reklama

Preplneným cestám má pomôcť generálny dopravný plán

priecestie-trstinska

Generálny dopravný plán (GDP) mesta Trnavy, ktorý bol dokončený v decembri 2008, bude v tomto roku implantovaný do územného plánu mesta ako záväzný a dlhodobý nástroj dopravného plánovania s cieľom zachovať trvalo udržateľnú mobilitu a minimalizovať jej negatívny dopad na životné prostredie. Dokument rieši všetky oblasti dopravy v troch etapách – do roku 2012, od roku 2012 do roku 2020 a od roku 2021 do roku 2030.
“Vypracovaniu konečného návrhu predchádzali podrobné prieskumy a rozbory jednotlivých druhov dopráv a osobitný dopravno-sociologický prieskum. Na ich základe bol spracovaný koncept riešenia a do konečného návrhu boli zahrnuté pripomienky odbor­ných orgánov. Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré vyplývajú z GDP v oblasti dynamickej dopravy, patrí napríklad zvýšenie kapacity komunikácií na okruhu okolo historického jadra (Rybníkova, Hospodárska, Tamaš­kovičova), uvažuje sa tiež o mimo­úrovňovom prekrižovaní Trstín­skej ulice so železničnou tra­ťou a rozšírení obchvatu mesta na plný profil. Plán počíta aj so zvýšením počtu radiacich pruhov na križovatkách a ich prestavbou na okružné, prípadne na mimo­úrovňové. Do­pravná kostra mesta bude doplnená okrem se­verného a južného obchvatu mesta aj novým západným prepojením Trstínskej a Bratislavskej cesty,” uvádza mesto Trnava v oficiálnej tlačovej správe.
Rastúce požiadavky na parkovacie miesta je podľa GDP možné uspokojiť len budovaním veľkokapacitných viacpodlažných parkovacích garáží vo vybraných lokalitách, pre ktoré bude nutné vytvárať územné rezervy.
Plán uvažuje aj o postupných zmenách linkovania mestskej autobusovej dopravy s cieľom zvýšiť jej využiteľnosť a atraktívnosť pre občanov.
“Zmeny by mali nastať aj v ob­lasti pešej a cyklistickej dopravy. Predpokladá sa postupné rozširovanie peších trás najmä v historickom jadre, budovanie cyklistických trás a nevyhnutnej infraštruktúry nielen pri cestách za rekreáciou, ale aj za prácou,” pripomína trnavská radnica vo svojom ma­teriáli.

Ulož ako PDF
Napísal 5. marca 2009 16:33. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.