reklama

Petíciu proti súčasnej parkovacej politike podpísalo vyše 25-tisíc ľudí z Trnavy aj okolia, hárky doručili mestu

Zástupcovia občianskej iniciatívy Dajme STOP parkovaciemu teroru odovzdali v stredu 18. októbra 2023 v podateľni Mestského úradu v Trnave petičné hárky s viac ako 25-tisíc podpismi. Vyše ako 19-tisíc obyvateľov mesta a cez šesťtisíc ľudí z okolitých obcí aj iných miest sa podpísalo pod petíciu o zrušení aktuálnej parkovacej politiky mesta Trnava.

Petíciu vyhlásili len pred vyše mesiacom 12. septembra a cieľom občianskej iniciatívy bolo vyzbierať najmenej 16-tisíc podpisov v snahe usporiadať referendum o zrušení VZN č. 609 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na území mesta Trnava.

Potrebné kvórum na vyhlásenie referenda je preukázať najmenej 15 200 podpisov občanov mesta a odovzdať ich mestskej samospráve, ktorá referendum vyhlasuje zo zákona do 90 dní od doručenia na úrad.

„Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí nám so zbieraním podpisov pomáhali a obetovali svoj čas v prospech ostatných, rovnako ďakujem každému, kto túto petíciu podporil,“ povedal na úvod tlačovej besedy, ktorá sa uskutočnila pred mestským úradom pri príležitosti odovzdania hárkov, predseda petičného výboru Rudolf Krajčovič.


Predseda petičného výboru Rudolf Krajčovič (v strede) na tlačovej besede pred doručením takmer 1880 petičných hárkov do podateľne mestského úradu

FOTO: trnava-live.sk

„Keď sme začínali zbierať podpisy len pred vyše mesiacom, málokto veril, že sa nám niečo také podarí do konca roka. Aj napriek tomu, že boli ľudia, ktorí sa z viacerých dôvodov báli poodpísať zo strachu alebo z pranierovania, sa nám podarilo vyzbierať celkom 25 837 podpisov, z toho 19 220 od občanov Trnavy. Zbierali sme aj podpisy od obyvateľov z okolia Trnavy, pretože sa ich parkovacia politika mesta rovanko týka. Podľa nami dostupných informácií petícia s takýmto výsledkom na Slovensku ešte nebola,“ skonštatoval Krajčovič s dovetkom, že počet podpisov Trnavčanov je dvojnásobný v porovnaní s počtom hlasov pre primátora Petra Bročku v minuloročných komunálnych voľbách.

Predseda petičného výboru ďalej poznamenal, že úspech petície hovorí jasne o náladách medzi obyvateľmi mesta. „Natíska sa otázkak, koho záujmy parkovacia politika zastupuje a pre koho je robená,“ podotkol.

Petičný hárok obsahoval päť otázok, ktoré sa majú objaviť v prípadnom referende:

1. Súhlasíte so zrušením parkovacej politiky mesta Trnava?

2. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bolo vybudovanie bezplatných záchytných parkovísk s minimálnym celkovým počtom 1380?

3. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bolo vybudovanie pravidelnej kyvadlovej dopravy zo záchytných parkovísk do centra mesta Trnava?

4. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bolo regulované parkovanie len v zóne, kde počet parkovacích miest spĺňa množstvo miest určených v pláne udržateľnej mobility?

5. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bola skutočnosť, aby každý rezident zóny mohol v každej rezidenčnej zóne parkovať za rovnakých podmienok?


Členovia petičného výboru s vyzbieranými podpismi počas tlačovej besedy

FOTO: trnava-live.sk

V prípade splnenia všetkých zákonom stanovených náležitostí zo strany petičného výboru má mesto vyhlásiť miestne referendum.

Krajčovič hovorí, že členovia iniciatívy budú aktívni aj naďalej. „Naším cieľom bolo aj získať pozornosť zo strany mesta, aby občanov rešpektovalo a bralo ich vážne. Verím, že toto sa nám podarilo. Teraz bude veľmi dôležité, aby Trnavčania prišli k referendu. Aj keď očakávame, že termín, ktorý určí radnica, nebude ideálny a že sa mesto bude snažiť do termínu referenda nejakým spôsobom zmierniť dopady parkovacej politiky.“

Členovia iniciatívy podľa vlastných slov neočakávajú zo strany mesta pozvanie na rokovanie s cieľom dosiahnutie dohody či istého konsenzu.

„Nepredpokladáme takúto snahu zo strany mesta.Ale v prípade, že by si na meste uvedomili, že tento hlas ľudu si zaslúži rešpekt, je na nich, či vyhlásia referendum alebo možno aj ušetria čas a peniaze a budú rešpektovať názor občanov a zmenia parkovaciu politiku tak, ako uvádzame v petícii. Prípadne s nami budú konzultovať ďalšie kroky, pretože to je jedna z vecí, o ktoré nám ide. Ale nepredpokladáme, že by to zašlo až sem,“ vyjadril sa Rudolf Krajčovič.

Ako dodal na záver, „bolo by veľmi dobré, keby si najvyšší predstavitelia mesta alebo aj poslanci zastuputeľstva vypočuli to, čo nám hovorili ľudia, ktorí sa pod petíciu podpisovali. Vôbec nemám na mysli nadávky alebo vulgárnosti, ale hovorím o praktických argumentoch a pripomienkach. Vtedy by si uvedomili, že koľko je v súčasnej parkovacej politike a platnom VZN o parkovaní nedoriešených situácií“.


Odovdávanie hárkov s podpismi na mestskom úrade

FOTO: trnava-live.sk

Ulož ako PDF
Napísal 18. októbra 2023 18:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.