reklama

Vlastníci pozemkov chcú pri Štrkoch lokalitu pre rodinné domy. Najprv však musia zmeniť územný plán

Trnavskí poslanci súhlasili so spracovaním zmeny územného plánu mesta v súvislosti so zamýšľaným projektom novej zóny pre individuálnu bytovú výstavbu (IBV) v lokalite ohraničenej Cukrovou ulicou a športovo-oddychovým areálom Štrky.

V územnom pláne je v súčasnosti lokalita Trnava – Rybník vedená ako územie pre parky. Zmenou by sa mohlo územie preklasifikovať na plochy obytného územia s nízkopodlažnou zástavbou. Žiadosť o spracovanie zmeny v územnom pláne iniciovali zástupcovia vlastníkov a vlastníci majoritnej časti pozemkov. Mesto v dotknutom území pozemky nevlastní.

„V rámci zmeny územného plánu dôjde v tejto fáze k posúdeniu možností, ktoré by boli najvhodnejšie pre budúcnosť lokality z hľadiska jej funkčného využitia a zachovania daných prírodných podmienok,” ozrejmil primátor Vladimír Butko.

V lokalite sa okrem iného uvažuje s vyšším koeficientom zelene, ktorá by mala predstavovať až 70 percent celého územia. Pre ilustráciu, dnešný koeficient zastavanosti v lokalitách individuálnej bytovej výstavby na území mesta Trnava je v pomere k zeleni na úrovni 50 ku 50.

Ilustrácia dotknutého územia

Grafika: mesto Trnava

„V ďalšom kroku príde k spracovaniu zmeny územného plánu a návrh bude verejne prerokovaný. K materiálu sa v priebehu spracovania vyjadrí približne 50 rôznych orgranizácií. Konečný produkt, teda návrh na zmenu územného plánu, príde do zastupiteľstva, kde poslanci dajú verdikt, či k mesto k zmene pristúpi alebo nie,” vysvetlil Butko.

Viceprimátor Bystrík Stanko pripomenul, že ak niektorá z inštitúcií vyjadrí negatívne k zmene územného plánu, mesto s tým asi veľa neurobí. Osobne si však nevidí dôvod, pre ktorý by nová IBV v tejto lokalite nemohla byť realitou.
„Trnava sa rozrastá. Ak príde o niekoľko rokov k realizácii developerských projektov v areáli bývalého Cukrovaru, kde má vyrásť akési nové moderné centrum mesta, môže sa nám stať, že budeme mať v centre Trnavy pole,” poznamenal.

Aktuálne platný územný plán (ÚPN) počíta do budúcnosti na tomto území s budovaním parku a lesoparku.
„Územie medzi Ulicou Cukrová a areálom Štrky je určené v návrhovej etape do roku 2025 na vybudovanie parku a lesoparku Sever. Plánovaná parková plocha na výmere 13 ha má z južnej strany plynule nadviazať na zastavané územie centra mesta a s možnou športovorekreačnou vybavenosťou aj na športový areál Slávia. Na severnej strane má park prejsť do lesoparku o výmere asi 28 ha, ktorý vyústi do existujúceho lužného lesíka Štrky so športovo-rekreačnou zónou strelnice.
Územný plán mesta Trnava (Aktualizované znenie 2009) a MÚSES (Aktualizácia 2008) vykazujú dlhodobé poddimenzovanie administratívneho územia mesta vegetačnými formáciami, ako v krajine, tak v mestskom prostredí. Mestská zeleň v reálne zastavanom území vykazuje deficit až 34 m² na jedného obyvateľa oproti doporučenému množstvu, tzv. normatívu,”
približujú v súčasnosti platnú definíciu priestoru a jeho plánované funkčné využitie do budúcnosti odbor územného rozvoja a koncepcií a odbor stavebný a životného prostredia Mestského úradu v Trnave.

Z vyjadrenia pracovníkov spomínaných odborov tiež vyplýva, že „požadovaná zmena navrhovaného funkčného využitia na vymedzenom území 13 ha z funkcie parkov a lesoparkov na funkciu bývania v rodinných a bytových domoch je zásahom do základnej priestorovej kompozície rozvoja mesta Trnava, stanovenej už v roku 1974. V zmysle uvedených skutočností odbor územného rozvoja a koncepcií a odbor stavebný a životného prostredia neodporúčajú odsúhlasiť povolenie spracovania zmeny ÚPN v lokalite Trnava – Rybník. Povolenie spracovania zmeny bolo prerokované v Komisii stavebnej, územného plánovania a kultúrnych pamiatok MZ, ktorá ponechala rozhodnutie na Mestskom zastupiteľstve (MZ) mesta Trnava a Komisii životného prostredia a prírodných hodnôt MZ, ktorá povolenie spracovania zmeny neodporučila”.


