejných osvetlení, nevysadili sa skoro žiadne stromy a nekonali sa skoro žiadne investičné akcie. Plus pribudli všeho všudy 3 parkovacie miesta…

   Som zvedavý, či pán primátor obháji svoj mandát…

   Očakávam ďalší návrh: priveľa stromov je v Promenáde, zakrývajú hradby, navrhujeme výrub ;)

  • 19.3
   sotek says:

   Ja tam vidim len zrozumitelne vyargumentovanie tohto projektu. A tak to ma byt.

 20. 20
  ach jaj says:

  Vždy keď som išiel po Hlbokej, tak táto zarastená časť valu pod hradbami pôsobila silne zanedbane. Človek si na to zvykol, ale návštevníci si to uvedomovali. Veruže to nebolo niečo, s čím by sa Trnava mohla chváliť.
  Väčšina stromov (presnejšie povedané “divočiny”) je z tejto časti už v stromovom nebi. Triezvou úvahou človek príde na to, že v tomto stave je asi zbytočné niečo (stromy) zachraňovať. Preto si myslím, že túto akciu treba dokončiť podľa pôvodného plánu, opraviť hradby a odprezentovať ich v súvislosti s ich historickou funkciou. Myslím, že to určite bude lepšie, ako bol pôvodný zavšivavený stav daného územia. Pokiaľ sa zrealizuje aj náhradná výsadba stromov, bude to OK.
  Skultúrnením tohoto prostredia sa trochu viac aspoň v tejto oblasti vzdialime v historickom ponímaní od u nás prevažujúceho Uhorského štýlu (neupravenosti) a priblížime sa tiež v historickom ponímaní k Rakúskemu zmyslu pre poriadok. Aj stromy tam dokonca môžu byť, túto problematiku však treba nechať na krajinných architektov a nie na poslancov-mudrlantov.
  Nie som notorický podporovateľ neomylného primátora a jeho dvorného hlásnika (dokonalosť nadovšetko). Vyjadrujem sa len preto, že celá táto debata mi pripadá akoby sa tu škriepili dve poslanecké skupinky z MZ a vzájomne si dokazovali čo kto kedy zle urobil. Nezainteresovaný čitateľ má pocit že tu ide o stromy. V podstate tu ide o preukázanie vlastného ega a o znevažovanie jednej strany druhou resp. naopak. Je to ešte trápnejšie, ako keď si malí chlapci ukazujú ktorý má väčšieho. Pozn.: veľkí chlapci to už nerobia.
  Tým, že som obe diskutujúce strany “sprdol”, očakávam mohutné “palce dolu”. Vôbec ma to nebude trápiť, idem na pivo.

 21. 21
  pesimista says:

  Vychádzajme z toho, že obyvatelia Trnavy hradby poznajú, vedia kde sú a kade treba ísť, aby ich videli.
  Pri mimotrnavčanoch je to ale úplne inak. Keď si pozrieme Google Street View z Hlbokej od amfiteátra po Rybníkovú, tak hradby sú v stromoch zväčša stratené. Takže na svahu, najmä v jeho hornej časti nie sú žiadúce mohutnejšie a veľké stromy, snáď tak dajakých menších do 10 na celú dĺžku na dekoráciu.
  Popri chodníku v rozumných rozostupoch by menšie stromy boli žiadúce (ale naozaj dlhodobo menšie, nie postupom času 8-12 metrové) a rovnako tiež pri schodoch k lávke.

  Ak by som býval na Hlbokej, tak by som sa „bil“ hlavne za výsadbu stromov medzi štvorprúdovkou a obytnými blokmi.

  Uvítal by som vizualízáciu pre 3-4 pohľady z Hlbokej s doterajším stavom v lete s listami a tiež rovnaké pohľady po realizácii plánovaného zámeru (prípadne aj s nasvietením).

 22. 22
  nový účastník says:

  Je vidieť, že Trnavčanov zaujíma životné prostredie a produkcia kyslíka v meste, lebo 89 vyjadrení k problematike je úctihodné číslo. Tak som sa išiel osobne previezť po Hlbokej, aby som sa dostal do obrazu, čo sa tam vlastne udialo. Keď som videl, čo sa tam deje, odstavil som auto na parkovisku a prešiel som sa peši po celej Hlbokej. Od amfiku asi 100m sú hradby o.k., asi ako v 15. storočí. Potom sú tam domy, opäť hradby, síce vo veľmi zlom stave, ale sú, potom sú schody s bránou, tam treba dávať pozor, aby do mesta nevbehol nepriateľ, event. ďaľší Bročka, čo by už Trnava nemusela prežiť. Potom hradby pokračujú imitáciou, keby boli postavené v pôvodnej výške, tak by domom stojacim za hradbami nesvietilo slnko ani na pravé poludnie a potom pokračujú zrekonštruované hradby v pôv.výške. TAK KTO NÁS TU NAŤAHUJE SO ZACHOVALÝM HRADOBNÝM SYSTÉMOM? Pílenie zastavené, v tých častiach, kde už bolo pílenie dokončené, je podľa pňov cca 30 zdravých stromov, nad ktorými sa mohli zľutovať. Ďakujem pani iniciátorke petície za jej čas a námahu a pokiaľ takých 1,5 hodinových rozhovorov pán primátor absolvuje viac, utečie odtiaľ ešte pred skončením volebného obdobia. Len potom sa musíme pripraviť na silné zemetrasenie spôsobené kameňmi, ktoré budú padať zo sŕdc Trnavčanov.

  • 22.1
   5ulo says:

   len taka drobna korektura – na poludnie hradby tym domom nemozu tienit, kedze hlboka smeruje sever-juh ;) Hradby mozu domom za nimi tienit iba od vychodu slnka do cca 11:30.

  • 22.2
   sotek says:

   No vidite a keby sa do toho mesto neobulo, tak ta devastacia hradieb pokracuje dalej. To by bola parada. Mimochodom poznate zachovalejsi system stredovekeho mestskeho opevnenia v byvalom Ceskoslovensku? Treba si vazit a zveladovat to co mame.

 23. 23
  5ulo says:

  Pre tych, ktori sa vyssie vyjadrili proti nasvieteniu hradieb, pretoze svetelny smog. Vazeni, ak vam ten smog tak vadi, zacat mozete tu.. nech sa paci
  [img]http://i.imgur.com/qVNfgkp.jpg[/img]

 24. 24
  Iniciátorka petície says:

  Dobrý deň, som členka petičného výboru za zastavenie výrubu stromov na Hlbokej a iniciátorka tejto petície. Netušila som, že na tejto stránke prebieha diskusia, objavila som ju až teraz. Keďže tu zo strany niektorých diskutujúcich odzneli úplne nepravdivé a zavádzajúce informácie, považujem za potrebné, aby konečne odznela PRAVDA. Táto petičná akcia je prejavom protestu nás, občanov Trnavy, proti barbarskému výrubu stromov na Hlbokej ulici. Túto petíciu zorganizovali občania Trnavy, ktorí bývajú na sídlisku Družba, alebo tu odmalička žili a zorganizovali ju preto, lebo nesúhlasia s výrubom stromov v stromovom hájiku na Hlbokej ulici. Túto petičnú akciu nezorganizovala žiadna politická strana a my 3 členovia petičného výboru nie sme členovia žiadnej politickej strany a nemáme žiadne politické ambície. Nikto si nás na to nenajal, nekúpil, ani za to neberieme žiadne peniaze. A týmto prosím a žiadam pána Fuzáka, aby prestal o našej petícii šíriť nepravdivé informácie, lebo to považujeme z jeho strany za mediálnu manipuláciu s cieľom zdiskreditovať a zmariť naše dobre mienené úsilie občanov a obyvateľov Trnavy za záchranu stromov v stromovom hájiku na Hlbokej ulici. Pre Vás tie stromy možno vôbec nič neznamenajú, ale pre nás, obyčajných ľudí, ktorí žijeme tu na sídlisku v panelákoch, pre nás tie stromy znamenajú veľa, je to jediný kúsok prirodzenej prírody, ktorú v tejto lokalite máme. My občania, ktorí tu bývame, máme tie stromy v stromovom háji na Hlbokej radi, produkujú pre nás kyslík, viažu na seba škodlivé látky a na jar svojimi krásnymi kvetmi skrášľujú naše životné prostredie. A je nám úplne jedno, či tu tie stromy niekto umelo vysadil, alebo či tu narástli sami od seba – podstatné je to, že tu tie stromy v stromovom hájiku chceme mať a nechcem, aby nám ich vedenie mesta Trnavy dalo vyrúbať. A to je jediný skutočný a pravdivý dôvod, prečo sme túto petíciu zorganizovali. Môžte sa nám vysmievať a zosmiešňovať nás na internete, v tom Vám nemôžme zabrániť, ale uvedomte si, že je to od Vás úplne bezcharakterné. A týmto Vás žiadam, aby ste o našej petičnej akcii prestali na internete šíriť nepravdivé informácie o tom, že túto petíciu zorganizovala nejaká politická strana, lebo TO NIE JE PRAVDA ! A ako verejný činiteľ by ste mali vedieť, že šírenie nepravdivých informácii a ohováranie je trestné. A ak máte v sebe aspoň trochu slušnosti, tak by ste sa za tieto nepravdivé informácie mali nielen nám členom petičného výboru, ale aj všetkým občanom protestujúcim proti výrubu stromov, ospravedlniť.

  • 24.1
   Juraj Fuzak says:

   Pani Olachova predpokladam, ukazte mi kde sa vysmievam organizatorom peticie, obcanom alebo kde niekomu nebodaj upieram peticne pravo. Vysmieval som sa akurat kolegom zo zastupitelstva, ktori z Vasej peticie vytlkaju mrtve body, pretoze za cely svoj pobyt v zastupitelstve ci uz teraz alebo predtym nespravili pre zivotne prostredie v meste NIC a este raz doslova NIC. Chapeme sa? Precitajte si moje prispevky este raz a pozorne a zistite ze som tu aj spomenul ze s Vami primator telefonoval v jednu nedelu viac ako hodinu ako s organizatorkou a nikde som ziadnu politicku stranu v spojitosti s peticiou nespomenul, tak tu prosim Vas neskusajte nejake ohovaranie a podobne veci. O Vasej peticii si myslim ze je absolutne nezmyselna a neopodstatnena, nieje zalozena na jedinom fakte ale iba dojmoch a pocitoch ale pravo na nu Vam nikto nemoze a nebude uberat.

   Tak este raz, ked najdete jeden jediny prispevok odo mna na “internete” kde sa podla Vas vysmievam organizatorom peticie (aby ste nemusela dlho hladat, tak prispievam iba sem) a ja sa Vam ospravedlnim aj verejne aj osobne.

   • 24.1.1
    Peter Klimo says:

    Juro a odkedy musi byt peticia aby bola relevantna zalozena na faktoch ? Ti ludia maju pocit, ze tie stomy su dolezite. Byvaju v ich blizkosti, povedal by som ze ich nazor je zo vsetkych nazorov najdolezitejsi. Ziaden iny fakt nie je treba…
    Rovnako si podla pocitu – a bez faktov – ludia zvolili cloveka bez vzdelania a skusenosti do MZ a do pozicie primatora nezamestnaneho fluktuanta. Vtedy to bolo ok ?

    • 24.1.1.1
     Juraj Fuzák says:

     A kde ja pisem ze taka musi byt? Co to tu zas rozpravas o com? Napisal som co si o tej peticii myslim a nie aka by mala byt. Pre mna su najdolezitejsie fakty, mozno pre teba nie ale pre mna ano. Pre mna je dolezity fakt ze hradby su historicke dedicstvo celej Trnavy a vsetkych trnavcanov a nielen ludi co sa z okna pozeraju na tie stromy. Pre mna je dolezity fakt ze kolko stromov sa vyrube “v kopci” tolko sa nasadi na druhej strane a aj viac. Ty sa riad pocitmi, ja sa budem riadit faktami dohodnime sa tak.

     O akom vzdelani a skusenosti tu zasa meles? Splietas sprostosti jednu cez druhu bez akehokolvek suvisu. Ake vzdelanie a skusenosti ma mat clovek co kandiduje do pozicie primatora podla teba? Bosnak mal ake vzdelanie a skusenosti ked kandidoval na primatora? Je vystudovany polnohospodar. To je dostatocna kvalifikacia na primatora? Butko je statik, to je tiez dostatocna kvalifikacia? Aku kvalifikaciu mal Kiska, ked sa stal prezidentom a takto mozes pokracovat do rana. Prosim ta fakt sa spravaj ako dospely homo sapiens sapiens a nie ako bludar co pred sebou tlaci jeden nezmysel cez druhy.

    • 24.1.1.2
     juraj says:

     Ja mám pocit, že postava JF, je len nejaké krycie meno “agenta provokatéra”, aby tu rozpútaval silné debaty, lebo inak snáď ani nie je možné, aby sa jeden poslanec zvolený ľudom správal takto arogantne a povýšenecky. Mnohí ľudia, ktorí sem píšu majú asi vzdelanie , alebo skúsenosti, prípadne oboje. Táto postava, ak je skutočná však nemá ani jedno, tak nechápem z čoho vyplýva tá jeho suverenita. Že by sa svet začal točiť opačným smerom ?

   • 24.1.2
    Iniciátorka petície says:

    Odakz pre Juraja Fuzaka:
    Na začiatku tejto diskusie Vám diskutujúca s nickom “ovca” napísala:

    “Pan Fuzak, mozu mat obcania iny nazor ? Mozu mat obavy o stabilitu kopca?”
    Juraj Fuzak jej na to odpisal:
    “Ja im berem nejaky nazor? To vobec, vyborne sa na nich zabavam.”

    Váš komentár vyznel v tomto kontexte tak, že sa zabávate na občanoch, ktorý protestujú proti tomu, aby im Mestsky úrad dal v stromovom háji vypíliť vyše 200 stromov. Poviem Vám, že na tom skutočne nie je nič zábavné.

    Takže vy ako poslanec si myslíte, že petícia nás občanov, je absolutne nezmyselna a neopodstatnena ? Petícia, v ktorej sa snažíme my občania vyjadriť svoj názor a protestovať proti devastácii mestskej zelene a žiadame, aby mesto Trnava dalo na častiach stromového hájiku, ktoré boli už úplne zdevastované výrubom vysadiť nové stromy ? Dali ste si vôbec tú námahu, aby ste si text petície nás občanov prečítali a zamysleli sa nad ním ? Naša petícia nie je založená iba na pocitoch a dojmoch, ale je podložená faktami. Podľa vyjadrenia nezávislého odborníka, ktoré máme k dispozícii, sa tam ten výrub viac ako 211 stromov vôbec nemal robiť. A Vám naša snaha o záchranu mestskej zelene a stromov, na ktorých nám záleží príde nezmyslená ?!? Uvedomte si, že poslancom ste sa stali iba vďaka občanom, ktorí Vás volili a mali by ste sa zaujímať o názory protestujúcich občanov, ktorí žijú v lokalite pri stromovom hájiku na Hlbokej. A ak budete názory a protesty občanov proti výrubu stromov ignorovať a označovať ich za “nezmyselné”, tak počas najbližších volieb sa do Mestského zastupiteľstva už nemusíte dostať.

    • 24.1.2.1
     Juraj Fuzák says:

     pani Olachova, zrejme som tam mal napisat ze sa zabavam na kolegoch zo zastupitelstva aby to nevyznelo ze sa zabavam na obcanoch, reagoval som na tu jeho konstatovanie “No a stanovisko opozicie, ved kazdy ma narok na nazor,ten mu brat nemozete aj ked s nim nesuhlasite..”

     Tak ako Vy mate svoj nazor na to, mozem ho mat snad aj ja ci sa mylim? Ja Vam neupieram ani pravo na nazor, ani pravo na to spisat peticiu, ani s niecim nesuhlasit ani nic podobne, kto som ja aby som nieco take robil? Nerobte to vsak ani Vy mne. Chcete mi snad tvrdit ze zvolenim do verejnej funkcie clovek straca pravo na nazor a iny pohlad na vec?

     Ja som si Vasu peticiu precital, nevytvaram si nazor bez toho aby som vedel o com hovorim. Mate vyjadrenie dendrologa, ktory Vam vycislil hodnotu tych stromov (naletov).

     Ja sa zaujimam o nazory obcanov, takisto ako sa zaujima o ne primator, ktory s Vami niekolkokrat osobne hovoril, zaujimam sa vsak aj o nazory obcanov, ktori s Vami nesuhlasia. Ja osobne vitam kazdu zmysluplnu akciu na ochranu zivotneho prostredia v meste, zvlast v pripade ak by sa jednalo o likvidaciu parkov za ucelom nejakej zastavby na podnikatelske ucely a podobne, tu sa vsak jedna o uplne inu vec. Pre mna maju hradby nevycislitelnu spolocensku hodnotu, su spolu s kostolmi a dalsimi architektonickymi unikatmi to co robi Trnavu Trnavou a kedykolvek ich vymenim za par agatov, ktore navyse budu nahradene.

 25. 25
  Tomas says:

  No mila pani,ja tiez byvam na Hlbojej ulici a som za,aby boli vypilene tie stare hnusne stromy,kde prespavaju a zdrzuju sa hlavne fetaci a bezdomovci!Tak sa treba spytat aj ostatnych obcanov co ziju na Tehelnej ci Hlbokej.

