reklama

Petíciu proti zákazu parkovania pri Námestí sv. Mikuláša podpísalo vyše 560 ľudí, mesto si stojí za svojím

Začiatkom júla tohto roka začali platiť na Námestí sv. Mikuláša zmeny v pravidlách parkovania motorových vozidiel. Mesto po dohode s Krajským pamiatkovým úradom upravilo pravidlá parkovania, čím sa znížila kapacita parkoviska v dotyku námestia približne o dvadsať miest.

Na Kapitulskej ulici a hornej časti námestia pri plote záhrady bývalého arcibiskupského úradu zostalo vodičom po realizovaní zmien k dispozícii 63 parkovacích miest.

“Pri kovových stĺpikoch deliacich námestie od Kapitulskej ulice už parkovacie miesta nebudú, s ich vyznačením v tejto časti námestia nesúhlasili ani pamiatkari. Cieľom úprav je nielen obnova vodorovného dopravného značenia, ale aj snaha regulovať nevhodné parkovanie v historickom centre mesta na miestach najviac navštevovaných a fotografovaných turistami,” vysvetlila svoje rozhodnutie mestská samospráva.

park-mik1
V týchto priestoroch od júla už nie je možné parkovať

FOTO: Elena Ursinyová

Petícia

Tento krok sa nepáčil podnikateľom na Kapitulskej ulici. Spísali petíciu “Za zachovanie parkovania osobných motorových vozidiel pred námestím Sv. Mikuláša v Trnave”, ktorú podpísalo viac ako 560 ľudí.

Signatári petície – obyvatelia Trnavy, prevádzkovatelia a návštevníci prevádzok na Kapitulskej ulici v nej žiadajú primátora Petra Bročku “o prehodnotenie novej reštrikčnej politiky na Námestí sv. Mikuláša”.

Ako sa ďalej uvádza v petícii, “prijaté obmedzenie intenzívne pôsobí na zníženie doterajšieho komfortu obyvateľov a návštevníkov Trnavy, nakoľko parkovacích miest v tejto lokalite je žalostne málo. Obávame sa tiež znehodnotenia nemalých investícií do prevádzok v tejto lokalite zníženým počtom zákazníkov. Za obzvlásť kritickú považujeme statickú dopravu v období Trnavskej novény, kedy do Baziliky mieria húfy veriacich z Trnavy aj širokého okolia… Toto usmernenie považujeme za nelogické a obmedzujúce obyvateľov mesta… Máme za to, že prijaté obmedzenia by mali racionálny základ po výstavbe parkovacieho domu az OD Jednota a nie teraz, kedy pociťujeme nedostatok parkovacích miest v centrálnej mestskej zóne,” nesúhlasia s rozhodnutím mesta signatári petície a žiadajú o navrátenie parkovania do pôvodného stavu.

Odpoveď primátora

Primátor Peter Bročka odpovedal na petíciu písomne 19. novembra 2015. Vo svojej odpovedi pripomína, že centrálna mestská zóna v Trnave je pamiatkovou rezerváciou a k vyznačovaniu parkovacích miest sa vyjadruje aj Krajský pamiatkový úrad. “Ten po predložení návrhu súhlasil iba s vyznačením státí po predné oplotenie objektu záhrady bývalého arcibiskupského úradu”.

“Úrad zároveň požiadal, aby parkujúcimi vozidlami nebol z ulice Juraja Haulíka (od synagógy – pozn. red.) zakrytý stĺp Immaculaty pred objektom na Kapitulskej 1. Tieto požiadavky boli vznesené preto, aby sa v dotyku s najstarším námestím mesta nezriadilo veľkokapacitné parkovisko s odôvodnením, že vo vzdialenosti cca 150 metrov sa nachádza veľkokapacitné parkovisko s 119 parkovacími miestami, ktoré je počas nedeľných bohoslužieb úplne prázdne,” vysvetľuje rozhodnutie trnavskej radnice Bročka.

park-mik2
Stĺp Immaculaty je vidno v pozadí

FOTO: Elena Ursinyová

Ako ďalej pripomína, pre parkovanie sú vyčlenené aj pozdĺžne státia na Kapitulskej, Jeruzalemskej a Halenárskej ulici, ktoré je možné využívať aj počas bohoslužieb.

