reklama

Prípadnú zmenu územného plánu Na Rybníku a pri Štrkoch posudzuje ministerstvo životného prostredia

Ministerstvo životného prostredia posudzuje žiadosť mesta Trnava o zmeny územného plánu v lokalite Na Rybníku a pri Národnom streleckom centre Štrky. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili povolenie spracovania zmeny územného plánu na júnovej schôdzi.

Žiadosť o spracovanie zmien v územnom pláne iniciovali zástupcovia vlastníkov a vlastníci majoritnej časti pozemkov. Mesto v dotknutom území pozemky nevlastní.

Lokalita Na Rybníku situovaná na pozemkoch od Cukrovej ulice v smere na Štrky by sa mala v budúcnosti zmeniť na novú štvrť s rodinnými domami. Zóna je v súčasnom územnom pláne definovaná ako plocha určená pre budovanie parku a lesoparku.

Druhá zmena sa dotýka priestoru v severnej časti budúceho obchvatu pri Štrkoch. Priestor s rozlohou 8,5 hektára chce mesto vymedziť zo súčasnej definície ornej pôdy na lesopark.

Definícia plôch, ktoré by sa mohli zmeniť v územnom pláne

Foto: mesto Trnava

„V rámci zmeny územného plánu dôjde v tejto fáze k posúdeniu možností, ktoré by boli najvhodnejšie pre budúcnosť lokality z hľadiska jej funkčného využitia a zachovania daných prírodných podmienok,” ozrejmil primátor Vladimír Butko.

V lokalite sa okrem iného uvažuje s vyšším koeficientom zelene, ktorá by mala predstavovať až 70 percent celého územia. Pre ilustráciu, dnešný koeficient zastavanosti v lokalitách individuálnej bytovej výstavby na území mesta Trnava je v pomere k zeleni na úrovni 50 ku 50.

„V ďalšom kroku príde k spracovaniu zmeny územného plánu a návrh bude verejne prerokovaný. K materiálu sa v priebehu spracovania vyjadrí približne 50 rôznych orgranizácií. Konečný produkt, teda návrh na zmenu územného plánu, príde do zastupiteľstva, kde poslanci dajú verdikt, či k mesto k zmene pristúpi alebo nie,” vysvetlil Butko.

Aktuálne platný územný plán (ÚPN) počíta do budúcnosti na tomto území s budovaním parku a lesoparku.
„Územie medzi Ulicou Cukrová a areálom Štrky je určené v návrhovej etape do roku 2025 na vybudovanie parku a lesoparku Sever. Plánovaná parková plocha na výmere 13 ha má z južnej strany plynule nadviazať na zastavané územie centra mesta a s možnou športovorekreačnou vybavenosťou aj na športový areál Slávia. Na severnej strane má park prejsť do lesoparku o výmere asi 28 ha, ktorý vyústi do existujúceho lužného lesíka Štrky so športovo-rekreačnou zónou strelnice,” definujú územie, ktoré by sa mohlo premeniť na novú zónu pre individuálnu bytovú výstavbu, odbor územného rozvoja a koncepcií a odbor stavebný a životného prostredia Mestského úradu v Trnave.

Ulož ako PDF
Napísal 19. septembra 2011 9:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

13 komentárov pre “Prípadnú zmenu územného plánu Na Rybníku a pri Štrkoch posudzuje ministerstvo životného prostredia”

 1. 1
  ttss says:

  no, asi majiteľov pozemkov lákajú peniaze, ktoré by mohli získať predajom tých pozemkov po zmene územného plánu. alebo to skúpil nejaký šikovný podnikateľ, či poslanec?

  • 1.1
   Ivana Kvecina Ká says:

   Myslíš, že sa chcú vzdať vlastníci pozemkov, ktoré zdedili po svojich rodičoch, prarodičoch? Alebo že sú tam myšlienky na zárobok z ich strany? …postavili si tam svoje záhradné chatky, altány, trávia čas cez víkendy, sviatky, tešia sa že konečne vypadnú z barákov a stretnú sa všetci pokope… Je to síce časť Trnavy, ale keď tam človek príde, má pocit, že je úplne mimo mesta!!! A to nehovorím o tom, že záhradníci si dopestujú pre seba aspoň nejaké tie rajčiny, papričku a pod.! A prečo doteraz nerýpali oni, vlastníci pozemkov, do územného plánu a sami nevyžadovali jeho zmenu????? Veď je to niekoľko desaťročí, čo to majú… A aké peniaze dostanú, keď mesto odkúpi od nich ornú pôdu a predá ju ďaľším záujemcom, ako stavebnú parcelu????!

