reklama

Cintoríny budú počas Dušičiek sprístupnené od 7. do 22. hodiny. Mesto odporúča vyhýbať sa plastom a uprednostniť prírodné materiály

Mesto Trnava oznámilo, že všetky štyri pohrebiská v Trnave budú otvorené počas dušičkového obdobia od 26. októbra do 10. novembra 2020 medzi 7.00 h a 22.00 hodinou. Kanceláriu správy pohrebísk na Kamennej ceste 1 bude možné navštíviť v bežných časoch..

„Pôvodne sme zamýšľali predĺžiť otváraciu dobu kancelárie správy pohrebísk aj na piatok poobede a počas víkendu, s ohľadom na včera oznámené nariadenia Vlády Slovenskej republiky ostávame pri pôvodnom čase,“ hovorí vedúca odboru komunálnych a cintorínskych služieb Mestského úradu v Trnave Zuzana Bodišová. „V daný víkend sa uskutoční aj celoplošné testovanie na koronavírus a momentálne nie je možné odhadnúť, do akej miery budú ľudia počas Dušičiek rešpektovať aktuálne obmedzenia zo strany štátu, sme však pripravení tak ako po minulé roky.“

Trnavská mestská samospráva v uplynulých dňoch na cintorínoch v správe mesta uskutočnila prípravy na zvýšenú návštevnosť v podobe údržby mobiliáru pohrebísk, vodovodných rozvodov aj príslušenstva spoločných pietnych miest, odstraňovali popadané lístie a upravili pamätné hroby.

Mesto návštevníkom cintorínov pripomína, že je dobré zamyslieť sa nad tým, čo na hroby nosíme, teda ešte pred kúpou kahancov, kytíc a vencov zvážiť materiály, z ktorých sú vyrobené. Zároveň je dôležité pamätať na aktuálne protiepidemiologické nariadenia.

Ilustračné foto

“Svoju úctu zosnulým a to, že nám chýbajú, sme si zvykli prejavovať vyzdobením miest ich posledného odpočinku. Obchody sú celé týždne pred sviatkami preplnené umelými kyticami a kahancami, vysvietené cintoríny s bohatou výzdobou majú však aj svoju odvrátenú stránku. Po Všetkých svätých ostávajú preplnené kontajnery doslúženej výzdoby. Málokto sa pritom zamyslí, aká je ich ďalšia budúcnosť. V tom lepšom prípade skončia nekonečné tony nepotrebnej dekorácie v triedenom zbere. Väčšina týchto ozdôb sa však nahromadí v zmesovom komunálnom odpade. A ten sa, bohužiaľ, bude na skládke rozkladať ešte veľa rokov,” zdôrazňuje mesto Trnava.

Samospráva odporúča vyhýbať sa umelým kvetom a kyticiam, ktoré pre ich materiálové zloženie nie je možné vyseparovať a končia na skládke medzi komunálnych odpadov.

Vhodnejšou alternatívou sú napríklad chryzantémy v črepníkoch, vence z prírodných materiálov ako sú farebné lístie, okrasné plody, vetvičky, mach, sušené kvety, šišky a dreviny, ktoré sú ľahko dostupné.

Alternatívou umelých kahancov môžu byť sklenené svietniky s kovovým vrchnákom, ktoré môžeme používať viackrát.

“A ako naložiť so staršou, nie práve ekologickou výzdobou, ktorá už doslúžila? Do kontajnera na biologický odpad alebo kompostéra patria zelené časti prírodných vencov a kytíc, živé kvety, lístie, menšie konáre. Do kontajnera na sklo môžeme vytriediť fľaše, poháre, sklenené svietniky a kahance bez umelých a kovových vrchnákov. Tie, tiež očistené od vosku, môžu ísť do triedeného zberu plastov a kovov,” vysvetľuje trnavská samospráva.

Ulož ako PDF
Napísal 26. októbra 2020 8:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

12 komentárov pre “Cintoríny budú počas Dušičiek sprístupnené od 7. do 22. hodiny. Mesto odporúča vyhýbať sa plastom a uprednostniť prírodné materiály”

 1. 1
  Jozef says:

  Nerozumiem zakaz vychadzanua a otvorene cintoriny vynimky o tom nehovoria alebo nechapem???

 2. 2
  peter says:

  Je to navšteva blízkych…

 3. 3
  skutocne ? says:

  Smiem ísť zapáliť sviečku na cintorín?

  Návšteva cintorínu nie je medzi výnimkami, takže nie, potvrdil to aj premiér Igor Matovič. „Platia pravidlá, ktoré platia. Keď si dáte do toho otázku, či smiete ísť na cintorín, z toho vám výsledok vyjde. Nemusím vám to explicitne povedať, však máme zákaz vychádzania, máme určené prevádzky alebo výnimky, ktorých sa to týka, ja som tam cintoríny nenašiel, takže buďme naozaj zodpovední,“ povedal premiér v piatok v parlamente.

  • 3.1
   Gusto says:

   ale cez Dusicky ti ktori budu mat negativny test mozu vychadzat, aspon tak som to pochopil

  • 3.2
   chaos says:

   Na meste chaos ako vždy – nenoste plasty lebo aj tak je tam zakázané ísť.
   Oznam hodný dezorientovaného správcu nebohých.
   Neviem či sa smiať alebo plakať ale radšej si poplačme.
   Lepšie to nebude LT.

 4. 4
  Jozef says:

  Tak preco tam chodia???

 5. 5
  minister says:

  Návšteva cintorínov – aj napriek tomu, že by sme si to všetci veľmi želali – vo výnimkách nie je. Robíme to preto, aby sme chránili presne tie najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ktoré tým, že si na dušičky pôjdu uctiť svojich zosnulých príbuzných, budú môcť doplatiť vlastným životom,“ napísal Mikulec.

  „Zákon platí pre všetkých rovnako, pre mestskú políciu, ktorá ma nariadenia kontrolovať a aj pre Vás. Ubezpečujem Vás, že ak nie mestská, tak štátna polícia na poriadok a dodržiavanie nariadení dohliadne,“ dodal.

  • 5.1
   Drakula says:

   Ale od 1-5 sa môže vychádzať ven, a ak vtedy pôjdeme na cinter ?

   • 5.1.1
    ABC says:

    Nero išiel na Oravu v nádeji že odpozoruje organizáciu testovania, aby čo najlepšie mohol zorganizovať testy v Trnave v bydlisku lídra planéty Zem a celej galaxie s názvom Mliečna dráha, s veľkosťou 250 miliónov svetelných rokov. Zároveň vybavil pre Trnavčanov lepšie hodiny vychádzania od 7 do 22 hod. Mikulec musí poslúchať, Drakula nevieš čítať s porozumením.

  • 5.2
   kovboj says:

   Mestskí kovboji nemôžu nikoho kontrolovať lebo je rozostup 2m.
   Nemôžu sa k nikomu priblížiť. Okrem toho sa musia preukázať negatívnym testom, parkovacím lístkom z cykloveže ( Ozaj ako to že sa používa, sú bicykle dezinfikované ? ) a testom IQ aspoň úrovne 50.
   Dohliadať budú tak ako vždy – zašití lapet v aute fajčiť a tukat do mobilu.

 6. 6
  Karol says:

  Pssss. Lebo bude 2 z chovania …

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.