“Mesto Trnava sa snaží v rámci svojich možností uspokojovať požiadavky obyvateľov, avšak zároveň má snahu v rámci podpory cestovného ruchu zvýšiť kvalitu najvzácnejších priestorov historického jadra. Nakoľko v blízkosti tohto námestia sa nachádzajú dostatočné plochy pre parkovanie, nie je potrebné ho riešiť v zmysle požiadavky petície, ale naopak, mesto očakáva pochopenie obyvateľov,” uzavrel svoju odpoveď primátor mesta.

Návrh mestskej polície

Svoje skúsenosti s dopravnou situáciou na Námestí sv. Mikuláša a Kapitulskej ulici má aj mestská polícia.

Počas Trnavskej novény vykonávali mestskí policajti hliadkovú činnosť v tejto lokalite, “primárne zameranú najmä na preventívne pôsobenie a na ochranu verejného poriadku a ochranu majetku občanov”.

“Bol vydaný pokyn na citlivý prístup najmä k vodičom starším, ťažšie mobilným a mimotrnavským, ktorým podmienky parkovania v lokalite nie sú dostatočne známe. Hliadky riešili sankciami iba akútne prípady nesprávneho parkovania, napríklad parkovanie pred výjazdom z nehnuteľností. Napriek výnimočnej tolerancii policajtov sme zaznamenali negatívne reakcie zo strany niektorých vodičov, navštevujúcich pobožnosti, ktorí na našich policajtov verbálne útočili,” konštatuje správa Mestskej polície Trnava.

Na druhej strany si verbálne útoky počas novény vypočuli mestskí policajti aj od vodičov, ktorí v minulosti dostali pokutu za nesprávne parkovanie, najmä v časti Námestia Sv. Mikuláša v blízkosti prevádzky nárožnej reštaurácie. “Títo sa dožadovali okamžitého a radikálneho sankcionovania všetkých vodičov, ktorí parkovali v čase pobožností na miestach, kde bežne policajti pokuty udeľujú,” opisuje svoje skúsenosti MsP.

O riešení petície budú oboznámení na decembrovom zasadnutí aj poslanci mestského zastupiteľstva.

Ná základe doterajších skúseností priamo z praxe preto mestský úrad na základe odporučenia mestskej polície a “v snahe napomôcť riešeniu zložitej situácie spojenej s parkovaním” predkladá návrh, aby v prípade veľkých akcií, akými sú napríklad Trnavská novéna či kultúrne a športové poduajtia v City Arene, dočasne prestal platiť zónový zákaz státia v celej CMZ, čím pribudnú parkovacie miesta.

“Na ulici Kapitulskej tak vznikne veľké množstvo ďalších miest pre parkovanie. Je samozrejmé, že zmenu dopravného značenia je potrebné realizovať legálne so súhlasom Okresného dopravného inšpektorátu,” pripomína vo svojom návrhu poslancom Mestská polícia mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 8. decembra 2015 16:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

24 komentárov pre “Petíciu proti zákazu parkovania pri Námestí sv. Mikuláša podpísalo vyše 560 ľudí, mesto si stojí za svojím”

 1. 1
  TT says:

  “Títo sa dožadovali okamžitého a radikálneho sankcionovania všetkých vodičov, ktorí parkovali v čase pobožností na miestach, kde bežne policajti pokuty udeľujú,” opisuje svoje skúsenosti MsP.

  To si mestsky robia srandu? :D Oni niekomu dali pokutu na mieste, ten dotycny sa stazoval, preco nedali aj ostatnym autam, ktore tam pocas omse parkuju a oni sa este cuduju, ze im za to nadaval? :D

  Podla tej vety som to tak pochopil, ak to bolo inak tak sa ospravedlnujem, ale neviem comu sa cudovali, ak to tak bolo.

 2. 2
  namasté says:

  to je tak keď by isté sociálne vyššie vrstvy najradšej parkovali až v kaviarni. Asi to patrí k image pracháča vyskočiť z Mercedesu a vkročiť rovno do kaviarne… veľmi smutné…
  A agresívni “veriaci” ktorí sa len idú malomeštiacky ukázať na omšu v najlepších handrách aby ich isté vrstvy neohovárali a pritom zaparkovať svoj naleštený FIAT až pred kostol nech stará Škopová pukne od závisti je kategória sama o sebe…
  Ľudia by sa mali viac prechádzať či už na kávu alebo do kostola, po prvé budú zdravší a po druhé šťastnejší. a po tretie si môžu vychutnať atmosféru historického jadra mesta ktorú sami budú dotvárať.