 26. 26
  Iniciátorka petície says:

  Tomáš, my sa s občanmi z Hlbokej ulice rozprávame a väčšina občanov, ktorí tam bývajú, sú proti tomu, aby sa tie stromy vyrúbali. To nie je iba môj súkromný názor. Píšete, že bezdomovci prespávajú na stromoch. Dovolím si Vás upozorniť, že tí bezdomovci nie sú opice a neprespávajú zavesení ako orangutani na stromoch. V časti Hlbokej ulice od City Areny až po lávku je taký strmý svah, že tam aj keby chcel nejaký bezdomovec prespať, tak by sa predsa odtiaľ zošmykol na chodník. A problém bezdomovcov a ľudí závislých na drogách sa dá vyriešiť iba poskytovaním účinnej sociálnej pomoci v teréne a nie devastovaním a likvidovaním stromov a životného prostredia. A pokiaľ ide o bezdomovcov, tak tí sa združujú a prespávajú hlavne v Ružovom parku na lavičkách, tam ich pravidelne stretávame, ale zatiaľ nám nič zlého nespravili. A uvedomte si, že aj tí bezdomovci sú ľudia a keďže nemajú kde bývať, tak musia niekde byť. Stačí jedna autonehoda a ochrnutie, človek stratí prácu a príjem a aj zo slušného človeka sa môže stať bezdomovec ani nevie ako.

  • 26.1
   Palko says:

   So mnou sa nikto nerozpraval a peticiu urcite nepodpisem.
   Co znamena “väčšina občanov, ktorí tam bývajú, sú proti tomu”? Mozete prosim uviest cislo z peticnych harkov?

   Na webe je to 43 podpisov (pondelok 30.1. dopoludnia) ale nie vsetci tu aj byvaju. Na Druzbe byva podla wikipedie 14 400 ludi a na Hlbokej 1320 ludi (podla webu egov). Preto by som Vas poprosil aby ste sa vyjadrovali presnejsie, napr. “signatari peticie nesuhlasia …”
   Dakujem.

   • 26.1.1
    Iniciátorka petície says:

    Palko, z Vášho komentáru vidno, že ste si nielenže neprečítal článok o tejto petícii, ale ste si ani neprečítal text petície. V článku ako aj v texte petície je jasne napísané, že podpisy na petíciu sa okrem online-petície zbierajú v Trnave aj prostredníctvom vytlačených petičných hárkov na papieri, bolo by dobré, keby ste si prečítal najprv text celej petície, keď už na niečo reagujete, lebo tam je to jasne napísané. Na vytlačených hárkoch zbierajú dobrovoľníci podpisy v Trnave, tam máme už niekoľkonásobne viac podpisov ako v online petícii. Ja nie som povinná Vám tu zverejňovať aktuálny súčet petičných hlasov. A chcem zdôrazniť že táto petícia nie je vôbec namierená proti pánovi primátorovi, ja ho osobne nepoznám a nikto z nášho petičného výboru voči pánovi primátorovi nepociťuje žiadne antipatie. Hlavným zmyslom a cieľom našej petície bolo zastaviť výrub stromov. Podľa očitých svedkov výrubu, boli totiž mnohé vyrúbané stromy zdravé. Vysmievate sa nám, že máme na online-petícii málo podpisov – O.K. Ale zamyslite sa nad tým, v akej sme my – obyčajní občania, čo žijeme tu na sídlisku, v situácii. Pán primátor má na FB viac ako 10 tisíc sledovateľov a 5 tisíc priateľov, vďaka svojmu postaveniu má v rukách moc a veľký mediálny vplyv. Keby som bola ja primátor a mala by som na Facebooku 15 tisíc priateľov a obdivovateľov, tak verte tomu, že by bolo na tej našej online petícii už o 10 – 15 tisíc podpisov viac. My sme iba obyčajní občania, ktorí žijeme v tejto lokalite pri stromovom hájiku a snažíme sa zachrániť pred vyrúbaním stromy, ktoré máme radi a na ktorých nám záleží, nemáme v rukách žiadnu moc a nemáme žiaden mediálny vplyv. Ale to neznamená, že by ľudia, ktorí sa počas volieb dostali k moci, nemali brať ohľad na názory občanov, ktorí nesúhlasia s výrubom stromov v lokalite, v ktorej žijú. V častiach, kde výrub stromov už začal, to vyzerá ako po ekologickej katastrofe a keď ma bola cez víkend pozrieť kamarátka pochádzajúca z iného mesta, tak bola zhrozená, ako zničene vyzerajú tie časti stromového hájiku, kde sa výrub začal. A každý, kto má rád prírodu a stromy a má aspoň trocha estetického cítenia môže iba konštatovať, že vo vyrúbaných častiach stromového hájiku to vyzerá doslova ohyzdne.

    • 26.1.1.1
     Palko says:

     Precital som si to a spytal som sa “Mozete prosim uviest cislo z peticnych harkov?”
     Peticny harok je predsa papierovy, takze si myslim, ze chybu som nespravil, len ste si to v mojom prispevku asi nespojili do suvislosti.

     Nakolko som z danej lokality tak mi vadi, ze uvadzate, ze “vacsina obyvatelov”, ale to nie je pravda. Resp. mozno je, ale z nejakeho dovodu ju nechcete povedat: “Ja nie som povinná Vám tu zverejňovať aktuálny súčet petičných hlasov”.

     Preto som Vas slusne poprosil, aby ste uvadzali “signatari peticie nesuhlasia …” namiesto tej “vacsiny” dokym ju nemate. Cisla na porovnanie mate aby ste vedeli kedy bude vacsina.

     Primatora vobec neriesim. Ani sa nevysmievam, len chcem vidiet veci spravne. Je to len technicka poziadavka k Vasmu vyjadreniu k problematike. Dakujem.

 27. 27
  jojo says:

  Iniciatorka peticie, preco ste sa zobudili az teraz ? Ved tento vyrub bol naplanovany uz davno.

 28. 28
  Kamil Schultz says:

  Nuz ten svet sa fakt otaca asi opacne, ked voleny zastupca ludu pise obcanovi Trnavy, ze splieta sprostosti. Myslim, ze toto uz je vrchol. Chova ako arogantne tela ten poslancek. Nuz Lepsia Trnava.len co je pravda.

 29. 29
  ach jaj says:

  Starým obyvateľom žijúcim na pešej zóne sa nepáči hluk, veď kedysi tam bolo tak ticho. Nechcú tam žiadne hlučné akcie.
  Obyvateľom bývajúcim pri poliklinike a sociálnej poisťovni sa nepáči, že majú nonstop poobsadzované parkovacie miesta, veď kedysi ich tam bolo toľko voľných a žiaden dopravný ruch tam nebol. Nechcú tam tieto autá, veď im kazia domáci pokoj.
  Na linčianskej sa im zase nepáči hluk z dopravy, veď to bolo z pohľadu dopravy také tiché miesto. Nechcú tam takúto dopravu.
  Atď.
  A všetci budeme chcieť len to, čo nám vyhovuje, nebudeme sa starať o ostatných. Je to správne, alebo nie je to správne?
  Táto otázka je tu preto, že nielen organizátori petičnej akcie sú jediní, ktorí sa k stromom pod hradbami môžu vyjadriť. Tým neuberám na vážnosti danej petície, ktorá z pohľadu organizátorov má svoje opodstatnenie. Ani primátor nie je capo di tutti, ktorý od stola vydá kapitánsky rozkaz “pilujte” alebo “nepilujte”, aj pre neho platia schválené postupy, ktoré je povinný dodržiavať. K stavu územia pod hradbami na Hlbokej sa môžu vyjadriť všetci. Dokonca každý, kto ide okolo.
  Niekomu sa stav stromových porastov pod hradbami nemusí páčiť. Od lávky smerom k Rybníkovej je na väčšine územia trávnik a vyzerá to veľmi dobre (okrem tých znížených hradieb, ktoré vyzerajú umelo a trápne). Mne osobne sa v tejto časti trávnik páči viac, ako keby to bolo divo zarastené agátmi. Nikomu však svoj názor nevnucujem.
  Keď odborníci (myslím skutočných odborníkov) odporučia vypilovať tie stromy, mali by sme sa na nich spoľahnúť. Aj na to, čo sa ďalej s daným územím bude diať. Predpokladám, že majú spracovanú štúdiu, čo na ten svah vysadia po vypilovaní stromov. Veď teraz sa v Trnave robia štúdie, niekedy také dôkladné, že im ani iniciátori konca nedovidia (viď parkovanie). Som zvedavý, aká štúdia je na tento svah. Nie na časť cesty oproti, kde má byť náhradná výsadba, ale na tento konkrétny svah. Je dosť strmý a som zvedavý, čo tam “odborníci” navrhli. Tráva tam asi nebude tým pravým orechovým, že? Dúfam, “že soudruzi z NDR neudělali něco spatně” a že to majú v štúdii spracované, keď o výrube sa rozhodlo už pred rokom.

  • 29.1
   Iniciátorka petície says:

   Odkaz pre “Ach jaj”:
   Ja mám k dispozícii oficiálne rozhodnutie o výrube stromov na Hlbokej ulici. Sú tam presné čísla parciel pozemkov na Hlbokej ulici a čísla parciel pozemkov, kde sa má robiť náhradná výsadba za tento megavýrub 211 stromov na Hlbokej.
   A viete, v čom je háčik ? Že tie parcely pozemkov, kde sa má uskutočniť výrub a parcely pozemkov, kde sa má robiť náhradná výsadba sa VÔBEC NEZHODUJÚ. Ak to mám povedať zrozumiteľným jazykom – podľa oficiálneho rozhodnutia o výrube stromov na Hlbokej ulici sa tam nemá robiť žiadna náhradná výsadba stromov, ale nové stromy majú byť vysadené úplne niekde inde, okrem sídliska Družba aj na iných sídliskách. Môžem Vám sem skopírovať tie čísla parciel, kde sa má robiť náhradná výsadba, ak máte prístup ku katastrálnej mape, tak si to môžte skontrolovať. Keď sme sa po zistení, že sa na Hlbokej ulici pília stromy, išli informovať na Mestský úrad, že čo sa tam po tak drastickom výrube na Hlbokej bude sadiť, tak nám na Mestskom úrade povedali, že sa v stromovom háji žiadne nové stromy sadiť nebudú. Aj to bolo dôvodom, prečo sme ako občania zorganizovali tú petíciu, lebo okrem okamžitého zastavenia výrubu stromov, v tej petícii žiadame aj to, aby v tom stromovom hájiku na Hlbokej, ktorý mesto dalo zdevastovať výrubom stromov – aby tam čím skôr zasadili nové stromy. Ale pravdu Vám do médii nikto nepovie, aby sa ľudia nebúrili. Myslím, že požiadavky nás občanov protestujúcich proti výrubu stromov majú svoje opodstatnenie a logiku, keď v petícii žiadame, aby mesto Trnava napravilo sitúciu a na miestach v stromovom hájiku, kde vypílilo takmer všetky stromy, aby tam zasadilo nové stromy. A myslím si, že hlavnou chybou v celej tejto výrubovej kauze je to, že ľudia sa pozerajú na stromy iba ako na veci, ktoré im tam zavadzajú a pritom si neuvedomujú, aké dôležité sú stromy pre zdravie človeka, keďže produkujú kyslík. Ak nebudeme mať v meste stromy, tak nebudeme mať kyslík a nebudeme mať čo dýchať. Bez kyslíka nie je možný život !

   • 29.1.1
    Juraj Fuzák says:

    pani Olachova, nahradna vysadba neznamena ze na mieste kde vytnem strom zasadim novy. Nahradna vysadba sa realizuje na uzemi mesta. V tomto pripade bolo ale jasne povedane ze nahradna vysadba v najvacsej miere prebehne prave na druhej strane Hlbokej ulice, kam budu aj niektore “mlade” stromy, ktore boli sadene pri buducej severnej vezi, presadene.

    Nahradna vysadba sa robila aj za projekty ako city arena, city park, kaufland v nemocnici kde musi investor zaplatit spolocensku hodnotu stromov, ktore vyrube a mesto je povinne tieto peniaze pouzit iba na vysadbu stromov.

    Vy tvrdite ze hlavnou chybou je ze sa pozeraju ludia na stromy ako na veci. Podla mojho nazoru je hlavnou chybou v tomto pripade, ze za celou vecou je zbytocne vela emocii. Tu sa nebavime o vyrube “na kseft”, tu nehovorime o kacani lesov ako sa to deje na Kysuciach alebo niekde inde, kde sa rubu lesy a nahradzaju sa malymi sadenickami. Tu sa bavime o zviditelneni mestkej pamiatky a dedicstva vsetkych obyvatelov mesta. Tu sa bavime o tom ze kazdy jeden strom, ktory sa tam vytne bude nahradeny a to vo velkej miere vo Vasej bezprostrednej blizkosti a bude nahradeny nie sadenickou ale vzrastlym stromom. Samozrejme si vsetci dobre uvedomuju potrebu zelene v meste, prave preto sa posledne roky vysadza znacne mnozstvo stromov. V roku 2015 to bolo 1100, minuly rok vyse 400, na tento rok je planovana vysadba 1000 novych stromov po celom meste.

    Emocie by som chapal ak by islo o vyrub bez zameru a nahrady, tiez by som ich chapal tak ako som chapal ludi co sa branili vyrubu v Kamenaci, v tomto pripade su podla mojho nazoru zbytocne.

    • 29.1.1.1
     Iniciátorka petície says:

     Pán Fuzak, bolo by dobré, keby ste konečne pochopili, že zo strany nás občanov, ktorí protestujeme proti výrubu stromov nejde o žiadne emócie, ale o presvedčenie podložené racionálnymi argumentami. To, že sa sadia na sídliskách, kde sú prázdne plochy, nové stromy – to je dobré – veď proti tomu nikto neprotestuje. Ale nové stromy môže predsa mesto vysádzať aj bez toho, aby rúbalo veľké stromy a devastovalo mestskú zeleň v stromovom háji na Hlbokej ulici. To, že podmieňujete vysádzanie nových stromov tým, že treba najprv na úplne iných miestach vyrúbať veľké stromy – to je úplne iracionálny argument, na ktorom nie je nič logické. Z toho, čo píšete, mám dojem, ako keby ste brali stromy iba ako nejaké čísla v tabuľkách. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že listy stromov produkujú kyslík a že čím je strom starší a má väčšiu korunu listov – tým viac vyprodukuje kyslíka ? Keď dáte vyrúbať veľký strom a miesto toho zasadíte malý stromček so zopár listami, tým vôbec nedokážete adekvátne nahradiť ten veľký strom v produkovaní kyslíka, ktoré dalo mesto vyrúbať. A bude trvať možno 50 rokov aj viac, kým ten malý stromček vyrastie na veľký strom a vyprodukuje toľko kyslíka ako tie veľké stromy, čo dal mestsky urad vyrubat na Hlbokej. Skuste nad tym porozmyslat, lebo argumenty odporcov megavyrubu na Hlbokej sú podstatne racionalnejsie ako tie argumenty, ktore prezentuju zastancovia barbarskeho vyrubu viac ako 200 stromov na Hlbokej ulici. Pozrite si este vyssie moj odkaz ohladom tej debaty zosmiesnovani – reagovala som tam na Vas prispevok v predoslych castiach diskusie.

     • 29.1.1.1.1
      Juraj Fuzák says:

      pani Olachova, este raz. Nikde som nezosmiesnoval ani Vas ani obcanov, co s tym vyrubom nesuhlasia. Zosmiesnoval som kolegov zo zastupitelstva, ktori sa na tej Vasej peticii vozia a vyuzivaju ju ju na svoju prezentaciu, pretoze v minulosti mali xy prilezitosti chranit stromy a nikdy to nerobili. Nikdy by som neupieral nikomu pravo na nazor aj ked mu nemusim rozumet a suhlasit s nim.

      My sa asi nerozumieme, stromy niesu iba cisla v tabulkach a je mylna Vasa predstava ze stromy sa rubu aby sa mohli dalsie vysadit, to by bolo prinajmensom totalne uletene. V tomto pripade ide a opakujem to po xty krat o prezentaciu Narodnej kulturnej pamiatky z 13teho storocia, ktoru ja osobne vymenim za 200 naletovych agatov v momente.

      • 29.1.1.1.1.1
       Iniciátorka petície says:

       Juraj Fuzak: Tu predstavu, ze sa musia vyrubat stare stromy, aby mesto mohlo posadit nove stromy ste tu prezentoval Vy, nie ja. Lebo ja si myslim, ze nove stromy je mozne vysadzat aj bez toho, aby mestsky urad nicil, rubal a vyvazal na smeticko velke stromy, ktore nam produkuju kyslik. Zaregistrovali ste vobec, pán poslanec, ze mestsky urad dal v tom stromovom hájiku na Hlbokej ulici vyrubat aj ine druhy stromov ako agaty ? Mesto Trnava dalo v tom hajiku na Hlbokej okrem agatov vyrubat aj javory, duby, lipy, slivky, orechy a dalsie druhy stromov. Takze nepiste ze islo o 200 agatov, lebo uvadzate nepravdive informacie. Ani duby, lipy, slivky a javory pre Vas nemaju ziadnu hodnotu ?

