reklama

Petíciu proti zákazu parkovania pri Námestí sv. Mikuláša podpísalo vyše 560 ľudí, mesto si stojí za svojím

Začiatkom júla tohto roka začali platiť na Námestí sv. Mikuláša zmeny v pravidlách parkovania motorových vozidiel. Mesto po dohode s Krajským pamiatkovým úradom upravilo pravidlá parkovania, čím sa znížila kapacita parkoviska v dotyku námestia približne o dvadsať miest.

Na Kapitulskej ulici a hornej časti námestia pri plote záhrady bývalého arcibiskupského úradu zostalo vodičom po realizovaní zmien k dispozícii 63 parkovacích miest.

“Pri kovových stĺpikoch deliacich námestie od Kapitulskej ulice už parkovacie miesta nebudú, s ich vyznačením v tejto časti námestia nesúhlasili ani pamiatkari. Cieľom úprav je nielen obnova vodorovného dopravného značenia, ale aj snaha regulovať nevhodné parkovanie v historickom centre mesta na miestach najviac navštevovaných a fotografovaných turistami,” vysvetlila svoje rozhodnutie mestská samospráva.

park-mik1
V týchto priestoroch od júla už nie je možné parkovať

FOTO: Elena Ursinyová

Petícia

Tento krok sa nepáčil podnikateľom na Kapitulskej ulici. Spísali petíciu „Za zachovanie parkovania osobných motorových vozidiel pred námestím Sv. Mikuláša v Trnave“, ktorú podpísalo viac ako 560 ľudí.

Signatári petície – obyvatelia Trnavy, prevádzkovatelia a návštevníci prevádzok na Kapitulskej ulici v nej žiadajú primátora Petra Bročku „o prehodnotenie novej reštrikčnej politiky na Námestí sv. Mikuláša“.

Ako sa ďalej uvádza v petícii, „prijaté obmedzenie intenzívne pôsobí na zníženie doterajšieho komfortu obyvateľov a návštevníkov Trnavy, nakoľko parkovacích miest v tejto lokalite je žalostne málo. Obávame sa tiež znehodnotenia nemalých investícií do prevádzok v tejto lokalite zníženým počtom zákazníkov. Za obzvlásť kritickú považujeme statickú dopravu v období Trnavskej novény, kedy do Baziliky mieria húfy veriacich z Trnavy aj širokého okolia… Toto usmernenie považujeme za nelogické a obmedzujúce obyvateľov mesta… Máme za to, že prijaté obmedzenia by mali racionálny základ po výstavbe parkovacieho domu az OD Jednota a nie teraz, kedy pociťujeme nedostatok parkovacích miest v centrálnej mestskej zóne,“ nesúhlasia s rozhodnutím mesta signatári petície a žiadajú o navrátenie parkovania do pôvodného stavu.

Odpoveď primátora

Primátor Peter Bročka odpovedal na petíciu písomne 19. novembra 2015. Vo svojej odpovedi pripomína, že centrálna mestská zóna v Trnave je pamiatkovou rezerváciou a k vyznačovaniu parkovacích miest sa vyjadruje aj Krajský pamiatkový úrad. „Ten po predložení návrhu súhlasil iba s vyznačením státí po predné oplotenie objektu záhrady bývalého arcibiskupského úradu“.

„Úrad zároveň požiadal, aby parkujúcimi vozidlami nebol z ulice Juraja Haulíka (od synagógy – pozn. red.) zakrytý stĺp Immaculaty pred objektom na Kapitulskej 1. Tieto požiadavky boli vznesené preto, aby sa v dotyku s najstarším námestím mesta nezriadilo veľkokapacitné parkovisko s odôvodnením, že vo vzdialenosti cca 150 metrov sa nachádza veľkokapacitné parkovisko s 119 parkovacími miestami, ktoré je počas nedeľných bohoslužieb úplne prázdne,“ vysvetľuje rozhodnutie trnavskej radnice Bročka.

park-mik2
Stĺp Immaculaty je vidno v pozadí

FOTO: Elena Ursinyová

Ako ďalej pripomína, pre parkovanie sú vyčlenené aj pozdĺžne státia na Kapitulskej, Jeruzalemskej a Halenárskej ulici, ktoré je možné využívať aj počas bohoslužieb.

„Mesto Trnava sa snaží v rámci svojich možností uspokojovať požiadavky obyvateľov, avšak zároveň má snahu v rámci podpory cestovného ruchu zvýšiť kvalitu najvzácnejších priestorov historického jadra. Nakoľko v blízkosti tohto námestia sa nachádzajú dostatočné plochy pre parkovanie, nie je potrebné ho riešiť v zmysle požiadavky petície, ale naopak, mesto očakáva pochopenie obyvateľov,“ uzavrel svoju odpoveď primátor mesta.

Návrh mestskej polície

Svoje skúsenosti s dopravnou situáciou na Námestí sv. Mikuláša a Kapitulskej ulici má aj mestská polícia.

Počas Trnavskej novény vykonávali mestskí policajti hliadkovú činnosť v tejto lokalite, „primárne zameranú najmä na preventívne pôsobenie a na ochranu verejného poriadku a ochranu majetku občanov“.

„Bol vydaný pokyn na citlivý prístup najmä k vodičom starším, ťažšie mobilným a mimotrnavským, ktorým podmienky parkovania v lokalite nie sú dostatočne známe. Hliadky riešili sankciami iba akútne prípady nesprávneho parkovania, napríklad parkovanie pred výjazdom z nehnuteľností. Napriek výnimočnej tolerancii policajtov sme zaznamenali negatívne reakcie zo strany niektorých vodičov, navštevujúcich pobožnosti, ktorí na našich policajtov verbálne útočili,“ konštatuje správa Mestskej polície Trnava.

Na druhej strany si verbálne útoky počas novény vypočuli mestskí policajti aj od vodičov, ktorí v minulosti dostali pokutu za nesprávne parkovanie, najmä v časti Námestia Sv. Mikuláša v blízkosti prevádzky nárožnej reštaurácie. „Títo sa dožadovali okamžitého a radikálneho sankcionovania všetkých vodičov, ktorí parkovali v čase pobožností na miestach, kde bežne policajti pokuty udeľujú,“ opisuje svoje skúsenosti MsP.

O riešení petície budú oboznámení na decembrovom zasadnutí aj poslanci mestského zastupiteľstva.

Ná základe doterajších skúseností priamo z praxe preto mestský úrad na základe odporučenia mestskej polície a „v snahe napomôcť riešeniu zložitej situácie spojenej s parkovaním“ predkladá návrh, aby v prípade veľkých akcií, akými sú napríklad Trnavská novéna či kultúrne a športové poduajtia v City Arene, dočasne prestal platiť zónový zákaz státia v celej CMZ, čím pribudnú parkovacie miesta.

„Na ulici Kapitulskej tak vznikne veľké množstvo ďalších miest pre parkovanie. Je samozrejmé, že zmenu dopravného značenia je potrebné realizovať legálne so súhlasom Okresného dopravného inšpektorátu,“ pripomína vo svojom návrhu poslancom Mestská polícia mesta Trnava.

Ulož ako PDF
Napísal 8. decembra 2015 16:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Petíciu proti zákazu parkovania pri Námestí sv. Mikuláša podpísalo vyše 560 ľudí, mesto si stojí za svojím”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.