reklama

Trnavčania budú v sobotu 13. januára v referende hlasovať o parkovacej politike mesta

Historicky prvé miestne referendum v Trnave sa uskutoční 13. januára 2024. Plebiscit vyhlásilo mestské zastupiteľstvo na decembrovom zasadnutí. Referendum o súčasnej parkovacej politike mesta Trnava vyhlasuje samospráva na základe petície skupiny občanov, ktorá predložila dostatočný počet podpisov na to, aby bolo referendum vyhlásené.

Obyvatelia mesta Trnava budú mať k dispozícii 25 volebných okrskov, hlasovacie miestnosti budú otvorené v sobotu 13. januára 2024 čase od 7. do 22. hodiny.

Petíciu spustila iniciatíva „Dajme STOP parkovaciemu teroru“ 12. septembra 2023, hárky s podpismi viac ako 19 700 Trnavčanov odovzdali členovia petičného výboru mestu Trnava 18. októbra.

Mesto Trnava po overení petície označilo 16 715 predložených podpisov pod petíciou za platných, pri 3025 podpisoch podľa tvrdenia samosprávy neboli preukázané, resp. splnené zákonné podmienky podpory petície.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Zákonné kvórum na vyhlásenie miestneho referenda v Trnave predstavuje podmienku podpory petície aspoň 30 % oprávnených voličov mesta Trnavy, čo pri aktuálnom počte 53 310 oprávnených voličov znamená najmenej 15 993 platných podpisov občanov mesta, čo petícia splnila.

„Na základe overenia petície bolo zistené, že predložená petícia spĺňa zákonom požadované náležitosti stanovené zákonom o obecnom zriadení a zákonom o petičnom práve tak, aby na jej základe bolo vyhlásené miestne referendum,“ skonštatoval mestský úrad.

Výsledok referenda má pre mesto a mestské zastupiteľstvo zo zákona odporúčací charakter a nie je právne záväzný.

Informácia o konaní miestneho referenda a hlasovacích miestnostiach bola distribuovaná obyvateľom Trnavy do schránok.

Uskutočnenie referenda si vyžiada výdavky na úrovni približne 50-tisíc eur. Finančné prostriedky vyčlenila radnica v budúcoročnom rozpočte.

Novú parkovaciu politiku zavádza trnavská radnica postupne už niekoľko rokov, jej výsledkom bude viac ako 30 rezidentských parkovacích zón vo všetkých častiach mesta.

Jej cieľom je podľa radnice zaviesť výhodné pravidlá parkovania pre obyvateľov s trvalým pobytom, odstránenie nelegálneho parkovania či k usporiadaniu verejného priestoru a sprehľadneniu dopravnej situácie v jednotlivých zónach.

Časť Trnavčanov s novou parkovacou politikou nesúhlasí. Považujú ju za komplikovanú, neférovú a zameranú na vyšší výber peňazí do mestského rozpočtu.

Trnavčania budú v referende hlasovať o piatich otázkach, ktoré stanovil petičný výbor:

1. Súhlasíte so zrušením parkovacej politiky mesta Trnava upravenej všeobecne záväzným nariadením mesta Trnava č. 609 zo dňa 27.6.2023 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel na území mesta Trnava v znení zmien a doplnkov? (ÁNO – NIE)

2. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bolo vybudovanie bezplatných záchytných parkovísk s minimálnym celkovým počtom 1380 parkovacích miest? (ÁNO – NIE)

3. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bolo vybudovanie pravidelnej kyvadlovej mestskej autobusovej dopravy, zabezpečujúcej dopravu zo záchytných parkovísk do centra mesta Trnava? (ÁNO – NIE)

4. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bolo regulované parkovanie len v zóne, kde počet parkovacích miest spĺňa množstvo miest určených v Pláne udržateľnej mobility? (ÁNO – NIE)

5. Súhlasíte, aby podmienkou parkovacej politiky mesta Trnava bola skutočnosť, aby každý rezident zóny mohol v každej rezidenčnej zóne parkovať za rovnakých podmienok? (ÁNO – NIE)

Ulož ako PDF
Napísal 8. januára 2024 8:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.