       • 29.1.1.1.1.1.1
        Juraj Fuzák says:

        V porovnani s Narodnou kulturnou pamiatkou z 13teho storocia? Nie, nemaju.

       • 29.1.1.1.1.1.2
        ehm says:

        a ja ze preco sa mi v zime tak zle dycha a to preto ze stromy mi nevyrabaju kyslik. svine jedny opadave

       • 29.1.1.1.1.1.3
        Milan says:

        Keby ste radšej kontrolovali nakladanie s odpadom všade okolo stojísk a kontajnerov , množenie potkanov, čierne skládky aj.
        súrne už začali riešiť lávku vo Vajslovej, nepokosené súkromné pozemky. Apropo a ta vytrhaná dlažba v meste, to čo je teraz vo februári, no comment.

   • 29.1.2
    juraj says:

    Nerád to hovorím, ale stále viac mám pocit, že tu nastáva nejaký stret generácií. Vyplýva to z mnohých príspevkov pravdepodobne prispievateľov mladších ročníkov, ktorí akoby boli až alergickí na všetko, čo reprezentuje dobu minulú, teda dobu pred poslednými voľbami. Tak stromy ako aj ľudia starnú, neznamená to však, že ich treba hneď vypíliť, alebo odpíliť. Celé je to smerované dosť tendenčne, lebo hovoriť na jednej strane, že na Hlbokej sú hnusné staré stromy, ktoré treba vypíliť a na druhej strane revitalizovať a ošetrovať možno staršie stromy na Kalvárii je smiešne. Potom naozaj vypílme všetky staré stromy a nahraďme ich mladými, nech je sa čím chváliť, koľko stromov sme vysadili. Veď tieto nahradia staré vypílené stromy, za 30 rokov, keď budú staré. Hmm

    • 29.1.2.1
     Juraj Fuzák says:

     na Kalvarii su stromy, kde niektore z nich maju samotne dva krat vacsiu hodnotu ako tieto nalety na Hlbokej. Stromy na Kalvarii, niesu naletove a nezakryvaju Narodnu kulturnu pamiatku z 13teho storocia. Je tam videt ten rozdiel?

     • 29.1.2.1.1
      Iniciátorka petície says:

      Juraj Fuzak, nie vsetky druhy stromov, ktore dalo mesto vyrubat na Hlbokej ulici, su naletove dreviny. Mam k dispozicii posudok, v ktorom su uvedene latinske nazvy stromov a konzultovali sme to s nezavislym odbornikom a vacsina stromov, ktore mesto dalo vyrubat v stromovom hajiku na Hlbokej nepatria do skupiny naletovych drevin. A ak niekto tvrdi, ze vsetky tie druhy stromov, ktore dalo mesto vyrubat na Hlbokej, su naletove dreviny, tak verejne klame, alebo nema dostatocne znalosti z biologie stromov. Dam Vam jednu dobru radu do života: Prv než zacnete bezmyslienkovite preberat tvrdenia svojich kamaratov o stromoch, a širit ich na socilanych sietach, tak si najprv overte u nejakeho odbornika, ci su tieto tvrdenia vobec pravdive. A to Vam radim v dobrom.

      • 29.1.2.1.1.1
       Jozo says:

       Keď máte k dispozícii posudok, viete sem napísať o aké druhy stromov sa jedná? Pripadne ich % zastúpenie, pokiaľ je v posudku.

       • 29.1.2.1.1.1.1
        Iniciátorka petície says:

        Jozo, mestsky urad Trnava dal v stromovom haji na Hlbokej ulici vyrubat duby, orechy, lipy, agáty, slivky a ďalšie druhy stromov a kríkov.

      • 29.1.2.1.1.2
       ehm says:

       a kde ste boli do teraz a co s tym chcete urobit? nalepime ich tam naspat? mesto prislubilo vysadit rovnaky pocet stromov inde. celkom fer. vtaciky do jari preletia inam a vsetko bude ok.

      • 29.1.2.1.1.3
       Jozo says:

       iniciátorka petície : a “náletové dreviny”…a vaše konštatovanie ” A ak niekto tvrdi, ze vsetky tie druhy stromov, ktore dalo mesto vyrubat na Hlbokej, su naletove dreviny, tak verejne klame, alebo nema dostatocne znalosti z biologie stromov. …” ….

       …z tých druhov stromov, ktoré sú uvedené v oznamu na začatí konania na vydanie súhlasu na výrub drevín, ako aj vo vašom zozname sa väčšina vie rozširovať aj formou náletov – týka sa to aj dubov, orechov, lipy, slivky, javorov, agátov aj keď agát sa zvykne rozširovať aj pomocou koreňových výmladkov ….
       – iba podľa druhu jednotlivých stromov nie je možné určiť či boli vysadené (predpokladajme s nejakým zámerom) alebo sa do plochy dostali samovolne…to je možné posúdiť podľa jednotlivých konkrétnych rastlín (ich vzrastu, polohy, veku,..)
       ….s určitosťou sa dá povedať že boli vysadené (nie sú náletové dreviny v zjednodušenom pojme pre všetky stromy ktoré neboli vysadené ale vznikli náletom semien alebo koreňovými výmladkami) iba mladšie evidentne vysadené dreviny a 2 ks jaseňovca, všetky ostatné by bolo treba posúdiť na mieste (nie podľa druhu ale podľa toho ako vyzerajú a kde rastú) ….No vysadený mohol byť v minulosti napr. aj agát, aj keď sa jedná o jednu z najviac inváznych drevín na Slovensku.

       toľko krátke zamyslenie nad “biológiou stromov” ….po konzultácii s odborníkom a googlom
       https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1letov%C3%A1_d%C5%99evina

       – keď už používate odbornú terminológiu – doporučujem namiesto termínu “bioĺogia stromov” , ktorý ani google nanájde :) používať termín Dendrológia (z gr. δένδρον (dendron) = strom) je veda študujúca dreviny, teda stromy, kry, liány a pod
       https://sk.wikipedia.org/wiki/Dendrol%C3%B3gia

       – pokiaľ už píšete petíciu, je treba používať správnu terminológiu, ako aj správnu argumentáciu.

       Na záver si dovolím použiť vaše slová, s ktorými súhlasím:
       “Dam Vam jednu dobru radu do života: Prv než zacnete bezmyslienkovite preberat tvrdenia svojich kamaratov o stromoch, a širit ich na socilanych sietach, tak si najprv overte u nejakeho odbornika, ci su tieto tvrdenia vobec pravdive. A to Vam radim v dobrom… “

       • 29.1.2.1.1.3.1
        Iniciátorka petície says:

        Neviem, čo chcete dosiahnuť svojimi manipulatívnymi príspevkami, ale ja som náletovosť drevín v stromovom háji na rozdiel od Vás nekonzultovala s Googlom alebo so svojimi kamarátmi, ale s odborníkom, ktorý sa v tom vyzná a je v tejto oblasti uznávaný expert.

        • 29.1.2.1.1.3.1.1
         Jozo says:

         …a aká je odbornosť, profesia vášho uznávaného experta v tejto oblasti ? …dufam že nie ” biológ stromov”

    • 29.1.2.2
     Iniciátorka petície says:

     Juraj, pokiaľ ide o ten stret generácií, náš petičný výbor za zastavenie výrubu stromov na Hlbokej, tvoríme traja občania “z ľudu”, a jeden z členov petičného výboru má niečo okolo 20 rokov, a ďalší dvaja sme odhadujem tak viacmenej vo veku pána primátora, neviem, koľko má presne rokov. Takže nemyslím si, že by tu v prípade výrubu v stromovom háji išlo o stret rôznych generácií kvôli rozdielnemu veku. My odporcovia výrubu stromov nie sme starí ľudia, ale uvedomujeme si, že stromy, ktoré tu rástli už desaťročia, majú svoju hodnotu a to, že ich vek nie je vôbec žiaden opodstatnený ani racionálny dôvod na ich výrub. A čudujem sa, že tu niektorí diskutujúci 40-ročné stromy považuje za staré. Pre mňa je starý strom taký, ktorý má aspoň 200 alebo 300 rokov.
     A ak tu predo mnou pán poslanec Fuzak hovoril o emociach, tak myslim, ze v pripade zastancov vyrubu tychto stromov na Hlbokej ide skor v prvom rade skor o ich emocie ako o nejake racionalne argumenty, lebo z niektorych prispevkov je citit az taku nenavist k tym stromom v stromovom hajiku na Hlbokej ulici. A ak mam byť uprimna, tak som v šoku z toho, kolko ludi neznasa a nenavidi stromy a je smutne sa prave takíto ľudia majú moc rozhodovat o vyrube stromov.

     • 29.1.2.2.1
      Juraj Fuzák says:

      pani Olachova, toto je moj posledny prispevok, pretoze sa tocime stale dokola. Vy hovorite ze za Vas nehovoria emocie ale hovorite tu o nenavisti, barbarstve a neviem o akych dalsich silnych slovach. Hovorite ze ste v soku kolko ludi nenavidi stromy a podobne floskuly. Nikto nikde nehovori o nenavisti ku stromom, to su znovu iba Vase pocity, tu ide o prezentaciu historickeho dedicstva celeho mesta a nie o nenavist k stromom. Ked sa budu na jar sadit stromy v meste mozte prist a pridat sa k dobrovolnikom, ktori ich budu opat sadit v nejakej lokalite a pridat tak ruku ku zdravsiemu ovzdusiu o ktore nam vsetkym ide. Dakujem

   • 29.1.3
    Jozo says:

    …treba si to prejsť aj s odborníkom…ta problematika je dosť široká a neda sa bagatelizovať , treba to vidieť v kontexte…
    – náhradnú výsadbu je možné realizovať aj na iných vhodných pozemkoch.
    – výruby v lesoch je samostatná kapitola čo s mestskou zelenou nemá veľa spoločného…a v produkčných lesoch, určených na produkciu dreva je to prirodzené, lesné hospodárske plány fungujú už takmer 200rokov, aj keď sa postup pestovania lesa v čase vyvíja ( tak ako vsetko)
    – v meste nie je starý strom ako starý strom, treba to pozerať komplexne – druh, priestor, význam , zdravotny stav, vzťahy na okoli, typ vegetacneho prvku, kompozícia a pod. …to sú faktory z ktorých sa vychádza pri obnove. …

    • 29.1.3.1
     Iniciátorka petície says:

     Jozo, my sme ten stav v stromovom hájiku na Hlbokej konzultovali s nezávislým odborníkom, ktorý konštatoval, že výrub toľkých stromov v stromovom hájiku sa tam vôbec nemal robiť – nie je to prospešné ani pre stromy, ktoré tam zostali nevyrúbané, ani pre celkový ekosystém danej lokality a už vonkoncom to nebolo prospešné pre zdravie občanov žijúcich v danej lokalite. V celom stromovom hájiku boli podla posudku iba 2 uplne suche stromy a iba 1 (!) strom, ktorému hrozilo zlomenie na báze, že by sa mohol zlomiť a spadnúť. Tieto 3 stromy mohli vyrúbať, ale výrub ostatných 208 stromov v stromovom hájiku nebol podľa nášho názoru vôbec nevyhnutný.

     • 29.1.3.1.1
      Jozo says:

      … ja som taktiež konzultoval s nezávislým nezaiteresovaným odborníkom mimo TT, ktorý mi povedal niečo trochu iné – najmä to, že vzhľadom na lokalitu – mesto , v dotyku s historickým jadrom je treba zobrať do úvahy aj ďalšie kritériá, nie len zdravotný stav dreviny…v meste je vždy niekoľko konfliktov záujmov, a je treba zvážiť prípad od prípadu, ktorý spoločenský záujem je prvoradý – v našom prípade to sú najmä ochrana,obnova a prezentácia unikátnej historickej pamiatky X ochrana stromov.

      Aj pre neho boly hradby mesta, ktoré patria k významnym hradobným systémom v strednej európe natoľko významné, že by ich obnovu a prezentáciu uprednostnil pred zachovaním porastu stromov v tom neudržiavanom stave ako sú teraz. Taktiež by ponechal alebo dosadil niekoľko solitérnych stromov alebo menších rozvolnených skupín stromov pre dotvorenie atmosfery a ostatné by nechal odstrániť…

      http://io9.gizmodo.com/the-cities-that-live-behind-walls-488433980

   • 29.1.4
    kyslík says:

    Iniciatorka petície vďaka že na mňa myslíte : “….Ak nebudeme mať v meste stromy, tak nebudeme mať kyslík a nebudeme mať čo dýchať. Bez kyslíka nie je možný život !….”

    Nemusíte sa však obávať …ja sa viem vo vzduchu hýbať a aj keď výrubu všetky stromy v trnave tak doletím, veď ani na púšti, Antarktíde či nad oceánom sa neudusite, aj keď tam nie sú stromy …niet nad racionálne argumenty:)

 30. 30
  Jozo says:

  Pani iniciatorka petície je niekoľko momentov prečo s vami ako občan TT nesúhlasím a vašu petíciu nepodporím.

  1) načasovanie- s petíciou ste prišli až v momente kedy sa výrub začal realizovať na základe právoplatného povolenia na výrub stromov. Pričom pred rokom prebehlo podľa dostupných informácií riadnym spôsobom správne konanie – povolenie výrubu stromov. Oznam o začatí konania bol riadne zverejnený na úradnej tabuli mesta a taktiež informácia prebehla v miestnej tlači. Pokiaľ máte s výrubom stromov problém, mali ste ho pripomienkovať, rozporovat v správnom konaní. …účastníkom konania môžu byť aj občianske združenia. To sa nestalo (prečo? – nevedeli ste o tom, nezaujímali ste sa, nemáte občianske združenie….?) ….demokracia dáva ľuďom práva podieľať sa na riadení štátu, samosprávy,…formou volieb ako aj možnosťou byt účastníkom v rôznych konaniach…no za určitých podmienok ktoré sú špecifikované v jedn. Zákonoch, vyhláškach. Z hľadiska funkčnosti celku nie je možné aby ktokoľvek, kedykoľvek sa mu chce alebo si spomenie, mal možnosť ovplyvňovať výkon akýchkoľvek riadnych rozhodnutí….V tom pripade by začali veci kolabovať, nakoľko vždy by sa našiel niekto kto s niečím nesúhlasí. ….petičné právo je vhodné uplatňovať ako podporný akt v prebiehajúcich konaniach, alebo v momente kedy zlyhali riadne mechanizmy systému. …co bohužiaľ nie je tento prípad. Nepripomienkovali ste výrub stromov v riadnych termínoch výruboveho konania, a snažíte sa riešiť veci ex post, kedy sú schválené a právoplatné, a v procese realizácie. Co vzhľadom na zastavenie výrubu môže viesť k navýšení ceny, posunu termínov….

  2)obsahová/ odborná stránka peticie – keď už sa petícia robí , je fajn keď sedí aj po odbornej stránke. …stačí si ju prejsť s odborníkom, a vyskočí odpovedi na mnohé otázky, respektíve pohľad na vec je trochu iný :)

  – napr. Na výrub je povolených cca 200 stromov , objednávka je na cca 300 stromov – odpoveď je v zákone o ochrane prírody a krajiny- nie na všetky stromy je nutné žiadať výrubove povolenie ( do určitého priemeru, alebo invázne rastliny) , ale všetky stromy určené na výrub je treba u firmy objednať.

  – bol spracovaný dendrologický posudok, v petícií sa požaduje spracovanie fytopatologickeho posudku. Samotný dendrologický posudok, ktorý v sebe zahrňuje aj aspekty fytopatologie je dostatočný podkladový materiál pre výrub stromov. Fytopatologicke posudky sa robia pre významné prvky zelene ako napr. cenné stromy v historických parkoch, alejach , chránené stromy …..čo nie je prípad stromov na hluboké….požadovat fytopatologicky prieskum navyše opätovne znamená navýšenie rozpočtu, a takýto typ posudku nerieši výruby z dôvodu previerok a pod.

  – rubanie aj zdravých stromov- je opätovne pre odborníkov prípustné, nakoľko stav porastov je závislý aj od ich údržby- pestovateľských zásahov ako napr. Výchovné prebierky porastov , uvoľnenie perspektívnych jedincov, odstránenie inváznych drevín ( povinnosť zo zákona aj keď sa jedná o zdravé jedince) , odstranenie stromov ktore su v konflikte s tech.prvkami ( vacsinou narusanie statiky naletovymi drevinami), kompozičné hľadisko – pri ktorom sa zohľadňujú väzby na okolí, pri všetkých týchto opatreniach dochádza aj k odstraňovaniu zdravých stromov s cieľom zkvalitnenia celku . …podla realizovaných zásahov sa riešila zmena prevod vegetačného prvku neudrziavana zapojená skupina stromov s vysokým podielom naletových drevín na vegetačných prvok- rozvolnena skupina stromov s podrastom trávnika, travobylinneho spoločenstva, tak aby priestor vyzeral udrzovanejsie, čistejšie a tvoril vhodné predpolie k historickým hradbam…

  – odvoz vyrubaných stromov na skladku- vyrubané drevo je povinnosť zo zákona primerane zužitkovať a preto končí v kompostárni ( pokiaľ sa napr. nepredá, alebo nestiepkuje) čo nie je skládka odpadu.

