reklama

Rok 2008 bol pre krajskú políciu úspešný. Najmä na cestách

krpz-tt“Rok 2008 môžem hodnotiť z pohľadu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave ako úspešnejší než ten predošlý. Podarilo sa nám zvýšiť objasnenosť trestných činov a najmä na cestách sme zaznamenali až o 14 obetí menej ako rok predtým pri poklese nehodovosti o 776 prípadov,” pozitívne skonštatoval krajský policajný riaditeľ Bystrík Stanko na margo zverejnených štatistík z minulého roku na tlačovej besede.
V roku 2008 bolo v Trnavskom kraji za­evidovaných celkom 10 622 trestných činov, z nich objasnili niečo cez 51% (5426). V porovnaní s rokom 2007 stúpol počet trestných činov o 52 skutkov.
Najväčší podiel na trestnej činnosti má dlhodobo majetková trestná činnosť (5354 prípadov), násilných deliktov (vražda, lúpež, ublíženie na zdraví…) bolo 833, ekonomických trestných činov zaevidovali policajné orgány v Trnavskom kraji 1721 a ostatných trestných činov  bolo vlani 2714.
“Novým prvkom v podsvetí boli v mi­nulom roku organizované krádeže pracovných strojov prepojené s me­dzinárodnou sieťou páchateľov,” poznamenala hovorkyňa KR PZ v Trnave Martina Kredatusová.
V roku 2008 bolo zaevidovaných šesť trestných činov vraždy, z nich päť objasnili. Okrem iného trnavská polícia rieši aj prípad zostrelenia poľského pilota nad Záhorím československou armádou pri pokuse o emigráciu ešte zo 70. rokov. Ide o prípad postúpený polícii Ústavom pamäti národa. “V čase, kedy sa skutok stal, nešlo podľa vtedajších zákonov o trestný čin,” načrtol B. Stanko.
V roku 2008 polícia zaznamenala aj 121 lúpeží (v roku 2007 100) a 1694 krádeží vlámaním (1867).  “Z pohľadu ekonomickej trestnej činnosti hrajú prím delikty ako sú úverový podvod, krátenie dane, nadmerný odpočet DPH,” poznamenal krajský policajný šéf, ktorý najväčší úspech vo vlaňajších štatistikách považuje podstatne zlepšené údaje dopravnej nehodovosti. “Významným poklesom o 14 mŕtvych na cestách v Trnavskom kraji a prepadom nehodovosti sme takpovediac už s predstihom začali napĺňať tohtoročné plány znižovania nehodovosti na slovenských cestách. Dúfam, že v nastolenom tren­de budeme pokračovať aj v roku 2009,” nádeja sa Stanko.
Od nového roku majú dopravní policajti v Trnavskom kraji k dispozícii 10 mo­derných laserových radarov. Na vzdia­lenosť približne jeden kilometer dokáže toto zariadenie nielen zmerať rýchlosť, ale zároveň slúži aj ako ka­mera a nahrávacie zariadenie. “Laserový radar odhalí na pomerne značnú vzdialenosť aj nezapnuté bez­peč­nostné pásy, telefonovanie za jazdy  – ale aj nainštalovaný tzv. antiradar,” popisuje technickú novinku na našich cestách.
Trnavská polícia podľa slov šéfa KR PZ aktívne pristupuje aj k boju s drogovými dílermi. “Mali sme v ostatnom čase viacero úspešných zásahov, darí sa nám zachytávať drogy aj priamo v uliciach, najmä v Trnave, kde sú drogy stále rozšírené,” uzavrel.

Ulož ako PDF
Napísal 13. februára 2009 0:21. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.