Ulož ako PDF
Napísal 30. júna 2011 2:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

16 komentárov pre “Vlastníci pozemkov chcú pri Štrkoch lokalitu pre rodinné domy. Najprv však musia zmeniť územný plán”

 1. 1
  Max says:

  len blázon si može dať postaviť dom na Rybníku, keď tam odjakživa je vysoká hladina spodnej vody… preto sa tam nikdy nič ani nepostavilo, aj keď je to blízko pri centre. Ale debilov treba nechať popáliť sa :D

  • 1.1
   jano says:

   Horšie je že neodnesú si to len debili ale aj ostatní ľudia, ktorým padajú plochy zelene a športovísk jedna za druhou, športovať sa bude dať už len za prachy v sôkromných zariadeniach, a sľuby pred voľboami…. škoda reči, Kamenný mlyn praská vo švíkoch a nech sa idú kompetentní pozrieť ako sa ľudia korčuľujú po neotvorenom obchvate, sanha je športovať, ale kde, asi sa všetci radšej odsťahujú a sem prídu len luzeri…

   • 1.1.1
    . says:

    Max, vrt studne na na Hajdóczyho sa musí robiť do 18 m, pretože až tam je voda. Ale pravdou je, že sa tam istú dobu vylievala Trnávka, pretože tam bol v minulosti systém zavlažovacích kanálov a napájanie vody do Rybníka, cez ktoré tú časť v prívaloch vody vytápalo. Ale zmenilo sa to. Ani Štrky už bohužiaľ nie sú lužným hájom.
    Jano, asi si nebol v živote na Slávii. Tam totiž existuje o. i. asi 600 m asfaltový okruh, ktorý býva plný korčuliarov. Je tam toho požehnane. Piváreň, reštaurácia, telocvična, športová hala, fitnes centrum atletický štadión, 6 futbalových ihrísk, tenisové kurty, tenisová hala s hotelom, kúpalisko, basketbalové ihriská, detské ihrisko. A ľudia tam i chodia športovať, choď sa tam podvečer pozrieť, možno sa ti nebude chcieť odsťahovať. Toho, kto korčuľuje po neotvorenom obchvate by som potrestal, pretože to je stavba, kde nemá čo robiť.

    • 1.1.1.1
     zum zum says:

     To je na tom to smutné, že ten asfaltový okruh je PLNÝ korčuliarov, idú sa pozabíjať. Je úzky, pletú sa tam malé deti na bicykloch, babky s taškami skracujúce si cestu z mesta na Kopánku, ale aj tí, ktorí sa chcú dostať na tie úžasné futbalové ihriská, musia ísť po ovále, nie je tam chodník… Praská to tam vo švíkoch. Myslím že toto mesto by si zaslúžilo viac takýchto okruhov, pretože sa sem vozia ľudia z celého mesta. Nie sme náhodou krajské mesto? A to storočné detské ihrisko je tam snáď už od čias Márie Terézie, hrdzavé preliezky a kolotoče čo sa ledva točia… Atletický štadión je len pre určitých ľudí, nie pre širokú laickú verejnosť, telocvična len pre vyvolených. Kúpalisko je jeden des, od socializmu sa na ňom snáď nič nezmenilo. Keby bolo v Trnave viac plôch pre korčuľovanie, nechodili by ľudia na obchvat… V Kamenáči skapal pes, je síce plný ale dokopy nič tam nie je, športovať sa tam dá len ťažko, chodník v strede lesoparku je plný peších.