  • 30.1
   Iniciátorka petície says:

   Jozo, občanom nikto neoznámil, KEDY sa s vyrubom stromov na Hlbokej ulici zacne, tak nemate dovod nam obcanom vycitat, ze sa peticia zacala, az ked sme si vsimli, ze v stromovom hajiku nieco rube. A chodte sa spytat obyvatelov na Hlbokej ulici, co ziju v panelakoch oproti stromovemu hajiku a uvidite, ze nikto z nich o nicom nevedel a nikto si nedal ani tu namahu sa ich spytat na to, ci s tym suhlasia, ze im v ich zivotnom prostredi da mesto vyrubat viac ako 200 stromov. Ja napriklad doteraz neviem, kedy mesto s tym vyrubom stromov v stromovom haji na Hlbokej zacalo. Ale ak viete presny datum, kedy sa s tym vyrubom na Hlbokej zacalo, tak mi ho sem mozte napisat, lebo nikde zverejneny nie je. Zacali sme to riesit, hned ako sme si vsimli, ze sa tam nrúbu stromy. Informovala som sa na uradoch, ako mame ako obcania postupovat a v statnej institucii mi bolo povedane, ze ako obycajni obcania sa nemozme stať učastnikmi konania o vyrube stromov, a nemozme podat ani ziadne odvolanie, ze to moze iba obcianske zdruzenie. My ziadne obcianske zdruzenie nemame, takze v statnej institucii mi bolo povedane, ze ako obcania mozme iba zorganizovat peticiu, ak s tym nesuhlasime. Ale podla informacii, ktore ste mi sem napisali, vidno, ze mate v priebehu vyrubovych konani prehlad. Vy pracujete na Mestskom urade a ste zainteresovany do toho vyrubu stromov v stromovom haji ?
   A neviem, preco tu pisete o navyseni ceny, lebo mam z Vasho prispevku dojem, ze jedine, na co beriete ohlad su peniaze, ale vobec Vas nezaujima, ze obcania nechcu, aby tie stromy v stromovom hajiku boli vyrubane. A pokial ide o financie, tak ak ludia piliaci drevo vypilia menej stromov, bude pilčíkom prepokladam zaplatena iba alikvotna ciastka – a podstatne mensia ciastka penazi za vyrub stromov, takze sa tym usetria verejne financie. Aspon mne to tak bolo povedane.

   • 30.1.1
    ehm says:

    konecne ste priznali ze ste boli iba neinformovani lebo necitate noviny a oznamy mesta. teraz to uz viete ze sa to planovalo rok tak uz mozete byt spokojni. preco ste nebojovali proti rastu alebo aspon za upravu tych stromov ked tam boli stromy ktore nikto nesadil a rastli tam sirinu-marinu?

    • 30.1.1.1
     Iniciátorka petície says:

     Ja som nič nepriznala. Nevidím dôvod, prečo by som mala bojovať proti rastu stromov a neviem, prečo tu píšete také nezmyselné tvrdenia.

     • 30.1.1.1.1
      Iniciátorka petície says:

      V svojom vyššie napísanom príspevku som jasne a zreteľne napísala, že mesto Trnava neinformovalo občanov o tom, KEDY sa začne s výrubom stromov na Hlbokej ulici. Doporučujem Vám si ešte raz prečítať môj príspevok, ak máte problém s pochopením čítaného textu.

   • 30.1.2
    Jozo says:

    pani iniciatorka petície
    – nie som zamestnanec mestského ani iného úradu, ini poslanec mesta ani nie som zaiteresovaný vo výrubu stromov …

    – nič som vám vo svojom príspevku nevýčital, ani termín začatia petície. Bolo to konštatovanie, zdôvodnenie prečo s vašou petíciou ja ako občan TT nesúhlasím, a ju nepodporím.

    Nie je podstatné kedy presne sa začala realizácia výrubu …podstatný je dátum, čas kedy prebiehalo konanie na vydanie súhlasu na výrub drevín. /február 2016/ – to bol čas, kedy bola možnosť vstúpiť do konania, vyjadriť svoj nesúhlas, alebo iný názor …začať to riešiť až v okamžiku realizácie je žiaľ ex-post.

    – oznam o začatí konania bol riadne zverejnený na úradnej tabuli mesta 2.2. 2016 http://www.trnava.sk/sk/uradny-oznam/upovedomenie-o-zacati-konania-na-vydanie-suhlasu-na-vyrub-drevin-ulica-hlboka, vrátanie informácie : ” V zmysle zákona lehota na doručenie písomného alebo elektronického potvrdenia záujmu byť účastníkom, podľa §82 ods.3 zákona, v začatom správnom konaní je do: 10.02.2016 …”
    link na úplne znenie zákona o ochrane prírody a krajiny: http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-prirody-a-krajiny/

    – na druhý deň 3.2.2016 bol na tejto stránke zverejnený článok o plánovanom výrube, vrátanie jeho zdôvodnenia
    http://www.trnavskyhlas.sk/c/18096-na-hlbokej-vyrubu-stromy-ktore-brania-vyhladu-na-historicke-hradby.htm
    ” článok zverejnený 3.2. 2016: ….Na Hlbokej vyrúbu stromy, ktoré bránia výhľadu na historické hradby
    – Jednoznačnou prioritou je podľa primátora Petra Bročku zviditeľnenie hradieb, ľuďom však sľubuje náhradnú výsadbu takých stromov, ktoré nebudú brániť vo výhľade na hradby.
    Mesto Trnava plánuje vyrúbať 211 stromov pri historických hradbách na Hlbokej ulici. Pod motorovými pílami má skončiť približne 150 agátov, 37 javorov, ale aj duby, orechy či slivky. Radnica chce preriedením zeleného pásu zviditeľniť práve historické hradby.
    ,,Vyzdvihnutie hradieb je jednoznačná priorita. Máme ich tu od 13. – 14. storočia a stromy sú iba novotvar. Nie sú to stáročné stromy, sú to náletové dreviny, ktoré sú výsledkom nedostatočnej a neodbornej starostlivosti o zeleň,“ zdôvodnil plánovaný výrub primátor Trnavy Peter Bročka.
    Zo zeleného pásu pri hradbách podľa neho nebude mesačná krajina, len sa zvýrazní vizuálny zážitok z hradobného systému.
    ,,Cieľom nie je barbarstvo, cieľom je vytvoriť časť verejného priestoru, ktorý môže byť pre mesto reprezentatívny,“ dodal Bročka.
    Zároveň sľúbil, že budú revitalizovať zostávajúcu zeleň a vysádzať budú také druhy, ktoré nebudú brániť výhľadu na hradby.
    Mesto Trnava zverejnilo upovedomenie o začatí konania o výrube stromov v utorok 2. februára.
    Ešte v ten istý deň sa na okolnosti plánovaného výrubu na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Trnave pýtal poslanec Rastislav Mráz.
    Primátor Bročka dnes pripustil, že ak by ľudia boli proti, je pripravený svoj názor korigovať, ale úplné zastavenie výrubu by podľa neho bolo krajne nevhodné. …. ” …článok zdielalo 31 ludí cez FCB, pod článkom boly 3 komentáre.

    Shrnutie:
    – zo zákona ani iného nariadenia nevyplýva povinnosť informovať o začatí výrubu /realizácii/ , ale v rámci “demokratického zriadenia” je možné sa vyjadriť v správnom konaní, byť jeho účastníkom za stanovených podmienok – tento zákonom daný priestor nebol zo strany organizátorov petície využitý
    – oznamenie o začiatku konania bolo uskutočnené, informácie o zámeru prebehli aj tiskom – takmer bez odozvy občanov (3 komentáre)
    – pokial by mali obyvatelia záujem pripomienkovať výrubové konanie, mohli organizovať petíciu proti výrubu v tej dobe, mohli kontaktovať aj ich Výbor mestskej časti (pokiaľ nemajú vlastné OZ), ktorý sa vyjadruje k aktivitám mesta v danej časti, ako aj prezentuje požiadavky obyvateľov smerom k mestkému úradu…výbor mestskej časti, podľa dostupných zápisníc v archíve výrub nepripomienkoval, ani nepožadoval jeho prejednanie s verejnosťou

    – podľa hore uvedeného článku sa výrub preberal na zasadnutí zastupiteľstva 2.2.2016 – o plánovanom zámere vedeli všeci zúčastnený poslanci cca 1/2 členov výboru mestskej časti
    http://www.trnava.sk/userfiles/download/attachment/Z%C3%A1pisnica%208MZ-1.pdf

    Zkúste sa zamyslieť nad tým ako by bol štát alebo mesto funkčné …keby bolo možné zastaviť akékolvek správne konanie, ktoré prešlo riadnym pripomienkovacím konaním, a nadobudlo právoplatnosti (opätovne zo zákona ponechaná časová rezerva účastníkom konania rozhodnutie vecne rozporovať) …iba na základe faktu, že časť obyvateľov(ktorý ani nežiadali o to byť účastníkom konania) si nevšimlo, nepostrehlo že sa o niečom rozhoduje a ex-post by chceli uskutočniť zmenu rozhodnutia….s podobným prístupom by sa nedalo urobiť – vybudovať, opraviť, zmeniť nič. …to už by nebola demokracia ale skôr anarchia.

    Je pekné, že vám nie je lahostajné životné prostredie v meste, a ako to tu vyzerá …no na druhej strane, pokiaľ chcete mať dosah na rozhonutia ktoré sa robí, je treba sledovat priebežne čo sa chystá a reagovať v čase kedy sa o veciach rozhoduje. Nedá sa predpokľadať, že o všetkom čo by ma mohlo zaujímať, trápiť dostanem osobný odkaz do poštovej schránky… :)

    čo sa týka možného navýšenia finančných prostriedkov – je logické, že pokiaľ zastavíte vlak, keď už je rozjetý, tak jeho opätovné rozbehnutie ( a je jedno či to bude rovnakým smerom, alebo trochu stranou) znamená výdaj navyše – práca úradníkov, ktorí sa budú znovu zaoberať problémom, možné záväzky zo zmeny zakázky, finančné stráty z posunu termínov, náklady na prípadné upravené riešenie, a pod…. aj preto je viac ako vhodné vstupovať do riešenia problémom v dobe kedy sa pripomienkujú, a nie keď už sú uzatvorené a v realizácii….a aj to sú aspekty ktoré je dobré si uvedomiť :)

    • 30.1.2.1
     Iniciátorka petície says:

     Jozo, cením si, že ste si našli čas na napísanie takého dlhého komentáru. Ale doporučujem Vám, aby ste si ešte raz prečítali môj komentár, kde je napísané:
     “Informovala som sa na uradoch, ako mame ako obcania postupovat a v statnej institucii mi bolo povedane, ze ako obycajni obcania sa nemozme stať učastnikmi konania o vyrube stromov, a nemozme podat ani ziadne odvolanie, ze to moze iba obcianske zdruzenie. My ziadne obcianske zdruzenie nemame, takze v statnej institucii mi bolo povedane, ze ako obcania mozme iba zorganizovat peticiu, ak s tym nesuhlasime.”
     Stále mi dookola píšete, že sme sa mali zapojiť do konania, napriek tomu, že som Vám jasne napísala, že do konania o výrube stromov sa občan zapojiť nemôže. Podľa toho, čo píšete, bola lehota zapojenia sa do konania 8 dní. Za 8 dní občania nemajú šancu založiť občianske združenie, a hneď sa aj zapojiť do konania o výrube stromov, najmä keď vôbec netušia, ako sa také občianske združenie zakladá.
     A pokiaľ ide o financie, tak zastavením a ukončením výrubu stromov sa ušetria verejné financie, lebo pri vyrúbaní menšieho počtu stromov sú menšie finančné náklady na výrub. Už som Vám to myslím celkom zrozumiteľne vysvetlila v mojom vyššie napísanom komentári.
     Bolo by dobré, keby ste si okrem vlastných príspevkov, ktoré píšete, prečítali aj to, čo píšu ľudia, na ktorých reagujete a zamysleli sa nad tým.

     • 30.1.2.1.1
      Jozo says:

      Vaše príspevky som čítal a aj preto som na ne reagoval. Zkuste si prečítať aj vy tie moje:)
      – áno ako fyzická osoba nemôžte byt účastníkom konania pokiaľ sa vás to priamo nedotýka….čo vám však nebráni v zákonej lehote počas pripomienkovania sa obrátiť na vášvýbor mestskej časti , alebo osloviť nejaké občianske združenie, ktoré sa zaoberá ochranou prírody a ma min. 1 rok v tomto činnosť aby sa účastníkom konania stalo a zastupovalo vašu skupinu občanov, alebo rozbehli petíciu proti výrubu….a to je podstatné : v dobe kedy prebiehalo konanie o výrubu stromov , co bylo cca 2 mesiace februar-marec 2016.
      Riešiť to po roku, v priebehu realizácie , keď je vydané právoplatné rozhodnutie voči ktorému nikto nemal námietky…je neštandardné a z hľadiska fungovania celku kontraproduktívne…podobným zposobom nie je možné riešiť veci, za predpokladu efektívneho fungovania. …netreba si zamieňať demokraciu s anarchiou.

      • 30.1.2.1.1.1
       Iniciátorka petície says:

       Jozo, lehota na zapojenie do konania bola pri tomto výrube na Hlbokej iba 8 dní, keď som si to spätne kontrolovala – čo je pri takom veľkom výrube stromov skutočne veľmi krátka doba, mesto by mohlo dávať aj podstatne dlhšie lehoty na zapojenie sa do konania o výrube, najmä keď ide o taký rozsiahly výrub, ako na Hlbokej, aby občania mali vôbec čas a šancu na to zareagovať.
       To, ako celú situáciu vyriešime, to už nechajte na pána primátora a na občanov – signatárov petície, myslím si, že riešiť to s nejakým anonymným prispievateľom na internete nemá význam.

       A ak pre Vás petičné právo občanov, ktoré im garantuje zákon, predstavuje anarchiu, tak potom už s Vami skutočne nemám o čom diskutovať.

       • 30.1.2.1.1.1.1
        Jozo says:

        …zkuste čítať s porozumenim , v akom kontexte bolo použité slovo anarchia.
        …signatármi petície- tým myslite všetkých čo ju podpísali? Napr. z 43 ľudí čo ju podpísali cez internet takmer polovica nebýva v Trnave. …na profesiu sa radšej ani nepytam.
        …lehota na zapojenie bola podľa mojich konzultácií podobná ako v iných mestách. O podobných veľkých akciách sa vie už dopredu, kto sleduje dianie ten väčšinou vie.
        Na hlubokej bývajú podľa stránky mesta dvaja členovia VMČ, z toho jeden poslanec….ktorý najneskôr 2.2.2016 vedel na zastupiteľstve o chystanom výrube …nič neurobil ( napr. mohol vzniesť požiadavku na prejednanie s občanmi, výborom mestskej časti, navrhnúť uznesenie zastupiteľstva na zastavenie konania…).., nechá prejsť celý správny proces…..a teraz podpise petíciu :)

 31. 31
  pesimista says:

  Diskusia sa akosi zvrhla na zákopovú vojnu zástancov a odporcov výrubu, pričom obidve strany majú pocit, že chcú pre mesto iba to najlepšie. Čo takto skúsiť sa vžiť aj do argumentov protistrany a pouvažovať nad nimi?

  Vyčítať iniciátorke petície napr. body podľa príspevku č. 30 – nick Jozo mi pripadá scestné, to nie je názor občana, ale odborné úradnícke stanovisko a zdôvodnenie . To, že reagovala, až keď sa pílili stromy, môže byť aj preto, že zámer výrubu a toho „čo potom“ , nebol odkomunikovaný najmä pre priamo dotknutých obyvateľov dostatočne.

  Aj v samotnom „Upovedomeni“ k výrubu na Úradnej tabuli z 2.2.2016 sa ako dôvod výrubu tých 211 stromov uvádza „ …z dôvodu zlého zdravotného stavu a neperspektívy v poraste …“ – za čo sa dá samozrejme schovať aj projekt prezentácie hradieb, ale prečo to nie je uvedené ako dôvod konkrétne?

  Inak, napr. agát, ktorý je už vnímaný ako invázna drevina, tvorí z tých 211 stromov viac ako dve tretiny.
  Nalejme si ale čistého vína. Prvotne tu ide o projekt prezentácie hradieb a to, či sa jedná o dreviny náletové, invázne alebo iné nie je to najpodstatnejšie. Podstatné je, či chce mesto Trnava prezentovať hradby, hájik, hradby so stromami, stromy s hradbami alebo dačo iné.

  K životu patria aj emócie a často sú práve tieto emócie hybnou silou ďaľšieho vývoja. Argumenty sú zrejme ešte podstatnejšie, ale zo všetkého najviac často záleží na tom, akým spôsobom sú tieto argumenty podané a prezentované – a aké emócie vyvolajú. A kruh sa uzatvára.

  Želám si, aby mesto prezentovalo svoje jedinečné hradby viditeľné z Hlbokej aj pre tých, ktorí Hlbokou ulicou iba náhodne prechádzajú. Môžu ich zaujať a napr. v budúcnosti sa vrátiť ako celodenní návštevníci do Trnavy. To, čo videli doteraz, si je možné pozrieť napr. tu: https://goo.gl/maps/T9SRLRv31Lp , https://goo.gl/maps/8jheR2VRs522 . Áno, za tou mohutnou zeleňou sú hradby …

  Niečo o hradbách a obrázky ich prezentácie so stromami a aj bez nich si je možné pozrieť napr. tu: http://www.vitajtevtrnave.sk/sk/register/mestske-opevnenie .

