reklama

Nová značka na Sladovníckej pripomína vodičom, aby používali “zipsové” radenie

Polícia informuje motoristickú verejnosť, že na Sladovníckej ulici v Trnave bola správcom komunikácie osadená nová dopravná značka „Striedavé radenie“.

Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trnave Martina Kredatusová, táto dopravná značka bola v úseku osadená na podnet Okresného dopravného inšpektorátu PZ v Trnave v záujme zvýšenia plynulosti cestnej premávky.

FOTO: KR PZ Trnava

Značka vyznačuje miesto, kde pri súbežnej jazde platí striedavé radenie pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého (tzv. „zipsovité radenie“).

Vodič vozidla idúceho v priebežnom jazdnom pruhu je povinný pri súbežnej jazde umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, ktorý sa zaraďuje do priebežného, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy, preradenie do priebežného jazdného pruhu.

Vodič pri zaraďovaní nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho v priebežnom jazdnom pruhu.

Vodičom idúcim od City arény na Sladovnícku ulicu odporúčame, aby využívali oba jazdné pruhy, čím môžu prispieť k lepšej plynulosti premávky a v konečnom dôsledku aj bezpečnejšej jazde,” pripomenula M. Kredatusová.

Najmä v zahraničí je pre vodičov striedavé – zipsové radenie bežné oveľa viac ako na Slovensku. Vodiči sú zvyknutí na to, že pri striedavom radení jazdia vozidla vo všetkých jazdných pruhoch a zaraďujú sa až na konci zbiehania pruhov, napríklad pred prekážkou.

Prax ukazuje, že ak by sa zaradili ďalej pred prekážkou, tak rýchlosť priebežného jazdného pruhu sa výrazne spomalí a často dochádza k jeho úplnému zastaveniu.

Na Slovensku sa stále nájde veľká časť vodičov, ktorí nadávajú tým, ktorí postupujú správne a pokračujú vo svojom pruhu až k prekážke – ku koncu zbiehania pruhov. Mnohí vodiči im vyčítajú, že sa predbiehajú.

VIDEO: Zipsové radenie

Ulož ako PDF
Napísal 31. mája 2019 1:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Nová značka na Sladovníckej pripomína vodičom, aby používali “zipsové” radenie”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.