     • 1.1.1.1.1
      . says:

      Je to veľký komplex a preto ti pomôžem sa zorientovať.
      Prejdeš popri hale Družba a si na futbalových ihriskách, nemusíš si zachádzať na korčuliarsky ovál, z druhej strany, okolo krčmy p. Opatovskej popri tenisových kurtoch a si na ihriskách, prístup je možný i od Cukrovej, neviem prečo by si musel ísť po ovále. Naozaj sa to dá, len sa dobre porozhliadaj. Mám pocit, že tie chodníky sú primerané a mali by stačiť každému, kto tam ide za športom. Mimochodom, ihriská sú už oplotené pre organizovaný futbal a pre náhodných je voľné iba jedno i to je väčšinou prázdne, hoci dobre udržiavané – polievané, kosené.
      Nekorčuľujem a preto neviem, ako by mal vyzerať komfort pre korčuliara, ale zdalo sa mi to vždy celkom prijateľné, lepšie ako korčuľovať po meste. Neviem čo myslíš pod “širokou laickou verejnosťou”, ale ak chceš, môžeš sa v hodinách na to určených verejnosti vyšportovať i na štadióne. Nemôže však byť trvale otvorený bez dozoru, rovnako ako telocvičňa, pretože by sme ho mali za chvíľu ako to detské ihrisko. Mimochodom ja som myslel i tú opičiu dráhu, na ktorú sa chodia vyblázniť moji vnuci, ktorí na kúpalisko nedajú dopustiť, pretože je tam skokanská veža, iba to chce trošku otužilosti, ktorá však k športu patrí. A ak nie je to detské ihrisko dobre, tak choď k Relaxu, tam je výborné.

      • 1.1.1.1.1.1
       zum zum says:

       Orientovať sa nepotrebujem, poznám zo tam spamäti. Tak to povedz tím, čo tade chodia od sídliska ČSM, že nemajú po ovále chodiť. Tí predsa nepôjdu z Cukrovej, ani od haly Družba. Ja korčuľujem, a poviem ti, že v špičke sa tam korčulovať, je naozaj zúfalé. Áno, pripúšťam, že ten kto rád skáče z výšky do vody, má jedinú možnosť len na kúpalisku Slávia, ale trávnik je hrozný,ak sa dá nazvať trávnikom, samá jama, kameň, záchody tiež úbohé. http://www.plovarnalouka-znojmo.cz/wp/ ….niečo pre inšpiráciu….

       • 1.1.1.1.1.1.1
        aladar says:

        ihriska na Slavii su ohradene (tusim az na jedno) a nedostupne, v Relaxe sa uz druhy rok “nekupe”

        proste je to v TT slabota!

        • 1.1.1.1.1.1.1.1
         . says:

         s ihriskami je to tak, ako píšeš. Na kúpalisku je naplnený bazén, ale je povolené iba opaľovanie v areále, čo sa však nerešpektuje a veselo sa tam skáče do vody, áno, už druhý rok.

 2. 2
  jožino says:

  mať v centre mesta kúpqlisko, kde sa nesmie kúpať, športoviská kde sa nesmie športovať lebo sú zavreté to sa môže len tu, hocikde sú kvalitné športové ploch pri školách voľne prístpné, tu sa zo škôl odkrajuje pre platených športovcov viď atómová škola a deti kukajte cez plot…

 3. 3
  zum zum says:

  Alebo ešte lepšie – deti , čo by žiaci Atómovej školy, hrajte sa počas družiny v hline a prachu, iná možnosť Vám neostáva… Hlavne že detičky papalášov tenistov tam majú šmyklávku…

 4. 4
  Fraktalista says:

  Jedna taká Slávia, aj to už z väčšiny sprivatizovaná, je pre krajské mesto naozaj zúfalo málo. Územný plán by mal zostať taký, aký je.

  My na Prednádraží máme aspoň to šťastie, že nás už roky železničná trať – štreka ochraňuje pred výstavbou obchodných centier a ďalších barákov. Okolo nej je ochranné pásmo, kde rastú stromy…a to dodáva Prednádražiu kľud. Všeobecne o tomto meste bohužiaľ platí, že nevie stavať parky. Vie hlavne rúbať stromy a robiť na svojom území čo najväčší biznis – potom to vyzerá tak, že sa zahusťujú sídliská a počet stromov na obyvateľa je veľmi podpriemerný. Zrejme našim “mestským zástupcom” nezáleží na tom, že ich deti budú za 20-30 rokov žiť v rozpálenom a zaprášenom meste.

