reklama

Mesto Trnava dostane od štátu menej peňazí ako rátalo

mestska-veza1Aj trnavský mestský rozpočet negatívne zasiahnu oslabené výsledky slovenskej ekonomiky spôsobené globálnou hospodárskou krízou.
Už v polovici februára tohto roku mesto deklarovalo osempercentné šetrenie bežných prevádzkových nákladov.
Zdá sa, že výpadky plánovaného rozpočtu na rok 2009, ktorí mestskí poslanci schválili koncom vlaňajška, budú dosahovať až viac ako poldruha milióna eur resp. de­siatky miliónov korún.
“Začiatkom mája bude pripravená na rokovanie zastupiteľstva aktua­lizácia rozpočtu pre rok 2009. Dovtedy budeme vedieť presnejšie odhadnúť, s akými stratami v porovnaní s predpokladmi bude nútený rozpočet mesta Trnava počítať,” vysvetľuje kroky samosprávy vedúci kancelárie primátora Pavol Tomašovič.
Štát zníži mestám a obciam podielové dane, teda financie, ktoré predstavujú podiel samospráv na dani z príjmov fyzických osôb. Mestskí ekonómia v týchto dňoch usilovne preratúvajú, o aké pe­niaze Trnava v tomto roku môže prísť. “Presné číslo samozrejme zatiaľ nemôžeme poznať, ale odhadujeme, že v roku 2009 môže mesto zaznamenať na podielových daniach oproti predpokladom úbytok až o 1,7 milióna eur, teda viac ako 50 mi­liónov korún,” odhaduje P. Tomašovič.
Samospráva bude prinútená eliminovať niektoré plánované výdavky, podľa Tomašoviča by však priority ako sú doprava či školstvo byť ohrozené nemali. “Kapitálové výdavky by sme chceli udržať na tej úrovni, ako bolo plánované. Eliminovať budeme najmä bežné výdavky, plánujeme upraviť aj podmienky dodávateľov a firiem pri investičných akciách,” upresnil.
Vďaka dlhodobo dobrému hospodáreniu mesta bude pravdepodobne aj v tomto roku možnosť získania úveru za zvýhodnených podmienok. P. Tomašovič potvrdil možnosť, že mesto siahne v prípade dobrej ponuky po úvere v odhadovanom objeme troch miliónov eur.

Ulož ako PDF
Napísal 5. apríla 2009 11:51. Článok je zaradený do rubriky: Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.