reklama

Obyvatelia Trnavy nesúhlasia s výrubom vyše dvoch stoviek stromov pri hradbách na Hlbokej ulici

Signatári petičnej akcie obyvateľov Trnavy žiadajú zastavenie výrubu stromov pri hradbách na Hlbokej ulici. Pod petičnú akciu sa v priebehu prvého dňa podpísali podľa jednej z organizátoriek petície Evy Olachovej desiatky ľudí. Podpisy zbierajú osobne prostredníctvom hárkov aj online na internete.

Mesto Trnava začalo pred niekoľkými dňami s výrubom viac ako 200 stromov. Náhradou za výrub, na ktorý má mesto povolenie, má byť približne rovnaký počet stromov na druhej strane za štvorprúdovou cestou. Podľa radnice je dôvodom výrubu nevhodné druhové zloženie stromov, ich zlý zdravotný stav a pripravovaná rekonštrukcia a následné zviditeľnenie hradieb.

S týmto vyjadrením však nesúhlasí viacero Trnavčanov. V petícii, ktorú postupne podpisujú, hovoria o barbarskom výrube mestskej zelene – stromov a kríkov – v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave a žiadajú primátora o okamžité zastavenie výrubu.

„Podľa dendrologického posudku Ing. Kolníka je upravená spoločenská hodnota drevín, ktoré majú byť vyrúbané v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave 57 847,40 EUR (teda v prepočte 1 742 710,77 Sk)! Mesto Trnava patrí k mestám s najnižším podielom mestskej zelene na Slovensku a nesúhlasíme s tým, aby boli v tejto lokalite Trnavy vyrúbané stromy v takej obrovskej spoločenskej hodnote,“ uvádza sa v petícii.

V stanovisku petičného výboru sa ďalej píše: „Pilčíci realizujúci tento výrub nás informovali, že od Mestského úradu v Trnave dostali objednávku na výrub cca 290 stromov, pričom v rozhodnutí o výrube je uvedených 211 stromov. Muži, ktorí odvážali preč vyrúbané stromy, nám povedali, že tie stromy vyvážajú na smetisko, pričom viaceré vyrúbané stromy boli podľa ich konštatovania zdravé. Myslíme si, že vyrúbať takmer 200 až 300 stromov v stromovom háji na Hlbokej ulici a vyviezť ich všetky na smetisko je skutočne barbarský čin. Nesúhlasíme s takýmto ničením mestskej zelene v Trnave.“


Pohľad na hradobné priestory bez vyrúbaných stromov

Mesto Trnava podľa slov primátora Petra Bročku sľubuje náhradnú výsadbu. „Zaručujem, že po jarnej výsadbe bude na sídlisku Družba viac zelených stromov ako bolo pred výrubom živoriacich stromov,“ povedal pre agentúru SITA.

Na náhradnú výsadbu sú určené predovšetkým platany, pagaštany, javory, lipy, hraby či okrasné čerešne.

Bročka zároveň považuje za diskutabilný názor, že koreňový systém stromov spevňoval svah a ich odstránením by mohli nastať problémy so statikou hradieb. Nechal preto vypracovať odborný statický posudok.

„V Trnave je viacero ulíc, odkiaľ je možné pozorovať mestské hradby, napriklad Michalská ulica, Dolné bašty, Bernolákov sad, atď. Preto nedostatočnú viditeľnosť mestských hradieb považujeme za úplne absurdný a nezmyselný dôvod na výrub stromov a na ich úplnú likvidáciu,“ reaguje Eva Olachová z petičného výboru.

Ako pripomína, na základe už uskutočneného výrubu stromov a kríkov v prvej časti stromového háju na Hlbokej ulici vidíme, že ide prakticky o jeho úplnú devastáciu a na mnohých miestach zostala iba holá pláň.

Navyše, ako zdôrazňuje, „podľa dendrologického posudku boli v stromovom háji na Hlbokej ulici iba dva stromy označené ako úplne suché a iba pri jednom strome z celého zoznamu stromov bolo uvedené, že mu hrozí zlomenie na báze, čo je dôvodom na výrub stromu“.

Signatári petície preto žiadajú primátora Bročku aby urýchlene zasiahol a okamžite zastavil výrub stromov mestskej zelene v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave.

Zároveň žiadajú, aby na parcelách pozemkov v stromovom háji pri hradbách na Hlbokej ulici v Trnave boli čím skôr ešte v priebehu roka 2017 vysadené nové stromy v adekvátnej spoločenskej hodnote stromov, ktoré tam boli doteraz vyrúbané.