 5. 5
  janko hrasko says:

  Trnava chcela zmenu tak je konečne tu. Uraa ! Uraa! Uraa! Začína mi to pripomínať staré dobré červené časy. Predávajú sa pozemky v bažinách a okrem plôch kupalísk so zelenou vodou sa môžeme opalovať na strechách panelákov. Korčulovať sa dá po celej Trnave, teda ak nás nezrazí nejaké to auto alebo nepadneme do diery. Kolektívne športovať tiež môže každý. Čo je to za športovca ktorý nedokáže preliezť vysoké ploty na sprivatizovanej Slávii, prípadne zutekať správcovi? Voľakedy sme preliezali plot na fakultu a komu sa málilo adrenalínu, zvládol ešte jeden, ked sme si chceli zahrať na tartane, alebo tenis na antuke. Neviem komu chýbajú parky ak sa nedokáže mesto postarať o burinu a výkaly štvornožcov ani v tých existujúcich?! Ale tešme sa. V tom staničnom sa ja osobne už neviem dočkať otvorenia minigolfového ihriska, ktoré bude zostavené aspoň podla plotu v XXL retro štýle. Možno si pamätníci na odpaliskách ktoré asi nebudú novšie nájdu srdiečka svojich dávno na kamennej ceste odpočívajúcich lások.

 6. 6
  jojo says:

  jedine co ma tesi na tychto vacsinou nespokojnych odkazoch, ze su este ludia ktori tento ubohy stav vnimaju, ja mam totiz pocit, ze trnavcanom mozes aj naplut do tvare a oni si to nevsimnu. ved v tomto meste nefunguje poriadne nic. sme oproti inym mestam 100 rokov za opicami. pan ktory obhajoval korculiarsky oval na slavii asi v zivote nekorculoval na piestanskej, ci bratislavskej hradzi, vlastne nekorculoval vobec, lebo by si nezastaval ten na trnavu nesmierne maly okruh. ano aj ja chodim korculovat na obchvat, potrestajte ma, lebo chcem sportovat, chcem sa citit ako v krajskom meste, kde sa ma clovek kam ist po praci odreagovat.
  Plavaren, dalsia tragedia. Kto tam bol par krat v case ked normalny clovek pride z prace vie o com hovorim, plavat sa tam neda, preto nam opat zostavaju piestany alebo Sala.
  Dalo by sa pokracovat do nekonecna, ale naco zabijat cas. Skratka Trnava nerobi nic pre sportovy oddych svojich obcanov. Ziadne bezpecne cyklo chodniky, ziadne parky a zelen, ziadny poriadny plavecky bazen, ci inline oval, o skateboardistoch ani nehovorim, ti mozu dalej snivat svoj sen. Tenisove kurty pre milionarov a Spartak Trnava, to je naozaj krasna sportova buducnost.

  • 6.1
   jojko says:

   hovoríš aj za mňa a ďalších nespokojných normálnych ľudí, len škoda, že to tí praví nepočujú, tí počujú len štrngot mincí a šušťanie papierikov

  • 6.2
   stefan b says:

   Je pravdou to, ze Trnava je voci prirodnym danostiam, ako mesto postavene uplne najhorsie. V podstate na cistom poli bez zelene, horstva, vyrazneho vodneho toku. Prasne pole, mestska zastavba z ulicami na konci kazdej je nejaka fabrika alebo druzstvo ( ZOS, Skloplat, priemyselna zona Nemecnaka atd. Jedina potencionalna zona je Kamenac, ale na ten kazdy kasle. z roznych dovodov je to cista tragedia. Zavdete tam v lete navstevnika Trnavy a bude dostipany od komarov a po 30 minutach tam nebude mat co robit.

   Moznosti cyklatras po meste, alebpo spojenie moznych bodov cyklatrasami ( body ako Stare mesto spojit so Strkami resp. na opacnej strane spojit stare mesto cyklatrasov a pesim chodnikom az po areal sportov v Modranke narazaju na neschoponost a nekoncepcnost ludi vo vedeni mesta. Ved napriklad robili most za kalvariou, kde uzmalo byt pocitane s takymto chodnikom popri Trnavke, ale prosim za prepacenie, ale Debili urobili most tak, ze neuvazovali s krizenim takejto trasy z mostom- vysledok- most je nizky a od oplotenia len kusok atd. Tolko pripadov nekoncepcnosti a neskoordinovania ba sa dalo vymenovat, ale co. tonema zmysel. presne vsetci sa tu poznaju a co nestoji za strngot peniazkov a sust paierovych nestoji za to. Ludia ? hahah

 7. 7
  zum zum says:

  ale tých predvolebných rečí o zeleni a relaxe bolo ako maku… áno ten most v Štrkoch nasr… aj mňa, lebo cyklista bude musiet krizovat obchavtaby sa dostal ďalej do záhradkovej osady, alebo na Pažitný mlyn…

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.