  Momentálne by bolo prospešné ukázať aj vizualizácie alebo výkresy, ako by mal vyzerať predmetný priestor „Hradby Hlboká“ po realizácii projektu.

  Ak je jadrom problému hájik, tak hájik v priestore medzi štvorprúdovkou a obytnými blokmi na Hlbokej by mohol plniť viacero funkcií v prospech tamojších obyvateľov súčasne.

  A tiež si želám, aby vznikol konsenzus, ktorý posunie mesto Trnava dopredu.

  • 31.1
   Peter Klimo says:

   podla mna jednoduche riesenie je ze brocka na druhej strane posadi stromy, pockame par rokov ci sa chytia a potom pripadne mozno uvazovat o odstraneni starych. ved tie stromy hradby nijako neposkodzuju.
   ja dufam ze tento rok to ti turisti nejako rozdychaju…

 32. 32
  julinka says:

  Vážená pani “iniciátorka petície” úprimne obdivujem Vašu trpezlivosť, vecnosť a slušnosť,ktorou prezentujete svoj názor k prediskutovávanej problematike ! Dlhší čas som nečítala tieto polemiky…Ono je rozdiel tváriť sa , že niekto sa pasuje do pozície “lepšej Trnavy” a niekto ňou skutočne je ! Vy ste tá skutočná lepia Trnavčanka ! Ďakujem !

 33. 33
  Peter Klimo says:

  Chapci zo zdruzenia Tocimatelka, pardon Lepsia Trnava uz boli nachystani na selficka pred obnazenymi hradbami a teraz toto?

  Kazdy extremista,nacionalista a populista potrebuje symboly, spominate si na fica ako lestil vajcia konovi na hrade? Hradby mali byt symbolom tunajsich populistov..

  • 33.1
   Juraj Fuzak says:

   slusna schyza 😂😂😂

   • 33.1.1
    Peter Klimo says:

    juraj, ak mas na mysli schizofreniu, tak ta sa pise s makkym I..
    naproti tomu take “ranajky” sa pisu s ypsilonom, docitas sa o nich napriklad na “oficialnom facebookovom profile primatora mesta”..

    • 33.1.1.1
     Juraj Fuzak says:

     Dobre ze ten facebook ma, ty by si bol uplne hotovy bez neho 🙈🙈🙈🙈

    • 33.1.1.2
     Bumbum says:

     Klimo preziva skvele obdobie, jeho patologicka obsesia dostava poriadne papat. Kazdy den je nieco nove co moze archivovat. Problemy s ohnostrojom, problemy s vyrubom, peticia, nasnezilo, Brocka pise statusy, media pisu clanky. Virtualna priserka ktoru si nosi v hlave musi byt spokojna.

 34. 34
  Trnavcan says:

  Ja by som sa len chcel opýtať či výsadba stromov na hlbokej bude prebiehať tak ako minulú jeseň keď v mojom okoli na hlbokej bolo vyradených približne 20 stromov ale uchytili sa len 2 slovom dva

 35. 35
  erik says:

  este sa chcem opytat ci je mapka, kde presne medzi OMV a Danovym uradom budu vysadene nahradne stromy …

 36. 36
  kyslík says:

  …v meste treba vysadiť čo najväčšie množstvo stromov- nie tisíce ale státisíce, aby sa zvýšila produkcia kyslíku ….a o pár rokov tu môžme mať mestské kúpele so zameraním na oxygenoterapiu . …spomalí nám to aj starnutie:)

  http://www.wellnesskupele.sk/wellness/procedury/96-oxygenoterapia

  • 36.1
   oxid uhličitý says:

   kyslík neblbni, však mňa tie stromy úplne zožerú…

   brrr

   • 36.1.1
    kyslík says:

    :)… čo ty, ale ľuďom to vieš ako začne myslieť :)

    • 36.1.1.1
     oxid uhličitý says:

     Čo takto zakúpiť zázračný Schmitd-Lutzov jaseň (tropické pralesy rovníkovej Afriky), ktorý produkuje takmer tisícnásobok bežnej produkcie kyslíka na plochu listov v porovnaní so stromami ako dub, buk či javor. Praktickému využitiu pôvodného S-L-J bráni jeho neschopnosť žiť v miernejšom vegetačnom prostredí. Pod tlakom dopytu sa podarilo vyšľachtiť odrodu S-L-J, ktorý pri bežných stredoeurópskych teplotách prežije až po bod mrazu. Jedinou podmienkou je pôda s trvalou 40-70-percentnou vlhkosťou s pravidelnou výmenou vlahy, preto sa musí pestovať v kvetináčoch s cirkuláciou filtrovanej vody.
     Jeden vyšľachtený S-L-J do každej domácnosti v Trnave a máme dosť kyslíka, nebudú z tisícov stromov opadávať listy, nebude ich treba udržiavať. A je po romantike. Aj pod hradbami.

     • 36.1.1.1.1
      kyslík says:

      …já som to vedel, že my dva to doladíme :)
      Super nápad, a kebyže postavíme ponad celu Trnavu aj veľkú sklenenú kupolu…tak si vieme vytvoriť taky nas malý trnavský tropický skleník, s regulovaným prostredím, tak aby sa nám ten kyslík čo si vyrobíme nestrácal k susedom….to bude pozemský raj. …zavolám aj vodikovi aby sa odladila aj vlhkosť…však ako sa písalo treba sa aj tým klimatickým zmenám prispôsobiť :)

      • 36.1.1.1.1.1
       Iniciátorka petície says:

       Len si dajte, páni, pozor, aby tie Vaše zázračné Schmidt-Lutzove jasene nezacláňali vo výhľade na hradby, lebo Vám ich odvezú na smetisko a budete mať po paráde :) Inak stavať v Trnave, kde sú v lete cez obed neznesiteľné horúčavy, skleník – to je priam famózny nápad, mohli by sme tu v Trnave mať celoročnú saunu pre tých Nemcov, čo si sem raz za 5 rokov prídu v bavorákoch v noci pozrieť osvetlené hradby…
       (sarkazmus :)

      • 36.1.1.1.1.2
       Vodík says:

       Vraj ma tu niekto hľadal, utekám celý zadýchaný. Kľud, som v nevybušnej koncentrácii.

       • 36.1.1.1.1.2.1
        Vodná para says:

        Vodík, nie že začneš rekombinovať s kyslíkom, keď si taký zadýchaný. Však by tu z tej horúcej pary (H2O) z rekombinácie (O2+2H2) boli trópy a navyše by si nám zožra náš vzácny kyslík.
        Radšej choď preč, lebo sa tu všetci zadusíme.

        • 36.1.1.1.1.2.1.1
         Start up says:

         Ktosi si teraz podľa tohoto návodu môže založiť skleníkový startup. Potrebuje k tomu skleník, ďalej S-L-J jaseň ktorý bude vyrábať kyslík, ďalej vodu na zavlažovanie S-L-J, solárny panel na výrobu elektriny ktorá bude slúžiť na elektrolýzu vody a výrobu vodíka a platinové sitká na ktorých bude prebiehať rekombinácia vodíka a následne bude produkovaná horúca para. Tropická atmosféra bude pre S-L-J jaseň ideálna.
         Čo tak ten skleník dať pod hradby k amfiku. Odpadovým teplom sa bude vykurovať trávnik v City aréne.
         Startupy začínajú pre niekoho aj fantasmagoricky :).
         Ono tú vážnu debatu, ktorá tu beží, treba trochu odľahčiť, lebo začína byť miestami “trochu trhnutá”.

         • 36.1.1.1.1.2.1.1.1
          kyslík says:

          Netreba byť prehnane skromný ….skleník by bol ponad celu Trnavu , nielen pod hradbami. A možno keď to do myslíme aj celý kataster…aby sme si vedeli dopestovať aj banány a iné tropické ovocie..a úroda 3x do roka:)
          A na vstupoch do nášho ” raja” budem vyberať mýto, ako správne kráľovské mesto…

         • 36.1.1.1.1.2.1.1.2
          Start up2 says:

          Obchodníci s emisiami by si tiež prišli na svoje. Taký skleník s S-L-J by likvidoval oxid uhoľnatý. A to je skutočná pointa obchodovania s emisiami. Ani schránkovú firmu napojenú na donorov politických strán by nebolo treba :)

          • 36.1.1.1.1.2.1.1.2.1
           Up-Start says:

           Nezabudnite na keramikárov a betonárov ktorí budú vyrábať tie koflíky na cirkulujúcu vodu. Človek by neveril, koľko ľudí taký S-L-J jaseň na produkciu kyslíka zamestná :)

       • 36.1.1.1.1.2.2
        kyslík says:

        Super že si tu – bez vody ten raj nedáme :) ….a ta nevybusna koncentracia taktiež fajn…stále to tu iskrí

        Vodná para…tropy by boly super…teplucko celý rok, pod hradbami palmy a ta pohodička na terasach v kaviarničkach …len trocha viac vody by to chcelo na plávanie :) …iniciatorka petície už plánuje zbúrať družbu pokiaľ sa majú opraviť hradby a tam by sa mohlo vytvoriť také malé trnavske ” more” pokiaľ sa pripoja aj sodík a chlór :)

 37. 37
  juraj says:

  Vážení “mestodržitelia” ako vidíte, pospolitému ľudu záleží na tom, čo sa v meste deje a ako mesto vyzerá. Myslím, že ignorácia a sebestrednosť nemá v tomto dianí miesto. Mnohí môžu nadobudnúť dojem, že diskutujúci JF predstavuje svojou rétorikou a postojmi jednotný názor celého osadenstva radnice. Verím, že tomu tak nie je a že to, že sme Vám dali svoj hlas nebola chyba, ktorú by sme mali neskôr naprávať. Už som to tu raz spomenula nie je to moja myšlienka, ale myslím, že vysoko aktuálna v každom období.
  ” Nech dôjdeš vo svojej kariére akokoľvek vysoko, mysli na to odkiaľ si vyšiel a správaj sa tak, aby si sa mal kam vrátiť. Z opice urobila človeka práca, nie politická strana.”

  • 37.1
   Juraj Fuzak says:

   Z teba zas mozu mnohi nadobudnut dojem ze mas rozdvojenu osobnost, kedze ako uz som to tu raz SPOMENULA, hmm juraj neviem neviem, treba si davat pozor pod ktorym nickom prave pises…

 38. 38
  juraj says:

  Ale Ty detektív, pozri si to ešte raz, nesprávne: Už som to tu raz spomenula nie je to moja myšlienka…
  správne: Už som to tu raz spomenul a nie je to moja myšlienka…
  Stačí Ti to takto ? Vidíš tú chybu? Takže tak, ale ak by si to chcel prekonzultovať osobne bez chýb, rád sa zúčastním jedného z mnohých Tvojich stretnutí s voličmi .
  Ale vôbec si ma neprekvapil, nič k veci .

 39. 39
  nový účastník says:

  Je to maratón! Vidím to tak, že zo strany pána primátora sú jasne porušené rozpočtové pravidlá, lebo to, čo on začal na Hlbokej, by malo mať takýto postup: názov stavby, zviditeľnenie hradobného opevnenia, investičná akcia, ktorá by mala byť schválená mestským zastupiteľstvom. Stavba by mala pozostávať z nasledovných etáp: vypracovanie projektovej dokumentácie – výrub stromov, výsadba nových stromov, oprava hradieb, nasvietenie hradieb. Myslím, že keby to bolo takto predložené do jednotlivých poslaneckých klubov, na mestské zastupiteľstvo by sa to ani nedostalo, pretože akcií ďaleko dôležitejších je v tomto meste podstatne viac ako zviditeľnenie hradieb na Hlbokej. Ako vo svojom príspevku skonštatoval pán Klimo, že mesto riadi nezamestnaný fluktuant, ja by som doplnil, že aj nekompetentný.

  • 39.1
   Juraj Fuzák says:

   Ja to zas vidim tak ze projekt obnovy hradieb je v rozpocte na rok 2017 a schvaleny zastupitelstvom. Po schvaleni rozpoctu sa nasledne bude verejnou sutazou hladat dodavatel a az potom moze byt oznacenie stavby. Vyrub stromov respektive povolenie na vyrub je dlhotrvajuci proces, ktoreho sa mozu obcianske zdruzenia zucastnovat, pripomienkovat ho a pod. Tento proces trva zhruba rok. Vo Februari 2016 bol na uradnej tabuli tento zamer vyveseny a takisto prezentovany v miestnych mediach. Z poslancov to pripomienkoval na februarovom zastupitelstve poslanec Mraz s tym ze by sa o tom mala informovat verejnost, co sa aj stalo. To ze to nebolo v miestnom VMC je otazka na miestneho predsedu pana Piknu, ktory za predsedovanie bere peniaze.

   Cize cakom prask, povolenie na vyrub trva zhruba rok cize od februara 2016 do januara 2017. V decembri 2016 sa schvalil rozpocet na rok 2017, kde je polozka obnova hradieb a nasvietenie a aj s touto polozkou aj suvisi vyrub. Cize rok sa s rokom zisiel a mame aj povolenie na vyrub a aj peniaze v rozpocte na opravu hradieb. Zazrak doslova pri tolkej nekompetencii.

 40. 40
  nový účastník says:

  Prosím zverejniť – autora projektu, cenu projektu, celkové náklady na realizáciu projektu. Kedy, kde a komu bol tento materiál predložený, odsúhlasený. Pokiaľ by takýto materiál existoval, tak by sa mesto mohlo uchádzať cestou nórskych projektov, európskych projektov, projektov cezhraničnej spolupráce o finančné prostriedky. Pokiaľ je to v rozpočte klasicky poschovávané, niečo tam, niečo tam, že iba detektív s dlhoročnou praxou a skúsenosťami je schopný sa k týmto materiálom dopracovať, potom sa na meste nič nezmenilo. A zbytočné sú výkriky “nie sme ako oni!” ( predchodcovia ). V praxi som sa ešte nestretol, že by spracovanie projektu nemalo totožný názov so samotnou stavbou.

  • 40.1
   Juraj Fuzák says:

   Tu najdes vsetko http://www.trnava.sk/sk/clanok/rozpocet-a-zaverecny-ucet-mesta.

   Trnava ma xy rokov jeden z najprehladnejsich rozpoctov zo vsetkych miest na Slovensku. Dopatrat sa k informaciam z druhych miest je doslova utrpenie. Struktura rozpoctu mesta Trnava je dlhodobo velmi prehladna, jednoducha a najdes v nej vsetko co potrebujes pokial to tam je.

   Cize neviem co znamena “klasicky poschovavane” ale k hradbam najdes polozky takto rozpisane a nemusis byt ani detektiv.

   • obnova mestského opevnenia – východná vetva pri múzeu 150 000 Mestské opevnenie – východná vetva (južný úsek) je z vnútornej strany lemované pozemkami vo vlastníctve súkromných osôb so zástavbou obytných budov. Pozemky pod mestským 16-3/1/72 v eurách Rozpočet na rok 2017 opevnením nie sú v celej dĺžke vo vlastníctve mesta, majetkovoprávne usporiadanie je však možné začať až po vypracovaní projektovej dokumentácie obnovy, z ktorej budú jasné plošné výmery pôdorysu hradieb. V roku 2016 bude zrealizovaná na základe statického posúdenia obnova mestského opevnenia z vonkajšej strany, po majetkovoprávnom usporiadaní bude možné zrealizovať etapovite i obnovu vnútorného líca mestského opevnenia, pri ktorom bude však nevyhnutné získať súhlas i majiteľov súkromných pozemkov. Suma na obnovu je uvedená odhadom, keďže nie je k dispozícii projekt, ale vzhľadom na predpokladaný rozsah úprav v zmysle vydaného rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Trnave a dĺžku riešeného úseku mestského opevnenia je reálna.

   • obnova mestského opevnenia – západná vetva 50 000 Z dôvodu nutnosti sanácie hradobného múru a odkopaných základov krajský pamiatkový úrad požaduje spevniť svah priekopy promenády.

   • mestské opevnenie – ochodze 30 000 V rámci dotvárania mestského opevnenia je navrhnutá čiastka pre sprístupnenie časti južnej vetvy pri juhozápadnej veži zároveň s využitím veže ako vyhliadky na časť mesta.

   • archeológia 50 000 V rámci prípravy stavieb v mestskej pamiatkovej rezervácii budú zabezpečované predstihové archeologické prieskumy a archeologické prieskumy riešených území. Z položky budú financované odborné archeologické práce, výkopové práce a uvedenie do pôvodného stavu.

   • realizácia prezentácie južnej vetvy opevnenia v amfiteátri a sprístupnenie juhovýchodnej nárožnej veže 40 000 Bude zrealizovaná prezentácia časti južného zaniknutého úseku hradieb v priestore amfiteátra a zároveň sprístupnenie juhovýchodnej nárožnej veže. Podkladom pre realizáciu diela bude projektová dokumentácia vypracovaná v roku 2016.

