reklama

Vodičom so zdravotným postihnutím uľahčí parkovanie v Trnave nová aplikácia

Mesto Trnava zjednoduší parkovanie ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Tí si po prvý raz na Slovensku vďaka novej mobilnej aplikácii ParkDots v meste rýchlo a jednoducho nájdu voľné parkovacie miesto, na ktoré ich aplikácia hneď aj nasmeruje. V prípade, že na danom mieste medzičasom zaparkuje niekto iný, zobrazí aplikácia používateľovi notifikáciu a ponúkne mu najbližšiu voľnú alternatívu.

„Umožní to zabudovanie moderných IoT senzorov obsadenosti výrobcu CITIQ, ktoré sú pripojené do aplikácie ParkDots z dielne PosAm – dcérskej firmy Telekom v kooperácii s mestskou spoločnosťou TT-IT,“ hovorí Jaroslav Otčenáš, konateľ firmy TT-IT, ktorá pre Mesto Trnava zabezpečila spustenie aplikácie po technickej i finančnej stránke.

Okrem toho ponúkne aplikácia aj ďalšie zaujímavé funkcie: navigáciu, ktorá pri návrate k autu uľahčí nájdenie zaparkovaného vozidla, či varovanie, pokiaľ sa vozidlo v čase parkovania pohne z parkovacieho miesta.

Senzory sú zabudované na 31 parkovacích miestach určených pre držiteľov preukazu ZŤP v rámci centrálnej mestskej zóny. Sú umiestnené pod povrchom parkovacích miest a nenarúšajú tak vzhľad mesta. Senzory v reálnom čase zbierajú a odosielajú dáta o obsadenosti miest do centrálneho cloudového systému. Používateľ aplikácie ParkDots si vďaka tomu nájde veľmi jednoducho voľné parkovacie miesto.

Ilustračné foto

Aplikácia je zatiaľ určená držiteľom preukazu ZŤP, systém je však pripravený aj na ďalšie rozširovanie do budúcnosti. Cez aplikáciu sa dá napríklad uhradiť parkovné a môže tak čiastočne nahradiť parkovacie služby či automaty.

„Tento systém nám umožní v reálnom čase zbierať informácie o využití parkovacích miest pre zdravotne ťažko postihnutých občanov a návštevníkov mesta, čo nám umožní efektívnejšie analyzovať, plánovať a hlavne ďalej zlepšovať parkovanie v našom meste,“ skonštatoval primátor Trnavy Peter Bročka.

Platforma ParkDots pomôže skrátiť čas potrebný na nájdenie parkovacieho miesta a obmedziť tak emisie. Okrem toho má potenciál zvýšiť dostupnosť parkovacieho priestoru zdieľaním parkovacích miest.

„Vylepšenie parkovania pre ZŤP v Trnave je skvelým príkladom toho, ako môžu technológie skvalitniť život občanov a na druhej strane pomôcť samosprávam lepšie manažovať zdroje. Konceptu SmartCity sa preto budeme určite venovať aj naďalej,“ uviedol generálny riaditeľ Telekomu Milan Vašina.

Aplikácia ParkDots je aktuálne dostupná bezplatne pre smartfóny s OS Android, pre zariadenia s iOS pribudne v najbližších týždňoch.

Všetky funkcie sú okrem toho k dispozícii aj v responzívnej webovej aplikácii dostupnej na adrese map.parkdots.com.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 21. septembra 2017 17:29. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.