reklama

Vlaňajšok bol podľa šéfa polície v kraji pomerne pokojný, počet trestných činov klesol o deväťsto

Za jeden z najpokojnejších označil rok 2014 šéf krajskej polície v Trnave Štefan Čechovič. Počet trestných činov v Trnaveksom kraji klesol oproti vlaňajšku o takmer deväťsto.

Na území Trnavského kraja bolo v roku 2014 zistených 8186 trestných činov, čo je o 887 menej ako rok predtým. Polícia objasnila 4606 trestných činov, čo je 56 percent, o tri viac ako vlani.

„Za najväčšie úspechy minulého roka považujem vyriešenie všetkých piatich prípadov vrážd, odhalenie sériových vlamačov alebo zlodejov áut,“ konštatoval riaditeľ KR PZ v Trnave Štefan Čechovič.

Z piatich vrážd sa dve odohrali v okrese Trnava – v prvom prípade zastrelil páchateľ policajta v Bolerázi počas cestnej kontroly (zároveň sa neúspešne pokúsil o vraždu kolegyne – policajtky), k druhej vražde došlo v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou, kde väzeň bodov spoluväzňa do hlavy, ten zraneniam neskôr podľahol.

K zostávajúcim trom prípadom vrážd došlo v Leopoldove, Moravanoch nad Váhom a Dunajskej Strede.

cechovic-bozalka
O vývoji trestnej činnosti a dopravnej nehodovosti informovali na tlačovej besede R. Bozalka (vľavo) a Š. Čechovič

V roku 2014 bolo na území kraja zaevidovaných 490 násilných trestných činov (pokles o 45), 65 percent polícia objasnila.

Výrazne, až o 29 prípadov na 76 klesol počet lúpeží. „Vlani nedošlo na území Trnavského kraja k žiadnej bankovej lúpeži,“ podotkol Čechovič.

Majetkových trestných činov zaevidovali v rámci KR PZ Trnava minulý rok 3186, najviac, až 1925 (+ 155) bolo ekonomických trestných činov ako sú podvody, krátenie daní, odvodov, sprenevera a podobne.

„Nárast evidovaných trestných činov v oblasti ekonomickej kriminality je pozitívnym signálom, pretože to dokumentuje, že polícia odvádza svoju prácu dobre,“ hodnotil krajský policajný šéf.

V priebehu dvanástich mesiacov roku ukradli v kraji 332 áut, o 956 menej ako v roku 2013. Polícii sa podarilo objasniť 21 percent krádeží, čo je nárast o tri percentá.

V oblasti drogovej trestnej činnosti bolo zaevidovaných 271 trestných činov, sedemdesiat percent objasnili.

Vývoj dopravnej nehodovosti v Trnavskom kraji

Od januára do konca decembra 2014 došlo na cestách kraja k 1262 dopravným nehodám, čo predstavuje nárast o 22 nehôd v medziročnom porovnaní.

„Dôležitým ukazovateľom je pokles počtu usmrtených o šesť prípadov,“ prízvukoval zástupca riaditeľa KR PZ v Trnave Róbert Bozalka.

Na cestách v kraji zahynulo 33 ľudí, v roku 2013 prišlo o život 39 účastníkov cestnej premávky.

Následky si z nehôd odnieslo aj 115 ťažko zranených (o 12 viac) a 629 (+1) ľahko zranených osôb.

Alkohol zistili policajti v 158 prípadoch zavinenia nehôd, čo je nárast o 19 prípadov.

Celkom odhalili dopravní policajti pri kontrolách až 3811 účastníkov cestnej premávky pod vplyvom alkoholu. Ide nárast o dvesto prípadov vporovnaní s predchádzajúcim rokom.

Viac ako 530 vodičov jazdilo s obsahom alkoholu v krvi vyšším ako jedno promile.

Najčastejšími príčinami nehôd v Trnavskom kraji počas roka 2014 bolo porušenie povinností vodiča, neprimeraná rýchlosť a nesprávna jazda cez križovatku.

Ulož ako PDF
Napísal 21. januára 2015 14:23. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.