   • realizácia prezentácie archeologickej lokality karner pri kostole sv. Mikuláša 50 000 Bude komplexne zrealizovaná prezentácia celej lokality príkostolného priestoru bývalého cintorína, prekrytie a sprístupnenie karnera a prezentácia všetkých zaniknutých podzemných architektúr. Podkladom na realizáciu bude projektová dokumentácia vypracovaná v roku 2016.

   • iluminácia hradby – východná vetva od Bučianskej 54 000 Na základe výsledkov skúšok spôsobu iluminácie na vybranom úseku hradieb v auguste a septembri 2016 za účasti zástupcov Krajského pamiatkového úradu Trnava a vedenia mesta bola v októbri 2016 vypracovaná realizačná projektová dokumentácia. Po odsúhlasení projektovej dokumentácie a vydaní stavebného povolenia bude vyhlásená súťaž na dodávateľa.

   • 40.1.1
    Kamil Schultz says:

    Fiha, takze ked sa to Fuzakovi hodi do diskusie, tak je ochotny aj nepriamo priznat, ze to byvale vedenie robilo aj dobre veci. Napr. s rozpoctom. :D

    Trnava ma xy rokov jeden z najprehladnejsich rozpoctov zo vsetkych miest na Slovensku. Dopatrat sa k informaciam z druhych miest je doslova utrpenie. Struktura rozpoctu mesta Trnava je dlhodobo velmi prehladna, jednoducha a najdes v nej vsetko co potrebujes pokial to tam je.

    • 40.1.1.1
     5ulo says:

     Kamil, vzdy si najdes dovod na akykolvek utok, vsak? Ak ti niekto vytrie zrak, ako vyssie JF, tak proste nieee to nemoze byt, musis dalej buchat pastou do stola a najst nejaku dalsiu vytku, ci narazku.
     Nikto tu nikdy nenapisal, ze minula garnitura robila LEN zle veci. Jasne, ze porobila aj dobre, ale zial, veci sa maju tak, ze tie najvacsie preslapy typu pozemky za euro alebo 3 miliony na prekladky cudziemu cloveku zaslepili vsetky dobre skutky. Z tematickych dobrych “skutkov” spomeniem napr. hradby a ich prostredie na Hlbokej kusok od krizovatky Spacinska / Rybnikova..
     Naozaj by to bolelo neodpovedat na vycerpavajucu a vysvetlujucu odpoved jednoduchym a prostym DAKUJEM ?

   • 40.1.2
    Furro says:

    Za 150000.- chceš opraviť hradby východnú stranu? To som zvedavý na ten zázrak.

 41. 41
  nový účastník says:

  Pán Fuzák, pokiaľ ma oči neklamú, nemáte rozpočet, veci nie sú majetkoprávne vysporiadané, nemáte archeologické prieskumy, máte len veľkú chuť niečo robiť. A v tom budovateľskom nadšení ste zvolili postup úplne opačný. Keďže zámerom je vyrúbať 211 stromov, tak ste ich mali 211 vysadiť v danej lokalite, starať sa o ne tak, aby nebola úspešnosť ich prijatia len 10%, vysvetliť občanom danej lokality svoj zámer a nezvalovať to na pána poslanca Piknu. V podstate Vy a Vaši kolegovia ani neviete, čo chcete, kam kráčate a kam prídete. Poprosil by som pani Iniciátorku petície o pozorné preštudovanie materiálov, určite ste lepšia odborníčka ako ja a verím, že to dotiahnete do úspešného konca.

  • 41.1
   Juraj Fuzák says:

   Pokial ma oci neklamu nakopiroval som ti sem polozky z rozpoctu, cize cuduj sa svete rozpocet mame. Na to aby si mohol majetkopravne usporiadavat pozemky musis mat peniaze a cuduj sa svete aj rozpocet. Pokial ma oci neklamu tak nie pri vsetkych projektoch je treba majetkopravne usporiadavat ale iba pri jednom. Pokial ma oci neklamu tak juzna vetva pri amfiku sa moze robit, navsvetlenie vychodnej vetvy sa moze robit a cuduj sa svete vdaka tomu ze mame rozpocet.

   Ja neviem odkial mas tych tvojich 10% prijatia a ani ma bludy nezaujimaju, co je vsak smutne je to ze si vypytas rozpocet lebo si si isty ze vsetko je poschovavane a bude to nejaka habadura. Clovek ti sem nakopiruje polozky z rozpoctu a aj link na cely rozpocet a aj tak tu hovoris o tom ze to vlastne neni rozpocet a vsetko je zle. Niekedy sa musi clovek fakt postipat ci sa mu nesniva len.

 42. 42
  juraj says:

  Pokiaľ mňa zmysli neklamú, tak mi z toho celého vychádza, že spor sa týka dvoch rovín. Jednou je samotný výrub stromov, s čím súdny človek nemôže súhlasiť a to nemusí byť žiadny ortodoxný enviromentalista. Lebo aj detičky sa v škole učia, že stromy čistia vzduch a to tým, že vdychujú oxid uhličitý a vydychujú kyslík. Teda tento súvislý pás funkčnej zelene v strede mesta má nemalý význam pre nás všetkých. Napriek tomu, že si históriu veľmi vážim, v tomto prípade by mali stromy dostať prednosť. To my hovoria moje zmysli, mrzí ma, že zmysli politikov sú ovplyvnené silou moci, ktoré dostali od ľudí .
  Druhou rovinou je otázka finančná. Úplne mi absentuje snaha pokryť podobné projekty z iných zdrojov ako z rozpočtu mesta, resp. úveru. Chápem, že to je najľahšia cesta pri tomto zložení, ale nie vždy je tá najľahšia cesta tá najlepšia. Sú na Slovensku dediny, kde o polnoci vypínajú verejné osvetlenie a starosta behá s traktorom, aby ušetril za odhŕňanie snehu. Tam by som chcel niektorých vidieť, ako by to robili oni.

  • 42.1
   5ulo says:

   Suhlasim s tym, ze tie stromy su potrebne, suhlasim ale aj s odkrytim hradieb. Peter Klimo vyssie napisal nieco, s cim sa plne stotoznujem – vysadit stromy naproti, pockat minimalne rok, ci sa vsetky ujmu a potom zacat s odstranovanim naletovin a stromkov. A urcite by som to nenechal ako holu plan.
   Takisto vyssie “novy ucastnik” spomenul norske fondy, financovanie z EU a projekty cezhranicnej spoluprace.. kym davaju, treba brat :)

   • 42.1.1
    Jozo says:

    . …ten pas na druhé straně je potrebný, takisto sa da rozvíjať Park za daňovým úradom.
    – termín výsadby NAHRADNEJ vysadby- najskôr sa rube, potom sa sadí…tie stromy by sa nedali najskôr dodatočne uznať.
    – v každom prípade je treba plochu nejako dokoncit .
    – financovanie je treba kombinovať aj s ostatnými zdrojmi, eurofondy , norske fondy by boly super, otázka znie akým zposobom sú skutočne prerozdelovane

 43. 43
  peter tt says:

  Ked boli hradby postavené, aby ochraňovali mesto, tak široko-ďaleko nebolo pri hradbách žiadneho stromu. Čisto z praktických, vojenských dôvodov. Samozrejme, že dnes žijeme v inej dobe. Tie stromy, čo tam sú, mnohé spôsobujú zavĺhanie hradieb, narušujú koreňami základy hradieb. Vôbec nie sú esteticky ani systematicky, ani účelovo vysadené tak, aby mali nejaký význam. Ak si mám vybrať, či budú hradby zakryté náletovými stromami, alebo či budú odprezentované tak, ako ich videli ľudia pred 200 rokmi, vyberám si tú druhú alternatívu. Keď sa pozriete od Bučanskej, prípadne keď prejdete po Hlbokej, vidíte starú vedutu Trnavy, iba z tejto strany je vidieť Trnavu taká, aká bola pred 200 rokmi, bez nových budov, iba kostolné veže a klasické sedlové strechy. Preto opravme hradby po celej dĺžke, dobudujme ich a ich okolie do podoby, akú mali v minulosti. Prečo zakrývame túto jedinečnú časť, kde je vidieť celý hradobný systém stromami? Stromy, ktoré tam dnes rastú, tam nemajú tam čo robiť. Dajte si do google “hradby nymburg” a uvidíte, ako sa dajú krásne odprezentovať. http://www.navzduchu.cz/user-gallery/polabi/nymburk18.jpg
  To, že dal primátor Bročka vyrúbať stromy okolo hradieb urobil správne rozhodnutie, a má moju podporu.

  • 43.1
   Iniciátorka petície says:

   Peter TT, stromy neboli vyrubane iba blizko pri hradbach, ale v celom useku od hradieb az po chodnik. Chodte sa pozriet na Hlboku od krizovatky s Rybnikovou ulicou a na mnohych aroch zostala iba hola plan. Vacsina vyrubanych stromov nijako svojimi korenmi neohrozovala hradobne mury.
   A bolo by dobre, keby ste si uvedomili, ze pred 400 rokmi tu v Trnave ani ziadne sidliska ani panelaky. Znamena to, ze mame teraz dat zburat vsetky panelaky a vsetky sidliska iba preto, ze pred 400 rokmi tu neboli ? Alebo mame odviezt na vrakovisko vsetky auta, a budeme po meste chodit na vozoch tahanych konmi ? Teraz sa pise rok 2017 a bolo by dobre, keby ludia zacali zit v realite. Okrem toho, preco pouzivate Vas pocitac a mobilny telefon, ked pred 200 rokmi nic take este neexistovalo ? Prepacte, ale vasa argumentacia ohladom vyrubu stromov je iracionalna.

   • 43.1.1
    Iniciátorka petície says:

    oprava – “A bolo by dobre, keby ste si uvedomili, ze pred 400 rokmi tu v Trnave NEBOLI ani ziadne sidliska ani panelaky. Znamena to, ze mame teraz dat zburat vsetky panelaky a vsetky sidliska iba preto, ze pred 400 rokmi tu neboli ?

    • 43.1.1.1
     Jozo says:

     …a ak sa smiem spýtať : aká je vlastne vaša profesia a vek ( pre upresnenie psychologického profilu)

     • 43.1.1.1.1
      Iniciátorka petície says:

      Jozo: No, keď ste taký zvedavý, tak sa nám môžete predstaviť celým menom a priezviskom – ako sa voláte, koľko máte rokov a akú máte profesiu.

      • 43.1.1.1.1.1
       Jozo says:

       …ten psych. profil bol sarkazmus :)

       – tu nejde o mňa, je to vaša petícia a preto je dobré vedieť kto za ňou stoji, akú má odbornosť, čemu sa venuje, ako sa angažuje, čeho už dosiahol….nielen vás ale aj vašich kolegov z petičného výboru, je to o zvýšení dôveryhodnosti predkladatelov

    • 43.1.1.2
     kyslík says:

     Argumentačná núdza? ….po smrti v dôsledku chýbajúceho kyslíka prechádzame na obavy zo zburania panelákov, sídlisk a návratu ku koňom? …z dôvodu výrubu 200-300 naletových drevín? …a čo keď prídu imigranti? Apokalypsa?

   • 43.1.2
    architekt says:

    …zkuste si pozrieť aké sú základné prvky urbanistickej kompozície…. silueta, dominanta, pohľadová kompozičná os, otvorienie priehľadov, apod.
    …pokiaľ chcete hradby otvoriť pohľadom z hlubokej ulice – musíte v niektorých úsekoch urobiť priehlad – odstrániť rušiace prvky (napr. stromy) v celom profile! nepomôže iba výrub v hornej časti kde stromy ako píšu narúšajú hradby, ale v určitých úsekoch je treba isť až po cestu.
    http://www.uur.cz/default.asp?ID=4738

   • 43.1.3
    Jozo says:

    …fakt racionálna úvaha s prvkami kritického zmýšľania :)
    – cestujete? Už ste navštívila aspoň niektoré zachovalé historické mesto v Európe, ktoré si udržiava svoje pamiatky a súčasne je plné života ? Ak áno, tak nechápem tento váš emotívny demagógicko iracionalny prejav ….a ak nie, tak doporučujem sa ísť pozrieť ze to funguje, a tieto mesta sú obľúbené u ich obyvateľov ako aj u ich návštevníkov pre ich atmosféru ….

    • 43.1.3.1
     Iniciátorka petície says:

     Vážený pán Jozo, ak tu má niekto demagogicko iracionálny prejav, tak ho uzriete, keď sa pozriete do zrkadla.
     Upozorňujem Vás, že si neželám, aby ste ma tu urážali.
     Ja chápem, že sa cítite ako hrdina, keď sedíte za počítačom, a verbálne útočíte na ženu s cieľom ponížiť ju a zosmiešniť, ale je to z Vašej strany značne nekorektné. Už som Vám tu niekoľkokrát napísala, že s Vami nemám o čom diskutovať, ale ako vidím, Vy nedáte pokoj a vyrývate ďalej. Ak sa nudíte, alebo máte chuť sa s niekým hádať, nájdite si na to iný objekt – nie mňa.

     Počas svojho života som navštívila viacero krajín a miest so zachovalými historickými pamiatkami, ale v žiadnom zahraničnom meste som sa nestretla s tým, že by tam devastovali mestskú zeleň a stromy takým spôsobom, ako sa to deje v Trnave.

     • 43.1.3.1.1
      Jozo says:

      Milá pani, pokiaľ sa vás dotkli niektoré moje slová …tak sa zo sdrca hlboko ospravedlňujem .
      Na druhej strane som viac menej použil iba váš expresivny slovník,aj to v redukované podobe, ktorý ste použila vy vo svojich vyjadreniach smerom k iným, ktorí nesúhlasia s vami alebo s vašou petíciou…a verbálny útok na ženu? Nie je emancipacia? Vy útočite na mužov keď majú iný názor, ale vám kritika vadí…
      …k zrcadlu, Y/I a pod …prečo riešiš triesku v oku svojho brata a nevidíš brvno vo svojom oku?

   • 43.1.4
    5ulo says:

    pustme atomofku na trnavu, zburame komplet historicke centrum na jednu supu a mozme stavat nanovo ako kedysi v Hirosime.. budeme tak najmodernejsie mesto na Slovensku…
    .. vlastne sorry.. v Hirosime si aspon cenia to, co tam prezilo tu nuklearnu exploziu.. historiu si treba tiez ctit
    http://visithiroshima.net/images/index/slider_dome.jpg

 44. 44
  Iniciátorka petície says:

  Juraj Fuzak: Pisali ste o majetkopravnom vysporiadani a rekonstrukcii hradieb. V suvislosti s tym sa chcem spytat na to, ake ma mesto Trnava plany s nehnutelnostami, ktore stoja na kopci nad stromovym hajom na Hlbokej ulici v casti od City amfiteatra az po most k poliklinike ?V prvej casti od City Areny su hradby-potom sa usek hradieb konci a miesto hradieb su tam postavene stare rodinne domy, ktore stoja na sukrmomnych pozemkoch, ktore prepokladam nie su majetkom mesta. Tak Vas chcem poprosit, keby ste nam vysvetlili tlili, ake zamery ma mesto v tejto lokalite a co konkretne mate na mysli pod pojmom “majetkove vysporiadanie” v suvislosti s tymito starymi domami ? Mesto Trnava chce odkupit od majitelov tychto starych rodinnych domov pozemky aj s tymi starymi domami, zburat tie stare domy a pocas rekonstrukcie hradieb tam postavit hradobny mur, tak aby hradobny mur tvoril suvisly usek od Amfiteatra az po most k poliklinike ? Alebo tam mesto tie stare domy stojace nad stromovym hajom ponecha ?

 45. 45
  Jozo says:

  navrhujem spraviť si tu medzi diskutujúcimi taký malý priezkum odbornosti

  PALEC HORE – dajte diskutujúci ktorý sa podobnej tematike profesne venujete ako napr. URBANISTA – ZÁHRADNÝ ARCHITEKT- ARCHITEKT – DENDROLÓG- OCHRANA PAMIATOK

  PALEC DOLE – dajte diskutujúci ktorý máte inú profesiu ako sú uvedené hore …

  Prečo ma to napadlo: …myslím si že podobná problematika – nájsť správne, optimálne riešenie by mala byť ponechaná odborníkom, v tomto prípade niekolkým, ktorý dajú spoločný konsenzus.
  – my ostatný, “laikovia” môžme mať svôj názor na vec, z pohľadu občanov…ktorý tu žijú a zaujímajú sa o prostredie v ktorom žijú … no bolo by dobré vedieť, vzhľadom na búrlivu debatu pod týmto príspevkom kolko je medzi nami aj dikutujúcich odborníkov,… :)

  • 45.1
   Iniciátorka petície says:

   Jozo: Ja by som Vám navrhla, aby ste si doštudovali základy slovenskej gramatiky, aké Y/I sa píše v množnom čísle mužského rodu. Celkom by Vám to prospelo.
   Ako vidím, radi by ste umlčali diskutujúcich občanov. Ale uvedomte si, že tento článok, pod ktorým komentujete, je o petícii občanov, ktorí sú proti výrubu stromov, preto občania majú zaiste právo sa k tejto téme vyjadriť.

