reklama

Nová značka na Sladovníckej pripomína vodičom, aby používali „zipsové“ radenie

Polícia informuje motoristickú verejnosť, že na Sladovníckej ulici v Trnave bola správcom komunikácie osadená nová dopravná značka „Striedavé radenie“.

Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Martina Kredatusová, táto dopravná značka bola v úseku osadená na podnet Okresného dopravného inšpektorátu PZ v Trnave v záujme zvýšenia plynulosti cestnej premávky.

FOTO: KR PZ Trnava

Značka vyznačuje miesto, kde pri súbežnej jazde platí striedavé radenie pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého (tzv. „zipsovité radenie“).

Vodič vozidla idúceho v priebežnom jazdnom pruhu je povinný pri súbežnej jazde umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, ktorý sa zaraďuje do priebežného, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy, preradenie do priebežného jazdného pruhu.

Vodič pri zaraďovaní nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho v priebežnom jazdnom pruhu.

Vodičom idúcim od City arény na Sladovnícku ulicu odporúčame, aby využívali oba jazdné pruhy, čím môžu prispieť k lepšej plynulosti premávky a v konečnom dôsledku aj bezpečnejšej jazde,“ pripomenula M. Kredatusová.

Najmä v zahraničí je pre vodičov striedavé – zipsové radenie bežné oveľa viac ako na Slovensku. Vodiči sú zvyknutí na to, že pri striedavom radení jazdia vozidla vo všetkých jazdných pruhoch a zaraďujú sa až na konci zbiehania pruhov, napríklad pred prekážkou.

Prax ukazuje, že ak by sa zaradili ďalej pred prekážkou, tak rýchlosť priebežného jazdného pruhu sa výrazne spomalí a často dochádza k jeho úplnému zastaveniu.

Na Slovensku sa stále nájde veľká časť vodičov, ktorí nadávajú tým, ktorí postupujú správne a pokračujú vo svojom pruhu až k prekážke – ku koncu zbiehania pruhov. Mnohí vodiči im vyčítajú, že sa predbiehajú.

VIDEO: Zipsové radenie

Ulož ako PDF
Napísal 31. mája 2019 1:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nová značka na Sladovníckej pripomína vodičom, aby používali „zipsové“ radenie”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.