reklama

Oficiálne prírodné plochy na bezpečné kúpanie hľadáte v trnavskom regióne takmer zbytočne

razarkaMilovníci plávania v prírodných vodách z Trnavy a okolia to majú s výberom vhodnej vodnej plochy na kúpanie ťažké.
Prakticky okrem Slnečných jazier v Senci nenájdete blízko Trnavy prírodnú vodnú plochu, ktorú by Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) odporučil ako vhodnú na kúpanie a zdravotne nezávadnú. Na území Trnavského kraja majú štatút vôd vhodných na kúpanie len Šulianske jazero a Vojčianske jazero vo Vojke nad Dunajom, Gazarka pri Šaštíne – Strážach a Kunovská priehrada v Sobotište.
Ako upozornila pre ČTK hovorkyňa ÚVZa Lenka Šramková, “najväčším problémom prírodných kúpalísk je výskyt toxických siníc, ktoré sa môžu hromadiť na vodnej hladine v podobe kaše. Organizmy môžu najmä u detí vyvolať alergické reakcie, napríklad dýchacie problémy. Prehltnutie takejto vody môže zas spôsobiť zvracanie a hnačky.”
Prírodné vodné plochy, ktoré nemajú oficiálny štatút nezávadnosti ÚVZ, však podľa Šramkovej nemusia byť hneď nebezpečné. Úrad totiž dohliada počas sezóny na kvalitu vody asi siedmych desiatok prírodných vodných plôch v rámci celého Slovenska.
Trnavčania a ľudia z regiónu radi vyhľadávajú aj lokality akými sú napríklad Sĺňava pri Piešťanoch, Bolerázska priehrada, vodná nádrž Kráľová pri Váhovciach, Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom či Horný Čepeň pri Šúrovciach.
V Trnave a blízkom okolí  funguje aj päť umelých kúpalísk: Castiglione na Družbe, Kamenný mlyn, kúpalisko Slávia, Dobrá Voda a Cífer – Pác.

Ulož ako PDF
Napísal 20. júna 2009 0:21. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.