   • 45.1.1
    Jozo says:

    …vďaka za upozornenie, pokúsim sa :) …a chýbajúce / navyše čiarky, háčiky nevadia? …interaktívny telefón je niekedy rýchlejší :)
    …zkuste zasa vy vysvetliť ako ste došla k vašim záverom. Ako som podľa vás umlcoval diskutujúcich? Anketou kto je z diskutujúcich , čitateľov z oboru a koľko ja nás laikov? …zatiaľ 1:15…v prospech laikov.
    …o čom je tento článok si uvedomujem, a pokiaľ si prečítate moje príspevky tak zistíte že sú k tématu.
    – áno mám na výrub stromov na hlubokej v celkovom kontexte opačný názor, ktorý tu prezentujem….alebo je to podľa vás zle? Môžu sem písať pod článok o vašej petícii iba občania čo s vami súhlasia? A všetci ktorí s výrubom súhlasia sú automaticky vo vašom ponímaní barbari, lebo si podla vas neuvedomujú hodnotu stromov, princípy fotosyntezy, vplyv stromov na mikroklima v meste, stav životného prostredia v meste kde nám chýba takmer 370ha parkov, lesoparkov….a pod. ?
    Argumenty z druhého brehu nevnimate, lebo ste vo stavu ” precitnutia” objavila ste pravdu, a snažíte sa ju presadiť bez ohľadu na okolnosti. Mesto je zložitý systém a jeho plánovanie, rozvoj , prevádzka je o nalezení konsenzu medzi mnohými faktormi, ktoré jeho život ovplyvňujú. Treba vidieť ty veci z nadhľadu, v širšom kontexte…v meste to je často o volbe, co je v danom prípade prioritnejsie, podstatnejšie pre fungovanie celku.
    …taktiež výkon štátnej správy má svoje dane pravidlá, a vďaka demokratickému zriadenie je možné v posledných 28 rokoch pre občany opätovne vstupovať do rôznych konaní.
    No aj to ma svoje pravidlá.
    Možnosť vyjadriť sa k zámeru výrubove tu bola pre všetkých- minulý rok počas konania. Tu možnosť ste nevyužili, a neda sa vyhovárať na to, že ste si toho nevšimli….az teraz. S podobnou logikou by mohol ktokoľvek kedykoľvek si to uvedomi požadovať zostavenie alebo zmenu rozbehnutých procesov, stavieb…iba preto ze sa zobudil a zistil , ze sa mu to nepáči….myslíte si, že by sa podarilo ještě niečo vôbec postaviť, opraviť? ..vždy sa nájde skupina občanov ktorí by to chceli inak.
    – samotná petícia vám taktiež z odborného hľadiska argumentačne pokulhává…co sa da pochopiť vzhľadom na skutočnosť ze to nie je obor nikoho z organizátorov. Poburuju vás skutočnosti ktoré sú normálne, a svoju frustráciu prenášate ďalej, bez dokladneho si nastudovania merita veci, ako napr. Prečo je povolenie iba na 211 stromov, ale pilcici vám povedali ze majú objednávku na cca 300. …pri neznalosťi problematiky vás napadne- podvod, so znalosťou jednoduchý fakt ze nie na všetky stromy je nutné povolenie ich vyrubat, a preto v povolení neboli – napr. Invázne dreviny definované zákonom, ktorý dáva vlastníkovi pozemku súčasne aj povinnosť ich zo svojich pozemku odstrániť aby nedošlo k ich ďalšiemu šíreniu.
    Rad by som vám navrhol zkuste sa nad tým územím zamyslieť komplexne, a vziať do úvahy aj ďalšie aspekty,funkcie, význam ktorá ťa plocha má v organizme mesta- nie len stromy…o tom je plánovanie mesta, a taktiež schopnosť viesť interdisciplinarny dialóg…. konštruktívne.

 46. 46
  bubo says:

  Ešte vás to baví ?

 47. 47
  juraj says:

  Navrhujem založiť rubriku “BÚTĽAVÁ VŔBA” bude to mať ten istý efekt.

 48. 48
  Palo says:

  Stav dnes: 54 podpisov

  Peticny vybor:
  Mgr. Matúš Sitár, PhD. – Trnava
  Mgr. Eva Olachová, PhD. – Trnava
  Andrej Krippel – Trnava

  Ich odbornost pri mene nie je zatial uvedena.
  Asi nie je potrebna.

  • 48.1
   Iniciátorka petície says:

   Palo: Ako vidím, ani ste si nedali tú námahu, aby ste si prečítali text petície. Je tam jasne uvedené, že petícia prebieha okrem online-petície aj formou vytlačených hárkov, kam sa ľudia fyzicky podpisujú, tam sa podpísalo podstatne viac ľudí ako na online petíciu.

   • 48.1.1
    Jozo says:

    …ta odbornosť, alebo uvedenie vašich doterajšich aktivít na ochranu životného prostredia ako organizátorov petície by boly fajn, keby ste mali uvedené …pokiaľ majú ľudia veriť / prikloniť sa k vášmu názoru….pripadne aj meno a odbor vášho renomovaného odborníka v obore…..tak aby ľudia vedeli na základe akých odborných názorov, zkusenosti , argumentov k danému problému pristupujete, a že sa v problematike orientujete.

   • 48.1.2
    Palo says:

    Podstatne viac… ludi vas ziada, aby ste uviedla, comu sa venujete… teda okrem peticie…
    Ake je vase pracovne zameranie?????

    • 48.1.2.1
     juryjgagaryn says:

     Kľudne môže byť aj kozmonautom, petíciu môže písať kto chce.
     Ty máš aké vzdelanie, že ideš posudzovať niečie vedomosti a schopnosti?

     • 48.1.2.1.1
      Kamil Schultz says:

      A vševedko Fuzák má aké vzdelanie keď sa vyjadruje quasifundovane ku všetkému?

      • 48.1.2.1.1.1
       juryjgagaryn says:

       všetko:)

      • 48.1.2.1.1.2
       Jozo says:

       Splietas jablká s hruškami …od každého poslanca, ktorého sme si demokraticky zvolili by som očakával, bez ohľadu na jeho profesiu, že počas obdobia kedy je zvolený sa pokúsi rámcovo zorientovať v problematike o ktorej hlasuje, tak aby vedel hlasovať zodpovedne. …nie je už doba “renesančných ludi” , aby sa stal v dnešnej profesne špecializovanej dobe odborníkom na každé téma,…. rámcový prehľad, kritické uvažovanie, selský rozum a istý nadhľad sú dostatočne na to aby sa vedel inteligentný človek zodpovedne rozhodnúť. …v tomto kontexte nie je potrebná jeho profesia- mal by mať, ako poslanec prehľad o všetkom čo sa na meste rieši.
       …inak fakt nechápem tvoju takmer obcesiu JF alebo Brockom…:) …na Fuzakovi treba oceniť to ze sa zapája aj do podobných ” anonymných” diskusií, aj keď to vedie u časti haterov k neustálemu napadaniu akéhokoľvek jeho komentára…no niet na konštruktívny prístup k diskusii :)

     • 48.1.2.1.2
      Jozo says:

      …môže byť aj kozmonaut…to im nikto neberie:) …len pokiaľ idú podávať petíciu, ktora shadzuje konsenzus odborníkov, a legitímne ukončený správny proces, ktorý bol bez pripomienok…tak by som očakával po odborné stránke silné argumenty….trochu inú doveryhodnost bude mať petícia iniciovana odborníkmi ako niekym ktorý sa danej problematike nevenuje profesne a ani ako dobrovoľník, a je to založené iba na jeho pocitoch a emóciách…o to väčší zodpovednosť by mali mať ti, čo ju podpisujú, aby si sami kriticky vyhodnotili fakty, pretože sa nemôžu spoľahnúť na odbornosť predkladatelov petície….pokiaľ sú napr. Kozmonauti v našom prípade.

      • 48.1.2.1.2.1
       juraj says:

       Nechápem, prečo sa stále niekto oháňa odbornosťou a argumentami, že len názor odborníka je správny. Veď títo “neodborníci” predsa neriešia stavbu domu, alebo mostu, ale len vyjadrujú svoje pocity z vyrúbaného hájika . Chodím po slovenských horách a tam kde pre pár rokmi bol krásny les, sú dnes holé pláne, hory vyzerajú ako zle ostrihané a oholené hlavy.
       hrozný pohľad, ten kto si to všíma, vie o čom hovorím. A to nie som žiadny odborník. Pohnútky tohto bezhlavého výrubu sú každému jasné, peniaze nadovšetko. V Bratislave sa rúbali stromy kvôli pozemkom, na ktoré má zálusk developer. Aké aké silné pohnútky majú kompetentní v Trnave som stále nepochopil. Nie je to len ješitnosť, že my sme to vymysleli a chceme to takto a hotovo ? Je otrasné, keď náš primátor nazve snahu jeho voličov o zachovanie kúska prírody hystériou a jeho blízki zosmiešňujú ostatných obyvateľov Trnavy s iným názorom.

       • 48.1.2.1.2.1.1
        • 48.1.2.1.2.1.1.1
         juraj says:

         Paráda, kedy si tam bol ? Len potom nezabudni Googlakom povedať, nech urobia nové zábery Trnavy, keď už budeme mať konečne viditeľné hradby.

       • 48.1.2.1.2.1.2
        Jozo says:

        Juraj …lebo ten hajik, keď sa nachádza v centre mesta treba vnímať v kontexte…nie je možné sa zamerať iba na stromy, a zabudnúť na ďalšie funkcie …ako som písal vyššie v meste je to zložitejšie, treba zohlednit viacero faktorov.
        Keby bol taký istý hájik na inom mieste, tak by rozhodovanie o výruboch bolo iné …no aj tak by boly na odstránenie bez akejkolvek debaty invázne rastliny (požaduje zákon), choré a nemocné jedince čo predstavujú bezpečnostné riziko a opodstatnené sú aj výchovné prebierky v poraste…
        – netreba sem miešat stav slovenských lesov ( a princípy ich pestovania) – centrum mesta nie je les, platia iné pravidá, ako aj porovnávať divoké výruby v BA kvôli developerovi.
        – ja osobne nemám s vedením mesta, MsU nič spoločné, ani nie som členom lepšej Trnavy …no aj tak ako občan TT súhlasím s výrubom, …a taktiež mi vadí keď ludia ktorí sú proti výrubu zosmiešňujú, napádajú tých čo majú opačný názor :)

  • 48.2
   google says:

   palo, keď nie je vôla pomôže google :

   Peticny vybor:
   Mgr. Matúš Sitár, PhD. – FILOZOF, vyučuje morálnu a politickú filozofiu v Kolégiu Antona Neuwirtha
   Mgr. Eva Olachová, PhD. – PSYCHOLÓG
   Andrej Krippel – študent MTF STU, Počítačová podpora výrobných technológií

   • 48.2.1
    Peter Klimo says:

    Juro ked sa tu uz predstavuju osoby a osadenstvo daj aj ty kvalifikaciu ;)

    • 48.2.1.1
     Juraj Fuzak says:

     Ja? Ja mam Obchodnu Akademiu v Trnave, ale to je easy dostupna info, mas to napriklad na mojom profile na Linkedin. To nemoze byt pre tak skuseneho guglica informacii ako si ty ziadny problem zistit 🙈🙈🙈

    • 48.2.1.2
     Juraj Fuzak says:

     este sa ti musim ospravedlnit, ma teraz napadlo… ked budes ten profil moj pozerat tak uz nepracujem v spolocnosti Johnson Controls ale v spolocnosti CBRE Outsourcing, aby si mal komplet info 😳😳😳

   • 48.2.2
    odborník says:

    Všetko statici a odborníci na danú tému

 49. 49
  simon says:

  Argumenty oboch strán, ktoré sa používajú za alebo proti, sú pravdivé, ale nevystihujú podstatu problému. Hradby z východnej strany mesta sú asi najviac poznačené vývojom, keď už neboli potrebné. Argument pána primátora, že nikdy neboli prelomené, a z toho dôvodu si zaslúžia našu zvýšenú pozornosť, je výkrikom človeka v stave absolútnej núdze. Podľa mńa celý problém spočíva v tom, že mal byť vypracovaný nejaký projekt, ako to už viacerí spomenuli, spraviť nejakú odhadovanú cenu, čo by to celé stálo, predstúpiť s tým pred občanov mesta, alebo minimálne pred mestské zastupiteľstvo a tí by sa vyjadrili, či to za tie peniaze stojí alebo nie. Alebo sa vydať cestou získavania finančných prostriedkov z iných zdrojov a nie hľadať podporu v riaditeľovi Krajskej pamiatkovej správy. Či sa nám to páči alebo nie, všetko je to len a len o peniazoch, a keď sa už páni chcú tak vehementne prezentovať cez históriu, nech aspoň v digitálnej forme prinesú do Trnavy dokumenty trnavskej univerzity presídlenej do Budapešti, alebo zalobujú o výstavbu štátneho vojenského archívu a uvoľnenie starej budovy trnavskej univerzity, ktorú keby sa podarilo zrekonštruovať a presídliť tam súčasnú TU, to by až všetkým na Slovensku padla sánka. Z jej historických múrov by na všetkých vyžarovala dôležitosť a nadčasovosť mesta Trnava.

 50. 50
  Palo says:

  Spojenie filozofa + psychologicka + it-ckar = peticia na Hlbokej.
  Podivny je iba fakt, ze im trvalo cely rok, kym sa rozhybali. Oznam bol uverejneny na zaciatku februara 2016 a teraz je februar 2017. Co robili cely rok? Dnes je to uz aj tak niektorym stromom jedno. Boli orezane. Od zeme. Napokon je zaujimave, preco vlastne hradby na niektorych miestach tak velmi vlhnu. Co to sposobuje, to je otazka.

  • 50.1
   !!!!!! says:

   “Ic do rici” aj so svojimi úvahami, pako jeden. Kto je na toto zvedavý. Petície môže dávať hocikto. Ty odprezentuj svoje vzdelanie. Pravdepodobne si netolerantný despota bez vzdelania a zakomplexovaný trtko, keď tu točíš stále dokola tie svoje debilné otázky!!!!!

   • 50.1.1
    Palo says:

    Nekric. Kto je na to zvedavy, ked nam tu takto farbisto opisujes svoje vlastnosti aj rodinne vztahy. Nikto.

    • 50.1.1.1
     emil says:

     A tebe kto dal tebe kompetenciu hodnotiť iniciátorov petície, ktorí mali odvahu sa predstaviť?
     Ak ideš niekoho hodnotiť, tak sa láskavo predstav aj ty a predveď svoje schopnosti. Dávať otázky vie skutočne každý “trtko”.

  • 50.2
   juraj says:

   Palo a Tebe podobní, začínam mať silný dojem, že nám tu vznikla nejaká skupina “lepších Trnavčanov” a náležite to dávajú najavo. Ako si vôbec dovolíš niekoho koho nepoznáš hodnotiť a znevažovať pre jeho názor. To nehovorím len o iniciátoroch petície, ale všetkých, ktorí sú za zachovanie hájika pod hradbami. Také primitívne argumentácie, že prečo sa rozhýbali až teraz a čo robili celý rok… No čo robili? Robili, ako každý normálny človek a nevystávali pri informačnej tabuli, aby sledovali, čo mesto nové vymyslelo. Reálne, kto z okruhu Tvojich známych chodí čítať informačnú tabuľu. No ja za seba poviem, že neviem. Ale že denne prechádzam po Hlbokej, tak je logické, že si všimnem, že sa tam niečo deje. A keď na prvý pohľad mi nejde do hlavy, prečo sú likvidované stromy, začnem sa o to zaujímať a to nemusím byť ani odborník .
   Prečo vlhnú hradby a domy v starom meste ? No asi preto, že sú tam stromy, aké ľahké. Treba ich dať dolu.

   • 50.2.1
    5ulo says:

    Pozri, kolko ludi je na FB, kolko ludi lajklo trnava-live, tt hlas a ine tt spravodaje vratane mesta, kolko ludi tieto portaly navstevuje aj bez FB? Nemusia chodit fyzicky k uradnej tabuli mesta, vsetko je online.
    Ja len tolko k tomu.

    • 50.2.1.1
     juraj says:

     5tulo, nechcem Ti brať ilúzie, ale známe pravidlo, že kto nie je na facebooku nežije ber s rezervou. Ono to zvádza k tomu, že keď sa človek pohybuje v nejakej komunite, alebo prostredí ovplyvňuje ho to do takej mieri, že nadobudne pocit, že všetci okolo sú stotožnení s jeho prostredím. Chcem tým povedať to, že na facebooku je obrovské množstvo ľudí, áno je to tak, ale to množstvo je relatívne v podmienkach mesta s prihliadnutím na vekovú sociálne zloženie obyvateľstva. Musíme myslieť aj na názor ľudí, ktorí nemajú prístup na internet resp. Facebook či už z dôvodu veku, sociálneho postavenia, alebo jednoducho si k tomuto výdobytku doby nenašli cestu. Berme prosím toto na vedomie a nevydávajme názor ľudí z Facebooku za názor celej Trnavy. Trnava má aktuálne cca 64.000 obyvateľov, bolo by zaujímavé poznať údaje o práce s netom a pod.