   • 1.1.1
    zum zum says:

    Nechápem prečo by mesto od nich odkupovalo tie pozemky? Myslím, že ten, čo to bude budovať bude súkromný investor po dohode s tými majiteľmi.

    • 1.1.1.1
     Ivana Kvecina Ká. says:

     A prečo potom rokujú o zmene územného plánu poslanci??? Prečo investori rovno neoslovujú aktuálnych vlasníkov?

     • 1.1.1.1.1
      T says:

      Pretože pokiaľ nebude schválená spomínaná zmena ÚP, tak vlastníkov nemá prečo oslovovať investor. Takéto zmeny schvaľuje výlučne MZ. Keď takáto zmena prejde, tak sa hneď stanú z pozemkov minimálnej hodnoty drahé stavebné pozemky. Takže takáto zmena ÚP nie je lukratívna pre mesto, ale pre vlastníkov pozemkov.

 2. 2
  Ivana Kvecina Ká says:

  Tento, komentár neviem, či je k prečítaniu, som písala cez FB, 19. septembra:
  … Rozmýšľam len nad tým… Je všetko územne vysporiadané?, poprípade súhlasia s takouto zmenou vlastníci pôdy, pozemkov?, budú mať vôbec vlasníci pôdy na výber na rôznych sedeniach?, alebo s nimi len poslanci, či mesto špinavo …?!! Kúpi mesto od nich lacno ornú pôdu a predá to ako stavebný pozemok?… Napádajú ma rôzne otázky k tomuto článku a kto mi ich zodpovie pravdivo? Mesto??? Poslanci???

  • 2.1
   T says:

   Trošku nie ste v obraze. Mesto nebude nič kupovať, zmenou ÚP vlastne zhodnotí pozemky vlastníkov a tí ich budú môcť drahšie predať developerom. Takže tu nezavádzajte ostatných, ktorí tomu “rozumejú” rovnako ako vy.

  • 2.2
   ttss says:

   ja keď čítam váš komentár, tak musím len konštatovať, že ste poriadne mimo p. Ivana. Vlastníci pozemkov musia požiadať mesto, aby im schválilo zmenu ÚP na stavebné pozemky. Až potom ich vlastníci môžu buď draho predať, alebo si tam postaviť dom. A tých záhradok je tam koľko, 5?

   • 2.2.1
    Ivana Kvecina Ka. says:

    Aj keby tam bolo 5 zahrad. Neznamena to, ze je tam 5 rodin! A vy si stale myslite, ze ak aj mesto neodkupi pozemky a akoze zostanu vlastnikom, tak dokedy? Berie to tu niekto aj so strany obcanov. A ako citam, potuchy nemate ani vy! Uzemna zmena nevznikla na poziadanie vlastnikov pozemkov. Nieco funguje desatrocia a zrazu to ludia, ktori nemaju o tom ani potuchy vsetko pokazia. A keby aj mesto z toho nemalo ani cent, vobec by sa tym zaoberali?! A co spravia investori? Dalsiu betonovu dzunglu! A boli ste sa tam aj prejst? Skuste to. Vela ludi poznam, ktori tam travia prechadzky a cas, lebo do kamenaca sa tiez zrovna chodit stale neda a nechce…

    • 2.2.1.1
     ttss says:

     už sa zobuď, toto je nejaký komplex asi. ako keby som mal prvákovi vysvetľovať, ako fungujú niektoré elementárne veci. jednoducho tak to je, tak sa to robí a tak to funguje. nie je za tým nič viac a nič menej. a hlavne nič zlé..

    • 2.2.1.2
     T says:

     Milá Kvecina, tak toto je názor hodný babky “mečiarky” v baretke. Furt dookola to isté a hlavne dobre nadávať a nenechať si nič vysvetliť. Gratulujem.

 3. 3
  Ivana Kvecina Ka. says:

  A VY STE STALE AKO ROBOTI! ANI KUSOK SRDCA ANI NICOHO! Tak ako ja tocim stale o tom istom, tak isto aj vy! Len s tym rozdielom, ze reagujem k teme a nechytam sa Vas!

  • 3.1
   jojko says:

   ty si kukni na katastri, kto to tam vlastní a zobuď sa, mesto nebude nič odkupovať to väčšinoví vlastníci požiadali o zmenu územného plánu a tí to alebo ponúknu developerovi alebo to ten najväčší zafinancujem toto je vlastne to ako si niekto kúpi za lacný groš a potom po zmene draho predá, zobuď sa už!!!

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.