  • 2.1
   dodo says:

   Je to smutné, ale je to tak.Namaste,klobúk dole ako si to napísal! Bol som svedkom ako títo agresívni veriaci oplzlo slovne útočili na mestských policajtov. Tí sa ich snažili posielať na parkovisko Dolnopotocnu a Starohajsku.Na Starohajskej bolo parkovisko vždy v poobednajsich hodinách prázdne! Od Hrubého kostola je to päť minút.

  • 2.2
   Juraj Fuzák says:

   viac k tomu netreba dodavat :)

 3. 3
  forrest gump says:

  som presvedčený, že všetci čo chodia na pobožnosť a podnikatelia môžu kľudne zdvihnúť svoju r1ť a zaparkovať mimo cmz. stavím sa, že sa nikomu nič nestane, keď sa prejde po vlastnýc. je neuveriteľné, že každý chce parkovať preste pred miestom kam ide a zaparkovať 30 metrov ďalej je skoro neriešitelný problém. raz príde doba, keď sa zakáže vjazd do celej cmz. ja si pamätám tie kecy, keď sa zastavila premávka na hlavnej ulici. inak na rade je štefánikova?

  • 3.1
   TT says:

   Vacsinou suhlasim, ale ak zakazes vjazd do CMZ, tak 80 % podnikov lahne popolom. Suhlasim s prechadzkou na kavu, podujatia kulturne, pripadne ako pises nech chodia pesi do kostolov. Vecerne prechadzky mam tiez rad. Ale ked raz nieco potrebujem kupit, pobehat viach obchodov, pripadne idem pozret ci to vobec maju, nikdy nepojdem pesi, ale idem autom. Ak nezaparkujem / nebudem moct vojst do mesta, pojdem k obchodom na obchvate, pripadne ked zaparkujem v cityarene, tak z nej uz asi nevidem.

   • 3.1.1
    Juraj Fuzák says:

    ak ides pobehat viac obchodov tak zaparkujes na jednom mieste a po centre chodis peso. neverim tomu ze niekto po tak malom centre ako ma Trnava chodi z obchodu do obchodu na aute :)

    Kdekolvek v centre zaparkujem tak som za 5 minut v spominanej restauracii peso. Je to nic ine len pohodlnost, nic viac a nic menej. Ludia si chcu svoje zadky parkovat rovno v kaviarni a uplne najlepsie keby z aut nemuseli vystupit vobec.

    • 3.1.1.1
     soňa says:

     Pan Fuzak, teraz v Trnave je veľký problém s reklamnými autami, ktoré parkujú na miestach v zakazoch , kde ľuďom doslova bránia vo výhľade, napr,pred Tescom. Čo s tým mesto,resp.mestská polícia mieni robiť? Cela Trnava vie komu tie autá patria.Tu mi vychádza iba jedno, že niekto si robí čo chce! Druhý človek by už dostal dávno vysokú pokutu. Tu už to smrdí korupciou.

     • 3.1.1.1.1

      to parkovisko patrí tesku a nie mestu.
      takže propagovanú korupciu treba riešiť na tesku a nie na meste,
      oprav ma ak sa mýlim ;)

      • 3.1.1.1.1.1
       dodo says:

       Je pravda,že parkovisko vlastní Tesco,ale keďže je to verejne prístupné miesto, tak mestská či štátna polícia môže pokutovať zle parkujuce autá. Aj tak vykonáva.

     • 3.1.1.1.2
      Juraj Fuzák says:

      mestska policia ich moze maximalne pokutovat ked stoja v zakazoch, nemaju zaplatene parkovne alebo podobne. Pokial je vsak ten vrak odparkovany niekde kde neporusuje ziadne pravidla tak nemoze spravit nic. Bohuzial je to smutne ale je to tak, aj ked sa nam to nepaci je to iba auto ktore moze soferovat kazdy kto ma B vodicak.

 4. 4
  tt says:

  Ak bude petícia k podpore ZÁKAZU parkovania na dotyčných miestach, podpíšem ju.
  Návštevníci príslušných lokálov môžu svoje prdele premiestňovať pomocou nôh, ktoré im z nej vyrastajú.

