reklama

Záchranárska ulička robí mnohým vodičom stále problémy. Aká je častá prax, ukázala trnavská polícia vo videu

Záchranárska ulička na diaľniciach má svoje jasné opodstatnenie. Je určená výlučne pre vozidlá záchranných zložiek a policajný zbor. Vytvorenie voľného prejazdu pre autá, ktoré sa snažia dostať na miesto havárie, je špecifikované aj v zákone. Bohužiaľ, mnoho vodičov stále neovláda spôsob, ako sa v takýchto mimoriadnych situáciách zachovať.

Ako pripomenula hovorkyňa KR PZ v Trnave Zlatica Antalová, nedávno to na vlastnej koži zažili aj diaľniční policajti na rýchlostnej ceste R1, keď sa za použitia majákov ponáhľali k dopravnej nehode.

„Policajti so zapnutými majákmi museli doslova zastaviť a počkať, kým si ich vodič vizuálne všimne a s autom umožní prejazd. S týmto istým problémom sa denne stretávajú na cestách nielen policajti, ale aj hasiči či záchranári, ktorí sa ponáhľajú na vážne a život ohrozujúce prípady,“ skonštatovala Antalová.


Video z palubnej kamery policajného vozidla si môžete pozrieť v tomto linku

Reprofoto: KR PZ Trnava

Aké sú najčastejšie chyby vodičov podľa polície? Zostanú stáť na mieste bez posunu na krajnicu, nezmyselne sa presúvajú z pruhu do pruhu, počas jazdy nesledujú situáciu na ceste a uhýbajú vozidlám s majákom na poslednú chvíľu.

„V prípade, ak sa vodiči distanú na diaľnici do kolóny a blíži sa vozidlo s prednostnou jazdou, majú sa čo najviac sa presunúť k najbližšej krajnici. To znamená, že ak sú v strednom a pomalšom pruhu na pravú krajnicu, ak sú v rýchlejšom pruhu na ľavú krajnicu,“ vysvetlila Zlatica Antalová.

Polícia tiež zdôrazňuje, že ani po prejdení vozidla s prednostnou jazdou, nie je možné záchranársku uličku použiť.

Išlo by totiž o závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. Policajt môže vodičovi za tento priestupok uložiť pokutu až 300 eur.

„Vodiči nezabúdajte, že aj vy sa raz môžete ocitnúť v situácii, kedy budete pomoc potrebovať čo najskôr. Včasným vytvorením záchrannej uličky zvýšime šance na prežitie tých, ktorí sú práve v ohrození života a zdravia,“ pripomenula účastníkom cestnej premávky trnavská policajná hovorkyňa.

Ulož ako PDF
Napísal 10. novembra 2021 10:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.