reklama

Referendum o parkovacej politike mesta Trnava je neplatné, účasť dosiahla 30,41%

Historicky prvé miestne referendum v Trnave je neplatné, účasť neprekročila zákonom stanovenú hranicu účasti aspoň 50 percent oprávnených voličov.

V Trnave sa v sobotu 13. januára 2024 uskutončnilo miestne referendum o parkovacej politike mesta.

Mesto sprístupnilo 25 referendových okrskov, do ktorých prišlo vyjadriť svoj názor na prebiehajúce zmeny v parkovaní na území celého mesta 16 194 Trnavčanov z celkového počtu 53 246 oprávnených voličov. Účasť dosiahla 30,41 %.

Ako informovala hovorkyňa mesta a vedúca úseku komunikácie Mesta Trnava Veronika Majtánová, spolu bolo odovzdaných 16 030 platných referendových hárkov.

„Najvyššia účasť bola v okrsku č. 25 v Modranke (46,92 %), najnižšia v okrsku č. 2 na Trhovej 3 (7,78 %). Podrobné údaje o výsledku hlasovania v miestnom referende sú uvedené v zápisnici, ktorá bola v súlade so všeobecne záväzným nariadením mesta v nedeľu 14. januára 2024 odovzdaná do podateľne mestského úradu a v pondelok 15. januára bude zverejnená na webstránke mesta,“ priblížila Majtánová.  

Ilustračné foto: trnava-live.sk

„Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí dnes vyjadrili svoj postoj či už neúčasťou alebo účasťou na dnešnom referende. Je to pre nás impulz ešte intenzívnejšie pracovať na zjednodušení a skvalitňovaní celého systému parkovania a hľadať čo najefektívnejšie spôsoby spoločnej participácie a komunikácie tejto náročnej a dôležitej témy,“ skonštatoval primátor Trnavy Peter Bročka a zároveň vyjadril poďakovanie organizačnému tímu, ktorý zabezpečoval administratívnu prípravu a bezproblémový priebeh referenda.

Opozičný poslanecký klub Trnava pre každého nepovažuje výsledky referenda za prehru.

„Ďakujeme každému zo 16 194 Trnavčanov, ktorí prišli na referendum o súčasnej parkovacej politike mesta. Platných 16 030 odovzdaných hárkov svedčí o výraznej nespokojnosti obyvateľov s jej podobou. Poďakovanie patrí aj petičnému výboru, ktorý najmä v posledných dňoch intenzívnou komunikáciou motivoval nemalé množstvo voličov k účasti. Podpísať petíciu je totiž oveľa pohodlnejšie než prísť do volebnej miestnosti.
Účasť takmer tretiny, presne 30,41% Trnavčanov s volebným právom, na platnosť referenda nestačila. Výsledok však nepovažujeme za prehru: ide o významnú časť obyvateľov Trnavy, ktorých názor treba brať do úvahy. Sú pre nás veľkým povzbudením a motiváciou do ďalšej práce v záujme rozumného rozvoja nášho mesta,“
znie stanovisko opozičných zastupiteľov v mestskom parlamente.

Primátor mesta má na základe zákona do troch dní odo dňa doručenia zápisnice zvolať mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva, ktorého účelom bude vyhlásenie výsledkov referenda. Primátor Peter Bročka zvolal rokovanie na utorok 16. januára o 13. hodine.

Miestne referendum vyhlásilo mestské zastupiteľstvo na decembrovom zasadnutí na základe petície skupiny občanov.

Petíciu spustila iniciatíva „Dajme STOP parkovaciemu teroru“ 12. septembra 2023, hárky s podpismi viac ako 19 700 Trnavčanov odovzdali členovia petičného výboru mestu Trnava 18. októbra.

Mesto Trnava po overení petície označilo 16 715 predložených podpisov pod petíciou za platných, pri 3025 podpisoch podľa tvrdenia samosprávy neboli preukázané, resp. splnené zákonné podmienky podpory petície.

Ulož ako PDF
Napísal 14. januára 2024 7:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.