     • 50.2.1.1.1
      5ulo says:

      Chapem Juraj, ale na jednej strane sa pytas, kolko ludi chodi citat realne uradnu tabulu mesta, na druhej strane zas ze kolko ludi nechodi na internet (nebavim sa len o facebooku, to je jeden z kanalov).. Ako sa maju potom obcania dozvedat o aktivitach mesta? Mestsky rozhlas nefunguje, chysta sa nove trnavske radio, ktore bude sice podavat informacie z mesta, ale v akom mnozstve? Potom tu mame schrankovy toaletny papier bez respektu. Ako sa teda maju trnavcania dostavat k takymto spravam?

      • 50.2.1.1.1.1
       Juraj Fuzak says:

       o tomto planovanom vyrube sa pisalo minuly rok ked to bolo aktualne. Pokial v roku 2017 trpi niekto nedostatkom informacii tak je to len jeho chyba. Trnava-live, Trnavsky Hlas, My Trnavske Noviny, Trnavske Echo, Trnavsko, Mestska televizia, stranka mesta – online uradna tabula, zakon 211, organizacna struktura uradu na stranke mesta, informacie na prizemi mestskeho uradu, kontakty na 31 poslancov na stranke mesta, verejne vybory mestskych casti, odkaz pre starostu, fb primatora, fb lepsej trnavy, fb nase mestto… a to ma napadlo len teraz pri pisani. Je rok 2017…

       • 50.2.1.1.1.1.1
        Nie says:

        Pre tú studňu plnú informácií si v informačnom systéme mesta nepostrádateľný.Juraj tvoji oddaný poddaný.

 51. 51
  Peter Klimo says:

  ja trosku odbocim, na facebooku pana primatora, teda na tom oficialnom, popri fotke v pyzamku a fotke z dovolenky a ranajok sa v diskusii dozvedam ze URCITE bude v Trnave zavedena registracia automobilov, dokonca uz primator pozna vysku poplatku 2e.. ja neviem, nedavalo si mesto robit analyzu parkovania? uz je hotova? k comu to potom cele je ked uz primator vie co ako a kedy bude?
  ci je to zas ako obvykle taranie do vetra a skutek utek?

 52. 52
  Iniciátorka petície says:

  Petícia proti výrubu stromov na Hlbokej ulici v Trnave je petíciou občanov. Naša petícia občanov spĺňa všetky náležitosti, ktoré vyžaduje zákon. Ako vidím, stále tu prebieha snaha provýrubových prívržencov zhadzovať alebo zdiskreditovať ľudí, ktorí sú proti výrubu stromov na Hlbokej, a vykresľovať ich ako prihlúplych neodborníkov – čo je skutočne dosť úbohý pokus, keďže petíciu iniciovali a podporujú mnohí vzdelaní a inteligentní ľudia.
  Podľa zákona má právo zorganizovať petíciu ktokoľvek a nikomu sa nesmie brániť vo výkone petičného práva.
  Podľa zákona má byť v petícii určená osoba na zastupovanie v styku s orgánom verejnej moci, ktorá dovŕšila 18 rokov veku. V prípade, že je vytvorený petičný výbor, určujú tohto zástupcu členovia petičného výboru.
  Všetky tieto podmienky podľa zákona sme ako občania splnili.
  V zákone nie je nikde uvedené, aký druh vzdelania majú mať členovia petičného výboru – a zákon žiadne špecializované vzdelanie pre členstvo v petičnom výbore nevyžaduje.
  Bolo by dobré, keby tu provýruboví prívrženci prestali šíriť demagogické bludy a zavádzajúce informácie, ktoré iba svedčia o tom, že nepoznajú zákon.

  • 52.1
   hugo says:

   Po trojtýždňovej agitácii máte na FB 54 podpisov čo je blamáž na druhú, nepomohol vám ani farizej – statik Mráz, ani hnojomet istého novinára.
   My ostatní sme za to aby sa Hlboká a územie pod hradbami dali konečne do poriadku.
   Ďakujeme za vašu iniciatívu – už neotravujte !

   • 52.1.1
    Iniciátorka petície says:

    Hugo, podpisy sa zbierajú na vytlačených hárkoch, kde sa občania podpisujú a je tam omnoho viac podpisov ako na online petícii. Ale ako vidno, neprečítali ste si ani len znenie petície, kde je to jasne na internete napísané.
    Jediný, kto tu otravuje svojimi neznalosťami a komentármi dosvedčujúcimi nízke IQ komentujúceho ste vy.

    • 52.1.1.1
     Iniciátorka petície says:

     Odkaz pre nick “Hugo”:
     Toto je článok o petícii občanov proti výrubu stromov a občania majú právo tu vyjadriť svoje názory. Nie je už doba komunizmu, aby si ľudia, ktorí sa dostali k moci cenzurovali všetko, čo im nevyhovuje a zakazovali občanom vyjadriť svoj názor a nesúhlas. A nejaký anonym na internete nemá právo zakazovať občanom, aby vyjadrili svoj názor.

   • 52.1.2
    juraj says:

    Hugo, to je kto, “my ostatní”. Vy “lepší ” Trnavčania ? Lepší ako tí, ktorí majú iný názor ako Vy? Nemáš ani predstavu, aký je skutočný pomer ľudí za a proti, ja tiež nie a myslím, že ani primátor nie. Týchto pár ľudí čo sa tu vadí nemôžeš predsa považovať za smerodatný údaj. Žiješ tu vo virtuálnom svete a máš pocit, že hovoríš za všetkých a tešíš sa z každého palčeka hore. Možno dozrel čas, aby sa problém dostal naozaj medzi ľudí, lebo budú prekvapení, keď raz ráno vstanú a hlboká bude bez stromu. Potom bude naozaj neskoro. Potom sa môžete vrhnúť na topole na Rybníkovej, promenáde, kalvárii, aha tam nie, tam sú staré stromy pekné. Je to choré !

    • 52.1.2.1
     hugo says:

     My ostatní sme cca 65.000 trnafčanov, ktorí vašu politickú petíciu nepodporili a vy 54 podpisov na FB + neznámy počet na hárkoch ste vy neúspešný petičný výbor.
     Sme radi, že sme mohli spoznať niekoho kto vie aké má kto IQ a nie je anonym .

     • 52.1.2.1.1
      juraj says:

      Hugo, chcem Ti len povedať, že mi tvoje názory nestoja ani za ten “palček dolu”, lebo to by som ho musel dať tak hlboko dolu, že až …

      • 52.1.2.1.1.1
       hugo says:

       No a čo ?
       Juraj koho myslíš, že zaujíma tvoj názor a názor iniciátora (rky )?
       Odkaz pre nick ” Iniciátorka” možno Iniciátor :
       – neviem kto ti zakazuje vyjadriť názor, o komunizme sa ti asi sníva, tento web nie je cenzurovaný vďaka p. Pokornému, nikto ti nezakazuje vyjadrovať svoj názor, aj ty si anonym – prečo sa nepodpíšeš synak …

       • 52.1.2.1.1.1.1
        Rolf says:

        Hugo, rozmýšľam, či si obyčajný nasprostastý provokatér, alebo ťažký debil. V konečnom výsledku je to však úplne jedno.
        Sorry, ale na tvoje príspevky sa slušnejšie nedá reagovať.

        • 52.1.2.1.1.1.1.1
         ovčan says:

         Dobréé hugo dostal si ich kam si chcel sú vytočení, aspoň sme sa od Rolfa dozvedeli, že on je ťažký inteligent o čom svedčí jeho príspevok.

    • 52.1.2.2
     Jozo says:

     Juraj treba rozlišovať….nie je strom ako strom, a nie je miesto ako miesto. ….starý dub, Lipa je trochu iné kafe ako starý topoľ s mäkkým drevom, rastúci medzi frekventovanou cestou a chodníkom….keď niekoho pri vetre zabije úlomeny konár, tak budeme všetci múdri, ze prečo sa to nespililo už dávno. …keby s tým došiel niekto zajtra, že poďme alej obnoviť ….vyrubajme staré a vysadme nové stromy, tak bude v tejto atmosfére na odstrel ako nepriateľ stromov,…a chráň boh aby nedajbože prišiel s nápadom posadiť stromy s trochu väčším rozestupom- tak aby nevytvárali pri pohľadu ulicou stenu( čo je drobný bezpečnostný problém , najmä ak sa chodec rozhodne prejsť mimo prechod cez cestu…a zrazu sa ” vynorí” zo steny stromov do cesty…však pár havárii už tam bolo). …no tento nápad sa da taktiež vyložiť, keď použijem argumenty z tejto diskusie ako snaha znížiť hodnotu vysadených rastlín na tomto mieste, dat náhradnú výsadbu na iné miesto, obrat ľudí o kyslík, nedostatok estetického cítenia, neznášanlivosť prírody, stromov, a pod…..a pritom jeden z obľúbených vtipov od záhradných architektov znie: ..” .vieš podľa čoho sa pozná dobrý záhradník?…podla toho ako má ostrú motorovú pílu ( sekeru). “…a keď sa s nimi budeš rozprávať, tak ti vysvetlia že aj také zásahy ako výruby patria k pravidelnej starostlivosti o zeleň…a ver tomu ze vzhľadom na profesiu majú estetické cítenie aj milujú prírodu….budú hájit stromy tam kde to zmysel má, no nie každý prútik alebo vykotlaný strom zo sentimentu že sa jedna o živý organizmus, bez ohľadu na ďalšie faktory ktoré je treba vziať do úvahy….treba si s niektorým zájsť na pivo…bývajú to zaujímavé diskusie :)

     • 52.1.2.2.1
      Jozo says:

      …čo je v podstate prípad iniciátorov petície – sentimentálna snaha brániť niečo, bez snahy alebo schopnosti vidieť širšie súvislosti , porozumieť rámcovo danej problematike a byt schopný konštruktívneho dialógu. …čo sú základné predpoklady všetkých profesii ktore sa stretávajú pri plánovaní mesta…keby každý z nich trval vo všetkom tvrdohlavo na svojom…tak sa nikdy nedohodnú.

     • 52.1.2.2.2
      juraj says:

      Jozo, to kam mieriš ? To fakt už vadia aj topole. Pokiaľ viem, tak u nás sa vyskytujú zväčša 3 druhy topoľov a to. Topoľ čierny, topoľ osika a topoľ kanadský. Tento sa vyznačuje najlepšími vlastnosťami dreva, je pevný vo vetre a má dlhú životnosť. Topole na Rybníkovej sú tam už dlhé roky a nespomínam si, že by niekoho zabili, skôr naopak produkujú množstvo kyslíka a pomáhajú likvidovať splodiny z frekventovanej premávky, podobne ako stromy na Hlbokej. Čo sú to za priority rúbať a rúbať, nejako mi to hlava neberie.

      • 52.1.2.2.2.1
       Jozo says:

       …Juraj nikam nemierim…rybnikovou si vytiahol vo svojom komentári ty.
       …. bol to iba príklad :) …na vysvetlenie ze nie je strom ako strom….a okrem druhu bude závisieť aj na X ďalších veciach pri posudzovaní žiadosti o výrub – ako lokalita , vzťahy na okolie, zdravotny a pestovateľský stav, zámer.
       – k samotnej rybníkovej- treba sa pozrieť napr. Do vyhlášky a zistíš ze topole sú krátkoveke max. Strednevekke dreviny , na rozdiel napr od dubu co je dlhoveky.
       – tie stromy nemusia nikoho zabiť, aby bol dôvod je vyrubat….stačí ak sa dostanú do mýtneho, dospelého veku a objaví sa na nich napr. hniloba na kmeni, a sú vedľa frekventovanej cesty….v tu chvíľu sa nečaká až niekoho zabije ale strom ide dole a vysadi sa nový…o tom je kolobeh stromu v meste. …nie je to prírodný prales, ktorý je bez údržby. …
       A moje priority sú iné ako rúbať :) ….len toto je diskusia ohľadom výrubu stromov tak sa baví o rubani stromov…..co je jedno z pestovateľských opatrení pre krásnu, zdravú verejnú zelen….samozrejme opodstatnené.

       • 52.1.2.2.2.1.1
        Jozo says:

        …Juraj a trocha čiernej kroniky…počítám že nikto z nás by nechcel riešiť situáciu kedy spadnuty strom niekoho zabije. Ja osobne nie. Preto pokiaľ úradníci a odborníci povedia ze je niečo prestarnute a choré a z bezpečnostného rizika je treba strom vyrubat tak to osobne považujem za racionálne rozhodnutie bez ohľadu na to ako krásny strom mi to príde a koľko kyslíka vyprodukuje….a budu očakávať ze sa vysadi náhradný strom.

        https://dennikn.sk/198870/matusa-zabil-strom-skolskom-dvore-obvinili-ucitelku-aj-riaditela/
        http://zpravy.idnes.cz/ve-zlinskem-parku-kde-vyvraceny-strom-zabil-dva-skolaky-spadl-dalsi-114-/domaci.aspx?c=A110714_102534_zlin-zpravy_toi

        • 52.1.2.2.2.1.1.1
         juraj says:

         Jozo, toto je taká manipulácia ako svet !!! Vieš koľko ľudí sa zabilo na autách a prestali sa vyrábať? Vieš koľko ľudí zomrelo na otravu alkoholom a prestalo sa piť, vieš koľko ľudí zahynulo v horách a prestalo sa chodiť do hôr ?
         Keď to nejde normálnou cestou tak sa budete uchyľovať k takýmto manipuláciám ?!
         Tu nikto nikdy nehovoril že sa nemá robiť revitalizácia porastov z dôvodu zlého zdravotného stavu stromov a teda vzniku rizika pre zdravie ľudí a majetku. Tu sa hovorí o plošnej likvidácii nejakého ekosystému v mene uspokojenia vlastného ega, prípadne zviditeľnenia sa, lebo aj keď “nič” neuvidíš aj to Ťa môže zviditeľniť.

         • 52.1.2.2.2.1.1.1.1
          Jozo says:

          …Juraj čítaj s porozumenim…téma výrubu z bezpečnostného dôvodu sa netýkal dôvodu výrubu väčšiny stromov na hlubokej.

          …porovnávať s usmrtenim napr . autom , ze sa taktiež neprehrali vyrábať je zavádzajúce….vždy sa rieši tresnopravna zodpovednosť…a je podstatné ako k tomu došlo. Vlastník pozemku je zodpovedný za škodu ktorá by pripadne vznikla…keď si prečítaš tie články tak pred súd sa dostali úradníci co majú agendu na starosti, riaditeľ školy…. Takisto výrobca automobilov pokiaľ vyrobí vadný kus / sériu ktorá sa stane príčinou nehody bude za ňu zodpovedný…to nie je rovnaké ako keď z pôsobí haváriu šofér…

          • 52.1.2.2.2.1.1.1.1.1
           juraj says:

           P. Hamel – Dnes už viem
           Vždy, keď pília krásny strom
           Viem, že sa vráti
           V dyme v daždi, v ústiach riek
           V nežnom smútku zápaliek…

           Koľko býva márnych strát, kto ich zváži
           Koľko býva strát, keď túžiš všetko vzdať
           Vždy, keď pília krásny strom, viem že sa vráti
           Vždy, keď pília krásny strom, som s ním, som v ňom, som on.

           Len tak normálne ľudsky, žiadna politika, žiadna zištnosť.
           Tu končím.

          • 52.1.2.2.2.1.1.1.1.2
           Jozo says:

           …ty romantik :)

 53. 53
  simon says:

  Keď sa celou tou motanicou človek začne serióznejšie zaoberať, ostáva čoraz viac zaskočený aroganciou moci. Pán primátor zverejnil, že sa idú rúbať len nehodnotné, zdevastované stromy. Z fotografií, ktoré zverejnil z googlu pán Fuzák, je zjavné, že zeleň je pekná, stromy majú krásne košaté koruny a v mnohých prípadoch zakrývajú rodinné domy s oknami do hájička. Pokiaľ sa v úseku starých, ošarpaných domov vybudujú hradby v pôvodnej podobe, tak tie stromy budú slúžiť ako dekorácia a budú prekrývať tú časť hradieb, s ktorou sa nie je prečo pýšiť. A som pevne presvedčený o tom, že stromy, ktoré sa vysadia na jar 2017, budú mať väčšie a košatejšie koruny ako tie dekoratívne v súčasnosti. A vyslovujem presvedčenie, že výrub stromov nie je zastieracia akcia pre budovanie cyklochodníka na Hlbokej, o čom sa dnes píše na stránkach Trnavského hlasu.

 54. 54
 55. 55
  Daro says:

  Suhlasim s tym vyrubom.
  Mame tu konecne normalneho primatora KDH/Smer klike sa nepaci , neustale hladaju nieco proti nemu. Ako napr. reklamne noviny co mi stale pchaju do schranky -bez/pardon.

  Za Brocku sa vysadilo najviac stromov a tamten krikmi zarasteny svah by som nenazval hajikom a drastickym vyrubom.

  To ze Poorovi darovali parkovisko pri Kalokagatii a mestske hradby pri stadione ich netrapi.

  Ak nevadilo niekomu to co sa stalo s Kamenacom, tak nerozumiem tejto komedii.

  • 55.1
   kamenáč says:

   daro , aká je Tvoja profesia ? Hovorilo sa , že ku Kamenáču sa vyjadrovalo 90 inštitúcii , hadám nechceš tvrdiť že títo odborníci ničomu nerozumia , tí čo ta,m bývajú si velmi chvália ,

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.