„Obyvatelia Trnavy vyjadrujú našej petícii veľkú podporu a mnohí nám poďakovali, že sme túto petíciu zorganizovali a že nám záleží na záchrane stromov našej mestskej zelene,“ konštatuje E. Olachová.

K aktuálnej situácii zaujal stanovisko aj poslanecký klub Naše mesTTo (KDH).

Jeho stanovisko zverejňujeme v plnom znení.

„Je pre nás zarážajúce, že pán primátor si vyberá si témy, ktoré vopred komunikuje s občanmi a pri ostatných vážnych rozhodnutiach ho názor Trnavčanov nezaujíma. Ešte pred vydaním rozhodnutia, sme upozorňovali sme, že výrub 211 vzrastlých stromov len z dôvodu lepšej viditeľnosti hradieb neobstojí. Naopak za vhodnejšiu formu považujeme ich prezentáciu práve v spojení so zeleňou.

Predovšetkým však nerozumieme, že takéto závažné rozhodnutie nebolo vopred prerokované s výborom mestskej časti, ani na stretnutí občanov.

Nekompetentnosť tohto rozhodnutia ešte podčiarkuje fakt, že primátor si ide teraz objednať statický posudok na hradobný systém, nakoľko svah pri hradbách, ktorý bol doteraz spevnený koreňovým systémom vyrúbaných stromov bude mať tendenciu zosuvu. Pravdepodobná je nevyhnutnosť jeho spevnenia betónom!

Žiadame preto primátora mesta o okamžité zastavenie ďalšieho výrubu v tejto lokalite!“

Stanovisko primátora Petra Bročku zverejnené na Facebooku:

PRERIEDENIE NÁLETOVÝCH A NEPERSPEKTÍVNYCH DREVÍN NA HLBOKEJ

„Keďže vlak hystérie je už v pohybe, dáme si najskôr fakty:
– na Hlbokej sa odstraňovali vybrané náletové, invázne, nebezpečné a neperspektívne kríky a dreviny
– NIE, NIKTO Z TOHO NEJDE ROBIŤ MESAČNÚ KRAJINU
– zostávajúce tým získajú viac svetla a tým aj šancu na normálny rast (pozrite sa na Bernolákov sad – tam žiadne nálety ani prehustené časti neuvidíte a preto dosiahli stromy reálnu velkosť a tvar koruny)

– odstránené budú nahradené vhodnými druhmi:
a) priamo v dolnej časti príhradobnej priekopy
b) na opačnej strane Hlbokej a vo vnútroblokoch (zlepší sa izolovanie bytoviek od cesty a vytvorí sa hustejšia parková forma, ktorá sa bude dať obyvateľmi aj reálne využiť (na 60 stupňovom svahu sa človek moc nepoprechádza)

Každý odborník vám potvrdí, že starostlivosť o stromy je rovnako o údržbe a výruboch ako aj o sadení.

Tento rok sa v meste /a samozrejme aj na Družbe/ opäť vysadí tisícka nových stromov!
– Za posledné dva roky sme v Trnave (aj spolu s niektorými z vás) vysadili viac ako 1600 stromov. Je to viac ako za 9 rokov predtým dohromady!
– Výsadbový plán má svoju koncepciu, čo znamená, že sadíte tam, kde má strom šancu rásť desiatky, v ideálnom prípade stovku rokov. Tomuto je treba prispôsobiť aj druhové zloženie.

Na Hlbokej sa stromy NIKDY neošetrovali, nedosádzali vhodnými druhmi, ledva sa odstraňovali životu nebezpečné odumreté kusy. O asociáloch s odpadkami za kríkmi nehovoriac.

Tento rok sa budú rekonštruovať hradby od poliklinikovej lávky po nárožnú vežu pri amfiteátri. Časť od práve stavanej veže pri križovatke Rybníková Hlboká už má projekt nasvietenia opevnenia. Nová výsadba prebehne tak, aby koruny na spodu svahu nechali vyniknúť hradobnému múru, ktorý tu v tejto podobe stojí od 14teho storočia!

Mesto nikdy vo svojej histórii nebolo dobyté prelomením hradieb a keď si stáročia obrany Trnavy nezaslúžia náš rešpekt, tak neviem, čo si ho potom zaslúži…“

K petícii sa dá pripojiť aj online, link tu.

Ulož ako PDF
Napísal 24. januára 2017 9:20. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Obyvatelia Trnavy nesúhlasia s výrubom vyše dvoch stoviek stromov pri hradbách na Hlbokej ulici”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.