reklama

Doping Nemca Schumachera – ďalšia rana cyklistike a fanúšikom športu

Jeden z hrdinov Tour de France 2008 Stefan Schumacher z tímu Gerolsteiner dopoval. Víťaz dvoch etáp, ktorého bolo v priebehu júlových etáp na francúzskych cestách vidno viac ako drvivú väčšinu štartového poľa, užíval podľa zistení dopingových komisárov novú generáciu neslávne známej drogy EPO, nazývanú CERA (Continuous Erythropoiesis Receptor Activator).

Až takmer tri mesiace po skončení Tour našli orgány v kontrolných vzorkách Schumachera odobratých počas pretekov nedovolenú látku. Je to šok nielen pre samotného Schumachera, ale aj pre mnohých nás, ktorí sme nad jeho výkonmi žašli a v najlepšej viere im fandili. Ale ako už mnohokrát v minulosti, aj 28 – ročný Nemec Stefan Schumacher klamal všetkých okolo. Fetoval – a teda sprosto podvádzal.
Profesionálny šport bude musieť v boji s dopingom a drogovými deliktami urobiť zásadné rozhodnutia. Stále viac sa začínam prikláňať k extrémnym názorom požadujúcim nulovú toleranciu. Jeden raz a dosť. Doživotný zákaz činnosti. Pýtam sa sám seba, dokedy budú nepoctiví a neféroví podvodníci prezlečení za športovcov robiť zo svojich fanúšikov blbcov? K čomu to celé speje? Nič už na tomto svete nebude normálne, už skutočne na nič sa nemôžeme spoľahnúť?

Deň čo deň musíme prehĺtať sebectvo a aroganciu v bežnom živote, bojíme sa zapnúť televízne správy aby na nás hneď nevyskočil prašivý premiér, ožralý hejslovák alebo zlodejský boxer z Elektry.  Žijeme v strese a nadľudskej permanencii, aby sme splatili hypotéky, úvery a uživili svoje deti. Musíme prehĺtať hnusné pilulky v podobe otravného bulváru a vyumelkovaných tvárí miestnych celebrít vyskakujúcich na nás aj z paštéty v chladničke.
Niektorí z nás z tohto nepekného sveta unikajú aj vďaka športu – na prvý pohľad  nefalšovanému boju o stotinky, góly, centimetre. Fandíme slušne, poctivo, vychutnávame drámy na ihriskách, svahoch, atletických ováloch. Až nakoniec príde vytriezvenie v podobe odhaleného podvodu.
Držal som nervózne palce, veril vo víťazstvo, aby som sa po troch mesiacoch dozvedel, že ten človek je podvodník. Svet je zlý a mám pocit, že lepšie to už nebude. Šport je totiž rovnako vizitkou a zrkadlom nás všetkých. Ako sa správame, žijeme, rozmýšľame a konáme.

AKTUALIZOVANÉ 15. októbra 2008:

Francúzska antidopingová agentúra zverejnila, že nepovolený doping CERA mal aj rakúsky cyklista Bernard Kohl z tímu Gerolsteiner. Celkovo tretí pretekár Tour 2008 a víťaz vrchárskej súťaže sa tak pridáva k „parťákom“ Piepolimu, Riccovi a Schumacherovi, u ktorých rovnako zistili „modernizované“ EPO.
Po diskvalifikácii Kohla z bronzového stupienka Tour de France 2008 sa na tretie miesto posunie Rus Denis Menchov z Rabobanku. Víťazom vrchárskej súťaže o bodkované tričko bude dodatočne vyhlásený celkový víťaz Tour Carlos Sastre.
Hnus na pokračovanie. Dokedy?

Foto: latimes.com

Ulož ako PDF
Napísal 7. októbra 2008 23:34. Článok je zaradený do rubriky: Šport. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.