 5. 5
  zetel says:

  Popri názore, ktorý zaznel v inej diskusii, že treba zriadiť parkovisko na Trojičnom námestí, je tento problém takmer bezvýznamný. Zdravý rozum čoraz ťažšie víťazí.

 6. 6
  Dušan says:

  Ja teda do tych podnikov nechodim, nemam problem chodit po meste pesi, ale zrusenie tych par miest mi pripada ako uplne zbytocne. Nech to pamiatkari a primator okrasluju a vysvetluju ako chcu, zmysel v tom moc nevidim.

 7. 7
  JR says:

  Toto má pomerne jednoduché riešenie: stačí rozšíriť pešiu zónu na Námestí sv. Mikuláša o priestor, kde nie je dovolené parkovať (jednoduchým posunutím kovových stĺpikov + potrebné legislatívne opatrenia). Potom tu už nebude nikto parkovať, vrátane cudzincov, ktorí nerozumia tabuľke “Parkovanie povolené iba na vyznačených miestach”. Taktiež mestskej polícii odpadnú uvedené problémy s kontrolou a pokutovaním. Zároveň však treba zabezpečiť dostatok parkovacích miest v blízkosti Kapitulskej ulice, aby sa táto v dobe konania veľkých akcií nestala záchytným parkoviskom, lebo potom to tu vypadá otrasne.

 8. 8
  jozo says:

  Poviem to takto, strana KDH doslova rozdelila spoločnosť! Dlhé roky mestská polícia úmyselne obchádzala zlé parkujuce pred kostolmi. Veľký Bošnák a Butko by vedeli o tom rozprávať. ..Ľudia sú asi slepí a nevidia dobre. Títo kresťania by mali ísť príkladom, nie úmyselne porušovať zákon. Hlavne by som chcel vedieť či títo ľudia s kdh a smeru platili niekedy pokuty,pochybujem!

 9. 9
  f says:

  pani podnikatelia z kapitulskej by namiesto spisovania peticie mohli pohnut mozgom a namiesto toho, aby prenasali problem s parkovanim na mesto by si mohli kazdy v ramci svojej prevadzky vytvorit dve tri parkovacie miesta pre svojich zakaznikov. myslim, ze zakaznici by to tiez ocenili, keby skrz navstevu obchodu alebo kaviarne nemuseli platit za parkovanie…

  • 9.1
   lsstt says:

   haha, akože mesto by predalo podnikateľom pozemky na ceste alebo parkovisku na kapitulskej alebo inde a podnikateľ by tam spravil parkovisko súkromné pre hostí a zákazníkov??! :D :D alebo kde by ich akože mali vytvoriť??!!

 10. 10
  Daniel says:

  Podla mna je obmedzenie spravne. Dokonca som za to , aby sa zrusilo parkovanie na chodnikoch. Je to otras vo vela ohladoch.
  Co sa tyka parkovania pocas bohosluzieb, tak by mali mat moznost parkovat v blizkosti kostola ti co maju znizenu mobilitu. Ostatni by mali byt vykazani na vzdialenejsie parkoviska, taktiez ak je v aute 3 a viac osob a iba jedna osoba so znizezenou mobilitou. Staci pristavit auto, vystupi a pojde odstavit auto inam. Ziadny problem v tom nevidim. Robil som to casto so svojou starou mamou.

 11. 11
  architekt says:

  extremistov neustale terorizujucich tento verejny priestor svojim sukromnym majetkom len pokutovat ako arogantnych egoistov alebo ortodoxnych krestanskych fanatikov spiniacich tento uvolneny kusok pre verejnost je malo. Lahostajna trnavska verejnost by mala vidiet koho ma za svojho suseda. Zverejnite tie peticne harky aj fotky tych aut.

 12. 12
  kuki says:

  a ako toto vlastne dopadlo? asi nijako, ze? lebo stale sa tam hromadne parkuje vsade, kde je kuska miesta…

  fakt krasna historicka ulica a s historickym namestim! stare domy a pod nimi hrba nablyskanych aut, grc

 13. 13
  Jano Hrca says:

  Ja osobne som za parkuvaanye az pri kostole. Naa preco jakoze nemoozme parkuvat chodarde ? Nerozumym.
  Ycte uz z tym obmedzuvaanyym neekde. To by som jakoze mosel prejst 100 alebo aj 200 metrof pesi ?
  Naa dzeste ?
  Nesuhlasim ! Pekne len nech to je jak dosavaat !

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.